Sizin dünyanız gerçek,toplumun yaşamı yalan mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde albertinkaranfili tarafından oluşturulan Sizin dünyanız gerçek,toplumun yaşamı yalan mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,429 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Sizin dünyanız gerçek,toplumun yaşamı yalan mı?
Konbuyu başlatan albertinkaranfili
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan albertinkaranfili

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Efendim Tarih bilimi denince asparagas,atmasyon veriler bilgiler havada uçuyor,fizik deseniz öyle elektronların yeri bir orada bir burada çıkıyor,matematik zaten farazi kabullerden oluşuyor ama elinizi sobanın üstüne korsanız yanan sobanın üstüne acı veriyor ve yanma hissi duyuyorsunuz bu gerçek oluyor şimdi sormak istediğim şu aynı şekilde elini bir sobanın üstüne koyan bir insanın elinin yanması size ne anlatıyor hüzün mü veriyor,acıma duygusu mu,korku mu,üzülme mi peki bu elini sobann üstüne koyan düşmanınız olsa ne hissedersiniz veya size zarar vermesede insanlığa zarar verse mesela Sırp kasabı veya Esad veya hitler olsa veya apo ne düşünürsünüz duygusal tepkiniz ne olur sevinirmisiniz,önemsemezmisiniz,çok acımamıştır mı dersiniz,iyi olmuş mu dersiniz,işte arkadaslar olay zaten burada kopuyor eğer baskasının acısını duyumsamassak,ticari,politik,nemelazımcı düşünürsek empati kuramıyoruz bu kadar çocuk yetim kalırken ülkemizdeki ve dünyamızdaki savaşlar boşuna değil mi?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:18 ----------

Şurada büyük insanlıkla buluşmalıyız her acı kötüdür...Asgari buluşma noktamız olmalı sonrası barış inşaası işin kolay tarafı...

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
VDCaG.md.jpg

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Efendim Tarih bilimi denince asparagas,atmasyon veriler bilgiler havada uçuyor,fizik deseniz öyle elektronların yeri bir orada bir burada çıkıyor,matematik zaten farazi kabullerden oluşuyor ama elinizi sobanın üstüne korsanız yanan sobanın üstüne acı veriyor ve yanma hissi duyuyorsunuz bu gerçek oluyor şimdi sormak istediğim şu aynı şekilde elini bir sobanın üstüne koyan bir insanın elinin yanması size ne anlatıyor hüzün mü veriyor,acıma duygusu mu,korku mu,üzülme mi peki bu elini sobann üstüne koyan düşmanınız olsa ne hissedersiniz veya size zarar vermesede insanlığa zarar verse mesela Sırp kasabı veya Esad veya hitler olsa veya apo ne düşünürsünüz duygusal tepkiniz ne olur sevinirmisiniz,önemsemezmisiniz,çok acımamıştır mı dersiniz,iyi olmuş mu dersiniz,işte arkadaslar olay zaten burada kopuyor eğer baskasının acısını duyumsamassak,ticari,politik,nemelazımcı düşünürsek empati kuramıyoruz bu kadar çocuk yetim kalırken ülkemizdeki ve dünyamızdaki savaşlar boşuna değil mi?

Şurada büyük insanlıkla buluşmalıyız her acı kötüdür...Asgari buluşma noktamız olmalı sonrası barış inşaası işin kolay tarafı...

Kötüler var olduğu sürece savaşlar hiç bitmeyecektir; çünkü siz savaşmak istemeseniz de onlar sizi buna zorlayacaklardır.

Kötülük yapan birisinin yaptığı kötülüğe karşılık olarak acı çekmesine sevinmeyi doğru bulmuyorum. Ne Kaddafi'ye de ne de Saddam'a yapılan bana göre doğru değildi yani yaptıkları o kadar kötülüğe rağmen yine de infazlarını çok zalimce buldum. Kötülüğe, kötülük ile karşılık vermek insanlığın bittiği andır ve bozuk bir psikolojinin işaretidir.
Kötü insanlarla mücadele etmek çok zor, ya onların dili ile konuşmanızı istiyorlar ya da ne yaparsanız yapın asla yanlışlarından dönmüyorlar. Bu durumda çok net konuşmak mümkün değil, koşullara göre tavır da değişecektir.

Fas'ta bir profesör, yapılan kontrolde doğuştan kısır olduğunu öğrendiği zaman şok yaşamıştı çünkü 9 tane çocuğu vardı. Test sonuçlarının doğruluğunu teyit ettirdikten sonra boşanma davası açmakla yetindi ve doğrusu da buydu fakat ülkemizde olsaydı namus davası adı altında kadını öldürmeye çalışır ve namusumu temizledim, derdi. Olaylara hangi açıdan baktığınız önemli yani ortada bir yanlış varsa tabii ki bu yanlışa karşı çıkacaksınız fakat yönteminiz intikam almaya yönelik olmamalı, insanlığınızdan ödün vermemelisiniz.

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Sizi modern zamanların evliyaları olan filozoflardan DOĞAN GÖÇMENİN YAZISIYLA basbasa bırakıyorum...

SENECA: ÖFKE DUYGUSU/TUTKUSU ÜZERİNE
Seneca'dan öfke üzerine çok şey öğrenilebilir. Bunların başında öfkenin bir adalet arayışından doğuyor olmasına karşın adaleti hiçbir zaman yerine getiremeyeceği gelir. Zira Seneca'ya göre, öfke duygusu/tutkusu, ahlaktan, yani doğru yanlış ayrımını yapabilmekten mahrum olduğu gibi, gerçek olan ile adil olan ayrımını yapmaktan da yoksundur. Bu nedenle, diyor Seneca, acılarına ve öfkelerine yenik düşenler, kısacası öfkeyle davrananlar geridehem kendileri için hem de öfkelerine maruz kalanlar için yıkım ve çöküntüden başka birşey bırakmazlar. Yıkım ise, hiçbir davranışın nihai hedefi değildir, olamaz. Özgürlük kavramı çerçevesinde iş gören akıl ise bize dayanma gücünü verdiği için sonunda hep yapıcı bir perspektif sunar. Bu nedenle geçici bir "çılgınlık" durumu olan akıl dışı öfkeden kaçınmak, öfkeyi kontrol altında tutmak ve her durumda özne kalmayı başarmak gerekir. Aksi durumda her bakımdan yıkım getirecek öfkeye dayalı davranışların yarattığı enkazın altından kalkmak mümkün olmayabilir. Sıkça denendiği üzere yıkımdan kaçıp kurtulmak da mümkün değildir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:49 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:33 ----------

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Eğer empati yapıp kendimi elini sobanın üstüne koyan kişinin yerine koyarsam üzülürüm çünkü canı*m*ın acıyacağını düşününürüm ama sonra aklıma elimi hiçbir zaman sobanın üstüne koymayacağım gelir ve hissettiğim tüm duygular kaybolur. Eğer sobanın üstüne elini koyan kişi düşmanımsa (pek düşman edinmediğim için biraz düşük bir olasılık) o elin sobanın üstünde kalması için uğraşırım. Eğer sobanın üstüne elini koyan kişi dostum ise( pek dost edinmediğim için biraz düşük bir olasılık) artık o kişi benim dostum değildir çünkü benim dostum bana benzer ve kendisine zarar verecek her türlü şeyden kaçınır. Eğer sobanın üstüne elini koyacak kişi beni hiçbir türlü etkilemeyecekse o soba da o kişi de gözlerimi birkaç saniye meşgul eden ışık demetinden başka bir şey değildir.

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Sn.Üstünkişi ve felsefesi, aslında bizler de sizin gibiyiz bu kadar acı karsısında hiç bir şey olmamış gibi kumandayla kanal değiştiriyoruz,evimize gidip yatıyoruz,başka konular buluyoruz çünkü taraf olmakta bir seçim ve o da başka acılara insanı gark ediyor neden derseniz filistinde haksız bir zulm var ama bu İsraile sivillere füze atılmasını onayladığım manasına gelmiyor,veya bir cafenin bombalanmasına göz yummak manasına gelmiyor,aynı şekilde silahsız masum hak arayan filistinlilerin vurulmasınada razı değilim bu kavganın sonucu belli güçlü olan kazanacak ama mazlumların ahı kalacak,gerisi iyilik-kötülük arasında gelip giden ve ahiretini kaybeden,benliğini yitiren insanlar göreceğiz...
Saygılarımla...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sn.Üstünkişi ve felsefesi, aslında bizler de sizin gibiyiz bu kadar acı karsısında hiç bir şey olmamış gibi kumandayla kanal değiştiriyoruz,evimize gidip yatıyoruz,başka konular buluyoruz çünkü taraf olmakta bir seçim ve o da başka acılara insanı gark ediyor neden derseniz filistinde haksız bir zulm var ama bu İsraile sivillere füze atılmasını onayladığım manasına gelmiyor,veya bir cafenin bombalanmasına göz yummak manasına gelmiyor,aynı şekilde silahsız masum hak arayan filistinlilerin vurulmasınada razı değilim bu kavganın sonucu belli güçlü olan kazanacak ama mazlumların ahı kalacak,gerisi iyilik-kötülük arasında gelip giden ve ahiretini kaybeden,benliğini yitiren insanlar göreceğiz...
Saygılarımla...

dostum nicklerini niye değiştirip duruyorsun? ana mesajın/söylemlerinse hep aynı. çok ilginç ya!

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Buyuk kararlar alıyorum kendi kendime kimsenin inancına karışmayacağım diye ama sonra yine kendimi olayların içinde buluyorum sonra tövbe edip inzivaya çekiliyorum geçmişe sünger çekip bırakmak ama olmuyor..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
dostum nicklerini niye değiştirip duruyorsun? ana mesajın/söylemlerinse hep aynı. çok ilginç ya!

:) Sen bu psikolojiyi anlamayacaksın da kim anlayacak? Şaka bir yana niye böyle davranıldığına ben de anlam veremiyorum.

Buyuk kararlar alıyorum kendi kendime kimsenin inancına karışmayacağım diye ama sonra yine kendimi olayların içinde buluyorum sonra tövbe edip inzivaya çekiliyorum geçmişe sünger çekip bırakmak ama olmuyor..

İnanç konusunda zorlama olmaz, kimseye baskı kurulmamalıdır çünkü kendisi böyle bir talepte bulunmuyorsa, akıl vermek karşı tarafı geriyor. İnanç içten gelmedikçe kimseye faydası yoktur.

ls2

Kahin
Onursal Üye
:) Sen bu psikolojiyi anlamayacaksın da kim anlayacak? Şaka bir yana niye böyle davranıldığına ben de anlam veremiyorum.

iyide ben dümen çeviriyodum. bu arkadaş sadece nickleri değiştrio geri kalan herşey aynı:)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

iyide ben dümen çeviriyodum. bu arkadaş sadece nickleri değiştrio geri kalan herşey aynı:)

Şahsen ben de bu konuda çok kabiliyetsizim, hayalperest gibi görünsem de gerçekçi yönüm ağır basıyor ve en fazla iki gün başkası gibi davranabiliyorum.
Özellikle öfkelendiğim zaman özüme dönüyor ve yazdıklarım sonucu kimliğim ortaya çıkıyor, bu sebeple en güzeli kendin olmak.

Bu psikolojiyi anlamak mümkün değil, bazıları elli farklı karakter yaratıyor ve o karakterlerle bütünleşiyorlar. Kendi adıma oyunculuk ve tiyatroya ilgime rağmen tek farklı karakteri bile idare edemedim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar