Politik olan yenilir,içten olan kazanır mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde ozgurlukveadam tarafından oluşturulan Politik olan yenilir,içten olan kazanır mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 727 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Politik olan yenilir,içten olan kazanır mı?
Konbuyu başlatan ozgurlukveadam
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
Efendim yeni nesil bizden çok farklı ve akıllanıyor daha zeki çünkü çağ öyle istiyor ama teknoloji hayatlarını tarumar etmiş durumda bu durumda içten olanı tercih etmeleri daha insani olanı tercih etmeleri çok normal çünkü yeterince sosyallleşemiyorlar bu yüzden sol yenilmekte ve yerine sağ iktidarlar milliyetçi söylemler dinci söylemler dünyada revaçta,bürokratik olan planlı olan,evrensel olan ise kaybetmekte o yüzden sol kendini yenilemeli ve sosyalizmi savunmadan daha doğrusu katliamcı geçmişinden sıyrılıp baskıcı geçmişinden sıyrılıp yeni bir söylev bulmalı,özgürlüklerden yana,baskıcı olmayan,duygulara hitap eden,insanlara kendileri bu yeni düzende geliştirebileceği umudunu veren yeni bir sistem arayısı içinde olmalı bence ve politik olandan vazgeçip,duygulara inanmalı,
milliyetçileride,dindarlarıda,muhafazakarlarıda kendi yanına çekebilmeli çünkü kurtuluşun paylaşımda olduğunu vurgulamalı...

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Gençliğin teknoloji bağımlılığı ile sağ iktidarların yükselişi arasındaki ilişkiyi kuramadım ancak iki kelam edeyim bu konuda.

İnsan kendisinde bulunmayan bir özelliği elde etmek gibi bir istekte bulunduğunda ve buna vakit bulamadığında ne yapacaktır?

İki ihtimal vardır:Ya vazgeçecek ya da şimdi diyeceklerimi yapacaktır.

Yapanlara destek verecektir.İnsan,çevresinde yakın ya da uzak olsun yapmayı istediği şeyi yapanlara sempati duyup,yakın olmayı ister.

Anneler bu yüzden evlatlarını okuturlar.

Eğitim,din,bilim revaçta olan isteklerdir.

Sağın yükselişi de toplumun dini istemesi yani en azından din adına iyi şeyler yapmak gibi bir saikle iktidara getirilir.

Bu durum Türkiye için de geçerli midir?Tartışılır.

Basic psikolojik,siyaseti etkilemiştir.

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
O ilişkiyi bende kuramadım ama böyle bir savı enterasan buluyorum ama şu var
1)Bilgisayar oyunları çok mistik bu yüzden dine sorgulayıcı inanış revaçta
2)Bilgisayarında adam öldüren bir çocuk gerçeklik ile sanalı karıştırıp gerçek hayatda da öldürme fikirleri geliştirebilir bu da daha sinirli ve saldırgan bireylerin aramızda dolaşmasına neden oluyor olabilir...
3)Sağın cihad,öteki,düşman kavramları bilgisyar oyunlarıyla pekiştirilmekte
4)Sol fikrin gelişmesi için barış,huzur,paylaşım ortamının yeşermesi lazım aslında buna sol demeyelimde humanizm diyelim çünkü solda geçmişte çok saldırgan olmuştur...
5)Yeni dünya fikrinin sönümlenmesi S.S.C.B nin dağılmasıyla alternatif yok
İşte bu süreç bir kısır döngü yaratmakta New Age dinleride bu boşluğu dolduramamakta
O yüzden elde olan gelenek Sağı popüler kılmakta...
Ben kurtuluşunda sıfır şiddet fikirinde dinlerin uzlaşı sağlaması gerektiği kanaaatindeyim...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Karmaşık işler. politika sosyolojik birşey,içtenlikse bireysel.

sosyoloji=toplum bilimi.
peki toplum kim? soyut bi kavram öyle biri yok.
öyleyse; sosyoloji= insanlar arası ilişkiler bilimi. diyelim.
hangi insanlar???
birçok insanı (büyük kalabalıkları)yönetmek için politikayı icat ettik.
ailemiz,arkadaşlarımız ile ise bireysel içten ilişki kurarız . onları öyle yönetmeyiz (sevgi,saygı,sadakat vefa,minnet vb ile ilişki kurarız)

dinlere bakınız. tanrı bile birçok insana(topluma-insanlığa) seslenirken politiktir. tek bir insana seslenirken ise içtenlik (ihlas)ister.
ikisi çok farklı şeyler. karışık şeyler. tek tanrıyım tek yaratıcıyım diyen bile işin içinden çıkamamıştır,kendiyle çelişmiştir.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar