Platon theaitetos ve sofistes Diyalogların dan hareketle...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde utkubasoglu tarafından oluşturulan Platon theaitetos ve sofistes Diyalogların dan hareketle... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 814 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Platon theaitetos ve sofistes Diyalogların dan hareketle...
Konbuyu başlatan utkubasoglu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan utkubasoglu

utkubasoglu

Felsefe.net
Yeni Üye
arkadaşlar final sorum buydu ama maalesef yapamadım yada yaptım ve nerede yanlış yaptığımı bilmiyorum.Sorunun tamamı şu ki
Platonun theaitetos ve sofistes diyaloglarından hareketle platonun bilgi tanım ve gerçek kavramlarını kısaca açıklayınız.

dikkat edilirse sadece bu 2 diyalog yardım edebilecek varsa sevinirim

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Azizim, hoş geldiniz forumumuza.

Platon, Theaitetos'ta Aristippos'un gerçek bilginin duyularla algılanan bilgi olduğu tezini kabul etmez.

Platon'a göre bilgi objektif ve genel-geçer bir yargıdır ve bu da matematikle/geometriyle sağlanır.

Ancak Platon'un idealar kuramı gereğince bir matematikçinin çizdiği alelade bir daire, daire değildir. Sadece daireye ölçüsel olarak yakınsanmış şeklidir.

Daire değil, daire idesi bilgidir.

Ayrıca Antisthenes'in "Tek tek elemanlara indirgenebilmiş kavram, bilgidir." tezinin ise tam tersini savunur. Platon'a göre genelleşebilmiş bir tümevarım ürünü, gerçek bilgidir.

utkubasoglu

Felsefe.net
Yeni Üye
öncelikle hoş buldum

Theaitetos'ta genel olarak zaten bilginin aslın da ne olmadığı üzerine bir konuşma sürüyor bu arada belki tanıyorsunuzdur da hocamızı istanbul üniversitesi prof. Cengiz Çakmak
Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz acaba

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Azizim, Platon denilince akla hemen ideler ve idealar kuramı gelir.

Buna göre dikkatlice incelendiğinde Platon'un gerçek bilgi olarak ideleri/ideaları kabul ettiği açıkça anlaşılacaktır.

Ateş/Su karşıtlığı karşıt ideler; Beden/Ruh birlikteliği birlikte ideleri muhteva eder.

Platon'un "Bilgi nedir?" sorusuna verdiği cevapları anlayabilmek için Platon için "Öz/töz ve kendine/kendinde varlıklar nedir?" sorusunun cevabı olan "İde/İdea nedir?" konusuna aşina olunmalıdır.

Bu yöndeki bilgileri gerek forumumuzdan gerek kitaplarınızdan elde edebilirsiniz.

utkubasoglu

Felsefe.net
Yeni Üye
bilgi nedir diye okudum diye düşünüyorum ama istediği o 2 diyalog ta özellikle o yüzden bir şey yazamadım tam yoksa idea görüşünü okudum okuyorum hala.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Theaitetos'ta, konu ana hatlarıyla bu şekilde.

Şayet Platon'un ideler/idealar kuramı hakkında bilginiz tamsa aktardıklarım yeterli olacaktır.

Sofistes için forumumuz yazarları müsait oldukları takdirde en kısa zamanda bilgi aktarımında bulunacaklardır.

Tekrardan iyi forumlar dileri(m)/(z).

utkubasoglu

Felsefe.net
Yeni Üye
teşekkürler benim tereddütüm bütüne kaldığım sınav bu tekrar öyle çıkarsa yetermi diye düşündüm tekrar dan teşekkürler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç