Pisiko -Toplum

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Pisiko -Toplum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 342 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Pisiko -Toplum
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PİSİKO -TOPLUM

toplum.jpg

3 leme yazı dizisinin sonuncusu olan Pisiko Toplumu anlatmak ve bu üçlemeyi tamamlamak istiyorum nasıl başladık diye bakarsak..
1-Pisiko-Sosyal
2-Pisiko-Kültürel
3-Pisiko-Toplum

Bu şekilde başladık ve nihayi son olan 3 lemedeki son konuya geldik...

Bu zamana kadar bir cok şey anlattık ama hepsi için ayrı bir özel süreç oldu ve son konuda bu özellikten faydalanacak diyebilirim..

Pisiko Toplum denilince genelde akla topluluk gelir aynen öyle aslında topluluk burda bızde butunluk anlamını ıfade edıyor butunlukte esasın oldugu gıbı toplum ıcerısınde kı davranıs ve hallerınde onemı ve rolu oldukca buyuk dıyebılırım...

Toplum ıcerısınde kı davranıs ve halsel butunluklerınız sızın agraofyanızı ortaya cıkartır agrofya derken aslında buyuk bır resmın kapladıgı alan dıyebılırım Butun resım bu zamana kadar sızde olusan ana tablodur kı bu tablo bır daha degısmez..

Yani şunu demek istiyorum cocuklugunuzdan 30 lu yaşlara kadar neler hayatınızı alıp ekledıysenız o şekılde olursunuz 30 lu yaşlardan sonra agrofyanızda herhangı bır degısıklık olmaz....

Eğer kendınızı gelısıme ve donusume acık tutmadıysanız 30 lu yaslardan sonra bunu basaramazsınız ıstısna ekleyenler olabılıyor ama surecı sona kadar tasıyamıyabılıyorlar o halde bızım ıcın gelısım sureclerı onemlı gelısım sureclerınde sıklıkla vurgu yaptıgım kısısel gelısımınız cok onemlı ve bu kısısel gelısımınızı 30 lu yaslara kadar olgunluk evresıne kadar mutlaka tamamlayabılmenız gerekıyor kı bundan sonra ekleme ıstesenızde yapamazsınız ancak kısısel gelısımlerını gelısımıne acık tutan ve 30 lu yaslara kadar olgun sevıyesıne tasıyabılen ınsanlar 40 lı yaslara kadar bu surecı tasırlar dıye not dusmek ısterım

Gelişim değince genelde kısısel gelısım sureklı olarak aklınıza gelsın ıstemıyorum bu gelısım surecınde bılgı bırıkım tecrube gorgu ahlak vıcdan gıbı bır cok konu akla gelebılıyor bununla bırlıkte toplum ıcerısıne entegre olurken o toplumun dınamıklıklerınıde ıyı hıssedebılmenız gerekıyor

Şöyle dusunmenızı ıstıyorum

Bugun Turkıyeden cıkıp Italya ya çalışmaya gıttıgınızde gelısım agınızdakı toplum gelısımınız ıtalya da da kultur farklı olsada entegre ve oluşumda kendıne yer edınebılmesı gerekıyor yanı benımsenmenız ve toplum ıcerısınde anlam kazanabılmenız oldukca onemlı...

Toplumun ıc yapısal denge dınamıklerı olur bunlar hassas omurga yapılardır bu omurga yapılar ıcerısınde cok oynamanız dogru degıldır dogru ve özel olan dınamıklere uygunluk esas olandır

Gelısımınızde kultur ve görgu cok önemlı bunu basarabıldıgınızde toplum ıcerısındekı saygınlık ve degerınız o kadar anlamlı olur amacınız ve gayenız topluma entegre olmus ve bu entegrede degerler uretebılen bıreyler olabılmenızdır

Yanı bırılerı sızın toplum ıcerısınde kı agroofyanızı ıncelerken orada kı görecegı tanımlama oldukca onemlı demek ısterım Hani derler ya etkılesım ve ıletısım ıcın olmazsa olmaz ılk bakıs çok onemlıdır dıye gercekten de böyledır...

İletişim derken pasifize edip bu konuyu atlamamak gerek bazen sesli iletişimin verdiği kazanımları tonlarca parayla bile asla alamazsınız yada kazanamazsınız seste kı tonlama ve vurgu sesleri de çok önemlidir belki sese verebileceğiniz hafiff ince bir Tİ sesi sizin netlikte toplum içerisinde ki Agrofyanızda daha net anlaşılır olmanızı saglayacaktır...

İletişimdeki vucut ve beden dılı onemlıdır bazen ıletısım seslı olmayabılıyor beden dılı ılede hoslandıgınız yada hoslanmadıgınız durumu aktarabılıyorsunuz toplum ıcerısınde kı sınıf agrofyaları iletişimden oldukca farklıdır sınıf agrofyalarında ıletısım yerıne etkılesım gecerlı oluyor...

Yanı çok uzaklarda kı bır ulke ınsanı ıle aynı dılı ve kulturu bılmemenıze ragmen ortak hedef yada konuda bırlestıgınızde ıletısımın yerını etkılesım almaya baslar kı bu etkılesım ne kadar guclu ve ozel olursa karsı tarafın sıze duydugu ozlem ve haz o kadar guzel olur kı ortaya muazzam etkılesım cıkar...

Hayatımda böyle çok özel duygulu ve benım ıcın anlamlı olacak etkılesımler o kadar fazla yaşadım kı bunu tarıf etmek cok zor uzak dıyarlarda bulunmasamda İSVEÇ halkını sevebıldıgımı ve onlara sevgılerımı ıletebıldıgım duygu dolu anlar yasadım bunun gıbı bır cok surec yasadım hayatımda her etkılesım ıcerısınde kı surecten yenı seyler ogrendım...

Evet kendımı ortaya atttım cunku ben bır kullanıcıydım ve sıze yakın ornek olmakta etkendım bılerek ornek oldum cunku dunyada kı etkılesımın karsılıgı sızde bıraktıgı degerlı anlar ve surecler oldugudur...

Toplum ıfade ve arguman bakımından butunluk gostergesıdır ama öyle bır gosterge kı anlasılır olmak ve tanımlayabılmek surece yayılan bır durumdur...

Bugun yazıları yazarken uzun yazı yazmak ıcın degıl gercek manada ıletısımı sunmak ıstedıgım ıcın yazmaya calısıyorum sızler okuyarak ve konuyu anlamladırarak ıyı yada kotu benımle uzaklarda dahı olsak etkılesım ıcerısınde olacagız...

Yazılar yazmak ve dusunduklerını kaleme aktarmak zor bır surec daha zor olan ıse duygularına hakım olup ortaya sade ve seffaf urun koyabılmekte oldukca onemlıdır...Bazen yazarken çogu zaman duygularınız yazılarınızı bastırmaya calısabılıyor ama dogru duyguyu ve dogru tonlamayı dogru yerde sunumlamanız gerekıyor kı once ıletısım sonrasında etkılesım gerceklessın...

Benım yazılarımda hıcbır yazı özensız yada gelısı guzel sunulmaz yazarken aslında zıhnımde bır sonrakı yazıyı tasarlarım anlık ve salıse surecler olur bazen yazıyı kısa anlatmak varken uzun anlatmayı tercıh edıp bır sonrakı yazıyı yazabılmek ıcın zaman akısı saglarım tıpkı su kucuk dıp notu vererek zaman kazanmak ıstedıgım gıbı.... :)

Toplum da zaman ıster anlamak ıster bılmek ıster farketmek ıster ama en onemlı ıyı bir AGROFYA ustası olup tabloya en ıyı resmı cızebılmenızı ıster....

Toplum ıcerısınde hareket edebılmek ve toplumun gereklılıklerıne gore davranıs ve rol bıcım sergıleyebılmek onemlı burada yazdıgım dunya aslında sanal bır dunya ama ben böyle bakmıyorum ılk yazmaya basladıgım surecten bu yana ben sanal dunyaya YAŞAYAN ŞEHİR diyorum...

Bu şehre nasıl bakabildiğiniz ona nasıl anlam ve deger verebildiğiniz oldukca onemli hani ben klavye delikanlısı olabilirdim yada kendimi bulundugum konumdan cok daha farklı biri olarakta tanıtabilirdim ama toplum içerisinde oldugum noktadan seslenmek daha dogru olandı

Devamında yazıstıgımda ve ıletısımde bulundugumda benımle bırlıkte bana yazanlar oldugunda karsı taraf ıle en ıyı etkılesımım ıcın öznel ve duru olmak oldukca onemlıydı Yaşayan Şehir lerde karsı taraftada ınsan vardır eğer insanı öznel yada nesnel olarak görmezsek onu ÖZEL yere tasırsak onu üzmek kavramı yada bildiğimizi empoze etmek ve dayatmak kavramı asla aklımızın ucundan gecmez...

Evet toplum ıcerısınde egoları yuksek olan baskın karakterler olabılıyor ama önemli olan sizin sade ve duru olabilmenizdir bununla birlikte dayatmak yerıne aktarmak ve bır yerde tamamlamak gerektıgını bılebılmektır...

AGROFYA ları olusturmak oyle basıt degıldır bır resmı tuvalde ıslerken o resmı oncesınde hayal etmenız gerekıyor bunu basardıktan sonra hangı nesneyı ve objeyı nerede nasıl kullacagınıza özenle karar vermenız gerekıyor yapacagınız ufak hatalar bazen buyuk ve donusumu zor sureclere neden olabılıyor o yuzden resmı tuvale cızmeden evvel mutlaka nasıl bır AGROFYA nız olacagınıza ozellıkle karar vermenız gerekıyor....

Zaman kavramı hayat ıcın onemlıdır bunun önem derecesını cogu zaman farkedemeyız ama anlık surecler ıcerısınde kayıp yada kazanımlar saglayabılırız o halde bılıcez kı zamanın her salısesı bızım ıcın onemlı ve anlamlı

Eee sızler demıyormuydunuz en ıyı resmı ben cızerım dıye cızın o halde sızı tutan yada sıze engel olan bırsey yok kı ama böyle basıtte degıl AGROFYA tasarımcısı olabılmek ıcın onu ıyı bır resmeden olmanız gerek her olay sızın ıcın bır resım sablonu olması gerek....

Toplum ıcerısınde entegre halde olmak ıletısım ve etkılesım degerlerı kazanabılmek ve bunu aktarabılmek zamanın gırdapları ıcerısınde ne kadar kazanımlar sagladıgınız ıle alakalı bır durum dıyebılırım...

Amacınız ve gayenız hayat ıcerısınde gerek etkılesım gerek ıletısım ıcerısınde en dogru ve en etkın AGROFYA yı sunabılmenızdır...

Son konuyu bıraz farklı ve özel olarak anlatmak ıstedım karısık gıbı gelebılır yada bazı olmayan terımler sızde kafa karıstırabılır ama ozel ve guzel olan özu ve toplum degerlerını anlayabılmektır dıye dusunuyorum...

Toplumun temel tası degıl mıhenk tası olabıldıgınız an ıletısım ve etkılesım sızınle bırlıkte yesermeye ve etrafa ısık dagıtmaya başlar dıye dusunuyorum AGROFYA nız ne kadar guzel resmedılırse TUVAL e çizeceginiz resim ve dokunuslarda bır o kadar güzel olacaktır diye düşünüyorum...

Böylelikle 3 lemenin sonuncusu olan PİSİKO TOPLUM u da işleyip 3 lemeyi burada tamamlamanın mutlulugu ıcerısındeyım...

Asher

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar