Şeyh Bedrettin kimdir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kimdir? kategorisinde fides tarafından oluşturulan Şeyh Bedrettin kimdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,390 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kimdir?
Konu Başlığı Şeyh Bedrettin kimdir?
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

sakal

Kahin
Yeni Üye
bu konuyu da sizin için güncelledim sayın sanalmanik,ekleyecek bir kaç sözünüz vardır elbet..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi istedim; beni bilsinler diye insanları yarattım"

Ben gizli bir hazineydim bilinmeyi sitedim diyen sensin, benim; (kendimi bilmeyi istedim) (Benden önce,bensizlik,benliksizlik)
Gizli hazine olan ben, (Ben kazılır, ben araştırılır, Düşünüşün derinlikle bende açtığı kuyularda mı o zaman hazine)
Kendini bilmek içinde bilmeyi istemekten söz edilemez; Bilinmeyi istemekten çekim duyulabilir;söz edilebilir belki evet, bu durumda kendinlik dışlanır, dışsallanır, ikilenir ya da çoğullanır ve bilmek, kendini bilmek elenir-unutulur ve giderilir; Çünkü kendini kendinden başkası bilemez, Başkası başkalık içinde seni kendilik içinde bilemez; Ki başkası da yoktur seni görecek ve bilecek

Kendini bilmeden önceden söz edilemez; Kendini bilmeden önce bilmeyi istemekten söz edilemez; İrade çoğullanır ya da birlik içinde çoğulluğa, kendi çoğulluğuna bağışlanır, bahşedilir;

İnsan "ben" i bilir zaten, İnsanın bildiği "ben" dir, Bilişi (kendini bilişi) "ben"dir; İnsanın ben bilmesi kendini bilmesi varlığını bilmesidir, Ben varımdır ben, Ben duyuşu ben varımlık duyuşudur; Tüm varlığın ben varımlık (varlık-varımlık) duyuşu özdeştir, kaynaştır, aynış-aynışıktır-tıpkışıktır;

Ben varımlık bölünmez; Bölünerek bizlenemez ve bize bizliğe çoğullanamaz; Tümlenerek-bütünlenerek benlik çoğullanır ya da gelişir, genişler

sakal

Kahin
Yeni Üye
bir ben vardır bende benden içeru diyen yunus'un kastettiği kendimidir yani?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir ben vardır bende benden içeru diyen yunus'un kastettiği kendimidir yani?

Evet ya da hayır ama kendidir de değildir de;
Bakın başka bir yorum "bir" (1, bir tane olan) ben vardır benden içeri (de), (İçeride bir taneyim dışarıda çok tane)

bilinmeyi istedim ifadesi içinde kendini bilmek var, değil mi?
ve bilinmeyi istemek, değil mi?
ama kendini bilecek başkası yok, değil mi? Sadece, yalın ve salt kendinlik ve kendinin bilişi var;
Başkası yok ki, olsada kendini sen bilemez, sen gibi ve sen olarak bilemez;karşıdan bilir görür gözlemler ya da bu ikiliktir bu sonuç doğmaz da bu öngörü ve varsayımda;
Bilinmek istemekte sen bilinmek bi sonuç olsada ben bilinmek var; Ben bilinmedikçe sen bilinmek aslında kendin gibi bilinmek değildir,
bu durumda kendini bilecek başkaları diğerleri yaratmalısın ki bu nasıl olacak olabilir; bu da kendi özneni çoğullamak ve kendini başkalamaka, başkalarılamaka, diğerlerilemekle eşittir ve aynıdır; ki aynı zamanda tüm öznelerde kendini unutmak ya da kaybetmek benzeri sonuc doğurur;

Bakın başka bir yorum, Bana seni gerek seni;
Senilik isteyen, senilik arayan, dileyen aslında diğerden-diğer benden benlikten benilik istiyor; Seni olmak, Sen olarak ben olmak; Bir olmak ya da aynı olmak, Aynı gözden görmek;

Yunus'a senilik nasıl verilecek;

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar