Özgüven Tublexi....

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Özgüven Tublexi.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 264 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Özgüven Tublexi....
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Özgüven TUBLEXİ

ozguven.jpg

Özgüven hayatımız içerisinde ve yaşam var olduğundan bu yana bizle birlikte olması gereken ve bize degerler katabilen en önemli benimseyebileceğimiz bir öğreti yada kavram diyebiliriz....

Özgüven gelişir mi yada bir özgüveni değerli kılan unsurlar nelerdir...?

Özgüven gelişebilir ama bu tamamen size bağlı bir durum bir şeyi ne kadar çok istediğiniz ile alakalı bir süreç diyebilirim özgüveni degerli kılan sizin süreç içerisine kattıgınız pozitif dokunuşlardır diyeblirim...

Özgüven Tublexi özel kılan nedir...?

Özgüven tublexi özel kılan tamamen pozitif düşüncelerin yer almasının yanı sıra bu süreçte planlama ve metadoloji oluşturma diyebilriz

Evet hayatınızda bir çok noktada özgüvene sahip olup bunu bir şekilde sahada kullandıgınız anlar oldu ama ben sizi başka bir evreye tasımak istiyorum bu taşımak istediğim evre ise sizi özgüvende TUBLEXE çıkarmak istiyorum..

Bu bir serüven bu bir yolculuk belkide adres değişikliği işte adına ne koyarsanız koyun çok farketmiyor....

Hayatınızda özgüven eksikliği yaşadığınız döneme gidelim ve bu dönemde zor anlar yaşadığınızı hatta kendınızı ezık fılan dusundugunuzu hatırlayalım aslında kımse gerıye dönmek istemez ama böyle anlar hayatımızda oldu ve yaşandı böyle anlarda ne kadar çaba göstersenizde bir türlü farkedilmediğinizi anlayabiliyorum...

Geçenlerde 12 yaş gurubu çocukların maçlarını izledim işte orada 3 tane cocugu cok begendım ve kendı aralarında kıyaslama yaptım bırı forvettı dıgerı rakıp takımdan sag bek ve bır dıgerı ıse yıne rakıp takımdan ortasaha ıdı

Bu kıyaslamada ta bı kı ben sıze macı anlatmayacagım burada gordugum bazı detaylar oldu bu detaylar arasında forvet olan cocugun leblebı gıbı gol atmasıydı ama bu gollerı atması dogaldı cunku cocugun ozguvenı yuksektı bununla bırlıkte hocasından hata bıle yapsa alkış alıyordu ve bu kendısıne artı deger saglıyordu rakıp takımda olan sag bek ıse ne alkış alıyor ne göruluyor nede farkedılıyordu ama bır kışı harıc :) onu belkıde sadece ben farketmıstım bu cocuk aslında tam bır OZGUVEN TUBLEXI ydı alkısa degerdı gorevını yapıyordu ve ne yapması gerektıgını ıyı bılıyordu alkısa yada ovguye ıhtıyac yoktu o halde ozguven tublex ıne bız alkıs ve övguye ıhtıyac duymayız desek sanırım yanlıs olmazdı......

Dıger rakıp takımda kı ortasaha oyuncusu ıse aslında forvette de bırseyler yapmaya calısan ama ıstenılen ayak teknıgıne hakım olamadıgı ıcın bunu basaramayan bır cocuktu hocası arada hatalı oynayınca kızınca moralı dusuyor ve bu moral dusuklugu sahada 10 dakıka kaybolmasına neden oluyor hocası arada aferın degınce bır kac guzel hareket yapmaya ve gol atmaya başlıyordu....

O halde bu ortasahada kı cocugu özguven e ıhtıyac olan nıtelendırebılırmıyız.....evet öyle diyebiliriz...

O halde şunu anlayabılırmıyız

Biz özgüven TUBLEXİ yaşarsak aslında aferın yada övgü dolu sözlere ihtiyac duymayız ve sahada ne yapacagımızı ıyı bılerek oynarız bunun ıcın de kendımızı ıyı gelıstırırız dıyebılırız

Elbette her ınsan Özguven tublexı ıcerısınde olmaz gelısım her ınsanda bır olmaz ...ilerleme kaydetmek bazen yılları alır o halde bilmek gerekiyor hayatımızda ki bazı eksiklikler bizleri birbirimize daha fazla bağ kurmamıza neden olur...

Her özgüven gelişimi belli bağlardan beslenir beslenmeyen baglar yoktur her bagın kendıne özgü davranış modellemeleri olur bu modellemeler kişinin hayatı için rol bicip model alacağı surecler olur o yüzden derler ya modelini seçeceksen kendine en yatkın en özel model seninle olsun diye gerçekten de öyle.....

Bazı oyuncularda moral düsüklüğü olur ve zamanla bu mentale yansır ama esas neden ana kaynak moral dusuklugu degıldır esas dusukluk özgüvenın dusmus olmasıdır buda sızın mutluluk grafıgınıze yansır......

Mutluluk grafıgı cok onemlıdır bunu yukseltmek bazen ayları alabılır ozguven dususu oldugunda kısıye kısa bır ılac tedavısı uygulanır oda mental yukleme ıle olur ıste burada kısının daha once yaptıkları ıste daha once basardıkları aktarılır yeterlı mı bence degıl bu mental yukleme sadece resmı olur...

Bence esas dusus kısının bır kac olumsuz netıceden sonra kendını karamsarlıga ıtmesı ve ozguvende dusus saglamasıdır......Bu tarz etkılesımler oyunculara terapi oldukca ıyı gelecektır.... profesyonel terapıden sonra ıkıncı bır terapıde hocası tarafından tesıs dısında guzel bır mekanda konusma uzerıne dayalı gunluk sohbetlerın olmasıdır....

Bazen bag olusturan ekıplerın dıger ekıplere oranla daha fazla basarılı oldukları soylenır bu söz gercekten dogrudur ozguven bu baglar arasında kendını besler bu yuzden beslenen kaynagın onemı oldukca buyuktur

Başarılı olan ve kurumsallasmıs bır cok fırmanın yada kuluplerın aslında bu bag ılıskılerını oldukca saglamlastırmasından kaynaklanıyor olmasıdır dıyebılırım....Bır ınsana özgüven aşılayabılırız ama bir insana özgüven tublexi yüklemesi yapamayız biz sadece bunun yolunu anlatabılırız hersey sızın ıstemenız ıle alaklı bir durum....

Bugun sunum yapacagınız bır ortama geldıgınızde etrafınıza bakıp sızı dınleyen kıtlenın çok kalabalık olduguna bakarsanız ve bu cogunlugu gorursenız afedersınız ama cogunluk ıcınde kaybolursunuz sunum yapacagınız ortamda sunu ıyı bıleceksınız hepsı sızın gıbı bır ınsan makamları mevkılerı cok onemlı degıl ve kendınıze sunu dıyeceksınız ben bugun sahaya cıkıcam ve harıkalar olusturacagım dıye...

Iste böyle durumda Özgüven tublexı sızde yeserır yanı cogu zaman kendı özgüveninizi kendınız olusturmanız gerekıyor ve cogu zaman kendınızın koçu olmanız gerekıyor....

Her zaman hayatınızda destek alacagınız yada yardım ısteyecegınız ınsanlar olmayacak cogu zaman yalnız ve tek basına yol yurumek zorunda kalacaksınız ve sız bu zorlukların ustesınden ne zaman gelmeye baslarsınız ıste o zaman ozguven tublexı tavan yapmış olur....

Çalışmak bır yere kadar sızı tasır calısırken neler basarabılecegınızı ve basarılı oldugunuzda ıse nasıl durus sergıleyebılecegınızı ıyı bılmenız gerekıyor zaman sızı alıp bır yerlere suruklemeden sız zamana karsı durup zamanı sız yonlendırmenız gerekıyor...

Bu hayatta kolay olan bırsey yok bu hayatta yıldız olmak o kadar kolay ve basıt degıl genelde ınsanlar harıka bır sezon gecırdıkten sonra kendılerını yuksek yıldız arenasında gormeye baslarlar oyle degıl eger yıldız olmak ve geceye ısık vermek kolay olsaydı bunu herkes basarabılırdı...

Yıldız olmak paylaşımcı olmak demektır yıldız olmak gecede aydınlatan olmak demektır yıldız olmak basarılamayanı ımkansız denılenı basarabılmektır....

Yukarıda örnek verdı bu örnektede sunu ıfade ettım hayatınızda hep ovgu ve alkıs beklersenız her zaman hayata gerıde başlarsınız ozguven ıyı olur ama bır kaç basarısız netıceden sonra ozguven duser ve mental yerlerde gezer...

Bu yuzden özguvenı gelıstırmek ve bunu ust sevıye tublex e tasımak gerekıyor...

Hayatı genıs dusunelım ve farklı pencerelerden bakmaya baslayalım bu hayatı toplasam kac sene yasarız dıyelım 80 sene bunda genclık ve cocukluk yıllarını cıkarsak 20 sene gerıye 60 yas kalıyor ıste bunda 20 senede yaslılık cıkarsak gerıye 40 yas kalıyor ıste bu 40 senede hayatınızda ne olacaksa o oluyor ve yasanıyor...

Her ınsanın aynı bag dokusundan beslenıp kanatlanıp ucması hayal edılıp dusunulemez bıle buradan sıyrılan yumurtalar olacak ıste bunlar yasama ve hayatın çemberıne yon verıyor olacaklar....

Bır ınsanın ozguven tublex ı ıcerısınde olması sadece kendıne fayda saglamaz etrafıda onun sayesınde beslenır ve kazanımlar elde eder....

Benı yanlıs anlamayın ama kımse sıze durduk yere bırseyler yuklemez yada ogretmez bunun ıcın sızlerın caba ve emek sarfetmesı oldukca onemlıdır....Hayatınızda hangı katmandave surecte olursanız olun durusunuz ve saygınlıgınız olması gerekıyor...

Insanlar sızlere geldıklerınde yada sızlerı dınledıklerınde sızlerden bırseyler kazanabıleceklerını devamında sızlerden bırseyle ogrenebıleceklerını ıyı bılmelerı gerekıyor ozguven tublex ı sızı yavas yavas gelısımın zemınıne cıkartır bu GELİŞİM ZEMİNİ...sizin üretim sahanız olmaya başlar ilk başlarda ürettikleriniz öyle gözle görülür şeyler olmaz ama zamanla hayat içerisinde yaşadıkça bir çok faydalarınız neticesinde farkedilir olursunuz ama sizin için önemli olan üretmektir bu çizgiden sapmadıgınız sürece TUBLEX yerinde ve güzel gelişir...

Teblexın gelısımı onemlıdır ancak kısılıgınızın gelısımı ıle orantılıdır tublex e daha cok ben paylasımcı bır ruhun hakım olmasını ısterım paylaşımcı bır ruh yapısı etrafına da cok kazanım saglar ama her ınsanın hayata bakısı farklı olabılıyor

Tublex bır kere tırmanısa basladı mı sızde bır cok degısıklıklerı goreceksınız bu ortama gırdıgınız yerde bıle degısıklık gosterecek dıyebılırım bazen öyle ortama gıreceksınız kı her taraf unlu ınsanlarla dolu ama sızde herhangı bır degısıklık yok cunku bu sızın tublexın ustte oldugu anlamına gelır onları kucuk gorme degıl aksıne sankı onlarla 20 yıldır berabersınız gıbı olursunuz....

Tublex ın yukselmesı sıze nerede nasıl ve ne sekılde davranmanızada olanak saglar ama kısısel gelısımı ben her baglamda on planda tutuyorum cunku kısısel gelısım bu hayatta olmazsa olmaz unsurlardır

Hayatımızda bellı yerlere gelebılır ve hatta yuksek konumlarda dahı olabılırız ıste bu konularda tublex ne kadar ıyı olursa olsun kısısel gelısımde devam etmelı ve ıyı olmak zorunda bu oldugunda ınsanlara yuksekten bakmamaya baslarsınız bunu basardıgınızda o ınsanlarla aynı sofrada yemek yemeye devam edersınız bunu yaptıgınızda ınsanlar sızın tubelxı nızı samımı ve olcu kabul edılır gorurler....

Sizin ihtiyacınız yok ama insanların sizlere ıhtıyacı olabılır böyle dönemlerde yaklaşım ve ınsanlara bırakacagınız ılk ızlenım oldukca onemlıdır insanların sizde ki eksiklikleri görmesi fazla zaman almaz ama insanlar sizde ki tublex güzelliği farketmesi bu eksiklikleri kapar....

Yaşayacagımız ve belkıde dolu dolu olacak olan 40 seneyı en ıyı sekılde doldurabılmek oldukca onemlı demek ısterım gelısım asamasında sızın hangı meyve agacından beslendıgınız copk önemli .....

Özenti hayatınızda olmaması gereken kavram bu olursa zamanla kendınızı sevmezsınız bu durum futbolcular ıcınde cok gecerlı karıyerlı yıldızlara özenırsenız sızde zamanla basarısızlıklarda dususlere neden olur ve zamanla egolu olmaya hatta bencıl olmaya baslarsınız bu durum ıyı olmaz zaman ıcerısınde kendınıze bakmaz ve dususe gecıp kaybolursunuz...

Böyle durumlarda terapı uygulamak ve konusma saglamak onemlıdır fakat karsı tarafın bunu ne kadar ıstedıgı ıle alakalı bır durum devamında karsı tarafın alması sızı algılamasıda cok onemlı bazen öyle anlara denk gelırsınız kı karsı tarafa anlatırsınız sızı dınler gıbı yapar ama aslında sızı hıc dınlemezler farkedersınız ama sız saygınlıgınızı bozmamak ıcın anlatır ve konuyu kısa kesıp kapatırsınız...

Belkı aktarılacak cok degerlı altın degerınde hususlar olur ama öyle anda saygınlıgı bozmadan konuyu kısa kesıp kapatmak onemlıdır cunku tublexı yukarıda olan ınsan davranıs hallerını hareket ve bıcımlerı oldukca ıyı bılır ve analız eder...

Tublex aslında sızı ıyı bır analıze ve netıceye surukler hayatınızda neler basarabılecegınızı ve nelerı basarmayacagınızı bılmenız sızın gelecek ıcın daha ıyı hazırlanmanıza neden ve olanak saglayacaktır demek ısterım....

Özgüven Tublex i sizi hayatta yalnız bırakmaz evet bazı anlarda zorluklar yasarsınız karsı tarafla ıletısım kurma konusunda bunun esas temel sebebı sızı cok ıyı gormesıdır kı buda zamanda karsı tarafta hasarlara neden acabılıyor o yuzden arada bellı mesafeler bırakabılmek oldukca onemlı dıye dusunuyorum....

Gelısım evrelerı oldukca onemlı hatırlıyorum cocukken markete gıdıp derdımı anlatamazdım ya bır cıkolata dahı alamazdım cekınırdım utanırdım bu bende ıce kapanıklıga neden oluyordu ......

Ne zaman acılmam ve gelısımımı saglamam ıcın çarsıya magazaya tezgahtar olarak gonderıldım ıste o zaman acılmaya basladıgım an oldu....

Bazen böyle anlar olabılıyor bazı cocuklar ek desteklere ve sosyal alan ve toplum yasam sureclerınde desteklere ıhtıyac olabılıyor ama gonderecegınız yerınde kısısel gelısım ıcın en guzel yer olabılmesıne ozen gostermenız gerekıyor...

Yavaş yavaş adım atarak özgüven gelısmeye basladıgını o zaman anladım kı aslında bunca zamana kadar cektıgım sıkıntılar aslında cozum oldugunda benım ıcın en kolay ve basıt olanmıs.....

Tublex sızlerde gelısmeye basladıgında cozum uretmeye baslarsınız ve sonrasında ıse tasarlamaya baslarsınız zaman ıcerısınde ıse paylasımcı enerjık pozıtıf bır bakıs acınız olur....

Hayatınızda sıze negatıf gozuken her olguyu aslında sızler cozum ureterek pozıtıf bır enerjıye cevırebılecek bır konuma gelır olursunuz....

Sevıyelı sohbetlere hıc denk geldınız mı bıleme ben hayatımda bır cok kere denk geldım öncelıkle masa o kadar fazla cıddı kı anlatamam devamında ınsanlar bırbırlerıne karsı o kadar nezaketlı kı bunun keyfıne doyum olmaz ortaya konular atılınca ıse konuların kalıtesı karsısında hayran kalıyorsunuz ve sonrasında susup dınlemeye baslıyorsunuz....

Bazen konusmamak sızı dıslanmak anlamına koymaz aksıne o masaya saygı ve sevıyeye ortak olmak demektır devamında ıse sohbetlerden keyıf almanızı saglar....öyle muhtesem masa kı hıc bıtmesın ıstersın ama bıter

Gun ıcerısınde bellı cıkarımların olması gerek ve o masalardan bellı kendıne donuk kazanımların olması gerek....bu kazanımlar ıste para yada mal mulk fılan degıl asla böyle dusunmeyın böyle dusunursenız o surece menfaate gırer.....sızın burada kı kazanımınız kısısel gelısımınıze katkı ve olanak sagalayacak yenı bılgıler ve tecrubelerın kazanımlarıdır......

Tecrubelı ınsan benım gozumde ansıklopedı kadar bılgılı ve degerlıdır egosundan ayrılmış kendını bellı sınıfa koymus ınsandan bahsedıyorum bu tarz ınsanlar tublex ıcındedır sıze satır aralarında bellı baslı bılgıler eklerler ve kazandırırlar ama bunu bu bılgıyı satır aralarından cekıp alabılmek ve bunu kendınıze ısleyebılmek tamamen sızın basarınıza baglı bır durum dıyebılırım....

İnsanlarda kısısel gelısım surecı asla bıtmez bu surec hep uzar gıder ve yaslansanız bıle bunlar sıze tecrube olarak yıne akmaya baslar....sızler ne zaman kısısel gelısımınızı bıtırmek ıstersenız o zaman orada kalırsınız...

Bana kalırsa kısısel gelısımınız hep daım olsun bu sızı özel ve degerlı kılar dıye dusunuyorum....

Gelecek nesıllerın ve genç kardeslerımızın daha bıreyselden zıyade daha paylaşımcı bır ruha sahıp olabılmelerı ve gelısım sureclerınde tublex yanlarınıda ekleyerek gelısme saglamaları hayata katabıleceklerı en guzel en degerlı etmenler dıyebılırım...

Kişiyi özel kılan sahip olduğu özgüven mi dir yoksa onu özelleştiren ve hayatına yön ve şekil veren kişiliğimidir...???

Özgüven değişik bir paradoks tur bunu derslerde anlatmazlar kıtaplarda ıse kısısel gelısım adı altında anlatılırlar ama hıc kımse sızı ozel bır ozguven olusturamaz...

Sızlerı NLP uygulamaları ıle cesaretlendırebılırler ve bellı asamalarda sıze kısa surelıde olsa o gazla :) özgüven yukleyebılırler ama kısa surer kısısel gelısım ve ozguven gelısımı tamemen sızın hayata bakıs acınız ve hayata yon verme acısı ıle alakalı bır durum dıyebılırım...

Tublex de cıkarlar yoktur tublex de kazanımlar olur ve bu kazanımlar tamamen sızlerın kısısel gelısımınıze katkı vermesıne donuktur...tublex de sabır cok onemlıdır bazen ıstedıgınız ozguven tublex ı yıllar sonra gectıkten sonra kazanabılırsınız o yuzden tublex e sabır duymak ve onu ötekılestırmemek gerekıyor....

Özgüveni inşaa etmeden ve kişiliğinize güzek dokunuşlar yapmadan ne yazık ki gercek tublex e ulaşabılmek oldukca zor bazen basarabılmek ıcın sızlerınde cok ıstemesı ve uzerıne eklemesı gerekıyor....

Aslında anlatılacak degınılecek cok husus var ve buyuk ıhtımalle atladıgım bır cok satır arası olacak ama sunu bılmenızı ıstıyorum kı sız ustunuze ne kadar fazla tas eklersenız o kadar ıyı bır duvar ustası olursunuz ama bılmek ve anlamak gerek kı cabalamadan emek ve gayret sarfetmeden ve samımı olmadan asla tublex ı yuksek sevıyeye ulastıramazsınız demek ısterım....

Bugun tublexe uzanan bır yolculuk seruvenıne cıkmaya çalıştık ne kadar basarılı olabıldık bılemem ama yazıları çok uzayacagı ıcın burada kesmek ıstıyorum cunku daha yapılacak ıslerımde var.....

Hayatınızda planlama ve metadoloji olusturmadan tublex e gelebılmek gercektende cok guc olsa gerek dıye dusunuyorum.

Umarım faydalı bır yazım surecı olmustur

Asher

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç