Sokağa Bırakılan Evcil Hayvan Sorunu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hayvanseverler Kulübü kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Sokağa Bırakılan Evcil Hayvan Sorunu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 715 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hayvanseverler Kulübü
Konu Başlığı Sokağa Bırakılan Evcil Hayvan Sorunu
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ülkemizde hayvan sevgisi çoğu zaman gösteriş için kullanılıyor. Bir canlının sorumluluğunu almak hem maddi hem manevi fedakarlıklar gerektirir. Çocuklarına karne hediyesi olarak aldıkları bir hayvandan bir süre sonra sıkılıp, sokağa bırakabiliyorlar. Ev ortamına alışmış bir canlının sokağa adapte olması çok zordur ve doğal olarak bir süre sonra ya hastalanacaklar ya da kendilerini korumayı bilmedikleri için yaşamlarını kaybedeceklerdir.

Uzun yıllar önce Antalya pilot bölge seçilmiş ve tüm sokak hayvanlarına-evcil hayvanlara çip takma uygulamasına geçilme kararı alınmıştı hatta bazı veterinerler bu konuda gönüllü destek vereceklerdi fakat her ne oldu ise sonradan vazgeçildi, belki de maliyeti yüksek geldi. Bahsettiğim çip uygulaması yapılabilseydi şayet, hayvanlar kayıt altına alınacak ve evden sokağa bırakılan hayvanlar için sahibine yaptırım uygulanabilecekti, en azından keyfi olarak kedi-köpek-kuş almaktan vazgeçeceklerdi.

Bakamayacakları ya da ömür boyu sorumluluğunu üstlenemeyecekleri bir canlıyı alıp da sonradan sokağa atmayı vicdansızlık kabul ediyor ve insanların bu yanlıştan dönmelerini diliyorum. Gönüllüler o hayvanları yaşatmak için zorlu bir şekilde mücadele ederken, insan evine aldığı bir canlıya nasıl kıyar, anlaşılır bir durum değil.

Hayatın her alanında bu böyledir, bazı insanların sorumsuzca davranışlarının bedelini hep başkaları öder fakat o yanlışı yapan kişilere soracak olsanız, kendilerini haklı çıkartacak binlerce bahane üretebilirler.

Son düzenleme:

Mara

Üye
Yeni Üye
Hayvanları bir yılbaşı yahut özel gün hediyesi olarak gören, parayla satın alınabilecek bir nesne olarak gören insanları anlayamıyorum. Birçok kedim var evde hepsi de sokağa salınıp yaralanmış hayvanlar, yahut hasta/annesiz yavrular. İnsanların lafa gelince sahip oldukları vicdan ve merhamet kavramlarını keşke pratikte de görebilsek...

Gerçekten sahiplerine çok bağlanıyorlar, bir düzene alışıyorlar savunmasız bir şekilde sokağa bırakmak ne büyük acımasızlık, çok üzülüyor ve zor hayatta kalıyorlar..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hayvanları bir yılbaşı yahut özel gün hediyesi olarak gören, parayla satın alınabilecek bir nesne olarak gören insanları anlayamıyorum. Birçok kedim var evde hepsi de sokağa salınıp yaralanmış hayvanlar, yahut hasta/annesiz yavrular. İnsanların lafa gelince sahip oldukları vicdan ve merhamet kavramlarını keşke pratikte de görebilsek...

Gerçekten sahiplerine çok bağlanıyorlar, bir düzene alışıyorlar savunmasız bir şekilde sokağa bırakmak ne büyük acımasızlık, çok üzülüyor ve zor hayatta kalıyorlar..

Hayvan hakları yasasının en baştan düzenlenmesi sözünü verdiler, tek umudumuz bu kaldı. Yasalar ile bazı yaptırımlar gelmedikçe bu tip insanlarla ya da hayvana şiddetle mücadele etmek çok zor, hem ruhen çöküyoruz hem de umudumuzu yitiriyoruz.

Dilerim yasa en kısa sürede yürürlüğe girer.

T

Togepi

Ziyaretçi
Tam anımsayamıyorum neresi olduğunu -ama Türkiye'de bir şehirdi- bir tür cins kedi yetiştiriciliği ve bakımı yapılan bir çiftlikte , yavru kedileri her gelen aileye sahiplendirmiyorlardı. Ciddi bir sözlü mülakattan, araştırmadan geçerek sahiplendirici olmalarına imkan veriliyordu. Bence alınması gereken en başlı önlemden bir tanesi bu.
sokak hayvanlarına-evcil hayvanlara çip takma uygulaması
Ki bunun için daha önce adımlar atılmış ama sonu gelmemiştir. -Güzel olan bütün uygulamalarda olduğu gibi-
Umudumuz, hem bu tarz bir uygulamanın tekrardan gündeme gelip,neticelendirilmesi hem de en kısa zamanda bir yasanın yürürlüğe girmesi.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tam anımsayamıyorum neresi olduğunu -ama Türkiye'de bir şehirdi- bir tür cins kedi yetiştiriciliği ve bakımı yapılan bir çiftlikte , yavru kedileri her gelen aileye sahiplendirmiyorlardı. Ciddi bir sözlü mülakattan, araştırmadan geçerek sahiplendirici olmalarına imkan veriliyordu. Bence alınması gereken en başlı önlemden bir tanesi bu.
Ki bunun için daha önce adımlar atılmış ama sonu gelmemiştir. -Güzel olan bütün uygulamalarda olduğu gibi-
Umudumuz, hem bu tarz bir uygulamanın tekrardan gündeme gelip,neticelendirilmesi hem de en kısa zamanda bir yasanın yürürlüğe girmesi.

Belediyeler sahiplendirme yaparken, hayvanın bir evi olsun düşüncesi ile çok detaya bakmıyorlar. Pet shop mantığı ise tamamen ticari, veterinerler de aşı ve tedavi için bana gelir diye yine çok kriter aramıyorlar. Çip sistemi olmadan hayvanların takibini yapmak çok zor, ayrıca çip sayesinde hangi tedaviler uygulandı, aşı yapıldı v.s bilmek kolaylaşıyor. Kısırlaştırılan kedilerin kulağına bir iz bırakıyorlar ki tekrar ameliyat olmasın diye, köpeklerde de küpe takılıyor fakat her iki işlem de çok acısız sayılmaz. Çip sayesinde tüm hekimlerin işi de kolaylaşacak fakat devletin iyi bir bütçe ayarlaması yapması gerekiyor.

Aslında çip uygulaması evcil hayvanlar için zorunlu fakat uygulanmıyor. Yeni yasa ile bu uygulamayı tekrar gündeme getirip, yaptırmayanlara ceza kesilecek diye biliyorum.

Hayvan sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkarması zorunlu oldu. Hayvanların deri altına 15 karakterli kod numarası bulunan mikroçip takılacak.
YAŞAM Haberler > YAŞAM Sahipli kedi ve köpeklere 15 karakterli çip zorunlu getirildi

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç