Özgüven Eksikliğinin 7 İşareti-

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde seyrialemir tarafından oluşturulan Özgüven Eksikliğinin 7 İşareti- başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,368 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Özgüven Eksikliğinin 7 İşareti-
Konbuyu başlatan seyrialemir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Özgüvenin karşıtı olan özgüven eksikliği ise genellikle aşağılık kompleksi olarak tanımlanır. Özgüven hakkında çok önemli bir kitap yazan psikolog Don Hamachek aşağılık kompleksi ile ilgili 7 noktaya dikkat çekiyor.

1. Eleştiriye karşı alıngan olmak
Aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. Ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

2. Özgüvene uygunsuz cevap verme
Bu iki şekilde olur. Bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. Diğer davranış biçimi ise tam tersidir. Özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

3. Aşırı eleştirel yaklaşım
Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

4. Suçlama eğilimi
Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

5. İşkence isteği
Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

6. Rekabetle ilgili negatif hisler
Aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. Birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

7. Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi
Aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. Bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. İnsanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.

Aşağılık kompleksi, Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesi neden olan karmaşa.
Bu komplekse sahip kişilerde genellikle kendini ispat etme çabası görülür. Sıklıkla farkına varılmaz ve telafi etme düşüncesi, kişileri eziyet içine sürükler, şaşırtıcı bir kazanım veya aşırı bir antisosyal davranışla sonuçlanır. İlk çalışmalara, teorisini göstermek için Napolyon komplekslerini kullanan Alfred Adler öncülük etmiştir. Özgüven eksikliği, saplantı bozuklukları, kültürel yozlaşma; aşağılık kompleksinin nedenleri arasında gösterilebilir. Psikiyatrik bir hastalıktan çok psikolojik bir durumdur.

Üstünlük kompleksi, Alfred Adler tarafından ortaya atılan Bireysel Psikolojinin temel ilkelerinden biridir. Kişinin doğuştan var olan aşağılık kompleksine dayanarak kendini diğer insanlardan daha üstün görme, yüceltme karmaşasıdır.

Kişi hep üstün duruma geçme, sahip olma, kendini kahraman gibi görme davranışları gösterir.
Adler, bu gibi insanların aile, geçmiş anılar gibi faktörlerden dolayı toplumun dışında kaldığını, soyutlandığını ifade eder. (Wikepedia)

Kendimize ne kadar güveniyoruz? Komplekslerimizin farkindamiyiz?

daVinci

Üye
Yeni Üye
Galiba bende asagilik kompleksi var 7 maddenin 5 i benim durumumu anlatiyor. Bundan kurtulmanın yollari var mi peki? Bana kaynak konusunda yardimci olabilir misin [MENTION=4544]seyrialemir[/MENTION]

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Galiba bende asagilik kompleksi var 7 maddenin 5 i benim durumumu anlatiyor. Bundan kurtulmanın yollari var mi peki? Bana kaynak konusunda yardimci olabilir misin @seyrialemir
estafurullah davinci. sanirim insan olarak hepimiz de belli belirsiz kompleksler mevcut. kontrol edebildiklerimiz kadar, farkinda olmadigimiz pek cok özelliklerimiz var. zaten tüm bu komplekslerden arinan kisiler nirvanaya ulasmis veya peygamberlerdir.
Bu anlamda size tavsiye edecegim özel bir kaynak yok, ancak Atalay Yörükoglu´nun Ruh ve Saglik gelisimiyle ilgili kitaplarini tavsiye edebilirim.
Önemli olan kisinin komplekslerinin farkina varmasi. Bende zaman icinde bir cok tutumumun komplekse dayalimi degil mi, hesabini yapmaktayim. Bu anlamda özelestiri getirebilmekte önemli bence.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Yahu bu maddelerin hiçbiri bende yok 7. yide tam tutturucakken açıklaması bana uymuyor fakat bu durum çok iyi biliyorumda benim o zaman kendime özgüvenimin tavan yapmış olması gerekiyor ama nerdeeeee yerlerde geziyor. Yani ben o duyguyu yaşamış biri olarak söylüyorum şu şekilde açıklamak gerekirse bana arasıra geliyor arasıra gidiyor bu tam özgüven ama geldiğinde varya o duyguyu anlatamam işte nefis bir duygu her insanın yaşaması gerek keşke hiç gitmese :((

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Mükemmelliyetcilik, benimde kompleksim bu sanirim, Yapilan her iste mükemmellik arar yaptigim hic bir isi bu yüzden begenmem. :)

DüşünceliKarga

Yeni üye
Yeni Üye
Şimdi durduk yere dayak yememe isteğini de anlıyorum yani de bi şansını deneseydin keşke :)
Yok dayak yesek neyse bir kere maça çıkdım gözüm falan kararmaya başladı bayılıyorum falan zannetim heyecandan tansyonum çıkmış adrenalin en yükseğe vurmuş.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Haklisiniz flzf ascilik mükemmeligi gerektiriyor cünkü her seyden önce insan sagligi söz konusu. Acimaniza gerek yok Düsüncelikarga cünkü, despot bir mükemmelliyetci degilim, en azindan isinde mükemmel insanlarla calistim bu anlamda sansliyim.

daVinci

Üye
Yeni Üye
estafurullah davinci. sanirim insan olarak hepimiz de belli belirsiz kompleksler mevcut. kontrol edebildiklerimiz kadar, farkinda olmadigimiz pek cok özelliklerimiz var. zaten tüm bu komplekslerden arinan kisiler nirvanaya ulasmis veya peygamberlerdir.
Bu anlamda size tavsiye edecegim özel bir kaynak yok, ancak Atalay Yörükoglu´nun Ruh ve Saglik gelisimiyle ilgili kitaplarini tavsiye edebilirim.
Önemli olan kisinin komplekslerinin farkina varmasi. Bende zaman icinde bir cok tutumumun komplekse dayalimi degil mi, hesabini yapmaktayim. Bu anlamda özelestiri getirebilmekte önemli bence.
Dogru soyluyosun. Kndimi elestirmeyi hic sevmiyorum ama internetten bktigim kaynaklarda da özeleştiri nin onemine deginilmis. Tesekkur ederim seyrialemir.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
rica ederim, ama özelestiri yapmak iyidir Davinci. Insani olgunlastirir ve daha objektif olmayi ögretir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aşağılık kompleksi olan bir arkadaşım vardı ve cidden tahammül etmekte zorlanıyordum. Herkeste hata arar ve her söylenen sözü başka taraflara çekerdi. Onun yanında hiç birimiz huzur bulamaz ve kaçacak yer arardık. Şu an görüşmüyoruz ve üzerimden çok büyük bir yük kalktı.:) İnsan olarak seviyorum fakat maalesef bazı yönlerini fark edip değiştirmedikçe bir çok insanı kendinden uzaklaştırmaya devam edecektir...

Kısacası; bu tarz insanlar yaşamı hem kendilerine hem başkalarına zehir ettikleri için aşağılık kompleksinin önemsenmesi gerekir. Özellikle iş ortamında Mobbing miktarındaki artışlar bu karakterdeki insanlardan kaynaklanmaktadır.

Özgüveni tam olan insanlar hayatta her konuda başarı sağlayabilirler. Özgüvenli olmak, hiç kimseyi dikkate almamak ve herşeyi en iyi ben bilirim anlamına da gelmiyor. Bu ikisi arasındaki ince çizgiyi farketmek gerekiyor yoksa bu kez de egolarına esir olmuş ve büyüklük kompleksi yaşayan insanlar etrafta dolaşmaya başlıyor. En önemli detay dengeyi kurabilmektir.

Bu maddelerin bazıları farkında olsak da olmasak da hepimizde mevcut olabilir şahsen ben eskiden çok hükmedici bir yapıdaydım ve herşeyi kontrol altında tutmaya çalışırdım fakat zamanla bu yönümün en çok bana ve sonrasında çevremdekilere zarar verdiğini farkedip olayları akışına bırakmayı ve bazı aksaklıkların olmasını, doğal karşılamayı öğrendim. Mükemmeliyetçilik bende de vardı fakat artık elimden geldiği kadarını yapmayı ve karşımdandan da imkanları ölçüsünden fazlasını beklememeyi öğrendim. İşin ilginç tarafı ben aşırı kontrol etmeyi bıraktıktan sonra işler daha düzenli yürümeye başladı çünkü panik havası ve telaş ile işleri daha fazla zora sokuyormuşum, bunu anladım.:)

Alışkanlıkların, iyi ya da kötü farketmiyor bırakılması için 21 gün çalışma yapmak genelde yeterli oluyor. Kötü alışkanlığınızın yerine neyi koymak istiyorsanız 21 gün beyine bu komutu gönderiyor ve eylemi gerçekten yaparmış gibi kafanızda canlandırıyorsunuz sonrası inanılmaz şekilde gelişiyor ve değişim kendinizi zorlamadan yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Şeker ve tuz kullanımını azaltmak için ya da kötü düşüncelerden kurutulmak,endişe ve panik yapmamak v.s. hepsinde 21 günlük çalışma yapıyorsunuz ve beyin yeni komutlara uygun olarak yaşamınızı düzenlemeye başlıyor. 21 gün sonrası ise aynı çizgide devam etmeye otomatik olarak geçmeye başlıyorsunuz ve hiç zorlanmıyorsunuz.

Beyine hükmetmeyi öğrenen insan bir çok olumsuz yönünü olumluya çevirmeyi başarır ve yaşam kalitesi yükselir. Eskilerin bir şeyi 40 gün söylersen olur demesinin ardında yatan gerçek de budur. 40 gün samimi olarak birşeyi dilerseniz, kafanızda canlandırırsanız ve inanırsanız bu durumu yaratacak evrensel yasaları harekete geçirecek frekansı yaymaya başlarsınız ve hiç ummadığınız anda değişim geçekleşir.

Beyni yoran eylemlerden uzak durmak gerekiyor bu sebeple insanlar eskiden inzivaya çekilirdi yani beyni sakin tutup, ruhsal olan tarafımızla bağlantıyı ancak dingin-huzurlu bir ortamda sağlayabiliriz.

Alkol bu yüzden yasaktır yani sarhoş olunacak şekilde içilmemesi gerekir çünkü insanın beyin fonksiyonlarını ciddi anlamda bozar yoksa Allah'a karşı gelmek ile alakası yoktur. Alkollü insanların suça daha meyilli oldukları herkes tarafından bilinir çünkü alkol beynin normal işleyişini bozar.

Ruh beyin aracılığı ile insan bedenini yönetir. Ruhsal hastalık diye adlandırılanlar beynin kimyalarının bozulması sebebi ile olur. Bozulan ruh değil, beyindir-beyin fonksiyonlarıdır.

Kısacası tüm olumsuz özellikler,alışkanlıklar beynini kontrol altına alabilen kişiler tarafından kolayca aşılabilir. Beyni doğru kullanmak gerekiyor. Bulmaca çözmek,zeka testleri,beyin jimnastikleri, okumak-araştırmak hepsi beyin için faydalıdır. Düşünmekten çıldırdı diye birşey olamaz kişi düşünmekten çıldırmaz fakat saplantılı olarak aynı konulara odaklanmak beyni yorar bu sebeple değişik konulara yönelmek, hep aynı konuları düşünmemek gerekiyor.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kuskusuz pek cogumuz farkina varmadan kompleks yapiyoruz. Cevremizde ki insanlar kadar bizlerde pek cok konuda hassas olmaya basladik. Ben sorumsuz davranislara cok kizarim, birinin kararlastirdigi saatte gelmemis olmasina vb seylere cok kizar hatta acik sözlü davranidigimi düsünüp bu hatasini elestiririm. Rahat olmakla sorumluluk bilmeyi cok karistiriyor insanlar.
Ancak cok elestiri yaptigimi farkedip, bunun hic hos olmadiginin özelestirisinide getirmeyi basardim sanirim. Bu yüzden gercekten benim icin hayatimda hic bir sey ifade etmiyorsa karsimdakini elestirmek yerine uzaklasmayi seciyorum. / Ki elestiri gelistirmek icin yapilmis olsa dahi, elestiriyi anlamayanlar kadar, elestiri yapmayi, rencide etmekle karistiranlarda var./

Ayrica Dijital dediginiz gibi insanin kendine telkinlerde bulunmasi cok önemli, bir nevi otohipnoz uygulamak gerekiyor bazen. Takinti haline getirmeden kisinin kendini gözlemleyip objektif olmasi ve asiriya kactigini düsündügü tutumlar icin telkinlerde bulunmasi cok ise yariyor. Denemis biri olarak faydasini gördügümü ifade edebilirim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç