Sokağa Çıkma YASAĞI ile İlgili...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Sokağa Çıkma YASAĞI ile İlgili... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 750 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Sokağa Çıkma YASAĞI ile İlgili...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLE İLGİLİ .....

600

Mağlum o dur ki CORONA ülkemizde yayılmaya ve gün geçtikçede büyümeye devam ediyor CORONA nın seyrelti halde ilerlemesini şuana kadar ne yazık ki başaramadık bunda önemli unsur olan da çalışan insanların halen süreçte ilerlemesi ve bulaştırmaya devam ettirmesidir...

CORONA ın büyük bir PİK yapıp sonrasında PLATO evresine geçmesini çok arzulayan biriyim eğer PLATO EVRESİ ne geçebilirsek bu virüsü kontrol altına almış olacağız diyebilirim..

Ama bu aşamada bizim yapmamız gerekenler var....

Bu aşamada PLATO evresine geçmek için bazı büyük tedbirleri almamız gerekiyor...

Oda VİRÜSÜN EN ÇOK YAYGIN GÖSTERDİĞİ 10 ilin SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ile desteklenmesi gerektiği olduğudur

Bu olgu en son düşünülen seçenektir belki ama eğer İTALYA ve İSPANYA gibi geç kalmak istemiyorsak bu süreci ERKEN TEDBİR ile almamız gerektiği elzemdir diyebilirim...

EN ÇOK VAKA GÖZÜKEN 10 ilde 2 haftalık bir sokağa çıkma yasağı ilanı getirirsek bu aşamada oldukça kazanımlar sağlayabiliriz diye düşünmekteyim...

Özellikle VİRÜSÜN PİK evresinden sonra PLATO evresine geçmesi konusunda oldukça kazanımlar sağlayabiliriz..

Virüsün KULUÇKA EVRESİ normalde 6 gündür fakat insandan insana ve geçirdiği zamandan zamana göre farklılık gösterdiği için 10 ilde hayatı 2 haftalığına eğer durdurabilirsek bu yayılım hızı ivmesini büyük bir PİK ten sonra PLATO evresine yani durağan bir hale çevirmiş devamında ise Süreci kontrol altına almaya oldukça katkılar sağlayabiliriz diyebilirim...

SOKAĞA ÇIKMA YASAGINDA...

Saglık çalışanları ve Hastahaneler
Hizmet Çalışanları
Önemli kamu kurum ve kuruluşları
Kızılay ve calisanlari (olası kan ihtiyacı olabilir)
TV ve calisanlari
Milletvekilleri ve TBMM çalışanları
Acil çağrı merkezi calisanlari
Devletin bazı resmi kurum ve calisanlari
Belediyeler ve hizmet birimleri
Eczacılar
İtfaiyeciler
Polisler
Bekçiler
Özel Güvelik Görevlileri
PTT Çalışanları
Kargo Şirketleri
Askerler
Dişçiler
Fırıncılar
Huzurevi ve calisanlari
Benzin istasyonu
Cenaze hizmetleri
Çocuk evi hizmetleri
Su işletmeleri
Çöpçüler
Marketler ve Çalışanları
Tedarikçiler
vb gibi...

Kapsam dışında tutulursa ve sadece hastahane market eczane ve fırın ıhtıyacı dışında sokaga çıkma yasagı bu 10 ilde uygulanırsa süreci daha yakın seviyede tutmuş ve Büyük bir PİK evresinin ardından süreci PLATO evresine döndürerek salgını daha olumlu bir seyirde götürmüş olacağız kanaatindeyim diyebilirim...

Şahsi fikirlerim.....

Dip not olarak ise
Bu sürecin En kısa sürede işletilmesi oldukça ÖNEMLİ diyebilirim..

Bazen bazı kararları hayatımızda almamız gerekiyorsa bunu MUTLAKA yapmamız gerekiyor diyebilirim....

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
2 günlük sokaga çıkma yasağını olumlu buluyorum fakat Yeterli Değil bahsi geçen 31 sehirde

Eğer 2 hafta hayatı kesebilirsek yüksek bir pik ten kurtulmuş olacağımız gibi plato evresine daha elverişli girebiliriz diye düşünüyorum

Bugün disaridaydim işlerim vardı bu süreçte maskesini yarım takan yada maske hiç takmayan onu bırak sosyal mesafe yerlerde devamında pazar alanlarinda ise hersey normal coronasiz bir gün gibiydi denetleyen bile yoktu

Bizim halkımız ne yazık ki bazı konularda çok rahat devamında rahat oldukları gibi bana birsey olmaz havasında ta ki başına gelesiye kadar surec böyle devamında halkı idare edecek uyaracak şehir merkezinde hiç polis bile yoktu bir iki zabıta haricinde

Böyle bir süreci gördükten sonra 48 saati yetersiz görüyorum özellikle halkımızın yapısını bildiğim için söylemek istiyorum

Büyük pik yapmadan kontrolü kaybetmeden İtalya ve İspanya ya benzememek için 2 hafta sokağa çıkma yasağı uygulanması gerektiğini ozellikle vurgulamak istiyorum

Böyle

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Yunanistan bu konuda örnek alınmalı...iş ciddi ve ciddiye almak gerekiyor.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Nejdet Evren

Çok haklısın yakinimiza bakmak gerekiyor ve gerekli önlemleri hız kaybetmeden almak gerekiyor

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sokağa çıkma yasağının açıklanmasının hemen ardından kapsam dışında olan kuruluşları açıklamak gerekiyordu burada zaman kaybedince yani geç açıklayınca halk fırınlara marketlere kostu biraz cevaplar konusunda ağır kaldık😟

Bu süreçte sosyal mesafeyi hiçe saydık soyledigim üzere bugün ilçede şehir merkezinde pazarlarda o kadar çok tedbirsiz süreçler gördüm ki anlatamam fotoğraf ceksem hangisini cekebilirdim çek çek bitmezdi

Bende bu durumu anlatmak istedim daha etkili olur diye düşündüm

Halkımız salğın konusunda halen ciddi değil çok rahat

O yüzden 2 haftalık sokağa çıkma yasağini vurgulamak istedim ben gördüklerimi sizlere söyledim taktir devletimindir

Böyle

Hartemes

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar aceleyle ve koordinasyonsuz yapılan eylem sadece başarısızlık olasılığını artırır.
Hükumet muhalif gruplarla iş birliği içinde değil.
Sonuç; sokağa çıkma yasağı zamansız ilan edildi ve halk yiyecek yemek alabilmek için çıkacağı yoksa bile sokağa çıktı. Büyük şehir belediye başkanları "Size ne zaman ve ne kadar bilgi verildiyse bize de aynısı yapıldı" diyerek durumun absürtlüğünü ortaya koydular. Yaşanan kısa kaos bir çok kazanımı sildi süpürdü.
Ben bu salgınla başarılı bir mücadele yapacağımızı düşünmüyorum.
Küçük başarılarımız olsa bile asıl sonuca ulaşmak için kişilerin siyasi menfaatlerini terk etmelerini beklemeliyiz.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Hartemes

Valla söylediklerinde kısmen haklılık payın var diyebilirim..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
1

Dün akşam ki tabloyu gördüğümde neler oluyor bir savaş için stoklama filan mı yapıyoruz diye düşünmeye başladım evet aslında bir savaştaydık fakat bu görünmeyen bir düşmana karşıydı bu düşmana karşı neler yapabilirdik...

Aklıma kemal sunal geldi kafama maske etrafıma tencereler filan yerleştirmek geldi bu esintiyide atla gel şabandan yaparak canlandırmak istedim fakat esasta görünmez düşman ile bu şekilde korunabilirmiydim acaba imkansız çünkü düşman küçük gözle görülmeyen bir mikro organizma bakteri çeşitlerinden biriydi

O halde ne yapmalıydık.....??

---Aşağıdaki Metni Okuyalım------

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
2

Kaseti sar başa kaydı yeniden izleyelim..??

---Aşağıdaki Metni Okuyalım---

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
3

Öncelikle bize anlatılan degerleri şöyle bir hatırlayalım

1---Korkmayacağız
2---Panik yapmayacağız
3---Etrafı greksiz yere paniğe sevketmeyeceğiz
4---14 altın kurala uyacağız
5---Topluluk alanlarında bulunmayacağız bulunursakta 1.5 metre mesafemzi koruyacağız
6---Maske kullanacağız ve maskeyı burnumuzu kapatacak sekılde kullanacağız
7---Hıjyene ve kıyafetlerin yıkanmasına dıkkat edeceğiz..

Gibi...

Hergün oldugu gibi dun akşamda olagan bir süreç içerisinde ilerliyordu zaman ve vakit geçirmek için telefondan oyun oıynuyordum..sonra bir telefon geldi gelen telefon babamdan idi 2 gunluk sokaga cıkma geldı haberın var mı dedı yok dedım....

TV YI AÇ DEDI bende pekı dedim ve tv yi açtım sonrasında babamın söylediği gibiydi 2 gunluk sokaga cıkma yasagı gelmıştı ama saat ne uygun bır saat ıdı nede uygulama ıcerıgı dogru degıldı...

Bu bende böyle olurken halk ıse bir korku bir panik havasında idi aslında 1 aydır bıze tv lerden ve bır cok platformdan oldukça bahsedılıyordu Korkma ve Panık olma dıye devamında etrafını panık etme dıye ama bır anda herşey unutuldu gıttı...

Halk sokakta tum kuralları altust ettı mesafe denılen maske denılen hıcbırsey kalmadı 1 aylık emek koca buyuk emek ne yazık kı hıcler altına alındı

Sar Başa...

Halk neden aç kalacağını dusundu neden böyle bır tavır sergıledı....

Sar başa

Halkımız en son sokaga cıkma yasagını 2000 yılında Nufus sayımı ıcın yasamıştı....o zamanlarda tecrubelı ve deneyımlı bır cok abılerımız vardı...Bu zamanlar için daha deneyimli olmaları gerekirdi..

o zamanlarda ben 17 yaşındaydım bu zamanlar için çok tecrubelı sayılmam sadece son nufus sayımında ogrencıyken nufus sayım memuru olmuştum çok tecrubelı degıldım 2000 yılından öncekı nufus sayımında ise yaşım dahada ufaktı orayı hayal fılan hatırlıyorum o zamanlarda aklımda kalan sayım memurlarını bır polıs gıbı goruyor olmamdı...

Sar başa

Çok gerilere gitmek istemiyorum olayın yaşanmadan önceki saatler öncesine gitmek istiyorum hayat olagan bir durumda idi insanlar evlerine çekilmiş tv filan izliyordu devamında ise gunun ve haftanın stresını evınde atıyordu tek tuk dısarıda ınsan vardı ...

Sureç böyle ilerlerken....

----Aşağıdaki Metni Okuyalım----

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
4

Bir anda TV lerde Son dakika geçmeye başladı yeni kararlar alındı söylenildi diye ve kararları duyunca .......

Sonrası mı ????

Sonrası maglum halk öncelerdeki sokağa çıkma yasağını DARBE zamanlarında ki gibi olacak diye karıştırınca herşey koskoca 1 aylık birikiöm ve emek ne yazık ki yerlerde gezdi...üzgünüm ama gerçek böyle...

Oysa ki ????
Halk düşüncesinde çok geriye yani 1982 darbesine gitti eger halk 1982 ye degilde 2000 yılında ki nufus sayımı ıcın uygulanan sokaga cıkma yasagını dusunerek gerıye gıtmıs olsaydı bugun yasanan sorunların hepsı olmayacaktı....

Fakat ?????

İç İşleri bakanlığı süreci açıklarken hemen akabinde taymıng hatası yapmadan açık olacak olan fırın eczane hastahane gıbı etmenlerı söylemış olsaydı halk ne kadar dusuncede hata yapmış olsaydı bıle devlet hafızaları bılgıyle taçlandırıp surecı daha olumluya cevırebılecektı...

Fakaatt?????

İç işleri bakanlığı taymın hatası ıle koca 1 aylık çalışmayı neredeyse korku ve panık havası ıle oldukça dusurdu dıyebılırım...

Diyorlar ki????

Yayınlanan genelgede 09.04.2020 yazıyor söyleniyor insanlar haliyle şunu sonrasında düşündü bu açıklama 1 gün öncesinde söyelenecekti ama söylenmedi algısı ???

Sonrasında yanıt bakanlıktan geliyor o tarihin bir yazım hatası oldugu söyleniyor.....fakat insanlarda acaba sorusunu canlandırıyor.???

Acaaba yanıt öylemiydi???

-----Aşağıdaki Metni Okuyalım----

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
5

Kafalarda bir çok soru işareti vardı ve halk kendince şu soruları soruyordu....

Kimi kesim şöyle sorular sordu ve kendınce cevaplar verdı???

Madem sokaga çıkma yasagı olacaktı neden ardına yasak kapsamı dışında olanlar(Fırın--eczane) hemen söylenılmedı ---Hak var mı bence hak var...

Kimi kesim ise şöyle sorular sordu ve kendınce cevaplar verdi????

Madem sokağa çıkma yasagı olacak öncesinde 2 gun evvelinde insanlar uyarılsaydı hafta sonu sokaga çıkma yasagı olacak tedbırınızı alın diye devamında fırınlar vss açık kalacak deselerdı dıye ....Hak varmıydı bence hak vardı...

Kimi kesim ise şöyle sorular sordu ve kendınce cevaplar verdı???

Madem sokağa çıkma yasağı olacaktı beledıyeler haberdar edılmesı gerekırdı dıye soylenıldı---Hak varmı bence hak var...

-----Aşağıdaki Son Metni Okuyun Yazıyı Toplayıp Tamamlamak istiyorum------

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
6

Son Metin...(Yazıları Topluyorum)
(Bu Metni anlayabilmeniz için Yukarıdaki 1 numaradan başlayıp 6 numaraya kadar olan yazıları Okuyun)

Valla bir çok şey söyelenebilirdi süreç hakkında fakat geriye sarabıleceğimiz bir kaset elimizde ne yazık ki yok....

Süreç ilk oldugunda yada ben duydugumda saat 22 idi ne zaman açıklama yapıldı bilemiyorum ama ben evimden dışarıya hiç çıkmadım çünkü devletimizin buna bir önlem ve açıklayacağı bir cevap sunacağına emindim çünkü benim zihnim 2000 yılındaki sokaga çıkma yasagına gıttı çok gerıde gezıntı yapmadı...

Bu konuda fırınların açık kalacağına emındım ve buna benzer bır cok yerın açık kalacağına emındım çunku şuan burada yazdığım konu bu surecı anlatıyor tam anlamıyla kapsamlı bır sokağa çıkma yasağında nelerın açık kalması gerektıgını soyluyordu ve bunu ben yazmıştım benım hata yapmam halıyle ımkansızdı...

En azından benım yazılarımı okumuş bır ınsanın böyle bır panıge kapılmayacagına emındım umarım yanılmam çunku ben gerek bu konumda gerekse dıger konularımda ılk once panık ve korkudan uzak durmamızı anlatmıştım...

Yazılarımı okuyan ınsanların bu surecı yaşamayacagına emınım eger gerçekten yazılarımın haklarını bana teslım ettıler ıse okurlarım buna rıayet edecektı...

Çunku ben yazılarımda oldugu gıbı haberı alır almaz telefondan oyun oynamaya devam ettım bır yandan da tv açık surecı ızlıyordum...

Taymıng hatalarımız vardı böylesı surecte tecrubeden zıyade AKLI ve ZIHNI ıyı okuyup degerlendırmek devamında SURECI ıyı yonetmek gerekır....

1 aylık çalışma emek gayret boşa gıtmedı ama husran dolu sonuçlar ne yazık kı dogurmus olabılır surecı ılerıde gorucez sımdı ne desek boş olur...

Bızler kızdık çunku yaklaşık 3 haftadır evden dışarıya dogru duzgun adım atmadık devamında emekler çabalar gayretler sunduk ama ınsanların bazı degerlerı hıce sayması bızı cok uzdu diyebilirim...

Olsun süreç yeniden toparlanabilinir Moral bozmamak geerekir bazen yolda yol kazaları olabiliyor önemli olan devamında ki yolda süreci iyi yönetebilmektir.....

Yazılarımı okuyan insanlar iseniz karşılıklı düşüncelerde anlaşabildiğimizi söyleyebilirim......

Özellikle gelecekte olurda 2 haftalık bir sokağa çıkma yasağı gelirse 2 haftalık uzun bir maratonda nelerin açık kalabileceğini nelerin kapsam dahili dışında olduğunu yakından görebileceksiniz diyebiliri...

Bazen Yasalar yada Kurallar açıklanırken her insanın aynı mantık düzleminde olamayacağını unutmamak gerekir...Sayın bakanım çok çalışkansın çok mucadeleci bir insansın ama her insanın zihin yapısını ve mantıgını iyi okuman gerekiyor özellikle halkımızın repliklerini iyi bilmek gerekiyor bunlar bilinirse yol kazalarını en az hasarla tamamlamış oluruz.....

Söyleyeceklerimi çok fazla uzatmak istemiyorum...

Beraber ve Birlikte büyük adımlar için en zor zamanda çalışmamız gerekiyor bunun için Halkımız ve Devletimiz olarak birbirimize karşı güven duymak zorundayız ancak bu şekilde başarılı ve emin adımlar atabiliriz diye düşünmekteyim...

Yol kazaları olacak hayatta hıç kımse hatasız degıl ama bazen kasetı gerı saramayacagımız anlar olabılıyor ıste böyle önemlı anlarda adımları daha dıkkatlı ve daha ozverılı atmak gerekıyor özellıkle zamanda TAYMING hatası yapmamak gerekıyor dıyebılırım...

İnsanlara yani Halkıma gelince OKUYUN Makale okuyun yazı okuyun bilgilenin boş boş tv ekranında gezinmeyin ARAŞTIRIN CORONA nedır dıye sorun elınızın altında Bılgısayar ve ınternet var ınternetı olanlar interneti olmayan insanlara edindikleri ögrendikleri dogru bilgileri aktarsınlar demek isterim..

Özellıkle faydalın ve doğru bılgılere karşı daha ozverılı olun isterim Çünkü ben Halkımı ve İnsanlarımı daha bilgili görmek istiyorum....o yüzden BİLGİLENMEK VE ARAŞTIRMAK biz insanların görevi olsun diye dip not eklemek istiyorum.....

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Syn İç İşleri Bakani Süleyman soylu İstifa etmiştir

Karara ilişkin Önerim

Kendisini ve çalışmalarını başarılı buluyorum sokağa çıkma yasağı ile ilgili süreçte bir yol kazası olmuştur ve akabinde önemli büyük hata yapmıştır fakat kaldı ki hangimiz hata yapmıyor..hata insana mahsustur

Önemli olan hatalardan dersler ve ödevler çıkarmaktır eğer kendince belli dersler edindiyse görevinde kalması gerektiğini ifade etmek isterim şahsi fikrim

Bazen bazı insanlar ikinci şansı hakedebiliyor bu konuda istifası kabul edilemez olduğunu açıkça söylemek isterim

Onurlu bir istifa ama Ben olsam istifasını kabul etmem fevri alınan ortada istişare edilmeden yapılan karar kabul görmesi beklenilemez diye düşünüyorum

Sevgilerimle
Elbisss

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
__son dakika___

İletişim başkanlığı açıkladı

İSTİFA KABUL EDİLMEDİ

Alınan kararı taktirle karşılıyorum

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bir daha sokağa çıkma yasağı ile ilgili karar alınırsa

1-- Gece yarısı 00:01 de yada 00:30 da alınsın ve aciklansin
2--Sokaga çıkma yasağı alınırken genelgesi(kapsam dışında olanlar) 1 saat sonra değilde hemen akabinde hazır bir şekilde sunulsun ortadaki kafa karışıklığini giderir diyebilirim
3--Halk kapsamlı sokağa çıkma yasağının öncesinde basın yoluyla bilgilendirilmesi gerekir bunuda en iyi kamu spotu hazırlayarak yapabilinir diyebilirim en azından kamu sporlarında olası sokağa çıkma yasaginda açık olacak olan yerleri anlatır böylelikle akıllarda daha fazla kalır
4--Sokaga çıkma yasağı geldiğinde özellikle valilikler ve belediyeler bilgilendirilmesi gerekir haberi olmayanlar dile getirdigi için bu maddeyi eklemek istedim

5--Konu disida olsa söylemek istiyorum Gündem Corona enerjiyi buraya odaklamaliyiz fakat ekonomiye de dikkat etmeliyiz akabinde ise enerjimizi motivasyonumuzu kaybetmemeliyiz

Nacizane tavsiyeler diyebilirim

Böyle

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç