Solipsizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Akımları kategorisinde darius tarafından oluşturulan Solipsizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,542 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Akımları
Konu Başlığı Solipsizm
Konbuyu başlatan darius
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi

darius

Felsefe.net
Yeni Üye
Solipsizm hakkında bilimsel bir açıklamaya yetkin biri acaba bu akımı bize geniş bir çerçevede açıklayabilir mi?Teşekkürler

(Sitede aradım fakat bulamadım.Eğer varsa konu silinebilir ve bana özel mesaj atılabilir.)

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Ynt: Solipsizm

Tekbencilik Nedir?

Alm. Solipsismus, Fr. solipsisme, İng. solipsism, Lat. solus = yalnız, tek; ipse = ben, es. t. eneiye

1. "Yalnız ben varım, benden başka her şey yalnızca benim tasarımımdır." diyen; öznel ben'i..bilinç içerikleriyle birlikte tek gerçek, tek var olan olarak kabul eden felsefe görüşü (kuramsal bencillik).

2. Felsefede yöntem açısından çıkış noktası olarak ben'i alan görüş (yöntemse) tekbencilik. Descartes, Driesch).

3. Ahlak açısından yalnızca kendinin yaşama savını tanıyan, kendi ben'ini yaşamın ve gerçekliğin özeği yapan görüş (ahlaksal bencillik. Stirner).

turkforum.net ten alıntıdır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

şöyle yorumlayabiliriz; ben-merkezli düşünce akımı...

M

monaliza

Ziyaretçi

Acaba insan "tekben" ci mi doğuyor. Yoksa hayatın akışı esnasında mı bu akımın bir ferdi olabiliyor?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

her canlı doğum anında tektir; ben-cildir; bunda yatsınacak/yadırganacak/eleştirilecek bir şey yoktur. insanın içerisinde bulunduğu sosyal/kültürel/ekonomik/politik çevresi onu ne denli sosyalleştirir ya da ne denli ben-cilleştirir buna bakmak gerekir. davranışlar/edimler/edimsizlikler içerisinde bulundukları üretim aletleri ve ilişkilerinden kopuk değildir. ancak birey ne olursa olsun tarihsel belleği ile dayatmalar karşı durabilecek bir yetkinlikte doğar; önemli olan da bunu ortaya koymasıdır derim.

M

monaliza

Ziyaretçi

monaliza ' Alıntı:
Acaba insan "tekben" ci mi doğuyor. Yoksa hayatın akışı esnasında mı bu akımın bir ferdi olabiliyor?

Bu soruyu somamın nedeni, bu konu hakkında pek bilgi sahibi olmayışım ve öğrenme isteğim. Öünkü bizler paylaşımcı ve toplumcu olarak yetiştirildik. İnsanların fikirlerine saygı duymak ve fikirleri paylaşıp doğruyu bulmak üzere yoğurulduk. Ancak ben şimdi, sanki, kendimi biraz ben merkezci olmuşum gibi hissedebiliyorum.

Acaba bu durum, kendimi koruma adına, kabuğuma çekilme anlamına geliyor olabilir mi? Oysa daha önceleri ben merkezci değildim. Bu konu sanıyorum, felsefeden çok psikolojiyi ilgilendiriyor. Yanılıyor muyum?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

bunun psikoloji ile ilgisi olduğu kadar, üretim yapısı; üretim-tüketim ile de ilgisi ve bu nedenle toplum/soyal olgu ile de ilgilidir. bu sorunu genel tartışma içerisinde değerlendirmek olanaklıdır. neden ben-merkezli olunur?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

kişi tek başına ne bireyci ne de kolektif/paylaşımcı olabilir. her iki olgu da toplumsal dinamiklerde ve çoğulun içerisinde yaşanır. kişi istediği kadar paylaşımcı yapıda olsun, içinde bulunduğu birey topluluğu paylaşımcı değilse bunu/paylaşımcılığı gerçekleştiremez.

darius

Felsefe.net
Yeni Üye

yani sizce solipsizmin bencillikle, sadece kendi çıkarlarını düşünmekle ve bireysellikle bağlantılı mı?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

hayır bu kadar daraltılamaz. bencillik çok ayrı bir olgu ben-merkezli düşünmek çok ayrı bir olgudur. birinde nesnel ve tinsel çıkarlar gözetilirken diğerinde var-oluş ben ile açıklanmaya çalışılmaktadır.

M

monaliza

Ziyaretçi

Bana göre her insan bir dünyadır. Bu açıdan düşündüğümde her insanın bazen ben merkezli düşünmesi normal sayılabilir. Bunu tüm yaşama yaymaya kalkışmak sanırım tehlike olan. Sonuçta her şey bilinçle ilgili. Psikoloji, sosyoloji ve felsefe bilimsel olarak guruplama ve akım olarak değerlendirmiş sadece.

Neden empati yapıyoruz? Dünyanın kendi çevremizde dönmesinin mümkün olmadığı bilinci ile değil mi? Empati yapamayanlar "ben merkezli" ler bence ve her yerde baş belası olabilecek şekle dönüşebiliyorlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

"her insan bir dünya" fikrine katılıyorum. bu, ben-merkezci olmak demek değildir. her kişinin taşımış olduğu farklı bir dünyanın varlığına işarettir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
narzism ile bagdasir mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar