Siyaset Felsefesi

• Konbuyu başlatan Üye silindi 3937
  • Başlangıç tarihi
  • 1,593

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Felsefesi 1. ve 2. Sınıf Ders Notları kategorisinde Üye silindi 3937 tarafından oluşturulan Siyaset Felsefesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,593 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Felsefesi 1. ve 2. Sınıf Ders Notları
Konu Başlığı Siyaset Felsefesi
Konbuyu başlatan Üye silindi 3937
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan white walker
Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Siyaset Felsefesi ile ilgili bir kaynak oluşturuldu.

Siyaset Felsefesi - Siyaset Felsefesi

İnsanların yönetimiyle ilgili iktidarı, iktidarın nasıl oluştuğunu, kaynağını, bireyle ilişkisini, varlığını, nasıl ve ne şekilde sürdürüldüğünü, mevcut yönetimden daha iyi bir yönetimin mümkün olup olmadığını, yönetim ile ilgili evrensel ölçütleri, genel kavramları sorgulayan felsefedir.

Bu kaynak hakkında daha fazla bilgi ...

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
Herşeyden şikayetçiyiz... Fakat dönüp dolaşıp gundemi dine daha çok islam dinine dayandırarak bir gerçeği göremiyoruz. Çok meşhur bir laf ya hani " asıl oyun bu " !? Evet görmemiz gereken tartışmamız gereken üzerine düşünmemis gereken güncel felsefe siyaset felsefesi olmalı. Bir ülke daha iyi nasıl yönetilir ? Insan insanın kurduyken nasıl lordu oldu? mesela bunu tartışmak gerekir. Tabi birileri yine dine getirecek bu konuyu realist olamayacak hele objektif olmayı hiç söylemiyorum bile... nereye bu yolculuk ?

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
görmemiz gereken tartışmamız gereken üzerine düşünmemis gereken güncel felsefe siyaset felsefesi olmalı.
Bizim gibi kötü yönetilen bir ülkede diğer şeylerin felsefesine sıra hiç gelmemesi gerkirken. Kimse siyaset hakkında felsefe yapmıyor. Anormal bir toplumuz. Bizden bir nane olmaz.
Tabi birileri yine dine getirecek bu konuyu

Dünya mutluluk endeksinde en mutlu 3 ülke iskandinavlar. Yani dinsiz/ateistler. En mutsuzu ise dinci taliban ülkesi.

Aslında bir şey söylemeye gerek yok. Durum ayan beyan...

Son düzenleme:

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Bizim gibi kötü yönetilen bir ülkede diğer şeylerin felsefesine sıra hiç gelmemesi gerkirken. Kimse siyaset hakkında felsefe yapmıyor. Anormal bir toplumuz. Bizden bir nane olmaz.

Dünya mutluluk endeksinde en mutlu 3 ülke iskandinavlar. Yani dinsiz/ateistler. En mutsuzu ise dinci taliban ülkesi.

Aslında bir şey söylemeye gerek yok. Durum ayan beyan...
Mutluluğu dine dayandırmanız dışında katılıyorum size... mutluluk insanın içinde bir yerde ve zihinde tasarlanan bir şey. Olaylara bakış açınız, düşünceleriniz ana bileşenleri oluşturur. Örnek verecek olursak Rabbim bana yaşaklamış, beni mahrum bırakmış, yaparsam günah diye düşünürse bir müslüman mutsuz olmasından daha normal hiçbir şey yok ancak Rabbim beni bunlardan korumuş zarar görmemem için beni uzaklaştırmış diye düşünürse de mutluluk ve huzur bulacaktır. Ateistler neden mutlu sizce? belli bir dine mensup değiller ve kendi kararlarını kendileri verip bilimsel içeriklerin ışığında yön veriyorlar hayatlarına dogru mudur ? Peki yanlış kararlar alan ateistler yada karamsar ateistler mutsuz olmuyor mu ? Mutlulugun dinle bir alakası yoktur düşünceyle alakalıdır.

Siyasete gelecek olursak her dinin kendince kuralları var yönetmek ve yönetilmek üzere. Biz hangisini uyguluyoruz ? Hepsini analiz etsek hepsinden bir parça bir şey alsak mesela olur mu ? Denge şaşar değil mi ? O halde dinle yönetim arasında ince bir çizgi var ve o çizgiyi tutturmak asıl mesele.. Bizim ülkemizde yönetenler ve yönetilenler bilgisiz ve yetersiz olduğu için sanırım düzelen bir şey olmayacak. Yönetenler hırs içinde olursa yönetilen toplumun ihtiyaclarına çözüm bulamazsa o devlet çökmeye mahkumdur. Ancak herkesi memnun edecek bir düzen de elbette ki ütopya olur.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Mutluluğu dine dayandırmanız dışında katılıyorum size...
İstatistiksel sonuçlara değindim sadece. Bu tesadüf olamaz. 2. etken ana faktör ise ekonomik ortamdır. Bu ikisinin bir arada bulunduğu iskandinav coğrafaysında sonuç bu. Bakın denklemin değişkenlerinin(arabistan) birine din yazdığımızda mutluluk çıkmış mı ortaya? Çıkmamış; bu açık.
mutluluk insanın içinde bir yerde ve zihinde tasarlanan bir şey.
İşte şartlar insanı ya mutlu, ya da mutsuz eder diyoruz biz ona. İstisnalar, beyinsel anomoliler, hastalıklar kaydeyi bozmaz.
Olaylara bakış açınız, düşünceleriniz ana bileşenleri oluşturur.
Anormal bir ortamda polyannacılıkla beyni kandırmaya çabalamak suni bir mutluluk getirir.
Örnek verecek olursak Rabbim bana yaşaklamış,
"Rabbiniz" diye bir doğa üstü süpergüç olsa da keşke bunun üzerinden sonut düşünce oluşturabilsek. :( Sizin adınıza üzgünüm maalesef.
Ateistler neden mutlu sizce?
Türkiye şartlarında bütün atesitler mutlu diye bir şey yok. İnsan haklarına saygılı özgür bir ortam, insan onuruna yaraşır bir sosyo ekonomik ortamın olmadığı yerde insan mutlu olamaz. Dinler başlı başına mutsuzluğa sebep açarlar. İnsan doğasına aykırı "dogma" yasalar barındırırlar. Onu içme bunu yeme, bunu düşünme eninde sonunda bu baskı ortamı sizi görünmez psikoloji buğramlara götürür. Mutluyum demekle mutlu olunmaz. Duymuşsunuzdur bazı dinciler hep mutludurlar. :)
belli bir dine mensup değiller ve kendi kararlarını kendileri verip bilimsel içeriklerin ışığında yön veriyorlar hayatlarına dogru mudur ? Peki yanlış kararlar alan ateistler yada karamsar ateistler mutsuz olmuyor mu ? Mutlulugun dinle bir alakası yoktur düşünceyle alakalıdır.

Ona yukarıda değinmiştim. Mutluluk dış etkenlerle doğru orantılıdır. Hem ateist hem zengin bir ülkedeyseniz mutlusunuz. Arabistan da ise mutlu olan sadece ve sadece şeyh ve imtiyazlı grup zenginlerdir.

Dinler napolyonun tabiri ile; "fakirler zenginleri öldürmesin diye icat edilmişlerdir." Hakkınızı hukukunuzu aramanıza bile manidirler. Gelişmemiş devletler o yüzden dinci v.b. kutsalcı değerler etrafında toplanan topluluklar ister. Toplumu kontrol etme mekanizmalarının en tepesinde dinler vardır.
Siyasete gelecek olursak her dinin kendince kuralları var yönetmek ve yönetilmek üzere. Biz hangisini uyguluyoruz ?
Öncelikle hangi dinden bahsettiğiniz anlaybilirssem, bu konuda düşüncelerimle size, sizde gelilşmeye açıksanız o vakit yardımcı olabilmeye çalışırım.

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Anormal bir toplumuz. Bizden bir nane olmaz.

Simülasyon da misal; bizim toplumumuzu Amerika' da afrikalı kölelerin demokrasi- hak-hukuk mücadelesi verdiği o zaman dilimli ortamda yer değiştirme imkanımız olsa. Bugün amerikada kölelik bizim zihniyetin sayesinde kalkmamış, beyazlarla aynı otobüse bile binemez oluruduk. :) Durum bu!.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
İstatistiksel sonuçlara değindim sadece. Bu tesadüf olamaz. 2. etken ana faktör ise ekonomik ortamdır. Bu ikisinin bir arada bulunduğu iskandinav coğrafaysında sonuç bu. Bakın denklemin değişkenlerinin(arabistan) birine din yazdığımızda mutluluk çıkmış mı ortaya? Çıkmamış; bu açık.
Mutluluğu nerde aradığınız önemli evet ekonomik faktörler de önemli fakat çok az zengin insan vardır kendini mutlu hisseden. Yine burada zihinsel faktörler olaylara bakış açısı öne çıkıyor. Arabistan 'da da herkes mutsuz genellemesi yapamayız bu durumda. Üstelik bu da dahil bütün genellemeler yalnıştır :) .
"Rabbiniz" diye bir doğa üstü süpergüç olsa da keşke bunun üzerinden sonut düşünce oluşturabilsek. :( Sizin adınıza üzgünüm maalesef.
Olmadığını mı düşünüyorsunuz ? Ben de sizin adınıza üzüldüm şu an :(
Türkiye şartlarında bütün atesitler mutlu diye bir şey yok. İnsan haklarına saygılı özgür bir ortam, insan onuruna yaraşır bir sosyo ekonomik ortamın olmadığı yerde insan mutlu olamaz. Dinler başlı başına mutsuzluğa sebep açarlar. İnsan doğasına aykırı "dogma" yasalar barındırırlar. Onu içme bunu yeme, bunu düşünme eninde sonunda bu baskı ortamı sizi görünmez psikoloji buğramlara götürür. Mutluyum demekle mutlu olunmaz. Duymuşsunuzdur bazı dinciler hep mutludurlar. :)
İslamın hoş görü dini olduğunu duymamışsınız siz o zaman :). Allahın emir ve yasaklarının ardında sonsuz rahmeti ve merhameti de var kitabı ya tersten yada yanlış okuyorsunuz sanırım. Islam dininin verdiği özgürlük ve saygıyı başka bir yerde bulamayacağınızı bilmelisiniz. Tabi arıyorsanız :). "Bazı dinciler " tabiri de hiç hoş değil doğrusu buna din adamı yada islam filozofları desek mesela burda bile düşünceye saygı göremeyince insan üzülüyor dogrusu. Bir kısım insanın tanrı yok deyince yok olduğunu sanması ve karşısındakının bu görüşüne saygı beklemesi normal karşılanırken, bir kısım insanın da Allaha ve dinine inanması da aynı ölçüde normal karşılanıp saygı duyulmayı gerektirir.
Ona yukarıda değinmiştim. Mutluluk dış etkenlerle doğru orantılıdır. Hem ateist hem zengin bir ülkedeyseniz mutlusunuz. Arabistan da ise mutlu olan sadece ve sadece şeyh ve imtiyazlı grup zenginlerdir.
Arabistanı kendimizle mi kıyaslamalıyız nedir bu arabistan takıntısı anlayamadım. Tek müslüman orda yaşıyormuş gibi bir algı mı var aceba ? Bende mutluluğun parayla yada dinle ilgili olmadığını da yukarda açıkladım diye düşünüyorum.
Dinler napolyonun tabiri ile; "fakirler zenginleri öldürmesin diye icat edilmişlerdir." Hakkınızı hukukunuzu aramanıza bile manidirler. Gelişmemiş devletler o yüzden dinci v.b. kutsalcı değerler etrafında toplanan topluluklar ister. Toplumu kontrol etme mekanizmalarının en tepesinde dinler vardır.
Dinlerin de kendi hukuk kuralları vardır. Kimsenin hakkı kimseye yedirilmez yanlış biliuorsunuz bu konuyu sanırım. Toplumu kontrol etmenin en kolay yolu evet din ve ahlak yasalarıdır. Thomas Hobbes ne guzel der insan insanın kurdudur. Toplumda herkes birbirinin ayıbını yüzüne vurduğu icin herkes kendine çekidüzen verir devletin de işi kolaylaşmış olur. Burada dinin toplum düzenine de faydası vardır diyebiliriz değil mi ? :)
Öncelikle hangi dinden bahsettiğiniz anlaybilirssem, bu konuda düşüncelerimle size, sizde gelilşmeye açıksanız o vakit yardımcı olabilmeye çalışırım.
O kısımda "her dinin" ifadesini kullanmışım bu durumda tek tek tüm dinleri baz alabilirsiniz. Her toplumun kendine özgü kuralları vardır. Her dinin de öyle. Elbette bilgilerinizle beni aydınlatabilirsiniz. Ben öğrenmeyi de öğretmeyi de çok severim işim bu :).
Simülasyon da misal; bizim toplumumuzu Amerika' da afrikalı kölelerin demokrasi- hak-hukuk mücadelesi verdiği o zaman dilimli ortamda yer değiştirme imkanımız olsa. Bugün amerikada kölelik bizim zihniyetin sayesinde kalkmamış, beyazlarla aynı otobüse bile binemez oluruduk. :) Durum bu!.
Yanılıyorsunuz yıllardır farklı kültür yapılarını içimizde barındırıyoruz ve baya da güzel uyum sağladık bence. En son rusların da gelmesiyle hiç eksiğimiz kalmadı. Kiminle yaşadığımızdan çok, yaşamaya çalışıyoruz bu ekonomik koşullar altında diye düşünüyorum :)son durum da bu !.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
çok az zengin insan vardır kendini mutlu hisseden.
Böyle bir kanaate nereden vardınızz? Elinizde zengin mutluluk ölçermi var? Aksine alayı gayet mutlu mersut görünüyor. Para var huzur var diye bir klişe realitesi var. Mutsuz olmaları için hiç bir sebep yok. İstisnlara kaide bozmaz.
Yine burada zihinsel faktörler olaylara bakış açısı öne çıkıyor. Arabistan 'da da herkes mutsuz genellemesi yapamayız bu durumda. Üstelik bu da dahil bütün genellemeler yalnıştır :) .
Genellemeyi siz yapıyorsunuz. araplar(müslim toplumlar) mutsuz olmasa, kültür benzeşmezliğine rağmen her fırsatta batıya kapı atmaya uğraşmazlar. Bu su götürmez bir gerçek.
Olmadığını mı düşünüyorsunuz ? Ben de sizin adınıza üzüldüm şu an :(
Yeyüzünde kaç tane insan ürünü yaratılmış "tanrı/lar" var? Zibilyon tane. Şimdiye kadar hiçbirisi varlığını kantlayamadı. Çünkü öyle bir şey yok ve de imkansız.
İslamın hoş görü dini olduğunu duymamışsınız siz o zaman :). Allahın emir ve yasaklarının ardında sonsuz rahmeti ve merhameti de var kitabı ya tersten yada yanlış okuyorsunuz sanırım. Islam dininin verdiği özgürlük ve saygıyı başka bir yerde bulamayacağınızı bilmelisiniz. Tabi arıyorsanız :).
Hadi canım. Biz atesit/deistler yarışmaya uzaydan katılıyoruz biliyon mu!. :) Komiksiniz gerçekten.

Hoşgörü dininin sembolü kılıç. 🤣 Benim atalarım müslim. Sen bu masaları "gavurlara" bile yediremezsin. Yemezler. Hal böyleyken dün bildiklerini bugün unutmuşa din pazarlamak olsa olsa cahil cesaretidir. O da iyiymiş...
"Bazı dinciler " tabiri de hiç hoş değil doğrusu buna din adamı yada islam filozofları desek mesela

İslam filazofumu? 🤣 Ayranı fazlamı çektin? Bidat terimler türetmek için çok yanlış yoldasın. Bak bu islamcının hiç şakası yoktur bu gibi hususlarda.
İslam dediğin şey çok katı kuralları olan 7/24 hayata karışan din-devlet ideolojisidir. Nasıl sıçacağına bile karışır/düzenler. Senin sandığın gibi ılımlı /özgür bir dünya yok bunun içinde...
burda bile düşünceye saygı göremeyince
Düşünce derken? Dogmalar siz öyle sandınız- tanımladınız diye düşünce olmazlar.
insan üzülüyor dogrusu. Bir kısım insanın tanrı yok deyince yok olduğunu sanması
"tanrı" var dediniz o da şıp diye oldu. Yok yoktur. Öyle bir şet gerçek olsa zaten tüm insanlık aynı paydada toplanırdı değil mi? Bütüm "tanrılar" insan ürümü yaratılmış hayallerdir. "tanrı" insanı değil, insan "tanrı"ları yaratmıştır.
bir kısım insanın da Allaha ve dinine inanması da aynı ölçüde normal karşılanıp saygı duyulmayı gerektirir.

Nerede yaşıyorsunuz? Tam tersine bu ülkede inanmayana saygı duyulmuyor ve hatta öldürülüyor iken.. Gerçekten Şakamısınız?

Mesele kafanızda yarattığınız bir yaratıcıya inanmanız değil. O arap nakli sözde "tanrı"dinin diğer insanların/benim can güvenliğime tehdit oluşturmasıdır. Hiç bir ateist ideoloji, sizin gibi "arapçıtanrı"yı red edenleri ödlürün demez. Ama "islam" dediğiniz şey "bol bol insan öldürünü" emreder. Bu da çok açıktır.
Arabistanı kendimizle mi kıyaslamalıyız nedir bu arabistan takıntısı anlayamadım. Tek müslüman orda yaşıyormuş gibi bir algı mı var aceba ? Bende mutluluğun parayla yada dinle ilgili olmadığını da yukarda açıkladım diye düşünüyorum.
Orjinal müslimanlığı, islamı analdığınızı hiç sanmıyorum. Konuyu daha fazla dağıtmadan din hakkındaki bir başlıkta iredeleyebiliriz. Mutluluk: hazcılıkla alakalı bir gerçekliktir. Herşey maddeden ibarettir. Gerisi sanal ütopik gerçekliktir.

Miasal: Çocuklarına ekmek götüremyen, geçimini sağlayamayan bir insan nasıl mutlu olabilir? Sizin parayla mutululuk olmaz tezinizin hiç bir tutarlı yanı yoktur. Olumsuz şartlar altında mutluluk olamaz. İstediğiniz kadar bak bu insanlar mutlu hissediyorlar diyin. Aç insanlara keyif verici maddeler verilse onlarda mutlu olrular. Beyin kimyası çeşit çeşit manüple edilebilir. Sizin işiniz buna benziyor. "Din toplumların afyondur." deyimi çuk buraya oturuyor.
Dinlerin de kendi hukuk kuralları vardır.
El kol kafa kesmek. Doğru var yani. Bak biz gerçekten olan bir olguyu inkar etmiyoruz. Asıl inkarcılar sizlerken bizi inkarcı ilan ediyorsunuz.

Kimsenin hakkı kimseye yedirilme
.z yanlış biliuorsunuz bu konuyu sanırım. Toplumu kontrol etmenin en kolay yolu evet din ve ahlak yasalarıdır. Thomas Hobbes ne guzel der insan insanın kurdudur. Toplumda herkes birbirinin ayıbını yüzüne vurduğu icin herkes kendine çekidüzen verir devletin de işi kolaylaşmış olur. Burada dinin toplum düzenine de faydası vardır diyebiliriz değil mi ? :)

blai bla, bal ya devam etmişsiniz. Dinsel yasalar çağdışı dogmalardır. Modern günümüz insan ceza yasaları çok ama çok daha adildir.
Ben öğrenmeyi de öğretmeyi de çok severim işim bu :).
Dogmacılar kimseye bir şey öğretmezler. Aksine papağan gibi arabın masal rivayetlerini takliden tekrarlar dururlar.

Ben "cahilim". Her daim bilime ve dogma dışı fikirlere açığım. İnsanın öğrenmesinin sınırı yoktur. Yeterki cahil olduğunun bilincinde olsun. Dogmaları, uydurukları bilgi, olgu sanmasın.
En son rusların da gelmesiyle hiç eksiğimiz kalmadı. Kiminle yaşadığımızdan çok, yaşamaya çalışıyoruz bu ekonomik koşullar altında diye düşünüyorum :)son durum da bu !.

Konu dağıldıda dağıldı. Din konusunu isterseniz başka bir başlık altında reddiyelebiliriz. Şaye

Son düzenleme:

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Yazdıklarınız karşısında ben bayağı eğlendim doğrusunu söylemek gerekirse. Tek tek cevap yazmaya da artık gerek duymuyorum. Dini dinsizle " irdelemeye " hiç gerek yok iki taraf içinde sonucun degişmeyeceği ortada vakit kaybı. Sadece şunu sormak istiyorum size demişsiniz ki insanin yarattığı tanrı din vs bunlara inanılmaz peki insanın yarattığı yasalar altında ömrümüzü geçirirken neden sesiniz çıkmıyor. Eskiden idam cezası da vardı bu ülkede o zamanlar askeri yönetim de mevcuttu dinle alakası da yoktu. Bakın efendim şimdi bile her birimiz tecavuzculere katillere ölüm cezasi gelsin diyoruz degil mi ? Bunu islam dini zaten onaylıyor. El kol kesmek demissiniz siz hangi hırsıza madalya taktınız tebrik ettiniz ki aynı şeyi müslümanlardan bekliyorsunuz. Peygamberlik dönemi arabıyla şimdiki zamanın arabını da bir tutamazsınız. Arap olduğu için kimse günahsız değil. Aynı şekilde hiç kimse de mükemmel değil. Neymiş efendim eve ekmek gotüremeyen kişi mutlu olamazmış falan filan mutluluk dedigimiz şey çok çok göreceli o adam ekmek götürememiştir ama açlıktan da ölmemiştir. Allah yarattığı her canlının nasibini rızkını vereceğim diyor tabi siz inanmayınca bu da havada kalacak ama neyse.. Afrikada insanlar aç ölüyor degil mi hani rızkı diyeceksiniz, ee ömürleri belli o kadarmış diyeceğim olmayacak dediginiz gibi boşuna burda bunu tartışmanın manası yok hiç inananla inanmayan bir olur mu diyip yola devam edeyim ben :)

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Fakat dönüp dolaşıp gundemi dine daha çok islam dinine dayandırarak bir gerçeği göremiyoruz.
Diyelim ki, bir gerçeği değil, hiçbir gerçeği göremediğimizi varsayalım, ancak dinin özellikle de islamın birinci neden olduğu gerçeği gayet aşikar değil mi?
Dinciler müslümanlara şükür edin diyor.
Aynı dinciler şükürü ilahi adalet olarak lanse ettikleri müslümanlar üzerinden ganimeti götürüyor.
Bu durum dinsel mafyatizmi hakim kılıyor ve dolayısıyla da ekonomi birilerinin tekeline geçtiği için yoksulluğu, pahalılığı, sömürüyü ve kötü ekonomiyi sürekli duruma getiriyor.
Kısaca hiç bir gerçeği görmesek bile dinin birinci neden olduğunu görüyoruz, zira birebir içinde yaşıyoruz.
Yani dinsel sömürünün hakimiyeti kırılmadan diğer nedenlere sıra gelmez.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Ben öğrenmeyi de öğretmeyi de çok severim işim bu :).

Bir dogmacı kendisi zır cahil iken bize ne öğretebilir?

Bence de sizin yazılarınıza; daha kendi dinini öğrenememiş(kendisine uygun uyarlamış)/bihaber, okuduğunu anlamaktan yoksun birine cevap vermenin vakit kaybı olduğu aşikar. Size bol karanlık ömürler. Diyeceğim lakin, sizin karanlık bizi de direk etkiliyor yani. Malum ülkede din dayatması gırtlağımıza kadar sokulu, can güvenliğimiz yok...

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
insanın yarattığı yasalar altında ömrümüzü geçirirken neden sesiniz çıkmıyor.
IQ ilkokul seviyesi olan bir çocuk bile bunu soru diye sunmaz. Çok öğrenmek istiyorsan, modern yasalar niye var, niye ihtiyaç duyuluyor; hukuk bilimi kaynaklarına başvurabilirsin. Senin babanın uşağı yok burada. Hatta arabistana yerleşip islam hukuku çatısı altında mutlu mesut yaşarsın(!), samimiysen. Sahi bu ne riyakarlıktır ki, inancına aykırı bir düzende çalışabiliyor, ekmek yiyebiliyorsunuz?
Allah yarattığı her canlının nasibini rızkını vereceğim diyor
Gülüp geçiyorum. Cahillle münakaşa buraya kadar. Bir arapçı"tanrı" iddianı kanıtlamalısın ki bu saatten sonra ciddiye alınabilesin!.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Malum ülkede din dayatması gırtlağımıza kadar sokulu, can güvenliğimiz yok...
Can güvenliğiniz mi yok :D bu yaşa kadar güle oynaya gelmişsiniz ve kimse size öte git dememiş ölmek şöyle bi dursun. Hiç bir platformdan men edilmemişsiniz. Egitim hakkınız elinizden alınmamış. Ben dinisizim diye bas bas bagırabiliyorsunuz. Din dayatması derken ? Kimse size islama inanacaksınız 5 vakit namaz kılacaksınız demiyor hayırdır bu korku niye ?
IQ ilkokul seviyesi olan bir çocuk bile bunu soru diye sunmaz. Çok öğrenmek istiyorsan, modern yasalar niye var, niye ihtiyaç duyuluyor; hukuk bilimi kaynaklarına başvurabilirsin. Senin babanın uşağı yok burada.
Önce haddini sonra kendini bil karşında çocuk yok senin benim düşünceme saygı duymuyorsan kendi düşüncene de saygı beklemeyeceksin. Ben bu konuları da inandığım dini de gayet iyi araştırıp öğreniyorum.
Hatta arabistana yerleşip islam hukuku çatısı altında mutlu mesut yaşarsın(!), samimiysen. Sahi bu ne riyakarlıktır ki, inancına aykırı bir düzende çalışabiliyor, ekmek yiyebiliyorsunuz?
Arabistana yerleşmek nedir ya nerde yasayacağima kimse karısamaz bu 1. Istersem Amerika da bile kendi inancımla yasayabilirim bu da 2. Inancıma aykırı bir düzende çalıştığımı nerden çıkardın. Hem inancımı yaşıyor hemde inançla nasıl yaşanır öğretiyorum gayet de güzel oluyor (;
Gülüp geçiyorum. Cahillle münakaşa buraya kadar. Bir arapçı"tanrı" iddianı kanıtlamalısın ki bu saatten sonra ciddiye alınabilesin!.
Insan bildigi şeyin alimi bilmediginin cahilidir. Sen de islamı bilmiyorsun. Bu dinin cahilisin seninle tartısacak degilim. Babanın usağı yok sana hiç bir seyi kanıtlayacak değilim git arastır öğren ! Beni ciddiye alıp almaman zerre umrumda değil zira sen ve bilim kurgudan ibaret sandığın yaşantın yok hükmündesiniz.! Hadi eyvallah (;

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Diyelim ki, bir gerçeği değil, hiçbir gerçeği göremediğimizi varsayalım, ancak dinin özellikle de islamın birinci neden olduğu gerçeği gayet aşikar değil mi?
Dinciler müslümanlara şükür edin diyor.
Aynı dinciler şükürü ilahi adalet olarak lanse ettikleri müslümanlar üzerinden ganimeti götürüyor.
Bu durum dinsel mafyatizmi hakim kılıyor ve dolayısıyla da ekonomi birilerinin tekeline geçtiği için yoksulluğu, pahalılığı, sömürüyü ve kötü ekonomiyi sürekli duruma getiriyor.
Kısaca hiç bir gerçeği görmesek bile dinin birinci neden olduğunu görüyoruz, zira birebir içinde yaşıyoruz.
Yani dinsel sömürünün hakimiyeti kırılmadan diğer nedenlere sıra gelmez
Dine takık yaşayan tek toplum biziz bence. K kadar odak nokta ki gereksiz bir sekilde hem reddedilip hem gündem oluyor. Şöyle düşünelim devleti yonetenler ateist olsa ne değişirdi. Mesela Kemal Kılçdaroğlu geçse başa para kazanmayacak mı bu adam kendi cebini doldurmayacak mı yada ekonomiyi şaha mı kaldıracak yada ne bileyim işte dünyaya Türkiyenin adını altın harflerle mi yazdıracak. Eminim içinizden hepsine hayır dediniz. Gördügünüz üzere ülkemizde dinin yönetimde etkisi yok denecek kadar azdır. Benim anlatmak istediğim sey yöneticilerin siyaset üzerine yonetim üzerine eğitim alıp kendini geliştirmesi gerektigidir. Chp nin başta oldugu zamanları da gördük. Çok da parlak zamanlar degildi değil mi ? Cumhuriyet yöntimiyle beraber laikligi kabul etmiş bir toplumuz ancak ne dini yönetimden ayrı tutabiliyoruz ne de tam bir din hakimiyeti var. Toplumların gerçek ihtiyaçlarına odaklanılmalı. Insanların her konuda özgürlüge ihtiyaci var....

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Dine takık yaşayan tek toplum biziz bence.
Evet doğru söylüyorsun, kendini unutup arapçı olan tek millet biziz. Arapçılığa sadece takmamışlar aynı zamanda tapmışlar. Bulgaristandan gelen Türkleri reteden aynı millet ülkenin Suriyeliler tarafından işgal edilmesini baştacı ediyorlar.

Şöyle düşünelim devleti yonetenler ateist olsa ne değişirdi. Mesela Kemal Kılçdaroğlu geçse başa para kazanmayacak mı bu adam kendi cebini doldurmayacak mı yada ekonomiyi şaha mı kaldıracak yada ne bileyim işte dünyaya Türkiyenin adını altın harflerle mi yazdıracak.
Sorunu tamamen tersten ele alarak asıl sorunu sümenaltı ediyorsun.
Bu ülkede sorun yönetim sorunu değil, soyulmaya, talana şükür eden bir milletin başına kim geçse aynısını yapar.
Sorun halkın islam adı altında köleleştirilmesidir, cahil bırakılmasıdır, şeyhleri, şıhları, reisleri peygamber vasfında görmeleridir. Uyutulmuş, canını, emeğini birilerine teslim etmiş ve kölelik yaparak cennete gitmeyi takdiri ilahi sanan bir millet kalkınamaz, yöneteni kontrol edemez, üretemez, hep birilerine ve yabancılara mahküm kalır.
Böylesi zaaf içindeki bir milletin başına kim gelse soyar, çalar, çırpar.
Dolayısıyla sorun yönetim sorunu değil, halkın kendi iradesini kazanamama, millet olamama ve teslimiyetçi olma sorunudur.
Asıl sorunu bırakıp birşeyleri yönetenlerde aramak yanlıştır, bu parmağa bak yanıltmacasıdır.
Tekrar değinmek gerekirse, islam tek sorun değil ama islamcıların bu ülkeyi işgal edip 17 milyon gibi bir nüfusa ulaştıktan sonra birincil sorun durumuna geldi.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Evet doğru söylüyorsun, kendini unutup arapçı olan tek millet biziz. Arapçılığa sadece takmamışlar aynı zamanda tapmışlar. Bulgaristandan gelen Türkleri reteden aynı millet ülkenin Suriyeliler tarafından işgal edilmesini baştacı ediyorlar.

Sorunu tamamen tersten ele alarak asıl sorunu sümenaltı ediyorsun.
Bu ülkede sorun yönetim sorunu değil, soyulmaya, talana şükür eden bir milletin başına kim geçse aynısını yapar.
Sorun halkın islam adı altında köleleştirilmesidir, cahil bırakılmasıdır, şeyhleri, şıhları, reisleri peygamber vasfında görmeleridir. Uyutulmuş, canını, emeğini birilerine teslim etmiş ve kölelik yaparak cennete gitmeyi takdiri ilahi sanan bir millet kalkınamaz, yöneteni kontrol edemez, üretemez, hep birilerine ve yabancılara mahküm kalır.
Böylesi zaaf içindeki bir milletin başına kim gelse soyar, çalar, çırpar.
Dolayısıyla sorun yönetim sorunu değil, halkın kendi iradesini kazanamama, millet olamama ve teslimiyetçi olma sorunudur.
Asıl sorunu bırakıp birşeyleri yönetenlerde aramak yanlıştır, bu parmağa bak yanıltmacasıdır.
Tekrar değinmek gerekirse, islam tek sorun değil ama islamcıların bu ülkeyi işgal edip 17 milyon gibi bir nüfusa ulaştıktan sonra birincil sorun durumuna geldi.
Yazdıklarınızda haklısınız fakat tam olarak demek istedigim sey biraz da liyakatsizlik başa gelecek olan kişiyi seçme şeklimize bir bakın oy vererek... memur alımlarına bakın sınavla vs biz neye göre seçiyoruz? Bize en çok hitap eden ütopik vaatlere göre değil mi ? Bizim ihtiyacımız bir sekilde karşılansın da başa kim geçmiş önemi yok tabii.. dediğiniz gibi halk cahil halkın inançları sömürülüyor. Bunun nedeni ise insanlarin inanç özgürlüğünün olmaması/kısıtlanması herkes evinde/kalbinde kime/neye inanıyorsa inansın araştırmak isteyene bilgi çok, inanmak isteyene gerçekler apaçık, her karanlığın bir aydınlığı var... Insanlar özgürce yaşayabilecek alan arıyor en dogal hakkı olarak. Toplum olarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Can güvenliğiniz mi yok :D bu yaşa kadar güle oynaya gelmişsiniz ve kimse size öte git dememiş ölmek şöyle bi dursun. Hiç bir platformdan men edilmemişsiniz. Egitim hakkınız elinizden alınmamış. Ben dinisizim diye bas bas bagırabiliyorsunuz. Din dayatması derken ? Kimse size islama inanacaksınız 5 vakit namaz kılacaksınız demiyor hayırdır bu korku niye ?
Ilımlı islamcı(siz) kadar kaypak namert yalancı insan yoktur bu dünyada!.

Aziz Nesin' i diri diri yakmaya kalkan, Turan Dursun' u kahpece katleden tatlı su müslimanları sizler değilmiydiniz?
Evet hiç bir ateist/deist hatta diğer inanç sahiplerinin can güvenliği yoktur malum Atatürk Cumhuriyeti'nde. Sabıkanız apaçık ortada. Neyi inkar ediyorsun?

Cahil kafaya bak; Türk ateistlerin hepsini Celal Şengör gibi doğuştan, çocukluktan ateist sanıyor. Cahil/siniz derken işkembeden sallamıyoruz. Bildiklerimizi(islam dini nakil/öğreti) biz çoktan unuttuk.

Kimse ben dinsizim diye bağıramaz. Böyle bir özgürlük yok. Burası anonim sanal bir ortam. Sen bize sabahın köründe hoparlörle din dayataabilirsin. Hatta imamının/caminin parasını bize ödetirsin. Biz elimize hoparlör alıp sabahın 5' inde "tanrı yoktur" desek akıbetimiz Aziz Nesin gibi olur. Bu su götürmez bir gerçek.

Ayrıca, korkak olan sensin. müsliman takliti yapan, d*t korkundan münafıkca sığıntı yaşayan, cihat emrine kulak asmayan/anlamamazlığa veren gene sensin. Senin anladığın yorumladığın gibi bir islam mensupluğu yok. Malum ülkede gerçek islamcı olsa başta senin d*tünü keser. Meydan boş nasılsa süsliş süsliş dolan dur.

SSenin "tanrı" var iddianı red etmek saygısızlık değildir).. Saygısız olan, hatta yaşama hakkı tanımayan sizsiniz. Bir de gerçek müslüman olsalar gam yemiyecez... Şimdi git ifake inancını ötede, bize dayamadan doya doya yaşa.

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı

Çok güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Geçmişi gözüne soksak gene inkar edecekler. Ilımlı islamcının fıtratı bu işte.
Adam Türk' e vakti zamanında casus demiş. Şimdi arabı, afganı, afrikalısı envai çeşit ne idüğü belirsiz insanı ülkeye doldurdu. Onlara kardeşimiz-ensar diyor. Bu görmek istemez millete müstehak. Ümit Özdağ'a göre 15 milyon böyle başıboş kişi var ülkede. Arap seviciliktapıcılık hat seviyede. Esefle kınanması gereken baş kişi maalesef Bahçelidir. Milliyetçi gömleği ile insan bu işgale nasıl göz yumabilir ki?

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Kimse ben dinsizim diye bağıramaz. Böyle bir özgürlük yok. Burası anonim sanal bir ortam. Sen bize sabahın köründe hoparlörle din dayataabilirsin. Hatta imamının/caminin parasını bize ödetirsin. Biz elimize hoparlör alıp sabahın 5' inde "tanrı yoktur" desek akıbetimiz Aziz Nesin gibi olur. Bu su götürmez bir gerçek.
Kimse size din dayatması yapmıyor. Bu ülkenin resmi marşında bile ezanlara vurgu yapılıyor. Yasadığınız ülkeyi beğenmiyorsanız ezan sesini duymayacağınız bir ülkeye gidebilirsiniz memnun oluruz ( ben arabistana gidecegime sen amerikaya git(; )
Ayrıca, korkak olan sensin. müsliman takliti yapan, d*t korkundan münafıkca sığıntı yaşayan, cihat emrine kulak asmayan/anlamamazlığa veren gene sensin. Senin anladığın yorumladığın gibi bir islam mensupluğu yok. Malum ülkede gerçek islamcı olsa başta senin d*tünü keser. Meydan boş nasılsa süsliş süsliş dolan dur.
Müslüman taklidi yapmak mı :D ben Allahın emirlerini yerine getirerek yaşıyorum. Sen kendi ülkende münafıkca yasıyorsun seni de atalım dısarı ne dersin ? Islam dini senin bildigin gibi bir din değil hoşgörü dini zorlamanın olmadığı bir din ve zaten Allah dilediğini hidayete erdirir. Ben ne diye ugraşacam sizin gibilerle. Ben kendi hayatımdan sorumluyum kendime ve aileme kadar müslümanım elimden geldigince çevreme de bildiklerimden faydalanma fırsatı veriyorum. Ülkede gercek islamci olsa önce senin gibilerden baslamalı bana sıra gelene kadar ohooo. Dedigim gibi kitabi tersten okuyorsun anlamak istedigini anliyorsun. Ben bu yaşıma kadar islamın kötülügünü görmedim. Ancak dinsizlerin kötülügünü gördüm. Meydan çok şükür bizim eğer sizin elinize geçerse vay halimize önce bizden başlarsınız değil mi ? Ama o meydan hep bizim elimizde olacak siz de biz de mutlu mesut yaşayacagız isteseniz de istemeseniz de (;
SSenin "tanrı" var iddianı red etmek saygısızlık değildir).. Saygısız olan, hatta yaşama hakkı tanımayan sizsiniz. Bir de gerçek müslüman olsalar gam yemiyecez... Şimdi git ifake inancını ötede, bize dayamadan doya doya yaşa
Cahiliye devrinden mi kaldın sen günümüzde kim inanmıyor diye öldürülmüş ya. Dünyanın yarısını öldürmek gerekiyor o halde var mı böyle birşey. Kaldıkı ben kimseye inancımı dayatmıyorum. Ne halin varsa gör zerre umrumda değil sen inansan ne olur inanmasan ne olur faydanı geçtim zararın olmasın yeter ki. Amerika müslümanları katlederken sesin çıkıyor mu onların yaşama hakkı yok mu iki yüzlüsünüz ve bu zulme sessiz kalan herkes ölmeyi hak ediyor.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Sen git yaşıtlarınla kumdan kale yap orada oyna hemi evladım. Ben 7' den 70' e herkesle iletişime açığım. Çocukları küçümsediğimden değil ama senin gibi hakaret olarak değil/teşpihen kütük gelip, kütük gideceği aşikarlara anlatabileceğim bir şey yok maalesef. Sen cahilliği baki kalacak çocuk bundan sonraki yazılanlara sakın cevap verme, vaktimi boşa harcama, benim vereceğim cevaplar sana değil zaten. Senin bilgi kirliliğine, diğer okurlara hitab zaruretinden ibarettir.

Kimse size din dayatması yapmıyor.
"Can güvenliğinizde var" demiştin. Sabıkayı gözüne soktuyduk sanıyorum. Diri diri insan yakacak kadar cani zihniyettesiniz. Sanırım senin çükünü 0-7 yaşında zorla(!) kesmediler, doğar doğmaz nüfus kağıdına dini islam yazmadı baban. Her karşılaştığın insan 2 dk ayak üstü sohpet esnasında "iki, kelimesinden birinde sana arapçı"tanrı" telkin etmiyor. Daha sayayım mı? Hele benden 1 jenerasyon fazla amcaları saymıyorum bile... Sıkılıp yeter amca ben senin dinine, hiç bir tanrı varlığı iddiasına inanmıyorum dediğinde o gözlerinden, dilinden nefret saçar, elinde güç kudret olsa seni oracıkta boğacak zihniyete hiç değinmiyorum bile. Sen ne dayamamasından bahsediyorsun? Anlayana saba namazının hoperlörle okunması bile dayamanın ağa babasıdır. Hopörler biaattır bu arada. Dolmadığı halde 200 m bir cami var zaten her yerde!. Çık minareden çıplak sesle oku ona itirazım yok. Gördün mü ateist sizim gibi kimseye dayama yapmıyor.
Bu ülkenin resmi marşında bile ezanlara vurgu yapılıyor.
Doğrudur. Ama anayasaya tezattır. Okuduğunu anlamadığın zaten buradan belli. Dininide anlamıyorsun. Orada yazanla 180 derrece ters bidat fake din(sözde islam) yaşantısı içerisindesin. Olması gereken yeni laik, Türk' çü bir marştır.
Yasadığınız ülkeyi beğenmiyorsanız ezan sesini duymayacağınız bir ülkeye gidebilirsiniz memnun oluruz ( ben arabistana gidecegime sen amerikaya git(; )
Anayasa' da laik sosyal hukuk devleti diyor. Dinlisinde de- dinsizine de eşit şartlarda hizmet etmek zorundasın. protestan isilam diyanet işleri anayasaya aykırıdır. Benim vergimle cami yapman en basitinden ahlak dışı ve onursuzca bir tutumdur. Bu durumda S.Demirel' in tabiri ile yallak arabistan' ben değil sen olmalısın. Gel gör ki 2*2=5 ediyor mevcut günümüz Türkiya' sında!. Ayrıca bu vatan Türk' lerin, ismindende anlaşılacağı üzere. Padişahcı, köle cehalete Atatürk çoktan son vermişti. Ama gel gör ki toplum orta cağa dönmenin gayreti içerisinde.

Amerikan sevici sizlersiniz ayrıca. Yerli-milli ayağı yapanların ekserisinin çoluğu cocuğu torunu amaerikan vatandaşıdır. Son olarak bizim kimseyle sorunumuz yok. Anayasa da da açıkça belirtildiği üzere, İnsan haklarına saygılı her ideolojiyle sorunumuz ol(a)maz. Aslımız da ortaasyadır. Biz sizin gibi arap kültüürü ve inancına 180 derece ters ülkelere kapak atma riyasına düşmeyiz merak etme sen. O sizlere mahsus kaypaklık olsa gerek. Açıkça alenen görüldüğü üzere...
Müslüman taklidi yapmak mı :D ben Allahın emirlerini yerine getirerek yaşıyorum.
O senin temelsiz iddian. Arabistan' da bütün dükkanlar ezan vakti kapanır. Sive se*e seni zorla camide cemaatle namaz kıldırırlar. Senin gibi sabah namazında koca caminde 2 saf müslimanı bile olmayan toplumlara gerçek arap kültü müslümanları oturma organıyla güler geçer. He çocuk he en iyi orjinal müsliş sensin. Sahi kaç tane islam var? Hanginizin ki daha doğru. Sizin ki fake ondan şüphme yok. Sen giderken biz geliyorduk. Dedim ya biz bildiklerimizi çokttaaan unuuutk cahil çocuk.

Ancak dinsizlerin kötülügünü gördüm.
Zarar- kötülük demişken. Bana sözde trukish müslimanlar borcunu(öyle ufak bir borcdan bahsetmiyorum) ödemiyor, ödememek için kırk takla atıyor mesela.. Bir de böyle üstüne senin gibi üstün zeklalır pişmiş pişmiş bilmişlik taslıyor. Sen önce bana verdiğin zararın bedeline öde. Nerde sende o ahlak-onur. Utanmaz bir de üste amerikancı olarak, amerikaya kovuyor beni. Borcunu ödesen ahlak abidesi turkishsözde msüiman belki ortaasyaya gider, orjinal soydaşlarımla yaşarım. Senin gibi arapçı taklitleri ile mi uğraşacam, stres sıkıntı duyacağım.

He daha dün yüzbinlerce insanı diri diri betonenkazlara gömen de dinsiz-imansız zihniyetti zaten. Deprem-"tanrı" yaptı değil mi? Siz müslimanların bunda hiç sorumluluğu yok. Sahi ülke çook müslimş yöneticilerinin sorumluluğu yoksa, arabistan da hacda ezilenler için niye yargılama yapıldı bakanlara idam kararı çıktı? Gördün mü biz kör değiliz. Arabistan da olsa araba saygı duyarız. Siz insanın canına, ölüsüne bile saygı duymuyorsunuz Çocuk iftiranın da bir adabı var. Para toplamak için Yepı kayıt belgesi adı altında çürük binalara onay verip insanı tabut evlere sokmak cinayettir. Katilllerin dinsizlere kötülük atfetmesi ahlaksızlığın daniskasıdır. Bir ateist Japon kadar, onurunuz değeriniz yok güzümde. Cehennem varsa şayet en alt katı sizi bekliyor. Destekçi desteklediği ile beraber ben demiyorum sahih buhari diyor. Bu açık. Gıdamızdan bile çalıyorsunuz. Kendinize beton rantiyesi yapıyorsunuz. 2002 den önce en düşükle emekli aylığı nerdeyse 2,3 asgari ücerteken. Bugün en düşük emekli aylığı 4000(kök) ler civarıdır. Hadi oradan sözdetürk müsliman adaletiymiş. Düşman başına... Sen aptes alsan ne olur. PArfümle gezzsen ne olur. 2 ay yıkanmayan kendi halinde sokakta yatan sen ve zihniyetinden temizdir.

Dinsizlerin kötülüğünü sende böyle gösterde görelim. Gördüğünü sandığın senin çölde görülen seraptır- serap.

Senin bi m*k gördüğün yok ama biz kimin kimi diri diri gömdüğünü çok iyi biliyor ve görüyoruz!.

Sen kendi ülkende münafıkca yasıyorsun seni de atalım dısarı ne dersin ?
Ahmak ısın, yoksa bununda mı taklidini yapıyorsun? Ateist' e münafık diyecek kalak bir insan nasıl ilerizeka olabili ki?

Daha da cevap vermeye gerek kalmadı zaten... Cehlaetin pik yaptığı nokta burası. Dolayısı ile bütün sözde düşüncelerin, korkakça hezyanların zırvadır zırva!.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç