Paradoks mantık

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde mavi tarafından oluşturulan Paradoks mantık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,528 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Paradoks mantık
Konbuyu başlatan mavi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan fides

mavi

Yeni üye
Yeni Üye
Paradoks..

Bir Giritli “ben hep yalan söylerim” diyor. Giritli gerçekten yalancıysa, bu söylediği de yalandır; yani aslında hiç yalan söylememektedir; bir başka deyişle doğrucudur. Fakat Giritli doğrucuysa bu son söylediği de doğrudur; yani aslında o bir yalancıdır. Mantık bize Giritliyi doğrucu kabul edersek onun yalancı, yalancı kabul edersek doğrucu olması gerektiğini emrediyor. Demek ki Giritlinin yalancı mı, doğrucu mu olduğuna karar veremiyoruz. Bu tam bir paradokstur; çünkü birbirine karşıt iki yanıt da doğru sonuç veriyor, oysa gerçek tektir; Giritli hem yalancı, hem de doğrucu olamaz..
...
Bu Giritli paradoksu tarihin bilinen ilk paradoksudur.Epimenides tarafından ortaya atılmıştır.Orjnal hali de "Bütün Giritliler Yalancıdır" şeklindedir.
Epimenides'te Girit'li olduğu için paradoks burada düğümlenmekte ve asla tek sonuca bağlanamamaktadır.
Alıntıdır..

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
''Bu tam bir paradokstur; çünkü birbirine karşıt iki yanıt da doğru sonuç veriyor, oysa gerçek tektir; Giritli hem yalancı, hem de doğrucu olamaz..''

Ben hep yalan söylerim diyen Girit'li ile yalancı olduklarını söylediği Girit'lileri bir küme olarak düşünürsek(ki kümedir) bu çelişki (paradoks), çözülemez.

Ancak ; bu hep yalan söyleyen Girit'li yalancıyı küme dışına çıkarırsak çelişki çözülür.

Nasıl küme dışına çıkarırız ?

Türk vatandaşlığına alırsak:)

mavi

Yeni üye
Yeni Üye
Paradoks resim

slawer_paradoks.jpg

'Kağıt-kalem veya mantık illüzyonu'

Paradoks örnekleri;

'Bu cümleyi okumayın!'
Yukarıdaki cümleyi okuduğunuza göre paradoksa uğramış oldunuz.

- Beni duyabiliyor musun?
- Hayır. Sesin gelmiyor (!)

- Niçin her soruma soru ile cevap veriyorsun?
- Niçin vermeyeyim ki !?

"Bildiğim tek şey var; o da hiç bir şey bilmediğim."

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Zeno paradokslarından bir örnek;

Ok paradoksu:Zaman ‘an’ lardan oluşmuştur. ‘An’ zamanın en küçük parçasıdır ve bölünemez. Bir ok hareketli veya hareketsiz olsun, aslında ok hiçbir zaman hareket edemez. Çünkü hareketin gerçekleşmesi için okun bir anın başlangıcında bir noktada, anın sonunda da başka bir noktada olması gerekir. Ancak bunun olması için ‘an’ ın bölünebilir olması gerekir ki bu da tanıma göre mümkün değildir. Dolayısıyla ok aslında hareket etmemiştir.

mavi

Yeni üye
Yeni Üye
Duran ok paradoksu evet.Bunu daha önce araştırmıştım.En ünlü paradokslardan biridir.
Yazdığınızı biraz daha açarsak;
A noktasından atılıp B noktasına giden bir okun, yol üzerinde bir C noktasından geçtiğini varsayarsak; bu sırada okun C noktasından başka hiçbir noktada olamayacağı kabul edilirse, okun C noktasında durduğu da söylenebilir. Bu durumda ; ok A ve B arasındaki yolunda, aslında sonsuz sayıda C noktasında duruyor demektir. Yani ok sonsuz noktada, ölçülemeyecek sürelerle durmaktaysa, durmakta mıdır yoksa A ve B arasında hareket etmekte midir?:)

Kimileri duran ok paradoksunun leibnitz tarafından çözüldüğünü söyler.Ama ben henüz bununla ilgili bir araştırma bulamadım.Bulursam paylaşacağım.

Unsal

Felsefe.net
Yeni Üye
Paradoks nedir?

=> Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki yaratması veya sezgiye karşı bir sonuç yaratmasıdır. Çoğunlukla, çelişkili görünen sonuç veya sonuçların aslında çelişkili tarafları vardır.

=> bügün yorgunum;paradox düsünceler beynimde karinca yuvasi yapmis halde,bence

tekinsiztekin

Felsefe.net
Yeni Üye
bence paradoks sadece insan beyninin idrak sınırlarıyla ilgili . çünkü insan aklı herşeyi mantık sınırlarına sokmaya çalışır olay veya yargının belli bir kısmını bu çerçeveye uydurur ama belli bir kısmında bunu beceremez , bunun sonucunda da yargıyı paradoks sınıfına atar.çünkü insan aklı belli kalıplara oturmuştur...

hilalgkb

Felsefe.net
Yeni Üye
Yanlış teoremlerde bulunan açıktır, gercekte paradoks yoktur, ispatsiz kabul edilen (nokta gibi) seylerin tanımı yanlış olabilir

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bir Yunan düşünürü, 'Bütün Yunan düşünürleri yalancıdır' demiş.Paradoks budur.(ve benzerleri...tanım yazmaya üşendim kusura bakmayın)

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
Paradoks

Ben yalancıyım diyen biri yalancı mıdır? Dürüst müdür ?

sakal

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Paradoks

Yalancı olduğuna göre dürüst değildir.Belkide çıkarına geldiği için yalancıyım demiştir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

bu, onun ne yalancı ne de dürüst olduğunu göstermez.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye

Sadece bir sözüne bakıpta o kişiye yalancı veya dürüst diyemeyiz.Bütünde neyse o'dur.

sakal

Kahin
Yeni Üye

İnsanların o kişi üzerinde belli bir kanaat oluşmuşsa bunu o kişi ağzıyla kuş tutsa değiştiremez.Yalancı geldi yalancı gider.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

eğer, yalancıyım derken, aslında yalan söylüyorsa (yani gerçekte yalancı değilse), doğrucudur ve öyleyse bu söylediğinin de doğru olması gerekir ki, burada yalancı olduğunu söylediğine ve söylediğinin doğru olması gerektiğine göre, yalancı olmalıdır...ama o zamanda 'yalancıyım ' diyerek doğru söylemiş olur....vb. burada görünüşte bir paradoks vardır... ama bu adamın mutlak anlamda doğrucu olduğunu kabul edemeyiz, çünkü, mutlak anlamda doğrucu olan bir adam, kendisinin yalancı olduğunu söyleyemez... ( neden: çünkü, bunu söylediği anda ' mutlak anlamda doğruculuk' niteliğini kaybeder)... ve işin ilginci bu adamın mutlak anlamda yalancı olduğunu da kabul edemeyiz, çünkü, eğer mutlak anlamda yalancıysa, 'ben yalancıyım' diyerek, doğru söylemiş olacağından, mutlak anlamda yalancılık niteliğini kaybeder... ve bütün bunlardan sonra, bu adamın mutlak anlamıyla ne yalancı, ne de doğrucu olduğu söylenemez... bu adam, herhangi bir adam gibi, bazen yalancı ve bazen doğrucu bir adamdır... ve bu son söylediği söz de ne tam olarak yalandır ne de tam olarak doğru...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Simdi mantiksal bakalim.

Eger kisi yalanci oldugunu soyluyor ve bu da dogru ise durusttur.

Eger kisi yalanci oldugunu soyluyor ve bu da yanlis ise yalancidir.

Buradaki durustluk ve yalanciligin gorsel ispatlanmasi soz konusudur.

Cunku ne dediginden ziyade, bu dedigini yapip yapmadiginin bilinmesi gozlemi onemlidir.

Ornek verelim. "Ben 8 de orada degildim/oradaydim"

Diyelim 8 de orada olmadigi anlasildi.

"Ben 8 de oradaydim" yalanci.

"Ben 8 de orada degildim" durust.

Yalan soyledigini itiraf etmesi durustluk

Yalan soyledigini inkar etmesi yalancilik.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
"muratkarahan" tarafından açılan "Paradoks" konusu, "Unsal" tarafından açılan "Paradoks nedir?" konusu, "mavi" tarafından açılan "Paradoks mantık" konusu, benzer içerikli olmaları ve aynı konuyu işlemeleri sebebiyle birleştirilmiştir.

Üyelerimizin konu açarken, açacakları konunun daha önceden açılıp açılmadığını araştırmalarını ve konularını araştırmanın sonunda açmalarını rica ederim...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar