Pantürkizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İdeolojiler kategorisinde Türkmen tarafından oluşturulan Pantürkizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,928 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İdeolojiler
Konu Başlığı Pantürkizm
Konbuyu başlatan Türkmen
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
Bütün Türkleri tek bir çatı altında toplama fikri ve uğraşısıdır.
Başka milletten insanları bir araya getirip yan yana yaşatmaya çalışmak eninde sonunda kötü sonlara ulaşır. Bir Türkle bir Çerkes in arasında anlayış ve kültür farkları vardır mesela. Bu insanları zorla birbirine komşu yaparsanız sorun çıkar. Aynı şey başka milletler ve bu milletlerin diğer milletlere karşı tepkilerinde de geçerlidir. Ve bu gayet doğal birşeydir; çünkü genetik olarak olmuş bir farklılık elbetteki kişiliğe ve davranış biçimine de yansıyacaktır.
Göktürkler zamanında mesela hiç Anne Babaya el kalkmazdı. Bizim kültürümüzde bırakın el kalkmayı itiraz bile söz konusu değildi. Lakin başka milletlerde bu kadar sıkı bir baba-oğul ilişkisi söz konusu değil. Ve başka milletlerle karışınca da Ana- Babaya isyan başladı. Ve bu huzursuzluk veriyor bize. Mesela bu serbestlik bize Farslılardan geçmiş diyelim, onlara bu durum rahatsızlık vermez çünkü bazı durumlarda yapılabilir birşey gibi görünür onlar arasında. Lakin bir Türk için bu çok feci birşeydir ve bunu hissetmeyen bilemez. İşte başka milletlerle karışmak bu örnekteki gibi en azından bir tarafa çok kötü sonuçlar doğuruyor. İllaki bizim de bazı kötü özellkilerimiz var ama bunu elbetki biz bilemeyiz, ben sadece hissttiğim kısmı söylüyorum. Tamamen toplumsal huzur her milletin kendi kendine yaşaması ile sağlanabilir. Biz de doğal olarak huzura kavuşabileceğimiz tek yol olan Panturkizmi seçiyoruz. Her milletin de kendine göre bu ideolojiyi uyarlaması normaldir. Bu faşizm değil çözüm yoludur. Herkese eşit davranılmalıdır, herkes insandır; ama duygu ve düşünce farkları çok ciddi olacağından milletleri bir arada yaşatmaya çalışmak yanlıştır. Bu kültür çözülmelerine ve insanların kendini soysuz gibi hissetmesine yol açacaktır. Millet kavramına TAMAMEN önemsiz diyenler zaten bu durumu kabul etmiş olur ve ölene kadar madde bağımlılığına ve devamlı sıkıntıya kendini mahkum eder...

fides

Kahin
Yeni Üye
Türkmen, bu ideolojiyi sen mi ortaya çıkardın? Yani; keşke ilk başta ideolojik olarak açıklama yapıp kaynak belirtseydin daha sonra kişisel düşüncelerini belirtseydin. Biz de ona göre yorum yapıp değerlendirseydik. Senden ricam yazını düzenler misin? Ona göre de yorumlar gelecektir.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Türkmen öncelikle hoşgeldin sitemize.. :)

Türkmen öncelikle sana şunu hatırlatayım.. Fransız ihtilalinin öncesinde milliyetçilik akımı etkil değildi.. Büyük krallıklarda imparatorluklarda her milletten insan bir arada yaşıyordu.. Ve çok da güzel yaşıyordu.. Yönetimden dolayı değil.. Padişah yada kral taşraya öyle çok görünmez.. Halklar kendi içlerinde düzenini kurarlar.. ve kendi ükemizden örnek vermek gerekirse yüzyıllarca Türkler Kürtler Ermeniler hep beraber yaşadı, kapı komşusu oldular.. Berber yediler içtiler.. Fakat herkesin kendi adına yürüttüğü milliyetçi adımlar bunu bozdu.. Türkler ırkçılık şeklinde bir milliyetçilik sergiledi, sonra Kürtlerde bir milliyetçilik başladı.. Sonra çatışma doğdu bu halkların arsında.. Milliyetçilik her haliyle bölücüdür...

Ayrıca bu ayrışmayı ülkemizde nasıl yapmayı düşünüyorsun ki? bırak ülkemizi dünya üzerinde safkan ırk mı kaldı? Halklar artık iç içe..Kültürler kaynaştı, yeni kültürler doğdu.. Milliyetçi söylemler bu dünyada yeri olmayan söylemler.. Hiçir reel karşılığı yok artık..

birde şöyle bir durum var.. Türkleri bir çatı altında toplamak istemek de diğer açıklamalarına ters düşer.. Keza Türkiyedeki Türk kökenli halkla diğer bölgelerdeki Türk kökenli halkların arasında kültürel farklılıklar barizdir.. :) yani sen yine farklı kültürleri bir araya koymaya çalışacaksın.. :)

Türkmen, bunun yerine daha farklı açılardan bir birliktelik düşünsek; aç bırakılmış, yüzyıllardır sürekli insanları, kaynakları, taşı toprağı sömürülmüş ve artık buna yeter diyen ülkelerle bir platform oluşsa.. ABD gibi oraya buraya el atmaya çalışan emperyalist güçleri tüm dünyadan defetsek.. Bu sistemin olmadığı yerde tüm dünyanın halkları içiçe o kadar güzel yaşar ki..

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Eskiden Türkler bir yeri ele geçirdiği zaman kendileri bozkırda yaşardı, hayvancılıkla uğraşırdı. Diğer halklar da eski hayatına aynen devam ederdi.
Osmanlı devletinde de bu böyle devam etti. Türkleri daha çok sınır dışlarına yerleştirerek halkı yine neredeyse kendi hallerine bıraktılar.
Senin soyun belki karışmış olabilir ama orta asya yı örnek versek mesela neredeyse herkes Türk orada zaten.
Bir çok kişinin ilk cevabı bu olur benim bu görüşüme. Lütfen direkt olarak düşünmeyin. Yıllarca kapı komşusu olduk diyorsunuz. Osmanlı devletinde çıkan isyanların da altında yatan sebepler neydi peki? Herkes %100 huzur içinde mi yaşamıştı?

Görüşü ben attım ortaya benden başka da pek böyle düşünen yoktur.
Her türlü de tartışmaya açıktır buyrun.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
TÜrkmen ne yaptın ya.. nasıl halka dokunlmazdı.. iskan politikası vardır bilir misin?? türkler yeni ele geçirilern yerlere yerleştirilir orayı türkleştirmek için.. karışmamış olur mu... orta asyadakiler bile çinliler gibi bir kavmin yanında karışmadan durabilir mi? sen bunu basit sanıyorsun.. safkan diye bişey yok.. al mezronu kafatası ölç..

Osmanlıdaki isyanalrın sebebi milliyetçi akımdır işte.. senin pek sevdiğin milliyetçilik.. ondan öncesinde elbette huzurlu yaşanıyordu.. gelip de onların huzurunu bozduk.. ama kabullendiler kaynaştık.. sonra milliyetçilik denen şey onlara bulaştı.. zaten sonrasında milliyetçilik diye göbek çatlatan türklerin yüzünden bugün ülkede herkes ırkçılığa bulaştı tüm etnikler bile..

fides

Kahin
Yeni Üye
Türkmen, ben uyarıda bulundum sana kaynak belirtmenin gerekliliği konusunda."Yeşil Elma' dan mı esinleniyorsun? Burada Nihal Atsız cümleleri kurmanın anlamı yok!
Neye dayanarak böyle bir açıklama yaptın bilelim değil mi? Sonunda her "izm" olan ideoloji mi oluyor? İdeoloji nedir bunu biliyor muyuz acaba? Siyasi doktrin ideoloji değildir! Ki kaldı ki Pantürkizm gibi bir şeyin ideoloji olması imkansız. Hani faşizm altında örgütlenilecekse o ayrı tabi.Faşizm bir ideolojidir.
Saf kan Türk kaldı mı?İnan Nihal Atsız geldi sadece aklıma. Onun mektubu bilen bilir, bilmeyene de ekliyorum:

"Yağmur Oğlum!
Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigar olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol. Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır. Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler yeni düşmanlarımızdır. Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarın ki düşmanlarımızdır. Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içer(de)ki düşmanlarımızdır. Bu kadar çok düşmanla carpışmak için iyi hazırlanmalı. Tanrı yardımcın olsun! Nihal Atsız 4 Mayıs 1941

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Burası bir düşünce tartışma platformu değil mi? Düşünce mi koydum buyrun tartışalım işte. Ne kaynağı koycakmışım aha kaynak tek: Beynim.
Şunu da ayrı bi not düşeyim. Ben 2 yıldır Türkçüyüm ama Nihal Atsızın erkek olduğunu bir kaç aydır biliyorum umarım bu da yeterli olur.
Milliyetçilik Timur cengiz han ve mete han gibi adamların zamanında da vardı onlarda hiçbir sorun çıkmadı neden bütün sorunların kaynağı milliyetçiliğe bağlanıyor?
Ortamlar Türkleşsin diye iskan politikası vardı diyorsun. Oraya bir tek osmanlı devleti gitmedi Atila gitti Cengiz Han gitti neden hala avrupalılar yaşıyor onların topraklarında??
Osmanlı zamanında Türkler filan ayrıydı ve karışmaya başlayınca da elli türlü isyan çıktı gelipte Türk milliyetçiliğine nasıl bağladın şahkulu isyanlarını mesela?

Bana herkesin yaptığı savunmalardan yapmayın. Sağdan soldan duyduğunuz veya aklınıza gelen ilk ihtimalle de cevap vermeyin. Benim tek derdim bu forum değil.
Düzgün bir tartışma mekanı olduğunu sandığım için geldim ama siz resmen benimle alay etmeye çalışıyorsunuz bari onu doğru düzgün yapın madem uyardım muyardım ne demek onlar. Burası senin mahallenin önü mü ? Nasıl bir adminlik anlayışı bu ilk defa bu forumda gördüm 25 ten fazla aktif üyeliğim oldu forumlarda.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Türkmen arkadaşım, milliyetçilik akımı Fransız ihtilalinden sonra güç kazanır ve imparatorlukların parçalanma süreci başlar.. Senin bahsettiğin Mete Han'lar Cengiz Han'lar zaten bugünkü kadar nüfus olmayan kavimsel milletlerin başındaki insanlardır.. Bugün Cengiz Han'ın Türklüğü bile tartışılırken Türk milliyetçisi Cengiz Han biraz tuhaf geldi..

Evet imparatorlukların dağılışı tam da böyle oldu, yani milliyetçilik amkımına bağlıdır bu.. Tarih böyle yazıyor..

Osmanlı imparatorluğunun başındaki insanlar Bizanstan itibaren yabancı eşler aldılar.. Askerlerinin en önemlileriş yeniçeriler devşirmedir.. Halk dersen belki de Türkler azınlıkta olacak şekiled ülkeye hakim olan gruplar var...Sen diyorsun ki karışmadı.. Mümkün mü be kardeşim Orta Asyadan Anadoluya geleceksin ve hiçbir kavimle karışmayacaksın..

Bu bilgiler sağdan soldan duyma bilgiler değil.. Az çok okuyan insanların bildiği bilgiler.. Asıl sen sağdan soldan duyduğun pantürkizmi nasıl kendi teorin olarak nitelendirdin bunu ben anlamadım...

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Bazılarını bi yerlerden duydum gerisine kendim devam ettim olamaz mı yani? Marx ne yapmışsa biz de onu yapmış olduk olay gayet basit.
İnsanlar 5 kişi de olsa 5 milyon kişi de olsa farklılık aynıdır. Bu hep böyle oldu böylede devam edecek. Nüfus arttıkça güdülcek koyun sayısı artıyor sadece yoksa nitelikli adam sayısı hep aynı...
Cengiz Han moğol direkt olarak Türk değil, fakat etrafında toplanan adamlar Türktü ve yapılması gereken şey de buydu. Ele geçirdiği topraklarda da çok güzel adaleti sağlamıştır ve bu adam gayet milliyetçiydi. Aynı şey Timur için de basbayağı geçerli. Bu iş elini pis kana bulamadan da yapılıyor. Bunu görün yeter. Diğer milletleri aşağılayan yok burda. Sen de git kendi milletinin ideolojisini yap. İllaki git devleti dağıt askerlere saldır terorist ol demiyorum. Milletini adam gibi kültürünü rahat rahat yaşat. İsyan ihtimali bile söz konusu olmaz. Herkesin kültürünü yok etmeye çalışırsan eninde sonunda bir kıvılcım ateşler bunu.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Marx'ın yaptıklarını ypamak bu kadar basit değil :)

Nitelikli insan sayısının artması eğitimle ilgildiri.. Ayrıca hiçbir insan da güdülecek koyun değildir.. Bu lafına şiddetle karşı çıkıyorum.. Gerçekçilikle var olanları ter düz etmeyi aynı şey olarak görme..

Cengiz Han da o dönemin tüm hükümdarları gibi emperyalist ve yağmacı bir politika güdüyordu.. tek dertleri yayılmaktı.. ele geçirmek..

eğer herkes kendi milletinin milliyetçiliğini yapacak olursa Türkiye 30 dan fazla parçaya bölünmek zorunda kalır.. Söylediklerini sadece tek taraflı irdeleme..
Gİt devlete saldır demiyorum kültürünü yaşat demişsin.. Bugün zaten ülkemizde insanlar kültürlerini birilerine ezdirmemek istediği için terörist damgası yiyorlar.. İsyan ihtimali nasıl söz konusu olmaz.. Sen insanlara milliyetçi olun derse o adam da kendi milletini kendi devleti altında yönetmek istemez mi? (böyle bir örnek yoktur ülkemizde)..

"Memleket kurtlar sofrasına döndü mü, isyan haktır" der büyük üstad Attila İlhan...

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Gerçekler böyle lakin etraf böyle insanlarla dolu. Ben zorla kimseyi koyun yapmadımki dedim diye mi suç benim oldu?
Dünya da 6 milyardan fazla insan var bunların hepsi adam akıllı oturup düşünüyor mu bırak onu burda yaptığımız gibi bir tartışma yapan veya yapmaya çalışan kaç insan var yaklaşık. Bunu dünya nufusuna oranla oran her zaman aynı çıkacaktır.
Ben diyorumki kimsenin dinine diline karışmayın, devleti adam gibi yönetin. Sen diyosunki çıkıp kendi devletini yönetmek istemezmi. İnsan neden kendisi devlet yönetmek ister kendi milleti adına? Milletini rahata erdirmek için. Sen bir Türk olarak bir arap topluluğunun rahatını sağlarsan Araplar neden isyan etsin? Her şeye bu açıdan bakın. Huzuru sağlamak adına herkezi birbiriyle karıştırıp ta kültür çatışmasını had safhaya çıkarırsan barutu doldurmuş olursun. Kıvılcım da patlatır.
Herkese eşit davranamayacaksan devlet yönetmeyeceksin. Milliyetçi olup ta herkese eşit davranmazsan bu faşizm olur ve bunun milliyetçilikle alakası kalmaz.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
bu yourumundan sonra seni daha iyi anladım Türkmen:) söylediğin şey sadece farklı kültürlerin bir arada yaşayamayacağı.. Aksi halde Türk ırkının yada herhangi bir ırkın kendi öz yönetiminden bahsetmiyorsun.. Bir Kürt de çıkıp başa Türkleri yönetebilir.. Ama Türkle Kürt'ü karıştırmasın diyorsun.. Sanırım doğru????

Elbette bu da bir teori olabilir fakat benim gördüğüm akdarıyla tek eksik noktası kültürlerin bu kadar iç içeyken ayrılamayacağıdır.. Yani artık dünya üzerinde bırak kültürleri harita üzerindeki sınırlar bile işlevini kaybediyor.. Hiçbir anlamı yok artık.. Çünkü dünya birbirini tanıyor.. Kültürlerini alıyor.. öğreniyor.. Bırakın kim ne isterse onu yapsın.. Onu bundan bunu ondan ayırmaya kalkışmanın pek bir geçerliliği olacağını sanmıyorum..

bir de imzana takıldım..:) neden söz alıntılamak üzücü olsun ki.. söylenmiş sözler bazen cuk oturur yazarsın.. kaynağını belirtip emeğe düşmanlık etmedikçe bu güzeldir bile.. düşüncelerini senden daha iyi ifade edenler vardır mutlaka..

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Adam gibi yönetebileceği sürece ben başa geçene takılacak değilim özel hayatı veya milliyeti ilgilendirmez. Türkmen olmam ve Türkçülük istemem orta asyada Türklerin hakkının çok yenmesinden kaynaklanıyor. Yoksa kimseye aşağı ırk veya lanet ırk falan dediğim yok herkes görünüşte aynı çünkü.
Fark sadece kültür farkı. Sen insanları ne kadar karıştırsan da kültürler pek karışmıyor. Bağlamadan en çok Türkler hoşlanır mesela ben düğünlerde tef görmek istemiyorum ya da kemençe. Bu ve bu tür şeyler işte ve küçük şeylerin birikmesi sorun yaratır o yüzden ben bu tür konulara daha çok dikkat edilmesi taraftarıyım. Tabi konular bu kadar sınırlı değil bir örnek sadece bu bağlama.

Unutmadan, imazmın sebebi de cuk oturan sözlerin en iyi kendimizden çıkabileceğini düşünmemdir. Aklınıza bir defa bir laf gelsin herşeyden önemli olur yaşayan anlar.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Kültürler o kadar çok karıştı ki bunun için sınır birliğine de gerek yok.. Türkiyedeki tüm insanlar Türk yada değil herkes kesinlikle ABD ve İNgiliz emperyalizminin etkisi altında.. Kültürümüz sürekli yok ediliyor.. ve onların kültürleri bize empoze ediliyor ve biz de yiyoruz.. Bundan önce de İslamiyetle birlikt büyük bir Arap emperyalizmine maruz kaldı tüm Müslümanlığı seçen halklar.. Osmanlı mesela.. Hangi kültür geçerli? Dili bile Türkçeden çok Arapça ve Farsça kelimelerle dolu.. Hiçbir insan safkan değildir Türkmen..Çook aaz sayıda vardır safkan insan.. bunu kabul etmek lazım..

Evet ORta Asya'da Türklerin çok hakkı yenildi ve hatta yeniliyor da.. Aynı, yüzyıllarca ABD'nin İspanya'nın, İtalya'nın, İngiltere'nin, Portekiz'in; Afrika'da, Latin Amerika'da, Orta Amerika'da ve ORta Doğuda yüzlerce halkın hakkını yediği gibi.. Kendi kökenimizi bırakıp her yerdeki hak yemelere karşı çıkmak daha güzel değil mi?

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Ben zaten her yerdeki hak yemelere karşıyım ama sekiz tane kolum yok olsa bile yine kendi milletime uğraşırdım önce. Bana gel deki mesela ben Abhaza yım. Hakkımızı aramak için şöyle şöyle yapacağım. Sana destek çıkmazsam o zaman gel bize tükür. Arapların hakkı filistinde yeniyorsa mesela önce Araplar korusun kendini ben onlara destek çıkarım güç yetirebildiğim kadar. Onların kendine faydası yokki ben daha napıyım onlara. Benim önce kendi milletimi düşünmem gayet doğaldır, kan çeker daha çok kendi milletimin başına gelenlere üzülürüm. Yakın akrabaların birbirini daha iyi kollaması gibi aynı.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
anlıyorum seni Türkmen.. işi bu noktadan düşünmek en güzeli işte.. hak yemelere her yerde karşı çıkmak.. Elbette kendi çevrenden kendi haklarından kendi ülkenden başlayacaksın.. Herkes kendi öz örgütlülüğünü kurmalı hak mücadelesinde..

Benim senden farklı düşündüğüm nokta benim kültürüm milletin kökenim dememem.. her zaman dünyanın öbür ucunda da olsa hak yemek hak yemektir.. karşısında durulmalıdır.. onlar kendi başlarına yapamıyorlsa sen bir bak bakalım belki sen yapacaksın değil mi ? :)

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Benim için kemençeyle tef in farkı yok. O yüzden de Türklerle ilgili olmayan mevzularda anlayamam ne olduğunu bu da hak yenmediğini sandığım halde hak yenebilir bir durum olabileceği anlamına gelir. Yani anlamam diğer işlerden, anlayana destek veririm her yerde adam gibi de söylüyorum burda.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Türkmen kendini küçümseme.. Artık heryerden her an bilgi alabilirsin.. iş sadece düzgün muhakeme edebilmekte.. irdeleyeceksin çözüme katkıda bulunacaksın...

Türkmen

Felsefe.net
Yeni Üye
-

Kendin de bahsetmişsin Yaşam artık iyice hızlandı. Ben de bu yüzden en hızlı doğru kararı verebileceğim işlere atılıyorum. Elbetteki bir haksızlık olduğunu anlarsam yine uğraşırım tabi ama dediğim gibi en iyi yapabileceğim işi yapmam gerekir.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
dedim ya kendini küçümseme.. en azından böyle deme ki aslında herkese yardım etmek istediğini ve bunun doğruluğunu görsünler.. sen yine yakınından başla elbette.. ama herkesin problemiyle ilgilenilmesigerektiğini de söyle..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar