Salvador Dali

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ressamlar kategorisinde fides tarafından oluşturulan Salvador Dali başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,366 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ressamlar
Konu Başlığı Salvador Dali
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

fides

Kahin
Yeni Üye
Salvador-Dali-EnfGeo.jpg

Salvador%20Dali1.jpg

Allegorie%20de%20Soie%20Salvador%20Dali.jpg

enigma-of-hitler.jpg

dali01854ps.jpg

dali.jpg

persistence.jpg

cannibalism_autumn.preview.jpg

5266~The-Ship-Posters.jpg

dali.jpg

DALI031.preview.JPG

dali01020ap.jpg

Salvador%20Dali%20-%20Galatea%20Of%20The%20Spheres.jpg

dali-salvador-bacchanale-2102275.jpg

323_Burning_Giraffes_and_Telephones_Dali_Salvador.jpg

dali-salvador-die-brennende-giraffe-2633572.jpg

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Salvador Dali

Salvador Dali sürrealist resimde oldukca iyi ama sanırım tüm tabloları bu kadar değil öyle değil mi? Benim en beğendiğim uyku adlı tablosu :)

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye

Genel olarak çalışmalarını başarılı bulduğum bir isim.
Bunlarda oldukça iyi .

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

İspanyol ressam. Gerçek adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech'tir. 20. yüzyılın en önemli ressamlarındandır. Dali, sürrealizmin tanınmasında ve toplum içinde yaygınlaşmasında en fazla payı olan sanatçıdır. Zira sanatı klasik anlayışın dışına çıkarmış, dehasını yaratıcılığının sınırlarını zorladığı yapıtlarına yansıtmıştır. Sigmund Freud'un yazılarından etkilenerek sanatını sürrealizmle temellendiren Dali, "Eleştirel Paranoya" adını verdiği yaklaşımı ortaya koymuş ve bu yaklaşımla oluşturduğu eserlerle dünyanın en başarılı sürrealist ressamı olmuştur. Sanat tarihinde çığır açan ressamın en çok bilinen eseri 1931'de tamamladığı The Persistence of Memory'dir.

82MirrorWomen.jpg

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Tek kelime ile muhteşem tablolar;etkilenmemem mümkün değil. Dali'nin gerçeği düş dünyasının sonsuzluğu içerisinde yorumuna söyleyecek söz yok. Ancak bir muhalefet şerhi koymak isterim. Bu zeka bu düş dünyası gönül isterdi ki o kişiyi/Dali'yi de tartışmasız insandan emekten yana bir duruş sergilemesini sağlasaydı. Ne varki, öyle olmadı...

fides

Kahin
Yeni Üye

Nejdet, Dali nin Hitler için yaptığı 4.Tabloyu mu kastediyorsun?Bu tablodan sonra üye olduğu sosyalist birlikten kovuluyordu.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

İspanya'daki Franco ve Şili'deki Pinoche diktatörlüklerini açıkça desteklemiştir. Tablolarına diyeceğim bir şey yok. Tablolar muhteşem.

nilüfer

Üye
Yeni Üye

çok beğendiğim sürrealist ressamlardan biri
beğendiğim diğer resimleri...

serotonin

Üye
Yeni Üye
Gemileri kelebeklerle sürükleyen, insanı yelkenle uçuran, uçuk kaçık sevdiğim bir ressam :)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Beğenmekten biraz fazlasını yapıyorum sanırım, bayılmak gibi.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Dali'den açılmışken, büyük aşkı , esin perisi karısı Gala'yı da unutmayalım.Onu tanımasını şöyle anlatıyor" Yaşamın 'büyük sınav'ıyla, aşk sınavıyla yüz yüze gelmek üzere olduğumu anladım"...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
:eek: Olayı çözdüm ben. İşin püf noktası bıyık! Evet, bıyık. Örnek verelim; Nietzsche, Hitler, Salvador Dali... Ama bıyık derken kendine ait farklı bıyık. :p Biraz komik ama yani bence filan doğru tespit.

sara.zadeh

Felsefe.net
Yeni Üye
arzunun bilmecesinde ki adli tablosunda satançı neden ilham almış?

MHMTR

Felsefe.net
Yeni Üye
arzunun bilmecesinde ki adli tablosunda satançı neden ilham almış?

The Enigma of Desire mı? Çukurların içinde Ma Mere(My Mother) yazıyor. Annesine inanılmaz bir sevgi besliyordu Dali. Ve otoriter babasından nefret ediyordu. Annesinin ölümüyle derin bir yara aldı. Babası baldızıyla evlendi. Bu da gerilimi inanılmaz arttırdı. Bence bu durumların bir yansıması.

Freudyen bir açıklama yapılabilir(ben freud'u bilmediğim için yazamayacağım).

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
The Enigma of Desire mı? Çukurların içinde Ma Mere(My Mother) yazıyor. Annesine inanılmaz bir sevgi besliyordu Dali. Ve otoriter babasından nefret ediyordu. Annesinin ölümüyle derin bir yara aldı. Babası baldızıyla evlendi. Bu da gerilimi inanılmaz arttırdı. Bence bu durumların bir yansıması.

Freudyen bir açıklama yapılabilir(ben freud'u bilmediğim için yazamayacağım).

Freud'u bilmek bu sanat eserlerini yorumlamaya yetmiyor ne yazık ki fakat Freud'a göre annesini çok seven erkek çocuk, babadan nefret eder.
Bu tablo ile değer verdiği ya da vermediği insanların ölümlerini anlatıyor diye yorumlar gördüm. Yabancı kaynaklarda nasıl açıklama yaptıklarına baktığım zaman şöyle bir ifade ile karşılaştım:

"Sometimes I spit with pleasure on my mother's portrait, had a quite psychoanalytical explanation, since one can perfectly well love one's mother and still dream that one spits upon her, and even more, in many religious, expectoration is a sign of veneration; now go and try to make people understand that!"

Annesini çok sevdiği için, portresinin üzerine tükürmek eylemi ile bu sevgisini dile getiriyormuş. Tükürmek ne alaka derseniz: Tükürük ile tesir aktarımı eski bir ritüeldir.

the-enigma-of-my-desire.jpg

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç