Neler yeni

Psikolojik Test / TED'in Savunması ya da Ted'in Savunulması

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Psikolojik Test \/ TED'in Savunması ya da Ted'in Savunulması başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 55 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Psikolojik Test \/ TED'in Savunması ya da Ted'in Savunulması
Konuyu Başlatan "ictenlik"
Konu Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kategori Yöneticisi
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
4,500
Tepkime puanı
210
Puanları
63
PSİKOLOJİK TEST

Aşağıdaki sorular TED Kazyincski adlı kişinin birebir gerçek yaşam öyküsüne dayanarak uyarlanmıştır. Gerçek öyküye dayalı (yeniden yorumlanmış) kurgudur, ufak nüans farkları olabilir

fft371_mf33108283.Jpeg


TED KAZYINCSKI NİN ÖYKÜSÜ


TED Kazyincski dahi bir matematikçiydi ve modern topluma uyum sağlayamadı . Sanayi toplumuna ve onun değerlerine uyum sağlamanın delilik olduğunu düşünüyordu. Bu onu doğaya itti ve doğa da tek başına yaşamayı denedi. Sonuç olarak yalnız başına doğada yaşayamadı. Modern dünyaya ve sanayi toplumuna geri döndü.

TED modern dünyaya geri döndüğünde bir plan yaptı. El yapımı bombalar hazırlayarak posta paketleri yoluyla üniversiteler ve havayolu şirketlerine göndermeye başladı. Sonuçta bu iş öyle bir hal aldı ki; FBI bu gizemli bombacıyı yakalayabilmek için özel bir ekip kurdu ve ayrıca 150 posta görevlisi tüm işleri bu olacak şekilde onu ve gönderdiği postaları yakalayabilmek için görevlendirildi.

TED'in bombalı posta eylemleri 10 yıldan uzun bir süre devam etmesine ve bu süreçte 3 kişinin ölümü ve bir kaç kişinin de yaralanmasına ve sakat kalmasına yolaçmasına rağmen FBI ona dair en ufak bir iz yakalayamadı.

Sonuç olarak TED 3 farklı yere posta gönderiyordu. Üniversiteler, havayolları ve New York Times gazetesi. New York Times gazetesine yolladığı postaların amacı şuydu. Sanayi toplumunun içinde yaşanılamaz olduğunu ve yeniden düzenlenmesi ya da yıkılması gerektiğini düşünüyordu. Bunu anlatan 35 bin kelimeden oluşan bir metin yazmıştı ve bunu insanların okumasını istiyordu. Gazeteden bombalı eylemlerini durdurmak karşılığında bunu yayınlamasını istedi. TED New York Times'a gönderdiği mektuplarda eğer bildirisini yayınlarlarsa bombalama eylemlerine son vereceğine dair söz veriyordu.

Sonunda New York Times Ted'in isteğini kabul etmek zorunda kaldı ve TED'in bugün yaklaşık 60 sayfa olarak kitaplaştırılan "Sanayi Toplumu ve Geleceği" adlı bildirisi New York Times gazetesi tarafından yayınlandı.

TED sonuç olarak bir zafer kazandı ancak bu onun özgürlüğüne mal olacaktı çünkü gazetede bu satırları okuyan kardeşi bunun ağabeyinin cümleleri olduğunu hemen anlayacaktı.

Ted'in kardeşi biraz düşündükten sonra ağabeyini ihbar etmeye karar verdi. Sonuç olarakta güvenlik güçleriyle şüphelerini paylaştı ve TED bu sayede yakalanabildi.

TEST SORULARI

A -
Ted'in kardeşinin yerinde siz olsanız ne yapardınız? Yani kardeşinizi polise ihbar eder miydiniz?

B - Sonuç olarak kardeşinizi çok iyi tanıyorsunuz ve niyetinin topluma söylemek istediklerini gazetede yayınlatmak olduğunu ve bunu başarırsa da bomba eylemlerine son vereceğini yani sözünü kesin olarak tutacağını düşünüyor olsanız yani artık bombalı posta göndermeyeceğine emin olsanız ne yapardınız? Yine de onu şikayet eder miydiniz?
Yani bu durumda yukarıdaki düşünceniz değişir miydi?

C - Sizce Ted'in kardeşi Ted'i neden ihbar etti?

C1- Kardeşi suç işlediği ve bu nedenle onu polise bildirmesi gerektiği, doğru ve ahlaki olanın bu olacağına karar verdiği için

C2 - Yarın öbür gün kardeşi yakalanırsa toplumun onu yargılayacağını düşündüğü için. Bu iki yönlü. Bir suçlunun kardeşi olarak yaşama ve itibar kaybı vb.
Bunu yaparak prestij kaybını önleyebileceği gibi ayrıca prestij kazanır. İkincisi kardeşi eğer onun ihbarı dışında yakalanırsa; "sen bu metnin onun tarafından yazılmış olabileceğini anlamadın mı?", "onu mu korudun;" gibi bir yargıya maruz kalabilir.

C3 - C2 durumunda FBI tarafından sorgulanabileceği için vs

C4 - Varsa başka nedenler. Lütfen ekleyin.

D - Eğer bu ikisinden biri siz olacak olsanız kimin yerinde olmak isterdiniz? Ted mi kardeşi mi?
Lütfen soruyla boğuşmayın sadece cevap verin ve şöyle düşünün. Bu dünyaya Ted ya da kardeşi olarak gelme hakkınız var ama mutlaka bu ikisinden biri olarak doğmanız gerekiyor ve bu zorunlu. Kimi seçerdiniz?

E - Ted ve kardeşi hakkında ne düşünüyosunuz? Lütfen bir kaç kelime ya da cümle ve belirli sözcüklerle ikisi için ayrı ayrı tanımlayın. Örneğin Ted için, sempatik, bir katil, özgür, deli... Başka bir yolunu bulamaz mıydı? İyi yapmış.. gibi..
Örneğin kardeşi için.. bir kardeş ispiyoncusu ya da doğru olanı yaptı gibi..

F - Bu olay zinciri dışında başka bir yaşamda (yeniden dünyaya geliş gibi düşünün) Ted ya da kardeşinden birinin kardeşiniz olmasını seçseniz hangisini seçerdiniz?

G - Gerçek dünya da Ted le ya da kardeşiyle görüşme ya da yazışma şansınız olsa hangisini seçerdiniz?

H - Diyelim ki; biz aksini istersek Ted'in yaşam öyküsü hiç varolmayacak yani bu ilginç hikaye hiç gerçek olmamış ve yaşanmamış olacak:.. Ama bir istisna var.. Bu hikayenin yaşanabilmesi için ve gerçekten varolabilmesi için birilerimizin kurban olmayı seçmesi gerekiyor H1- Ted in hayat hikayesinin gerçekte varolması için bombalı eylemler de ölenlerden biri olmayı seçer miydin?

H2 - Ted in hayat hikayesinin varolması için bombalı eylemlerden birinde elini kaybeden olmayı seçer miydiniz?

H3 - Ted diye biri hiç varolmasaydı? yani bu durumda bunlar hiç olmamış olacaktı ve biz TED Kazyincski diye birinin yaşam öyküsünü ve bunları hiç duymamış olacaktık.
Bunu ister miydiniz?

Ted Kazyincski ve UNABOMBER (Üniversite ve Havayolu Bombacısı) FBI tarihin en büyük, en uzun süren ve en maliyetli insan kovalamaca serüveni olabilir ve kardeşi onu ihbar edene dek asla yakalanamamıştır. Bugün artık bir Netflix dizisinin doğal senaryosu.
New York Times a yazdıkları sanayi toplumunuz ve onun geleceği hakkında tam olarak gerçekleri söylüyor. Size yalan söyleyen tüm diğer toplumsal otoritelerin aksine.

Ted mi deli diğerleri mi? Ted mi dostunuz diğerleri mi?

I/J- Lütfen aklınıza gelen benzer diğer soru varsa ekleyin, yorum ya da yanıt sunun

Lütfen tek tek yanıtlayın.

Saygılar

-"içtenlik" tarafından üretilmiştir. İsim belirtilerek çoğaltılabilir geliştirilebilir - ..

EK-

Q - New York Times ilk mektubunda onu ciddiye alsaydı ve bildiriyi yayınlasaydı?

-devam edecek- -geliştirilecek-
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst