Şiirde Sürreal Entimizm'in Alegorik Emosyanalizm'de ki Literatürü

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kültür ve Sanat kategorisinde acruxsurre tarafından oluşturulan Şiirde Sürreal Entimizm'in Alegorik Emosyanalizm'de ki Literatürü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 698 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kültür ve Sanat
Konu Başlığı Şiirde Sürreal Entimizm'in Alegorik Emosyanalizm'de ki Literatürü
Konbuyu başlatan acruxsurre
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

acruxsurre

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle Sürrealizm nedir ona bir bakalım. Edebiyatta Sürrealizm Freud'un psikanaliz kuramı'nın edebiyata uyarlanmış biçimidir. Akımın bilgi ve esin kaynağı olan Freud'a göre, insanoğlunun dış dünyadan edindiği alışkanlıklar ve istekler bilinçaltında toplanır. Bu istekler düş, rüya, yarı rüya durumunda çözülerek ortaya çıkar. Akımın kurucusu olan*Andre Breton*bu akımı şöyle tanımlamıştır: "Gerçeküstücülük, ister söz, ister yazı ile ya da başka bir yolla, düşüncenin gerçek işleyişini ortaya çıkarmak için başvurulan, içinden geldiği gibi yazma yöntemidir. Bu, aklın denetimi olmaksızın (rüyada olduğu gibi) her türlü estetik ve ahlak kaygısı dışında düşüncenin yazılışıdır."
Bu örnek Sürreal Entimizm için kısmen iyi bir alıntı olabilir.

Entimizm içinse, en kısa tanımı ile içten geçenleri samimi bir şekilde dile getirmek demektir.* Emtimizim sanatçıların ruhlarında meydana gelen dalgalanmaları düşüncelerinde oluşan en mahrem sırları, gizli kalması gereken duyguları dahi*içtenlikle* anlatma ve*dışa vurma eğilimidir.
Sürrealizm ve Entimizm birleştiği zaman ise salt biçimi ile bilinçaltı düşünceler, gizli istekler, alışkanlıklar ile oluşan ruhsal reaksiyonlar dışarı vurulur.

Şimdi de biraz Alegorik Emosyanalizm'den bahsetmek istiyorum. Alegori bir düşünceyi, davranışı ya da eylemi, daha kolay kavratabilmek için onu, yerini tutabilecek simgelerle, simgesel sözlerle, benzetmelerle göz önünde canlandırma işidir. Emosyanalizm ise duyguya önem verilen estetik anlayışıdır. Duygunun yoğun olduğu şiirlerimde ise yaptığım budur. Duyguyu ön planda tutup, simgesel bir dille anlatmaya çalışmak Alegorik Emosyanalizm'dir.

Bilinçaltında ki hem gizli düşünceleri hemde gizli duyguları bütünüyle simgesel bir dille anlatmak Sürreal Entimizm'in Alegorik Emosyanalizm ile iç içe kullanmaktır. Sürreal Entimizm'in Alegorik Emosyanalizm'e yansıması şiirlerimin vazgeçilmez bir parçası olmuş durumdadır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsan okurken imreniyor, keşke benim de böyle yeteneklerim olsaydı diye üzülüyorum.
Sanata, şiire ve müziğe yoğun ilgime rağmen ne yazık ki hiç kabiliyetim yok fakat en azından allame-i cihanım, ona da şükür.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç