Özne kavrami

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ödev kategorisinde aliveli4950 tarafından oluşturulan Özne kavrami başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,845 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ödev
Konu Başlığı Özne kavrami
Konbuyu başlatan aliveli4950
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan fides

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
özne nedir nasıl oluşur..öznenin oluşumunu siyasal özne kavramı etrafında açıklayınız..

fides

Kahin
Yeni Üye
:) ya hakket sınavi ben oluyormuşum gibi:) ben diyeyim bu sorunun cevabını biliyorum amma söylemem benden yüksek not almayasanız diye. Ama anladığım kadarıyla sorunun ikinci bölümünden itibaren türkçe sorusu değil. siyaset derslerinden biri olsa gerek. Üye 21 yaşında ama bu konuyu yeterince açıklamamis bile. Siyaset dersi ise özneden kasıt hani su bireyler, devletler, çok uluslu örgütler vs.diye sıralanan özneler mi kasıt? Bilsem sorar miyim deme ali veli 49 50 açık bir soru değil

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
türkçe sınavı degil tabiki de siyasat sosyolojisi dersinde hocamız sormustu ama tam bir yanıt bulamamıstım bende burdan sizlere sormak istedim..ayrıca özne derken ben manasında birey manasındaki özne ama bende tam hakim deilim hatta hiç bilmiorum.sosyolojik veya felsefik kavram olarak özne bizim cevap aradığımız..

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
özne, felsefenin ikincil sorununun ana kavramlarından biridir...diğerleri de nesne ve bilgidir... özne, bilen ya da bilmeye yönelendir... nesne ise bilinen ya da bilinecek olandır...bilgi ise, nesnenin öznedeki yansıması ve belki izdüşümüdür... öznenin oluşumu, maddenin sonderece yüksek düzeyde karmaşık hareketinin sonucu olarak, bilincin ortaya çıkması süreciyle olanaklı olur... bilen olarak özne, bildiğini yani bilgisinin nesnesini değiştirmeye (-yani yukarıdan aşağıya, soldan sağa dizmeye ve belki sarıya, ya da kırmızıya boyamaya-) yönelir ve bu duruma toplumu siyasal eylemle değiştirmeye yönelmek de dahildir ... bu yöndeki çabalar, siyasi otoritenin, partilerin ve siyasal hareketlerin ortaya çıkmasına ve 'siyasal özne' olarak belirginleşmesine yol açar...

fides

Kahin
Yeni Üye
Valla özne derken birey,devlet, entegrasyonlar/kuruluşlar, çok uluslu örgütler vs.olması gerekiyor. Gerisi de bunlari içeren laf salatasi.Bu sorunun daha detaylisini sanki bir zamanlar sınav kağıdimda hatırlıyorum. Sorunun cevabını net olarak öğrenince buraya yazar misin?

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
tabi öğrenince yazarım ama sınavda boş kağıt verdikten sonra istemiorum..birazdahaderinmavi yazdıklarını biraz acabilirsen cok hoşnut olurum.şimdiden teşekkürler

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
admin bu tür bi soru gördüm demiştin ya sen sınav kağıdına ne yazmıstın?ayrıca bana daha fazla yardımcı olamaz mısn ya:( bakabilecegim bi site kitap veya burdan baska sekilde faydalanabileceğim bişey yok mu?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
siyasal özne, bir ülkedeki iktidarı ele geçirerek ya da bunu yapamazsa etkileyerek, toplumun bugününü ve geleceğini kendi çıkarlarına uygun şekilde biçimlendirmek amacıyla davranan, birey, sosyal grup ve sınıfların oluşturduğu, siyasal partiler ve siyasal hareketler gibi örgütlenmelerden ve daha geniş çaptaki uluslararası organizasyonlardan başka bir şey değildir...

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
pekii insanlar tarihin ilk çağlarından beri birer özne midirler yada insanları birer özne olarak kabul etmemiz hangi olayla veya nasıl başlamıştr ? Ayrıca insanları siyasal özne olmaya iten sebepler yada insanları politik olmaya iten sebepler filozoflaar göre nelerdir?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
tarihsel olarak üretici güçlerin büyümesiyle, bir insanın kendi fiziki varlığını sürdürebilmesi için zorunlu olan asgari ürünlerden daha fazla üretim yapabilmesi olanaklı hale gelmiştir...ve buna bağlı olarak toplumun bazı üyelerinin, örn. komşu zayıf kabilelerden çatışmalar sonucu ele geçirilen esirlerin ürettiği fazladan ürünlere elkoyması ve giderek ilk silahlı birliklerin oluşturulması, toplum içinde siyasal erk oluşumuna ve sonuçta ailenin, özel mülkiyetin ve devletin ortaya çıkmasına yol açmıştır... tarihin ilk çağlarından beri insan, bir öznedir...ancak insanın ''siyasal özne'' olması, özel mülkiyetin, sınıfların ve devletin ortaya çıkmasından sonradır... toplumun sıradan bir üyesinin siyasal anlamda özneleşebilmesi ise çok daha yeni dönemlerde, ancak demokrasiyle birlikte olanaklı hale gelmiştir ve aslında bugün bile hala sorunlu bir süreçtir...ve dolayısıyla insanlık halen ''siyasal özne'' olabilme mücadelesi vermek zorundadır...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
insanları politik olmaya iten nedenler, ekonomik ve toplumsal çıkarlarını gerçekleştirebilmek, sömürülmemek, özgürlükten yoksun kalmamak, başkalarının çıkarları için yığınlar halinde ölüme sürüklenmemek...vb...yani sonuç olarak 'insan mutluluğunun' sağlanabilmesi gibi çok anlaşılır sorunlardır...

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
peki insanın özne olması,insanların kendi aralarında toplum sözleşmesi imzalayarak siyasal bir yapı haline gelmesinden sonra ortaya cıkmıstır diyebilir miyiz?yani özne siyasl öznenin bir alt konusu mudur?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
özne kavramı, siyasal özne kavramından çok daha geniş kapsamlı olduğundan, ilk siyasal yapılardan çok daha eskidir.. yani insan, bilinciyle, insan olmayandan ayrıldığı zaman, aynı zamanda özneleşmeye başlamış demektir... ancak siyasal özne olma süreci, ilk siyasal yapıların ortaya çıkmasından sonra sözkonusu olmuştur... toplumun sıradan üyeleri ise, bugün bile gerçekte kolaylıkla siyasal özne olamamakta, bu yönde çok ciddi örgütlenmelerle, büyük mücadelelere girişirlerse de, ağır bedel ödemeyi göze almak zorunda kalmaktadırlar...

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
ama günümüzde her insan secme ve secilme hakkına sahp olduğu için birer siyasal özne değiller midir?ayrıca hegel bireyin özne konumuna gelmesini devletin ortya cıkmasına baglıyor sanırım.hegel yurttaslık kavramıyla özneyi bir tutuor..ayrıca özne genş anlamda tanımını nasıl yapabilriz çünkü bilen veya bilmeye yönelen cok basit bi tanım olarak kalmıyor mu?

aliveli4950

Felsefe.net
Yeni Üye
ama günümüzde her insan secme ve secilme hakkına sahp olduğu için birer siyasal özne değiller midir?ayrıca hegel bireyin özne konumuna gelmesini devletin ortya cıkmasına baglıyor sanırım.hegel yurttaslık kavramıyla özneyi bir tutuor..ayrıca özne genş anlamda tanımını nasıl yapabilriz çünkü bilen veya bilmeye yönelen cok basit bi tanım olarak kalmıyor mu?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
seçme seçilme hakkı, insanın siyasal özne olması sürecinde elde ettiği çok önemli bir başarıdır, fakat kesinlikle yetersizdir, çünkü insanlar bu haklarını kullanarak sistemi değiştiremezler, sistem üzerinde, siyasal katılım yoluyla gerçekten özne olmaları başka yollarla engellenmiştir... örneğin siyasal partiler kanunu, herhangi bir partinin kimleri milletvekili adayı yapacağını, milletvekili seçilecek bölgenin insanlarına ya da o partinin o bölgedeki üyelerinin ön seçimine bağlamayıp genel merkez ve aslında pratikte genel başkan insiyatifine bırakmaktadır ve bu durumda ne olursa olsun halkın kimleri seçeceğini, önceden genel başkan belirlemiş olmaktadır... öyle olunca da milletvekili, seçildiği bölgenin seçmenlerinden çok, kendini aday gösteren genel başkanına bağlılık göstermeye çalışmaktadır, çünkü yeniden seçilebilmesi genel başkanının memnuniyetine bağlıdır... örn. akp malatya milletvekilleri, füze kalkanı radarının malatya'yı direk hedef haline getirdiğini bildikleri halde, genel başkanlarıyla ters düşmemek adına, malatya halkının çıkarlarını koruyamamakta, radara hayır diyememektedirler... milletvekilleri, milleti değil genel başkanlarını temsil eder haldedirler... ve bu durumda malatya akp milletvekillerini seçen seçmenler yerine o partinin genel başkanı -hak ettiğinden daha fazla- siyasal özne olmuş yani malatya halkının siyasal öznelik hakkını/ yeteneğini gaspetmiştir... buna benzer çok sayıda yasal ve anayasal engeller vardır... örn. ingiltere'de kimse cumhuriyetçi bir parti kuramaz...vb... hegel kısmen haklı görünüyor, bireyin özne olması değil ama 'siyasal özne ' olması , devletin ortaya çıkışına bağlıdır... özne geniş anlamıyla, bilen ve bu bilgiyle nesneyi değiştiren, şekillendiren, biçimlendiren, yönlendiren...vb demektir....

fides

Kahin
Yeni Üye
Ben de bir zamanlar siyaset sosyolojisi dersi almıştım. Ama bu soru başka derste daha kapsamlı çıkmıştı.sosyoloji dersinde çıkmışsa bile sadece özneleri sormuştur. Benim anladığım kadarıyla özneden kasıt siyasetin aktörleri olmali.bence siyasetin aktörleri olarak nette araştırmalısın.o zaman daha net bilgiler edinirsin.yanlış yönlendirmek istemiyorum ama özne den ziyade siyasette aktörler olarak geçer.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç