Sebze meyve fiyatlarını düşürmek için Mobil Tanzim Satışı Başladı İstanbul

Domates: 3.5 TL
Salatalık: 3.5 TL
Biber: 7 TL
Elma: 2.5 TL
Portakal: 2 TL
Patates: 3 TL
Soğan: 3 TL

@https://www.youtube.com/watch?v=Ko7VOLzBfQI;

Fahiş fiyat krizinden önce stokçuluk zamanlarında buna benzer bir sistem öngörmüştüm. Benimkinin tek farkı meyve ve sebzelerle sınırlı kalmayacak et, süt, yumurta gibi gıdaları da kapsayacaktı.

Dediğime tam gelmemiş olsalarda yaklaşmışlar.

Devlet, yan gelip yatmamalı. Her alanda bir alternatif olarak bulunmalı.

Dolar krizi, bu ülkeye küçük kıyameti yaşattı. Her kesimden insan kendini kurtarmaya ya da en az zararla bu savaştan sıyrılmaya endeksledi. Parçalandık yani.

Türk milleti için devlet, üstün bir anlam ihtiva eder. "Devletin ekmeği güvenilirdir." diyerek belediyenin ekmek büfelerinde kuyruğa giren insanlar görüyorum her sabah.

Bu anlayış/düşünce kullanılmalıdır.

Devlet piyasada standart kalite bir aktör olarak rol almalıdır.

Tanzim satış noktaları meyve sebzeyle yetinmeyip farklı market ürünleri de satmaya başlarsa -düşük fiyatlandırmadan dolayı- devletin, özel marketlerle olan rekabetinden galip ayrılacağını ve marketlerin iflas edebileceğini düşünüyorum.
Yani, marketleşme devletin tekelinde olursa, rekabet ortamı yok olur, dolayısıyla marketlerden gelen vergi azalır.

Bu uugulama kısa vadede, belirli bir kısıma "çok şükür devletimiz bizi düşünüyor" dedirtebilse bile, uzun vadede serbest piyasa ekonomisi uygulayan devlete zarar verecektir.

Son düzenleme: