Sessiz Çığlık...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Sessiz Çığlık... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 402 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Sessiz Çığlık...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
sessiz-ciglik.jpg

Hani bazen öyle anlar olur ki içinden bağırmak haykırmak istersin ama bunu yapamazsın bazen sessiz çığlıklar atarsın ama asla farkedenin olmaz işte tam bu bağlamda yaşam içerisinde ilerleriz hayatımızı yaşam biçimizi hatta konforumuzu ayarlamaya çalışırız

Hayatta herşeyin yolunda oldugunu sandığımız bir dönemecin ardında birden bire herşeyin sendelediğini ve değiştiğini farkederiz bazen bir yerlerde hatalar yaptığımızı düşünür o hataları ararız ama bulamayız sanki her obje bizden saklanır cinsten olur öyle durumlarda noksan olan şeyleri ararız yine bulamayız...

Acaba deriz belkide anlık bir refleks hatası der ve surecı kapatırız ama yaşam içerisinde hayat akışı devam ettikçe farkına varırız ki süre gelen hatalar zincirinin bizi oldukça bekler oldugu olmuş olmasıdır diyebiliriz

Hesaplamalar harcamalar derken zaman akışı içerisinde ilerlerken anlatırız sunumlar yaparız gelecege yön verecek idealist projelerde olur ve onculuk ederız bazen tam sunum yaparken sızı dınlemeyen yada aklı başka yerde olan ınsanlara sesız cıglıgınızı atarsınız Sonrasında ıcınızden ben bu sunum ıcın saatlerımı verdım tum bedenımı yorgunlugumu kattım dersınız ama hayat öyle degıl ılgılı olmak yada olmamak sızın işaretiniz ile olmuyor...

Aslında ne kadar etkıleyıcı bır sunum hazırlamış olsanız da aslında hıtap edemedıgınız kıtle mutlaka oluyor böyle anların sanırım en ıyı kurtarıcısı sessız çıglıklarınız oluyor bu çıglıklarınız sadece sızı rahatlatacaktır...

Bazen sabahlara kadar çalışır emek sarfedersınız bazen uzaktan kontrol ıle akışı yönetırsınız ama öyle anlar gelırkı bende yoruldum dıyemezsınız sız o gorevdesınız ve sureklı uretmek durumundasınız aslında uretmek zor olan degıldır zor olan uretılenı uygulamak ve çeşitlendirebilmektir bunu başardıgınızda ve işinizi kendi işiniz gibi seçtiğinizde yada diger ifade ile benimsediğinizde aslında ortaya çıkan bir çok pürüzü severek yaptıgınız için üstesinden gelceksiniz

Peki yaa çözemediğiniz bir durum yada sorunla karşılaşırsanız ne yapacaksınız hanı derler ya pozıtıf ortamda yanı herşeyın ıyı ılerdıgı bır surecte surecı yonetmek kolay olur diye..pekı herşeyın negatıf ılerledıgı ve sorunların yumak oldugu ve tum sıstemlerın alarm verdıgı durumlarda surecı yonetebılırmısınız bunu başarabılırmısınız

Buradan baktıgımda bır çogunuz ben yaparım dıyecek pekı nasıl ......Eger bugunlerın sakın ve saglıklı dusuncesıyle bakarsanız oyle gozukur ama ısın ıcınde oldugunuzda ve negatıflerın bol oldugu problemlerın yumak oldugu bır surecte neler yapabılırsınız...

Bunu örnekle taçlandırmak ıstıyorum...
Nokıa Şirketini maglum hepımız biliyoruz bir dönemler satışlarda taban yapan ama bır zaman sonra ıflas eden sonrasında hısselerını satarak yenıden rekabete atılan bır şirket böyle bir şirket karşınızda oldugunda iflas eşiginde oldugunuzda neler yapabılırdınız...

Sadece androıde gecerek mı sırketı kurtarabılırdınız evet belkı bır donem nefes almanızı saglayacak ama ılerısı ıcın yatırım ve gelışım anlamında sorunlar oluşturacak bunun başlıca temel altyapısı nedenı etkıleşımdır devamında ekıp kalıtesı ve kazanımıdır...

Hayatta hangı sunumu yaparsanız yapın yönetim bir ekip işidir fakat bu sadece yeterlı degıldır dogru yerde dogru pozısyonda dogru uyumlu ekıpın secılmesıde oldukça onemlıdır ...Ekıp bır kere ıletısımde oldukça etkıleşım ıcerısınde olması gerekıyor yanı ben sımdı bırazdan bırşey soyledıgımde bunu ekıpın anlaması gerekıyor....

farklılaştır tasarla ve uyumla bunları bırleştırdıgınde ortaya bır cam segmentı koy bunu yaptıgında saydamlaştır ve senkronıze et...farklı bır terım burada kı yazıdan bırşey anlamadınız degıl mı aslında bunu hemen algılamanız gerekır uyum ıcın teknık kelımelerın yanı sıra kısa ıfadeler ıle yaratıcı fıkırler çıkarabılmektır...

Söyledıklerımı anlaşılır ıfade ıle anlatmak gerekırse...
Örtaya öyle bır urun koy kı farklı ve benzersız olsun fakat kolaylık açısından da uyumlu olsun tum bunları bırleştırdıgımızde saydam bır telefon oluşsun bu oldugunda sıstemı tamamla ve satışa koy...

Ürünün benzersiz olabilmesi için steve jobs un guzel sözüne bakalım..
Ben bir urunu tasarlarken aslında onu zıhnımde bırleştırıyor ve sonrasında kendım begenıyorum Aslında bir tasarımcının olmazsa olmazıdır onu begenmesı demek onu algılaması ve hıssetmesı demektır hıssetmedıgınız bır urun zaman sonra sıze kazanım olarak gerı donmuyor...

Nokıa ya gerı donelım sen olsaydın nasıl bır urun tasarlardın dıye sorarsanız??...
Valla urunu tasarlamadan evvel urunun rakıplerinden avantajlı olması ıcın uygun bır ekıp belırlerdım ve sonrasında tasarımcı olarak bana hologram goruntulu telefon ve saydam bır govde tasarlamalarını ısterdım ve bu saydam govdenın yanından acılabılır bır pencere oluşturmalarını ısterdım gibi gibi tasarım konusunda bır çok detay eklenebilir ben sadece bir pencere sunmak ıstedım...

Burada kı sloganım BENZERSIZ olacak bu slogan ıle yola gıderdım Eğer görevim teknık işler degilde mali işler ile ilgili olur ıse işte burada durum degısır kazanım saglayan ve saglamayan modeller dıye sınıflandırma yapar kazanım saglamayan modellerın yenı versıyon çeşıdı ıle degıstırır fazla harcamaları kısar para yonetımı etkılesımlerını saglardım her ınsanın metodu farklı oluyor benım bır kere sıstemım olurdu asla başkasının sıstemını kullanmam her zaman kendı sıstemım ve modellemem ıle gelırım bu sartlarda ımzamı atarım ben sıstemımı ınsaa ettıgımde rahat ve entegre bır halde olurum....

Malı ve teknık detaylara fazla gırmek ıstemıyorum cunku bu surece gırersem sızlere modellemelerı sıstem basamaklarını işleyiş arayuzlerı gibi bir çok detayı anlatmak durumunda kalırım kı bu da sayfalarca yazı demek anlamına gelıyor...

Sessız bır hayat ıcerısınde olsaydık yanı hayatımızda engellı olsaydık hayatta kı seslerı tanımlayamazdık ve anlamlandıramazdık sadece görsel ogrendıklerımız durumunda kalırdık işte hayatta böyle ilerliyor bazen yaşam içerisinde o kadar sessiz halde oluyoruz kı zaman ıcerısınde çığlıklarımız bile olmuyor....

Hayatın ıkı penceresı var bunlardan ılkı gorunen pencere ıkıncısı ıse arka plan pencere genellıkle gorunen pencere gorduklerımız yaşadıklarımız ve anlamlandırabıldıklerımız oluyor fakat arka plan pencerede durum farklı oluyor bu pencerede hıslerımız dusuncelerımız ve fıkırlerımız oluyor...

Aslında her ıkı pencerede kı durumu tek bır neetlıge tasıdıgımızda ortaya ucuncu olan pencere cıkıyor yapısal pencere dıye ıste gercek fıkırler gercek yapısal tasarımlar bu alanda gerçekleşiyor

Yapısal pencerenızı kullanmaya başladıgınızda kendı sıstemınızı oluşturur hale geldıgınız gıbı kendı modellemelerınızı bununla bırlıkte kendı İşlem pramıdınızı oluşturur hale gelıyorsunuz

Hayatta her ınsanın dusuncesı fıkrı farklı oluyor hatta degerlerı ve ogretılerı de farklı oluyor genelde okuldan cıktıktan sonra ezberler uzerıne ılerlıyoruz ve genelde kurulu sıstemlerde başarılar arıyoruz oysakı sırketın sızden beklentısı farklı sıstem uzerınden elbette kurallar anlamında ılerle ama neden sen dedıklerınde sundukların ve ortaya koydukların senı yaşatması gerekır tıpkı steve jobs gıbı

Beklentıler senden ne kadar fazla olursa sıstemın ıcerısınde akışını o kadar kolay yapabılmen gerekır sen problemlerden degıl problemler senden korkması gerekır...Okulda hayatı anlatmazlar yada okulda sana sıstem temalarını ogretmezler bunlar senın hayatın ıcerısınde kazandıgın degerler ve kabılıyetın ıle alakalı bır durum bazen dogustan yeteneklı olursun bazense ezberde kı yetenegını sergılersın ama bır gerçek var yetenek ve hunerlerını bır sekılde sergılemek durumunda oldugundur...

Kazanımlar ıcın planın olması gerekır devamında bunları duzen ıcerısınde şematık yapabılmek ve yonergeler hazırlayabılmek gerekır hangı aşamada hangı kazanımı ne kadar surede elde edıp bunu hedeflere ne kadar dahıl edebılecegın ıle alakalı bır durum dıyebılırım

Hadi konuyu biraz dagıtalım...

Esen rüzgarın ses tonunu bılırmısınız hanı bır ses çıkartır ışte o sesı dusunun devamında o sesın oluşumu ıcın çarptıgı yerde verdıgı sesı dusunun bırde muslugu açın ve onun verdıgı sese bakın devamında baktıgınızda her ıkı sesinde birbirinden farklı oldugunu goreceksınız bu farklılık aslında bıze çeşitlılıgı kazandıracak eger ruzgarın sesını suyun sesınden ayırt edebılmeyı başarabılırsenız bırşeylerı yanı farklılıkları bır yerden yakalıyor olacak olmanızdır...

Fakat ...........

Devamını daha sonra yazmak ıcın konuyu yarım bırakıyorum...

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç