şiirce...ayşenurdan

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Amatör Şairler ve Şiirler kategorisinde ayşenur tarafından oluşturulan şiirce...ayşenurdan başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,815 kez görüntülenmiş, 72 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Amatör Şairler ve Şiirler
Konu Başlığı şiirce...ayşenurdan
Konbuyu başlatan ayşenur
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan efkarvakti

ayşenur

Üye
Yeni Üye
Şiir şuurdan gelirmiş, her an her şeyin bilincinde olmak, her an Aşk'la bakmak varlığa; şiir sanırım böyle mümkün? Aslına bakarsanız ben de bilmiyorum, o an içime bir şeyler dökülüyor ben de onu yazıya döküyorum, yazdıklarım şiir mi gerçekten, belki bazen, ben şiirce demeyi uygun görüyorum ama sanırım düzyazıda ya da günlük hayatta dışa vuramadığım duygularımı en rahat bu yolla ifade edebildiğimden tercih ediyorum.
Güzel sayfayı bölme tabirinize gelince, hayır, sesime karşılık duyduğum her ses beni memnun eder,bu sayfaya daha da bir güzellik , anlam katar; yoksa yazmak anlamını yitirir.
Şiiri anlamaksa gönlün eylemidir, bu konuda profesyonel bilgiye sahip olmaya gerek yoktur zannımca.Gönülle yazılmışsa ve gönlünü veren bir okur varsa- ne güzel!- anlar elbette, anlam her gönülde farklı vuku bulur...

Sorularınıza cevap vermeye çalıştım, umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
teşekkürler...
ben bu güzel sayfayı bölsem
şiirden anlamayan biri için bile güzel oluyor okumak yazdıklarınızı...dedim ya pek anlamasam da okumaya çalışıyorum..yalnız bir sorum var şiir yazan kişi nasıl bir algıya sahip oluyor yoksa sadece yetenek mi...ben aşkı yaşarken şiir gibi şeyler çıkardı bazen aklımdan fakat o zaman ki algılarım normal değildi hayatı sadece o ndan ibaret sanıyordum ve haliyle akıl değil kalb dünyasında yaşıyordum ...teşekkürler

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Şiir şuurdan gelirmiş, her an her şeyin bilincinde olmak, her an Aşk'la bakmak varlığa; şiir sanırım böyle mümkün? Aslına bakarsanız ben de bilmiyorum, o an içime bir şeyler dökülüyor ben de onu yazıya döküyorum, yazdıklarım şiir mi gerçekten, belki bazen, ben şiirce demeyi uygun görüyorum ama sanırım düzyazıda ya da günlük hayatta dışa vuramadığım duygularımı en rahat bu yolla ifade edebildiğimden tercih ediyorum.
Güzel sayfayı bölme tabirinize gelince, hayır, sesime karşılık duyduğum her ses beni memnun eder,bu sayfaya daha da bir güzellik , anlam katar; yoksa yazmak anlamını yitirir.
Şiiri anlamaksa gönlün eylemidir, bu konuda profesyonel bilgiye sahip olmaya gerek yoktur zannımca.Gönülle yazılmışsa ve gönlünü veren bir okur varsa- ne güzel!- anlar elbette, anlam her gönülde farklı vuku bulur...

Sorularınıza cevap vermeye çalıştım, umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
teşekkürler...

bakışı yani algıyı kirletmek demek kalp seviyesinden ritim tutturmaya engel oluyor...bir kaç şiir kitabı aldım elime koca sayfada 4 satır sonra diğer sayfa ve benzer sayfalar yani bir insan üç satıra ne sığdırabilir demek anlamsız ama sığdırdığını aktarabilir mi? hayır gibi geliyor bana ve bu yüzden şiire uzaktan bakmayı tercih ettim çoğu zmn ..teşekkür ederim

ayşenur

Üye
Yeni Üye
"Şiir, edebi eserler arasında damıtılmış anlatım ve paylaşım türü olarak endemiktir. O, her olguya temas ederken sözcük avcısını ardından koşturan sınırsız bir düş-selidir. Olguyu en kısa ve en çarpıcı biçimde açıklama, kristalize etme eğilimi taşıdığından toplumsal olgulardan ağır, tanımlanması güç, algılanması zor olanlarına daha çok ilgi duyar. Bu ilgi salt sözcük avcısının değildir, olgu da avcıyı kendine doğru çeker. Sanırsın fizikteki kütle çekim yasası geçerli, bir-diğerini kütlesi oranında çeker dururlar. "
"

şiirin esas kalemi nejdet abimizin şiir hakkındaki bu güzel yorumunu unutmamak için bölümüme koyuyorum ve teşekkürler ediyorum... : )

ayşenur

Üye
Yeni Üye
senden bana tedirgin bir yalnızlık kaldı
saatin tiktakları arasında sıkışmış varlığıyla
ürküten ruhumu
yine de bir umut vardı
kalan zamanım her ne kadarsa
bir an dahi olsa
sana varacaksa
kalbime kalbin bir kez olsun dokunacaksa
bu his bir anda vuku bulacaksa ruhumda
umudu
yaşamak umudunu taşıyan eziyetli bir sevdaydı!

ayşenur

Üye
Yeni Üye
sesinde
bir denizden okyanusa geçen balığın şaşkın sevinci!
ve aşk'ın yüreğindeki varlık bilinci
sesin yüreğimde nefes almamış en güzel, en korkunç sözcüklerin demliği
bir sevincin doğması bir fakirin gönlüne
aşk'ın yüzünden sonraki en güzel yansıması
tecelinin şahlanması
sesin
saklanır hafızamın en derin köşesinde

sesin uzaklardan gelen bir "keşke"
artık ağız açma kapama aktivitesi sonucu oluşmuş ürün
şimdi bana anlam olamayan bir hüzün
sesin
ilanı, aşk-ı ölümümüzün
maalesef en yabancılardan daha yabancı
en uzaklardan daha uzak bir çıtırtı
sesin, nefesin
güzelliklerimizin hatrına saklanmış anı

yine de
sesinin yokluğuyla oluşan sessizlik ne büyük gürültü birdenbire
sanki şahit, bu evrenin zıtlıklardan meydana geldiğine

sessizliklerinin yüreğimdeki sesi

ayşenur

Üye
Yeni Üye
Bu kadar çok şiir dökme yüzünden ellerime
Bu kadar çok yalnızlık,bu kadar çok sen
Bana getirme
Kahverengi bir kuytulukta kaybolup gideyim
Beni mavinin hüznüne gömme
Yüzünün her zerresinde ayrı bir cümle, ayrı bir yenilgiyim
Ellerim ince, ellerim narin, ellerim kendi halinde
Hele düşüncelerim
Her an bir savaş; çoğalır içimde acı çeken askerlerim
Ortalığı kana bürüme
Bırak
Kahverengi bir kuytulukta kaybolup gideyim

ayşenur

Üye
Yeni Üye
Hiçbir şey geri alınamaz
Zihnime emanet değildir söylediğin hiçbir söz

Hiçbir şey yaşanmamış sayılamaz

Gördüğünü unutamaz hiçbir göz

Günler hayal
Uykular rüya dolar
Reddettiğin anılar olur sana köz

Sabahları rüyalardan sonra konuşmak ne zor
Bir mide bulantısı yayılır zamana
İçim tüm sözcükleri kusar

Geceleri uyumadan düşünmek ne zor
Düşüncelerini her gece incitmek
Kendimden bir parçayı hırpalamak
İnsanca değil kendini kendinden atmak
ve geçmişe intihar ettirmek değil mümkün

Çünkü
*hiçbir şey geri alınamaz
*zihnime emanet değildir söylediğin hiçbir söz

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
"geçmişe intihar ettirmek " yerine geçmişinden ibret almak !!!sanırım budur geceleri umuda yol açacak

ayşenur

Üye
Yeni Üye
bu sözcüklerin hepsi sensin
içime sığdıramayıp
sesimle okşadığım

...

efkarvakti

Felsefe.net
Yeni Üye
öncelikle şunu bilmeni isterim ki benim şiire ilgim olmadığı gibi hakkında bilgimde yoktur sadece sevdiğimden ayrıldıktan sonra içimdeki acıyı, özlemi ve diğer taşıdığım tüm hisleri düz yazı olarak kağıda aktarırdım bu yüzden de sana tam olarak nerelerde yanlış yaptığını söyleyemesem de kendimce gördüğüm tek şey '' yazmış olduğun cümlelerde iki cümlenin birbiriyle bir bağlantı olmamasını geçtim başladığın cümlenin başının sonuyla da bi alakası yok. mesela Ankara şiirinin üçüncü satırında ''Üşüyorum bir özlem akıp taşmış içime'' sözünü ele alırsak, cümlenin başında üşüdüğünü hemen ardından içinde akıp taşan özlemden bahsetmektesin ve bu bana göre bir biriyle hiç alakası olmayan iki kelime ama bi ihtimal birleştirilebilirler ki bunun için biraz yetenek gerekir ama malesef sen daha yolun başındasın. Şiirin devamı başlangıcından apayrı bi şekilde devam ediyor ve bence ilk olarak cümleler arasındaki bağlantıyı kurmalısın sanırım duygu sonrasında kendiliğinden gelir:)... Benim düşüncelerim ve söylemek istediklerim bu kadar umarım kendini geliştirirsin...Bir şeyi ne kadar çok istediğin değil, istediğini elde edebilmek için ne kadar çaba sarf ettiğin önemlidir...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
öncelikle şunu bilmeni isterim ki benim şiire ilgim olmadığı gibi hakkında bilgimde yoktur sadece sevdiğimden ayrıldıktan sonra içimdeki acıyı, özlemi ve diğer taşıdığım tüm hisleri düz yazı olarak kağıda aktarırdım bu yüzden de sana tam olarak nerelerde yanlış yaptığını söyleyemesem de kendimce gördüğüm tek şey '' yazmış olduğun cümlelerde iki cümlenin birbiriyle bir bağlantı olmamasını geçtim başladığın cümlenin başının sonuyla da bi alakası yok. mesela Ankara şiirinin üçüncü satırında ''Üşüyorum bir özlem akıp taşmış içime'' sözünü ele alırsak, cümlenin başında üşüdüğünü hemen ardından içinde akıp taşan özlemden bahsetmektesin ve bu bana göre bir biriyle hiç alakası olmayan iki kelime ama bi ihtimal birleştirilebilirler ki bunun için biraz yetenek gerekir ama malesef sen daha yolun başındasın. Şiirin devamı başlangıcından apayrı bi şekilde devam ediyor ve bence ilk olarak cümleler arasındaki bağlantıyı kurmalısın sanırım duygu sonrasında kendiliğinden gelir:)... Benim düşüncelerim ve söylemek istediklerim bu kadar umarım kendini geliştirirsin...Bir şeyi ne kadar çok istediğin değil, istediğini elde edebilmek için ne kadar çaba sarf ettiğin önemlidir...

şiir eleştirisi ciddi bir iştir, gelin siz bu işten vazgeçin...

efkarvakti

Felsefe.net
Yeni Üye
hiç başlamadığım birşeyden neden vazgeçeyim ki? Ben ayşenur'u eleştirmedim sadece kendimce gördüğüm bi kaç eksikliği tamamlamaya çalıştım doğru yada yanlış ayrıca ve yine bence Ayşenur'un şiirde yaptığı hataları görebilmek için çok iyi bi eleştirmen olman gerekmiyor...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar