Ramazan da oruç tutmuyor musun

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Amatör Şairler ve Şiirler kategorisinde anahro tarafından oluşturulan Ramazan da oruç tutmuyor musun başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,926 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Amatör Şairler ve Şiirler
Konu Başlığı Ramazan da oruç tutmuyor musun
Konbuyu başlatan anahro
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

anahro

Felsefe.net
Yeni Üye
Ramazan da oruç tutmuyor musun?
Sağlık mı,yolculuk mu ne sebebi.?
Sordum diye beni suçluyor musun?
Tavsiye etmektir İslam Edebi.

Tutarsın,tutmazsın ben karışamam.
Bu hususta seninle yarışamam.
Farzdan mahrum kalmana alışamam.

Tutmadığın günlere fidye,kaza.
Yenilenir oruçla her bir aza.
Yapmasın şeytan sana muaraza

Beş farzın dördü oruç bünyesinde.
Umre, tavaf,say ek Kabe içinde.
Otuz üç senenin her mevsiminde.

Bedenle yapılan bir teslimiyet,
Yaratanın rızası yalnız niyet.
Kendine, kendinden iftar ziyafet.

Aç gözlülük,nankörlük tedavisi.
Gönüller doyuran iman vadisi.
Hatırla oruçla ayet,hadisi

ORHAN AFACAN
İZMİR-30.05.2017

Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
Ramazanda oruç tutuyormusun?
Cehennem korkusu mu, mahalle baskısı mı ne sebebi?
Sordum diye beni suçluyormusun?
Aydınlatmaktır her zaman bir ateistin görevi.

Tutarsın tutmazsın ben karışamam
Bu hususta seninle yarışamam
Boş yere kendini gıdalardan mahrum bırakmana alışamam
Aydınlatmaktır herzaman bir ateistin görevi.

Açgözlülük, nankörlük aç oturup kalkmakla yok olmaz
Edebiyat, sanat ve okuma olmaksızın habis huylar son bulmaz
Hatırla, kötülük cahillikten gelir diyen Sokratesi
Aydınlatmaktır herzaman bir ateistin görevi.

Not: Parodi yapma gereği duydum. Uyaran kişi, uyarılan kişiyle empati kurabilirse daha çok yol alınabilir...

L

lamei

Ziyaretçi
Ramazan da oruç tutmuyor musun?.

Hayır tutuyorum.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:51 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:47 ----------

Aydınlatmaktır her zaman bir ateistin görevi.

Güldüm. :)
Fazla ışık kör eder malum.

Edebiyat, sanat ve okuma olmaksızın habis huylar son bulmaz

Evet buna katılıyorum.
Yalnız din bunun dışında değil.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

"Oruç" sözcüğü Selçuklular döneminde Farsçadan alınmış روجك rôcik sözcüğünün Türkçedeki söylenişi olup "günlük" manasındadır.[1] Kur'an'da savm ve sıyam olarak geçmektedir.

Kelime olarak Farsça'daki "gün" manasına gelen "rûz" kelimesinden "rûze" yani "günlük" manasında kullanılmasıyla birlikte zamanla "Oruc", telaffuzdaki değişiklikle "oruç" kelimesi olarak Selçuklular zamanında dilimize girmiştir. "rûze" kelimesinin Türkçe'deki söylenişi olan "rocik" kelimesi zamanla "Oruç" olmuştur. Anadolunun bazı yerlerinde halen "rocik" veya "orucik" kelimeleri kullanılmaktadır.

Savm/Oruç; Anlam
Savm
Savm/Oruç; Anlam ve Mâhiyeti “Oruç” Farsça’daki “rûze” kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Arapça’sı “savm” ve “sıyâm”dır. Savm kelimesi Arapça’da “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak, engellemek” anlamında kullanılır.

İmsâk, Arapça’da “kendini tutmak, engellemek” anlamına gelir.

İmsak kelimesi Arapça olup, "Meseke" kelimesinden türetilmiştir. "Meseke" kelimesi "kavramak, tutmak, engellemek" gibi manalara gelir. İmsak kelimesi ise "yakalama, tutma, zaptetme, kontrol etme, durdurma, kesme" gibi manalara gelir.

İftar kelimesi de Arapça olup, "Fetara" (yarmak, ayırmak) kelimesinden türetilmiş olup, imsak kelimesinin zıddıdır.

her neyse ey ramazan da oruç tutan, ramazan dışında oruç tutmuyor musun?

oruç güzel eylem ancak;

kendini yeme fiilinden (zorla ve başka bir iradenin buyruğuyla ve yeme sanki çok matah bi eylem ve yememe çok zor ve dirençli bir olguymuşçasına ve sözde bi günlük açlık çok işmişçesine sunularak ta) geri tutmak/geri durmak ve engellemek, orucu anlamamaktır netice de...

durum
yemek yeme fiilini işlememek ya da yemek yeme cürmünü gerçekleştirmemek sanırız...

---

iftar denilene saatler, dakikalar sayılarak varıldığı; karbonhidrat özlendiği ve arzulandığı, yeme içmeye tıkınarak ve doymaksızın mide taşana kadar abanıldığı ve karbonhidrat sayıklandığı (ve kontrolsüz-istemsiz biçimde yeme arsuzu tutulamdan ya da tutulamadan -baskılanamadan ve kontrol edilemeden yemek yenildiği) (hiç bir karbonhidrat direnci ya da gilisemik direnç olmayan (ortaya koymaya nve sunmayan) oruç ve öğünlerde ise gerçekte bir oruç tutulmuş mudur? ve gerçekte bir oruç gerçekleşmiş midir?

sanırım az ama gerçekleşiyor yine de mutlaka
oruç oruçtur...

---
"ey oruçlu ramazan dışında oruç tutmuyor musun?"

oruç iyidir- dinli dinsiz herkes tutmalı da ramazan ve tanrı buyruğu da aramadan tabi...

Son düzenleme:

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Oruç İslamın 5 şartından biridir.Tüm müslünam alemin orucu mübarek olsun.

Ateist'in aydınlatma yeteneği olsa idi önce kendisini karanlıktan kurtarırdı.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Arkadaşım islamın yek din olduğu hakkında bir şüphe yok.Ancak siz böyle şiirler böyle sözler söyleyince hafiften hırçınlaştırıyorsunuz böyle insanları.Yapmayın.

Allah,kitabında barışçıl gayrimüslimleri gönül dostu edinmeden beraber yaşamayı öğütler.

Oruç tutan da,tutmayan da bir değildir.Ancak bu Allah katında geçerlidir.Bu dünyada sadece insanız.Hepsi bu.

X

FAdmin
Onursal Üye
Elin korelisi gelir kulturu anlamak calisanlarimla beraber ayni duyguyu hissetmek istedim der oruc tutar bir guzelde yardimini yapar calisanlarina, bide bizim burda donen muhabbete bak, ayip, yazik ne diyeyim.

Tutan saygi bekliyor, birde yazdigi siire bak, gulermisin aglarmisin.

Yahu kardesim adam Allah' bilmiyor, peygamberden bi haber oluyormu boyle gonullere girdiginimi dusunuyorsun teblig metodolojisi bumu?

Alın okuyun belki biraz yuzunuz kizarir, belki haya edersiniz bellimi olur.

L

lamei

Ziyaretçi
Elin korelisi gelir kulturu anlamak calisanlarimla beraber ayni duyguyu hissetmek istedim der oruc tutar bir guzelde yardimini yapar calisanlarina, bide bizim burda donen muhabbete bak, ayip, yazik ne diyeyim.

Tutan saygi bekliyor, birde yazdigi siire bak, gulermisin aglarmisin.

Yahu kardesim adam Allah' bilmiyor, peygamberden bi haber oluyormu boyle gonullere girdiginimi dusunuyorsun teblig metodolojisi bumu?

Alın okuyun belki biraz yuzunuz kizarir, belki haya edersiniz bellimi olur.

Abarttın abicimm.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Arkadasim soyle yaptik bizde dinsiz imansiz bir yarim oruc olarak
Dun gece iki bucukta tesaduf uzerine uyanip azcik tikinmadan sonra (cunku ramazanda oruc tutmasakta bi sey yiyemiyoruz genelde bi iki kahve iciyoruz ve sigara bu yuzden gece acligi oluyor) tum gunu bi kac sade kahveyle aksam edip aksam sadece 200 gram uskumru bugulama bir kac yumurta ekmegi (yumurta yag ve findikla yapilmis) yarim kase sade domates corbasi (nerdeyse sifir un) ve ekstra 5 - 10 findikla aksami cikardik

Ki bu ogun sadec 5-10 belki de 15-20 gram kadar gram karbonhidrat tatli ve dolayisiyla seker iceriyor..
Tatli yok.hamur ekmek yok... Pide mide yok..
Boyle devam etmeyi deneyecegim ve 3-4 gun sonra aclik tokluk kalmamasi gerekiyor tam anlamiyla. Bakalim aclik kalacak mi?
Eskiden benzerlerini yapmistik
Ve tekrar uyabilirsek sanirim belki butun yil gunde 2 ogun benzer besin yiyecegim... Eger olursa ve iyi de hissedersek...ki benzerini yapanlar oldukca var.
Ki gecmiste benzerini yaptigimizda bir sure sonra sadece 1 ogunu zorla yerdik. Ve biz buna oruc bile demiyoruz. Cunku ozgursun ve yinede yemek istemezsin. Ne acikma ne doyma olmaz bunda dusuk karbonhidrat tuketimi nedeniyle...
4- 6 ay kadar boyle beslendigimiz oldu
ve sonrada aylarca 1.5 temel ogunle serbest beslendik
Yillarca nerdeyse hic mi hic nerdeyse ekmek makarna pilav patates seker suker borek corek yememe donemlerimiz var oldu.
Ben tansiyon ilaci biraktim kendim 26-32 yas araliginda 6 yil kullandiktan sonra...
Kilo verdik aldik

Eger dusuk karbonhidrat rejimleri bilinmiyorsa ve dusuk glisemik indeksli uzun vadeli besin tuketimleri denenmemisse ve ama hastalik ama bagimsiz iradeyle ramazan disinda (ama kilo vermek ama saglik ama baska nedenlerle) kisi kendi iradesiyle yeme bilinci ve aclik denememisse? ne denir bilmiyorum

Simdi bakiyoruz kucucuk cocuklar diyabet. Aileler heder olmus. Oruc kavrami bilinmiyor.

Ben internet sitelerini geziyorum simdi. Dini oruc disinda da musluman olmayanlarda da fasilali aclik denilen 1 ya da 2 gun sadece su tuketme olgusu ozellikle saglik icin ayrica Paleo ve keto tarzi beslenme ve diyetlerin yayginlasmasiyla birlikte de cok yogun yapiliyor. Bi cok sporcu ve siradan insan da kantar ve teraziyle listeyle besleniyor. Detoks kavramlari var.

Birakin orucu biz beslenme olgusunu bilmiyoruz ve beslenmenin matematigini cozememisiz.
Acligi dayatan sey bilincsiz ve fazla ( gunde 100 gram ve uzeri ) karbonhidrat tuketimi ve ne yazik ki az yag tuketmektir.

Beslenme karmasasi basliginda yemeden nerdeyse tum gun bisiklet suren 55 yasinda insan orneklemesi var ve bu kisi bir oruc tutmuyor.. Tinsel ya da yasamsal tercih ve duzeni bu..

Bence ve bizce insanin yag ve seker metobalizmasi aydinlamadan ve tam anlamiyla cozumlenmeden oruc kavrami askidadir...

Karbonhidratin yarattigi sahte aclik ve bagimliligin dizginlenmesi olarak tutulan ve ramazan oruclari sonrasina hic bir sey ve hic bir yeme icme degisimi ve duzeni vaad etmeyen asidik kolali orucun ayaklari bosluktadir. Nafile oructur acikcasi...

Sadece aksamlari 200 uniteden 400 uniteye karbonhidrat ve seker alimiyla ertesi gun sersemleyerek tutulan ramazan oruclari umarim metabolik fayda (ve zarardan cok fayda) umarim doguruyordur yoksa gercekten nafiledir
Bu durumda bence teravihe kosturmalisiniz...kacirmayin derim..

Açın tokun hali olgusu var ancak bence diyabetlinin hali ve bobrek yetmezligi cekenin hali gibi baska hallerde ve olgularda var. Turkiyede 7 milyon diyabet hastasi oldugunu biliyor muyuz? ya da diyabetin ne demek oldugunu?

Her neyse ben ramazanda oldum olasi gonul rahatligiyla yiyemedim. Oruc tutmadigim zamanlarda da
Ama ilginctir ramazan disinda da cogu zaman yesekte olcer bicer olduk.
Neticede yeme icme islevi anlam kazanmali...
Ve gercekten uygun beslenme bicimleri ve diyetlerde 20 saati askin acliklarin susuzluklarinda oldukca dayanilabilir oldugu tartisilmaz...
Bu yuzden karbonhidrat ve seker bagimliligi bir olgu olarak tanimlanmali ve bu alkol ve uyusturucu bagimliligi gibi degerlendirilmeli belkide..
Bunu yaratan seyse az yag tuketimi ve karbonhidratlardan zengin beslenmedir...

Cocuklara okullarda sut yerine zeytinyagi balik yagi hindistan cevizi yagi gibi yaglar dagitilmali eger gelecek nesillerin ayakta kalmasini istiyorsak
Okul kantinlerindekiurunler toplatilmali ve beyaz un ve ekmek bugday ve seker turevleri okullardan uzaklastirilmalidir...
Ya da kurutulmus et kuru meyve ve seker yerine verilmelidir.eger bi kac gunluk orucu aglamadan sizlamadan hatta acikmadan atlatacak nesiller bekliyorsak?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:26 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:01 ----------

Arkadaslar bu arada ben ne beslenme ne de tip uzmani degilim. Genel kisisel bilgi ya da iizlenimdir.
Ve gunluk 100 gramin ustunde karbonhidrat tuketen hic bi arkadasa birden karbonhidrat birakmayi yada sert bicimde azaltmayi kendini deneyip olcmeden ya da doktor hekim kontrolu ve tavsiyesi ya da gozetimi olmadan tavsiye etmiyorum. Ya da ederdim de asama asama ve oldukca ve cok kontrollu ve olcerek ve kendini tartarak ve asama bilinciyle yine alcaltarak...
Benim nacizane tavsiyem (oldukca yazmis ve paylasmis bulundum bu yuzden belirtmek istedim ) karbonhidrat tuketimi yuksek arkadaslarin 70 gramin altina inen karbonhidrat tuketimlerinde oldukca bilincli olmasi ve bilerek arastirarak kontrollu bir bicimde bu ise girismesi ve oldukca diyet ve beslenme uzerine arastirma yapmasi ve bedenini tanimasidir...

Yukarida ve diger yazimlarda bunlari dedik diye Turk tipi gunluk nerdeyse 700- 800 unite ve belki daha fazla karbonhidrat alan birinin ya da bi kadin gununde bi oturusta 500 unite karbonhidrat tuketen toplumun ertesi gun 30 unite karbonhidrat tuketmesinin saglikli olacagini ve boylece saglik bulacagini felan soylemiyor ya da iddia da etmiyoruz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:09 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:26 ----------

Arkadaslar
Beslenme konusunda uzman ya da yeterince bilgili olmadigimi kisisel deneyime ve temayule dayali oldugumu yine ve tekrar belirterek cok dusuk karbonhidrat tuketimini saglik olarak one surmem nedeniyle tekrar belirtmek istiyorum

Beslenmesinin yuzde 60-70-80 e varan oranini karbonhidratlar olusturan arkadaslara sert dususler onermiyoruz. Dedigimiz gibi kisiel sinirli bilislerden ve arastirmalardan ote ise bilgili degiliz aslinda ama bunu soyleyebiliriz sanirim.
Yine yazmis olmanin sorumluluguyla nacizane kisiyi baglar ancak yag ve karbonhidrat dengesi
Ornegin 3 luk beslik takaslarla birlikte yuzde 20 lere kadar dususler bizce idealdir
Yuzde 20 nin altindaki karbonhidrat takaslarini biz onermiyoruz kendinizi degerlendiriniz
Size kalmis ancak alisik degilseniz daha once bu yonde denemeniz yoksa fasilali ya da fasilasiz guclu aclik denemeleriniz yoksa bilincli bir hazirlik oneririz
Ya da bir bilinc isigi altinda
Ornegin belirttigimiz gibi yuzde 1-3 araligina varabilecek karbonhidrat tuketimi denemeleri icin iyi arastirilma ve metabolik hazirlik
Mutlaka ama mutlaka iyi ve guvenilir yag ve besin kaynaklari ve destekleri ve bu yonde bilissel zihinsel hazirlik ve kondisyon ve belki cevresel hazirlikta gerekebilir
Dedigim gibi bu alanda bir disiplininiz yoksa (saglik spor vb. gibi) yine de biz onermeyecegiz
Kisiyi baglar
Umulmadik olan beklenmeli ve umulmali...

Son düzenleme:

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
@sanalmanik, hep uç noktalara değinmişsin. Yazdıkların sanki bütün Müslümanları kapsıyor gibi yazmışsın- yada ben öyle anladım.
Biz de rahatsızız ramazan Müslümanlarından. İftar ve sahurlardaki İslam dışılıklardan.

İlk mesajına cevaptır.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:52 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:52 ----------

Birkaç cahil insan görüp Müslümanlara külliyen cahil demek için eğitimli cahil olmak gerek.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:02 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:52 ----------

Biz orucu şu ayet sebebi ile tutuyoruz.

Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. Bakara 183

Başka hiçbir sebebi yok. Başka bir sebepten dolayı oruç tutan varsa, boşuna aç kalıyor demektir.

.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Muslumanlara degilde genel bilince

Oruc kavramini onemsiyoruz ancak beslenme bilinci ile.. besin biliminin gelismesi gerekiyor. Bu bilimin yeni emeklediği anlasiliyor. Bu durumda oruclar biraz eksik?
Oruc onemli bir etkenlik.. felsefe olarakta tinsel olarakta. Bu yuzden dinsel orucunda felsefesi gelistirilmeli...bilimi de geliştirilmeli...

Eger kandaki insulin seviyesi bir ay boyunca da olsa dusuruluyorsa ve insulin tahdit ediliyorsa, bunun onemi olmali nihayetinde.... orucu etkenlik olarak ve sonuc olarak asla kucumsemiyoruz
Keske bilinci olsaydi dedik..

Hem yukarida cok ciddiye alarak yazmadik . Orhan a siiri altinda oylesine... diger arkadaslar da oyle yazdı diye ve biraz da laf olsun diye... daha cok karaladik

Orucun farz kilinmasi degil de; tum zihinsel ve mekanik engellemelerin/denetimlerin (ki buna oruc diyoruz sanirim) ve yeme icme disiplini de dahil fiziksel ve zihinsel yapiyi disipline etmenin ve egitmenin ya da yeme içme gibi sartlandirmalara karsi tahdit etmenin ve (korumanın) alikoymanin onemi buyuk olabilir. Dedigimiz gibi orucun felsefesi vardir.bizce.

Ama şunu dedim. Turkiye de 7 milyon diyabetli varsa oruclar nerdedir? Oruc tutulmus mudur? Bilinmekte midir?

Oruc kulturu esasen dinsel de olsa onemli bir kultur ve bilinctir. Oruc onemlidir
Oruc bilincini tabi ki dinsel onemden siyirarak ve once onemsiyoruz ve yeme bilimi kurulmali...

Bence oruc tutma dayanaklarimiz yoksun.. Biz orucu yasami gelistirmek icin tutmaliydik ya da fiziksel etkenligi artirmak icin. Zihinsel edimler icin. Ancak o zaman bilinc olur.

Sonucta dinsel orucu onemsiyoruz .kavramsal olarak

----

Aslında, aslına bakarsak, insan vücudunun günlü karbonhidrat (basit şekerlerin tümü) alım oranının mantığı aydınlanmalı ve insan şeker (glukoz) tolerasyonunun bilinci net oturmalı bilimleşmeli ve anlaşılmalıdır... Oruçlar bundan sonra ayakta durur-du...

Aslında, aslına bakarsak, oruç başta çocuklara indirgenmeli ve çocukları korumalıdır.

Doğdun üç gün aç tuttuk . Üç gün meme vermedik. Hasta düşmeyesin diye.

Aslında çocukların gıda ve karbonhidrat/şeker (glukoz-fruktoz,kazein-gluten gibi) besin intoleransları araştırılmalı ve bilinmelidir. Beslenmenin bilimi yok gibi özetle. bilimin kafası karışık ve yeni yeni oturuyor oturacak. bu yüzden orucun ayakları boşlukta asılı ya da oruç askıda dedik..

Eğer yüksek karbonhidrat tüketiminin getirdiği sanal/yoktan bir acıkmanın yoksunluklu ve gereksiz açlığı ve orucunu tutuyorsak?

çocuklar korunmalı-o değil de;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 06:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 06:29 ----------

bugün anlaşılıyor ki, yağ metabolizması ve yağ sentezi ve yağ sentezli beslenme, anlaşılmadan (aydınlanmadan) ve çözülmeden tüm oruçların ayakları havadadır...

Biz öyle anlıyoruz ki; kafa yapıcı ya da uyuşturmacı örneğin bitkilerin getirdiği haller gibi, karbonhidrat tüketimenin ve bağıl olarak kandaki insülin ve şeker seviyesini yüksek tutmanın farklı bir zihinsel/psişik dinamiği ve etkenliği var. bu hem keyiflikçi hem uyuşucu (toz pembe gösterici) hem hızlı enerjici gibi ama tam çözümleyemediğimiz gibi aynı zamanda da kendi düzensizliklerini ve dengesizliklerini de içinde barındırıyor sanıyoruz. Keyiflikçi bir beslenme ve yaklaşım gibi ve metabolizmayı çoğu zaman yıkıyor ya da zorluyor ya da başka türlü kullanıyor gibi.

--
Sonuçta artık şunu diyoruz. Yağ temelli beslenme anlaşılmadan ve temel olarak yağ ve protein dinamikli besinlenme anlaşılmadan orucun ayakları havadadır...

-----------------------

ama şunu yineleyeceğiz...

(fiziksel) açlığı dayatan (ve algılatan) şey; (büyük oranda) bilincsiz besin tüketimi ve ( gunde 100 gram ve uzeri ) karbonhidrat tuketimi. ve ne yazik ki, az yag tuketmektir.
...

bu yüzden orucun ayakları (bilgisi) havadadır...

-------------

Oruc konusundaki asil en buyuk ve birincil onem orucun cocuklara indirgenmesidir...

--------

@sanalmanik, .....

buyrun, ne demek istediğimi buraya link-->(http://www.felsefe.net/146825-post20.html) ekledim ve alıntıladım...

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç