Sivrisinegin Kan Emisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Araştırmalar kategorisinde phi tarafından oluşturulan Sivrisinegin Kan Emisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,801 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Araştırmalar
Konu Başlığı Sivrisinegin Kan Emisi
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan seyrialemir

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Fransız bilim insanlarının yaptıkları bir çalışma sayesinde, bir sivrisineğin bir farenin kanını nasıl emdiği ilk defa görüntülendi.

Videoda kilcal damari arayan, onu ne kadar surede bulabilen ve o damari nasil somuren sivrisinegin hortumunu goreceksiniz :)

[video=youtube;Z3BarTNHHOg]http://www.youtube.com/watch?v=Z3BarTNHHOg[/video]

sakal

Kahin
Yeni Üye
sivri sineği mikroskopla inceleme fırsatım olmadı ama koluma konan bir sivriye kan emmesi için fırsat verdim,saniyeler içinde arkasındaki keseciğin yavaş yavaş pembeleştiğini ve koyulaştığını seyrettim ve afiyet olsun dedim..ne tasarım ama...baş hemşireler sivrisinekler:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
buda anlattığım olaydı,sessiz de izlenebilir..

[video=youtube;f-M8zBFF4y4]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f-M8zBFF4y4[/video]

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
sakal, küs deilsek bir şey sora bilir miyim?
sineğin karnı kanla mı doluyor?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sivrisinekler meyve-sebze öz suyu ile beslenir sadece dişi sivrisinek türünün devamı için kan emer, kanını emen sinek dişiymiş yani [MENTION=3591]sakal[/MENTION] bilgin olun:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
türünün devamı için kan ne işe yarıyormuş,hem o kadar kanı ne yapacak?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
türünün devamı için kan ne işe yarıyormuş,hem o kadar kanı ne yapacak?

Dişi sivrisinek taşıdığı yumurtalarını olgunlaştırmak için kanda bulunan proteinlere ihtiyaç duyar ve bunu da kan emerek sağlar ve böylece de türünün devamlılığını sağlamış olur. Kısacası sayende bir çok sivrisinek senin kanınla hayat bulmuş ekolojik dengeye bir katkın olmuş.:)

Ekolojik denge; İnsan, hayvan, bitkilerin tabiatta hayatlarını sürdürebilmesi ve birlikte yaşayabilmesi için birbirlerini tamamlamaları ve birbirlerinden istifade etmek istemeleriyle oluşan doğal dengedir. -Alıntı-

sakal

Kahin
Yeni Üye
sivrisinek yumurtalarını olgunlaştırmak için kan emmesi gerektiği bilgisini nereden edinmiş?evrimsel süreçte önce yumurta mı vardı sivrisinek mi?

ls2

Kahin
Onursal Üye
sivrisinek yumurtalarını olgunlaştırmak için kan emmesi gerektiği bilgisini nereden edinmiş?evrimsel süreçte önce yumurta mı vardı sivrisinek mi?

Tamam evren rasyonel çalışıyor,bizim bu akıl dediğimiz şeyde rasyonel çalışıyor ve hayret verici biçimde evren ile akıl uyum içerisinde tüm yasalarını matematiksel olarak ortaya döküp anlamlandırabiliyoruz..ancak ortada bir gariplik var..herşey neden rasyonel çalışıyor..eğer bizim bilip,öğrenip anlamamız için değilse neden? madde bana neden diye sorduramaz madde farkındalığı ,bilinci,manayı,ahlakı vs yaratamaz..bunları yaratan şüphesiz Tanrıdır, Dinler derki yağmuru yağdıran Tanrıdır, Tanrı yağmuru direkt (rasyonel olarak açıklanamaz biçimde) yağdırmıyor bir yasaya bağlıyor diye yağmuru doğa mı yağdırmış oluyor? kısacası demem o ki evrimin Tanrı inancı ve din aleyhine kullanılmaya çalışılması saçmalıktır..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Bilim "Ruh" kavramına açıklık getiremediği için Evrim Teorisi tam manası ile açıklık kazanamamıştır. Ruh canlı-cansız her şeyde tekamül ettiği ve araç olarak kullandığı için sivrisinek bedenini kullanan bir ruh vardır ve "vazife bilgisi" gereği türünün devamlılığını sağlamak için ne yapması gerektiği bilgisine de sahiptir.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Bilim "Ruh" kavramına açıklık getiremediği için Evrim Teorisi tam manası ile açıklık kazanamamıştır. Ruh canlı-cansız her şeyde tekamül ettiği ve araç olarak kullandığı için sivrisinek bedenini kullanan bir ruh vardır ve "vazife bilgisi" gereği türünün devamlılığını sağlamak için ne yapması gerektiği bilgisine de sahiptir.

Benmi çok aptalım bilim insanlarımı çok akıllıdır neden bilmem ama bilimin ruha açıklık getirip getirmemesi evrim teorisini teori yapmaya yetmiyor bence açık ve net söyleyeyim hiç mantıklı gelmiyor bu evrim teorisi. Hayır ısrarla anlamaya çalışıyorum yok yani olasılık dışı gözüküyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Benmi çok aptalım bilim insanlarımı çok akıllıdır neden bilmem ama bilimin ruha açıklık getirip getirmemesi evrim teorisini teori yapmaya yetmiyor bence açık ve net söyleyeyim hiç mantıklı gelmiyor bu evrim teorisi. Hayır ısrarla anlamaya çalışıyorum yok yani olasılık dışı gözüküyor.

Evrim Teorisi tam olarak gerçekleri yansıtmıyor çünkü RUH anlaşılmadan tekamül anlaşılamaz. Bilim de ruh kavramını açıklayamıyor. Evrim tam olarak doğruları ifade etmiyor fakat zamanla yeni bilimsel kanıtlar ortaya çıkacak ve dinler ile birlik sağlayacaktır.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Evrim Teorisi tam olarak gerçekleri yansıtmıyor çünkü RUH anlaşılmadan tekamül anlaşılamaz. Bilim de ruh kavramını açıklayamıyor. Evrim tam olarak doğruları ifade etmiyor fakat zamanla yeni bilimsel kanıtlar ortaya çıkacak ve dinler ile birlik sağlayacaktır.
Hele bana hiç din deme bu güne kadar anlaşılmadı ise dinler yüzünden zaten dünya yuvarlaktır diyen adamları hep dindarlar hapse attırdı bırakın artık bu eski adetleri yeter artık yahu.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hele bana hiç din deme bu güne kadar anlaşılmadı ise dinler yüzünden zaten dünya yuvarlaktır diyen adamları hep dindarlar hapse attırdı bırakın artık bu eski adetleri yeter artık yahu.

Dinlerin suçu yok insanlar kötülüğe meyilli ve din bu kötülüklere iyi kılıf oluşturdu maalesef...

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
din ya da evrim teorisinden farkli bir acilim yapacagim bu sivrisinek konusunda. cünkü 4 gün öncesine Kadar vizir adini koydugum bir sivrisinegim yoktu. Tüm yaz boyunca bir tek sivrisinege rastlamadim ve havalar bozup yagmurlar yagmaya basladiktan sonra calisma odamda bir sivrisinek dadandin. ilk günü türünü sürdürmek icin kolumu elimi isirip Durdu. fakat 4 gündür bana dokunmuyor ve gitmiyor, hatta benimle birlikte belgesel izliyor.
sacma gelecek biliyorum ama bir sivrisinekle duygusal bag kurup karsilikli anlasabilecegimize ihtimal bile vermezken, simdi adini vizir koydugum sivrisinegin benim kanimdan dolayi mi kimyasi degisti diye düsünüyorum. yoksa kan vermenin getirisi bir bag kurup sivride kendimimi görüyorum bilmem. Kafkanin böcek hikayesine dönüsüyor bu durum biraz.
fakat vizir Burda yanimda ve ona verdigim tamimatlari dinliyor ve onun icin taze kan olsun diye misafir cagirmayi düsünüyorum. : :D
herhalde bu durum tüm canlinin bir sekilde birbininin yasami icin gerekli oldugu Kadar, Freud teorisinde bagli olarak Güclü gücsüzü avlar mantigindan da baska bir teori koyuyor ortaya.
yasamak ve neslini sürdürmek icin bir canlinin diger bir canliyi kullanmasi ve her kullandigi canliya dönüsmesi evrimi. vizira bakarken eyvah bir sivriye mi dönüsecegim demeden duramiyorum :))

sakal

Kahin
Yeni Üye
her canlı birbiri için var,ve yaşam döngüsü ekoloji adına ne dersen;öldüğünde sen de bir sivrinin hücresinde var olacaksın o da bir insanın kanın da..ne fark eder,ama bütün bunlar neden oluyor..nasıl değil,neden?

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
her canlı birbiri için var,ve yaşam döngüsü ekoloji adına ne dersen;öldüğünde sen de bir sivrinin hücresinde var olacaksın o da bir insanın kanın da..ne fark eder,ama bütün bunlar neden oluyor..nasıl değil,neden?

bu nedeni insan ve düsünce var olugundan beri ariyor. kimi tanrisal nedenlere bagliyor kimi bilimsel. Var olmanin temeli tüm canlilarin birbirine Hayat verdigi gercegidir. Doga da yasamak icin öldürme kanunu islemis olsada. her yok olus bir var olusu besler, aslanin geyigi avlayarak neslini sürürdügü gibi, geyigin agac dalini yedigi gibi, agacin her mevsin yaprak acmak icin suyu ve topragi kullandigi gibi. tüm evrim süresinde yok olanin yerine yenisi gelmekte. ha bu döngünün nedeni derseniz iste ona benim genel yanitim bir cümle olur... Hic bir sey nedensiz degilldir ve tesadüfler yoktur...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar