Neler yeni

Seks Üzerine Felsefi Yaklaşım

Avdanius

Yeni üye
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
23
Puanları
0
Yaş
20
Bu arada ''seks'' diyorum çünkü daha çok tabir etmek istediğim şey zevk. Seksin bir çok dinsel ritüelde var olmasının sebebi bu zevkin diğer dünyevi zevklerden ayrı oluşu olabilir. Cinsel zevk insana farklı bir boyuta geçişini sağlayan bir kapı gibi. Belki de seksin bir zevk tanrısı oluşunun sebebi meydana getireceği canlıdan ötürüdür. Belki de bu tanrısal duygu bir ödüldür. İbrahimi dinlerde seksin evlilik dışında yasak ve ölümcül bir günah oluşu belki de yanlış yorumladı kim bilir? Sonuçta tanrı evlilik cüzdanınıza bakıyor olamaz değil mi? Bence İbrahimi dinlerde kural olan ''evlilik'' kesinlikle aşktı.
 

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
152
Puanları
0
Size hem katılıyorum hem katılmıyorum evet aşk çok önemli,aşk olmadan evlilik olmamalı ama evlilik sağlıklı cinsellik ve huzurlu yaşam için geçerli tek yol sadece ibrahimi dinlerde değil eğer budizmi iyi okursunuz orda da evliliğe çok gönderme vardır ve evlilik dışı cinsellik yasaktır ben bunları bu forumda paylaştım ama pek ilgi görmedi,ama sizin bu konuyu açmanızla daha da ilgi görecektir ...
Şu anda karamazov kardeşleri okuyorum ve orda evlilik dışı cinselliğin insanların başına neler açtığını çok iyi anlatıyor tavsiye ederim iş bankası yayınlarını okursanız iyi olur,evlilik sadece toplumsal bir zorunluluk değil aynı zamanda psikolojik bir zorunluluktur ....

Saygılarımla...
 

Avdanius

Yeni üye
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
23
Puanları
0
Yaş
20
cevabınız için teşekkür ederim. budizmi ben de araştırıyorum şu sıralar ama ibrahimi dinlerle evlilik konusundan çok cinsellik konusunda bir ilgisi yok gibi. eşcinsel ilişki hakkında bir hüküm vermiyor, hatta doğal karşılıyor. Onlar tanrıya inanmıyorlar ateizmin mistik bir yönü denilmesi ne kadar doğru bilemeyeceğim ama panteizm için taoizm söylenebilir. budistlerde reenkarnasyon inancı var evlilik olayına pek takıldıklarını düşünmüyorum. önerdiğiniz kitabı okuyacağım.
 
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
887
Puanları
18
Seks neden üstün zevktir?

Bir fiil yasak ya da kısıt almışsa bu onun:

1)Zararlı

2)Özel

3)İktisadi açıdan kıt

olduğu için olabilir.Peki seks bunlardan hangisidir?


Bu soruyu cevaplamayalım çünkü buna gerek kalmayacak.


İki örnek bulalım.Arabaya binmek ve elma yemek olsun örnekler.Araba,elmaya nazaran daha değerlidir.İktisatın dört faktöründen daha fazla içinde bulundurur.O halde arabaya binen kişi elma yiyen kişiden daha fazla bir bedel ödemiştir ANCAK ONA NAZARAN DAHA ÇOK ZEVK ALIR.


O halde şunu diyebiliriz.Örnekler kıyaslandığında hep bir çıkar yol bulunacaktır.Yapılması gereken anlamı daraltmak ve sadece yukarıda yazdığım üç öncül ya da ek öncüllere bu örnekleri yakınsayarak uygulamak olacaktır.Seksi de bir başka örnekle kıyasladığınızda seksten alınan zevkin öngörülebilir olduğu görülecektir.