Sizce birine duyulan nefret duygusu ortak bir payda yaratabilir mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Nefret tarafından oluşturulan Sizce birine duyulan nefret duygusu ortak bir payda yaratabilir mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,952 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sizce birine duyulan nefret duygusu ortak bir payda yaratabilir mi ?
Konbuyu başlatan Nefret
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Sorum başlıkta yazıldığı gibi birine duyulan nefret duygusunun ortak bir payda yaratıp yaratamacayagi . Ayrica ek olarak nefret duygusu ideal toplum düzenine önderlik edebilir mi ?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
nefret nedir? nefret midir -hınç/hırs öfke direnç midir?

(karalama defterine taşıyacağım izninizle) -http://www.felsefe.net/140635-post1471.html

meyelan

Filozof
Yeni Üye
@sanalmanik konuyu burdan yürütsen sonraki okumaları kolaylaştırırsın diye düşünüyorum. :)
Nefretle yürürlükte tutulan politikalarla toplumlar idare ediliyorken,tutup romantik bakmayı isterdim bende.Sevgi ,toplumsal barış lay lay lom diye nakaratlar hayalgücü geniş insanların şarkıları.İstiyoruz tamam da dünya hangi çağında böyle bir dilim yaşamıştır,bu ümidin dayanağı var mıdır bakmıyoruz.
Fertlerin duygusal yönelimlerini kontrol altına almak kadar,toplumların duygu dalgalanmalarını manüple etmekte kolaydır.Nazi Almanyasında dünün sade vatandaşının üç gün sonra profesyonel katil olabilecek bir potansiyele evrilen insanı neyin o hale getirdiğini biliyoruz..

Son düzenleme:

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Otoritenin kullanabilmesinden ziyade nefretin ideal düzende payı olabilir mi ? Ayrica burada kenan evren hakkındaki düşüncelerinizide sormak istiyorim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
(nobody home ya da ne home-home-suz)

umut öldüğünde bu bir isyan şehri mi?/şekli midir?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ideal toplum yoktur; toplumlar vardır ki, olan-olması gereken..'nefret' , sevgi gibidir; ortaklaşması sevgi gibi olamaz; biri yıkıcı diğeri yapıcı...

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Sizce kenan evrenin ülkemize etkisi nedir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
aradığınız yanıt bir neslin apolitize olması mı? eylemsizleştirilme-tepkisizleştirilmesi ve bastırılması mı?
eğer öyleyse evet haklısınız
aile konseyi beni karşısına alıp üniversiteye gönderirken ben memur çocuğuyum de sağla solla işim olmaz de demesi de bu yüzden olmalı
Belki de üniversiteye gidene kadar bir ilkokul çocuğu kadar hayat ya da politika bilgim ve gündemim olması ve TRT nin bana öğrettiği kadar hayat gündem bilgisi-bilgim olması ve toplumsal çatışmalardan/kimliklerden ve ayrışmalardan -dinsel mezhepsel zırvalardan ve farklılıklardan ve bunların derinlikliklerinde haberim olmaması ve Sidhartha nın Buda sı kadar budala olmam ve onyedime kadar
yalıtılmış ve idealize eidlmiş bir yaşamı yaşamam ve dar ve kapalı-sınırlı güzelce bir toplumda güzelce insalarla birincil çevreyle etkileşimli) güzelce-iyice bir kır-doğa ve köy yaşamı yaşamam ve dünyayı bir cennet saymam sanmam da bu yüzdendir, olmalı
yeni yeni düştük-düşerken gerçeğe -bu yere ben nerdeyim-nerdeydim?
Ben mutluyum ve mutluydum dünyada olan bitenden haberim yoktu ve sınırlı haberim vardı ya da
Babam devlet memuru olduğu için yasak gölde balık avlamazdı, Kurallarlar ve otoriteyle büyüdük ve de Bir otorite ve disiplin/sınırlılık hayatı yaşadık ve aile içi çatışamlardan başka huzursuzluğumuz gündemimiz yoktu,
Dünya mavi mor
Yeni yeni alışıyoruz bunlara da
YEni yeni öğreniyoruz bunları -siz anlatn ve tanık olanlar konuşsun- Gerçek gözlemciler- yılların içinden geçenler ve akanlar , Dinlemeye hazırız

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Aslında foruma üye olmam bazı duygu ve düşüncelerimi pekiştirmek bir yandan da yeni bakis açıları kazanmakti yasim geregi pek fazla konuşacak kisi bulamıyorum -gerçi burasi Türkiye yada insanlar mi sığ genel olarak karar veremedim- . Konuya dönmek gerekirse çocuklugumda nefret edilen bir kişi olarak gördüğüm kenan evre izlediğim bir dizi ile (code geass) benim için önemli bir lidere donustu . Bu konuyada şöyle bakıyorum eğer o dönemde askeri tutum bu kadar şiddetli olmasaydı ne olurdu ? Toplumun parcalanacagini görmek zor olmasa gerek . Peki bunun çaresi neydi ? Askeri güce sahip bir adam ne yapabilirdi ? Karşılıklı iki kesmin çatışması nasıl son bulabilirdi ? Insanlar nasil tekrar komşu , eş , dost olabilirdi ? Düşüncem şu ki kenan evren bu denli sert bir tutum sergilemeseydi sağ ve solun tepkisi , savaşı , kavgası -davası- son bulmazdi .Peki bu davaya son veren nedir - olduğu kadar en azından yumusatan- NEFRET duygusudur . Bunu anlamak elbette on yargilardan kurtulmayi gerektirir . Bir lider düşünün elindeki askeri güç ile sert tutum sergiliyor ve bütün nefreti üzerine çekiyor . Öylesine nefret ki ömrünü bunun icin harcıyor ve bunun acisini çekiyor . Sonunda ne oluyor ? Nefret duygusu halki topluyor birlestiriyor ve bütün nefret tek bir kişiye - diktatör denilebilecek- yoneliyor . Ne bir ideolojiye ne bir kesime sadece kişiye . Elinde askeri güç bulunan bu kişi soruyorum sizlere neden bir seçim daha kullanmamistir ? Sanirim bu kadarı yeterli şimdilik

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
nefret ve birleştiricilik- nefret toplar -antinefret paratoner -nefrettoner nefretsavar-nefretnotrleştirir

Son düzenleme:

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Nefret adınız neden nefret peki ? İzlediğiniz code geass tan sonra mı /aslında nefret duymamalıymışım algısı size işlendikten sonra ters köşede kullanabilesiniz diye mi,nefret oldunuz.Ben bunu farketmeyecek zıt gruplarda bunu kullanırım mesela,bir çok insanda yapar ya ortak düşman belirlersiniz, birleşirler yada ortak çıkar(düşmana yenilgi azmide çıkardır tabi).
Ben mesela kendi adıma sığ biriyimdir,bir kişi yada iş için insan katline karşıyım yada itiraf edeyim en azından canlı dünyasında bir hiyerarşi içinde katli makul görebilirim.Ciddi sebep isterim.
Egosunu,zaaflarını,tatmin merakını... neyse işte o erkte, herşeye kadir olmada bize sunulan imkanları adilane kullandığına siz inanıyor musunuz?Yok yere evladını,babasını kaybedenlerden olmadığımız için ''ne yapalım devletün bekası herşeyin üstündedir''demekte kolay bize..

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Bana kalırsa insan doğasında bir takım duygular -ego ile birlikte gelen- daha baskın . Malesef toplum düzeni için bunların bastırılmasi gerekli bunlarin farkındayım . Ama insan eşitsizlik istiyor ; öfkesini , çaresizligini , acizligini başkaları üzerinden unutmak ve kendini yükseltmek istiyor . Benim bu konular uzerinde durma nedenim bu konuların bastırılmis , yadirganmis ve sanki anormal bir duygu imis gibi dışlanmis olmasi . Halbuki mantik çerçevesinde düşünürsek bu duygularin farkında olup bu duygular temelli bir sistem oluşturmak toplum refahı için daha uygun olur. Kenan evren örneğide bunun üzerine kurulu toplumsal düşman olarak kendini one sürüp tek bir kişi üzerinden toplumsal refah sağlamak . Bu bir feda değil midir sizce ? Nefreti kullanmak değil midir ? Demek istediğim suan yaptigimiz hic bir seyde hür irademiz yada kendi dogamizin izin verdiği şeyler yok . Tabiki anarsistlikten bahsetmiyorum bu ayrı bir kavram . Sadece insan doğasından gelen şeyleri toplum denen soyut varlığın kısıtlamasindan bahsediyorum . Bu duygularin üstesinden gelmeliyiz bastirmamaliyiz yada bu duyguları istemsizce dışarı vuran kişileri dislamamali empati göstermeliyiz ne yazikki toplumdaki sorunların aslinda insan olduğumuz için gerceklestiginin farkina varmali toplum olarak üstesinden gelmeliyiz . Ismimin sebebine gelirsek evet nefret benim için önemli bir duygu . Açıkçası biraz negatif duygulara eğilimim var . Bu arada code geassi izlemenizi tavsiyr ederim

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:56 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:46 ----------

Ah yazdığım şeyi göndermeyi unuttum suan aynısını yazmak zorundayım . Bira daha az detaya inicem sanırım bu nedenle . Açıkça söylemek gerekirse nefret , acı , öfke gibi pozitif duygular ki getirisi olarak esitsizlik insanin doğasında var olan şeyler ve bu duygularin toplum tarafından bastirildigini düşünüyorum . Halbuki bu duygulari yadirgamamali aksine toplum olarak üstesinden gelmeliyiz . Çünkü insan toplumsal düzene ancak kendi dogasina uygunlukla ulaşabilir . Kenan Evren örneğinide bu nedenle verdim nefret ülkemizi nasıl toplamış değil mi ? Kişisel bir feda ve nefretleri üstüne çekme topluma nasil etki etmiş . Iste bu tarz duyguların insan doğasının getirisi olduğunu görmeliyiz m toplumsal düzende bu duygulari dislamak sacmaliktan ibaret . Elbette anarsistlikten bahsetmiyorum sadece bizi toplumsal düzene götürecek yollar arasinda bu duygularin olduğunuda varsayiyorum . Hatta savaş gibi negatif duyguların on planda olduğu olay ve olgularda toplumun nasil etkilendiğini görürsek aslinda bu duyguların insanlığı ne derece etkilediğini görebiliriz . Ismime gelirsek nefret başta olmak üzere negatif duyguların insan yaşamında daha önemli , etkin ve yön verici olduğunu düşünüyorum . Code geassa gelirsek evet beni etkilediğini ve felsefi karakterimi oluşturduğunu söyleyebilirim . Ancak fazla felsefi birikimim olmadığınıda kabul etmeliyim . Sadece suan kafam oturmuş durumda ve dogmatik olduğumu sanmıyorum . Malesef acı insan içindir . Acı bize özeldir . Ve acı bizi güçlendirir . Negatif duygular bizi olduğumuz kişi yapar .

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:56 ----------

Bu arada zaten yazdığımı farkettim internet problemleri kusuruma bakmayın .

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Farklı lisanlardan konuşmuşuz ,birbirinin devamıdır diyemeyeceğim ama şunu anladım.Özgür iradenin bir mit olduğu,iyi kötü kavramıyla kimseyi sınıflayamayacağımızı ve buna bağlı aslında nefret ve sevgi hislerinin çok üstünde durulmaması gerektiği konusunda paralel hatlarda bulunuyoruz zannediyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
her neyse ben çok
siyaset okuyan-tartışan gözetleyen bilende/alayanda biri değilim ama bi kaç Mahçupyan -Belge çatışması gözlemledim bu bağlamda ve konularınızla bağıntı kurdum-düşündüm
(-iyiniyet bizde karine- iyiniyetli olanın yanlışı iyiniyete mahsus -hatası ve eksiği de)

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Suda boğuluyorsunuz!

Kötü birleştirmez,teşhir eder.

Suyun üstünde hava var.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Nefret duyugusu kötü ve karamsar hatta karabulutlar içerisinde yaşama hissi uyandırır Bu duygu insana kazanımlar saglamış gibi dursada aslında zaman içerisinde kişinin toplum içerisinde dışlanmasına bile olanak sağlayacaktır ta ki kişi farkına vardıgın an nefret in zararlarıda kişiye ulaşacaktır..

Nefret duygusu insanı kucaklayan degıl aksine insana zarar veren bir olgudur masmavi bir gökyüzünün parlaklıgı ile kapkaranlık bulutlu ve yagmurlu bir gün bir olabilirmi birisi etrafa ışık verirken bir diğeri etrafına karanlık vermektedir..

İnsanların nefret duygusunda ortak paydada buluştugu anlar olabiliyor ve hatta bu baglamda ortak hareket ettikleri olabiliyor lakin bu ortak paydada hareket edenler çıkarlarına ters düşünce birden bire birbirlerinide yemege birbirlerine de nefret etmeye başlıyorlar..

Dünya Düzeni ne yazık ki karşılıklı çıkarlar üzerine kurulu bir başkası senin yemegine göz koymadıgı sürece onunla ortak paydada olursun ama senin yemege gelince ortak payda bozulur

Nefret duygusu sevgisizliği akabinde ise insanlara karşı egoları beraberinde getirir Nefret duygusunda olan bir insanın kendinden başka insanlara karşı hak vermesi yada saygısı yoktur...Nefret duygusunda olan insanlar BENCİL ve PAYLAŞIM dan uzaktırlar....

Nefretle yola çıkanın yolu Hüsranla doludur....Nefret insana kazandırmaz zaman sonrada olsa insan HİTLER örneginde oldugu gibi kayıplar getirir...

Kenan Evren dönemin olması demek ülkeyi 50 yıl geriye götürmesi demek olmuş olmasıdır Nefretle ufak kazanımlar aslında ülkeye büyük kayıplar getirmiştir...Adnan Menderes döneminde gelişim ve ivme kazanım sürecine giren ülke teknolojik ve arge yatırımlarına hız kazandırmaya başladıgı bir süreçte yaşanılan bir ASKERİ darbe ülkeye büyük kayıplar vermiştir...Her görevli kendi makamında olması gerektiği ve hizmet vermesi gerektiği oldukça önemliydi...Lakin ülkenin iç hurefelerle karıştırılmasında da askeri bir parmagın olamayacagını kimse söyleyemez....

Ülke o dönemler içerisinde çetin ve zorlu süreçlerden geçtiğinde Ülke içerisinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı ajanlarında her kademede boy göstermiş olmamasıda gözden kaçırılmamasıda bence oldukça önemlidir diye söylemek isterim...

Bir topraga nefret tohumu ektiginde o toprak kararır akabinde hiçbir canlı yaşamınada izin vermez....Eğer bir topraga yeşil sevgiyle beslenmiş bir tohum ekersen orada hertürlü canlı yaşamına megıl vermış olursun...

Beyaz ile siyah bir olmadıgı gibi nefret ile yogrulanın mayası ile sevgiyle yogrulananın mayasıda bir olmaz diye söylemek isterim Nefret kazandırmaz zaman içerisinde insana kaybetttirir...Ta ki insan anlayıp göresiye kadar ...

Böyle.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Yeni düşüncelere açığız

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç