Sayısal Zeka Gelişimi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde uzak şehir tarafından oluşturulan Sayısal Zeka Gelişimi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,614 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sayısal Zeka Gelişimi
Konbuyu başlatan uzak şehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

uzak şehir

Felsefe.net
Yeni Üye
Sizce sayısal zeka nelere bağlıdır?Onu geliştirmek için neler yapılabilir?
Onu olumsuz yada olumlu etkileyen faktörler nelerdir?
Siz bu konuda neler yapıyorsunuz?
Ben şu sıralar internette rastladığım zeka oyunlarını oynamaya başladım.İşe yaradı aslında
Lütfen yardım.Eski günlerime dönmek istiyorum artık.

Sancho Panza

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Sayısal Zeka Gelişimi

Beyin iki yarım küredir; Sağ yarım küre; Sanat-Sayısal zeka, Sol yarım küre;Mantık-Sosyal zeka görevini üstlenir...
Eğer beyninin sağ tarafı sol tarafından daha baskınsa sanatçı bir kişiliğe ve hesap makinası gibi bir matematiğe sahipsindir...

esinti

Felsefe.net
Yeni Üye

çocukluktan başlayarak kitap okumak hem sağ hem de sol beynin gelişmesini sağlıyor. yani hem dil gelişimine hem dehayal gücünün gelişimine yarıyor.

Sancho Panza

Felsefe.net
Yeni Üye

esinti ' Alıntı:
çocukluktan başlayarak kitap okumak hem sağ hem de sol beynin gelişmesini sağlıyor. yani hem dil gelişimine hem dehayal gücünün gelişimine yarıyor.

Buradan "kitap okuyan zeki olur" gibi bir genelleme yapmak mümkün olmuyor mu?
Bence saçmalık kitap okumak neden zekayı geliştirsin?(Bunun üzerine yapılmış araştırma yada çalışmalar biliyorsan ve kaynağını belirtirsen iyi olur)
Ayrıca hangi kitap beynin hangi yarımküresini yada zekanın hangi kısmını geliştirir?Hukukla ilgili kitaplar okuyan birinin sayısal zekası gelişir mi?
Hem kitap okumanın amacı nedir ki?Siz mesela neden kitap okursunuz?

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Sayısal zekaya sahip kişiler neden-sonuç ilişkisi kurmada başarılıdırlar.Sayısal zekanın gelişkin olması,salt zeki olmayı çağrıştırmamalıdır.Sancho Panza 'nın dediği gibi beynimizdeki farklı çalışma merkezlerinden hangisini kullanabildiğimiz ile orantılıdır.Bunda da kalıtımsal ve çevresel faktörler kadar eğitim şeklimizde belirleyici olur.Çocukluklarda özellikle sayısal zekayı geliştirici bir sürü yöntemler tavsiye edilir.Pedagog larca geliştirilmiş bir sürü zeka oyunları ve problem çözme yetisini arttırıcı testler vardır.
Sayısal zekayı geliştirici ve ne olduğunu anlatan beğendiğim bir yöntem örneği paylaşmak isterim.

'Her gün farklı bir küme üzerinde yoğunlaşın: örneğin bir gün dikkatinizi trafiğe verin ve bir desen ya da model görüp görmediğinize bakın. Bir sonraki gün doğal ve insan eliyle yaratılmıış ortamlara odaklanın. Ne tür modeller görüyorsunuz? Belirli türdeki arabalarda bulunan kişilerin belirli bir giyinme biçimi var mı? Ya da saç stillerinde, giysilerinin renklerinde ya da stillerinde baskın olan bir yön var mı? İnsanlar arasındaki ortak ya da zıt yönlere baktığınızda bir model görüyor musunuz?

Başka bir gün duyduğunuz sesler üzerinde yoğunlaşın: insanların konuşma biçimleri olması (ya da olmaması), trafikte duyduğunuz ses motifleri ya da çevrenizde duyduğunuz diğer sesler. İşte geçirdiğiniz iki hafta boyunca bulabildiğiniz her “tümevarımsal” ve “tümdengelimsel” modeli kaydettiğiniz iki liste yapın. Tümevarımsal modeller parçadan bütüne doğru giderler. Bu modeli az bir bilgiyle genellemeler yapıldığını her görünüşünüzde farkedebilirsiniz (çalışanlar arasında yapılan bir araştırmaya ya da ankete göre yapılan yeni bir politika gibi). Tümdengelimsel modeller ise bütünden parçalara göre giderler. Belirli davranışları, politikaları ve işlemleri dikte ettiren birbirine bağlı değerlerde, inançlarda ve düşüncelerde bu modeli görebilirsiniz. Bu iki haftanın sonunda listenizi inceleyip çalışma ortamınızın tümevarımsal bir model mi yoksa tümdengelimsel bir model mi oluşturduğuna karar verin. Boş bir kağıda iki sütunlu bir tablo yapın. İlk sütuna “Düşünme Modelleri” ikinci sütuna ise “Durumlar” adını verin. Birkaç gün boyunca normal günlük çalışmalarınız sırasında kullandığınız farklı mantıksal düşünme modellerini ve bu modelleri genelde hangi durumlarda kullandığınızı yazın; örneğin “öncelikleri belirleme modeli”, “sınıflandırma modeli”, “tahmin etme modeli”, “sorun çözme modeli”, “seçenekleri gözden geçirme modeli” ve benzeri gibi. Birkaç gün süresince yaşamınızın parçası olan farklı modelleri bulun ve not edin. Açık seçik görülenleri, beklenilenleri ve olağandışı durumları yazın; örneğin telefon kartınızı ya da kredi kartınızı kullanma, banka hesaplarınızı yönetme gibi.'
Her bir zekanın farklı boyutlarını tanımlayan “temel işlemleri” ya da özellikleri vardır. Mantıksal/matematiksel zekanın temel özellikleri şunlardır:

· Soyut modelleri tanıyabilme
· Tümevarımsal sonuç çıkarmalar
· Tümdengelimsel sonuç çıkarmalar
· İlişkileri ve bağıntıları farkedebilme
· Karmaşık hesaplamalar yapabilme
· Bilimsel düşünebilme ve araştırma yapabilme

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Ben Melik Duyar'ın "Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri" adlı setini çalışıyorum.
Sayesinde, sayısal zeka konusunda oldukça gelişme kaydettim.

desperado

Felsefe.net
Yeni Üye

Bedbin ' Alıntı:
Ben Melik Duyar'ın "Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri" adlı setini çalışıyorum.
Sayesinde, sayısal zeka konusunda oldukça gelişme kaydettim.

eğer sende işe yaradıysa kardeş bizde deneyelim o zaman tşk paylaştığın için

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben de bu konuda fikir istiyorum; sayıları sevmiyorum-
genel bi nicelik kavramımı mı var anlamadım- bu konuda eksiklerim olduğunu düşünürdüm-düşünüyordum; örneğin matematiği kavrayamamak ve yüksek matematiği kavramamak gibi;
sonraları bunun bir sorun (ya da fark-farklılık felan mı ) olduğunu düşünmeye/sorgulamaya da başladım
şimdilerde iyi bir şey; bir tepki ve fark mı diye sorguluyorum
(yani bir bakışı köreltmekten vazgeçmek -bir alanda çalışmak ve başka bir alana odaklanmak/odaklanmamak gibi düşünceler ve farklardan da sözediyorum - bu arada ve ya da bir yere dalmamak ayrışmamak gibi ikilem bu fark)

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürler. Konuyu güncel tutalım herkes görsün :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç