Özgür İrade

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde berhava tarafından oluşturulan Özgür İrade başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 791 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Özgür İrade
Konbuyu başlatan berhava
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

Özgür irade var mıdır?

• Evet, bir oranda var.

• Hayır, insanın iradesi yoktur.

• Daha farklı düşünüyorum.

• Düşünmüyorum :)

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

berhava

Felsefe.net
Yeni Üye
Özgür irade var mıdır?

İnsan özgür irade sahibi midir?

Özgür irade varsa, yapmış olduğumuz eylemlerin ne kadarından sorumlu olabiliriz?

İradeyi temellendirebilir miyiz?

90

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsanın özgür iradesinin belli bir ölçüye kadar varlığını kabul etsem de koşullardan bağımsız, sınırsız bir özgür iradeye sahip olduğunu düşünmüyorum.

Kendi düşünce yapıma göre açıklamaya çalışacak olursam:

İnsan, dünyaya belli bir tekamül planı ile geliyor ve bu plana uygun olacak seçimlerin dışına çıkamıyor yani plan dahilinde belli seçeneklere sahibiz ve sadece onlar arasından seçim yapma hakkımız var. Yaptığımız her seçim de bir sonraki seçenekleri belirliyor. Bu noktada tam manası ile özgür kararlar alıyoruz deme şansımız yok çünkü planın dışına çıkamıyoruz. Plan ise almamız gereken dersleri içeren tecrübe olanaklarından oluşuyor.

İnsan iyi ya da kötü her davranışından sorumludur ve gerek yaşam içinde gerekse de ölüm sonrası mutlaka bu eylemlerin karşılığını alacaktır.

Ölümden sonra yaşamın varlığını kabul etmediğiniz noktada ise yine koşulların dışına çıkamadığınızı fark edersiniz yani sonuç değişmeyecektir ve o plana uymaya mecbur kalacaksınız. Herhangi bir konuda çaresiz kalındığı zaman, ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilinir.

gonlumgocebee23

Felsefe.net
Yeni Üye
insanda özgür irade diye birşey yoktur çünkü insanın yaptıklarını çoğu kez vicdan,günah,sevap,ayıp kavramları belirler. insan bir eylemi yaparken günah olurmu ayıp olurmu vicdanım rahatsız olur mu diye düşünür bu kavramlar onu neye yönlendirirse onu yapar onun için özgür olamaz her yaptıgında bir kısıtlama vardır

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
İnsan özgür olduğunu düşünür ancak çevresine göre/bilinçaltının yönlendirmesine göre karar alır çoğunlukla.
Neden neyi yaptığını çoğu zaman bilmez,sorsan kendi karar alır; ama yaptığı çoğu zaman sürüye uymaktır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Forumda da bir çok tartışma var ama temelde özgürlük tutsaklıkla birlikte belirtilebilen ve tanımlanabilen bir ikilem. Özgürlükte hiç bir şeye bağsızlık değildir. Örneğin tutsak olmayan ve başında sahibi, kontrolorü ve buyuranı olmayan bir hayvan doğada bize göre özgürdür. Ama doğal koşulların içinde bı sonsuz bir özgürlük değildir. Biz bu anlamda mutlak bir irade koyucu, Tanrı ve başvarlık yoksa serbesti bir ölçüde var deriz, irade sahipsizdir deriz. Bir kimsenin değildir ya da bir kimsenin tekelinde değildir deriz.

Ayrıca evrensel-insan nickli üyenin İngizlizce olan free will kavramından yola çıkan serbest irade ve hukuktaki irade serbestisi benzeri bir yorumu ve özgürlüğü ingilizce karşılıkları olan liberty (politik özgürlük) ve free (sınırlanmama- hapsedilmeme tutsak olmama) kavramları üzerinden yorumladığı verileri de forumlar içinde bulabilirsiniz.

Hoşgeldiniz..

Atın sahibi yoksa özgür mü? soru bu...

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
İlk iki soru:

Bu insandaki "ruh" kavramı gibi bir soru. Ruh nedir?

- Eğer ruh = kişilik ise, nörologlar "kişilik" dediğimiz davranış kalıplarının röron bağlantıları ile alakalı olduğunu ifade ediyorlar.

"İrade" de öyle. EQ denen bir olay var. İnsan bunu isterse geliştirebilir. Ama bu da bir kişilik özelliği ve kişilik özelliklerinin büyük oranda yaşamımızın çeşitli dönemlerinde oluşturduğumuz nöron bağlantıları ile alakalı olduğu söyleniyor.

Özgür irade varsa, yapmış olduğumuz eylemlerin ne kadarından sorumlu olabiliriz?

Yasal açıdan tamamından sorumluyuz. Biyolojik / felsefi olarak ise bilmiyorum. Duruma / Döneme / Kişiye göre değişir. :)

- Duygusal Zeka dediğimiz direkt bu irade, dürtü kontrolü gibi şeylerle ve beynin ön lobları ile alakalı. "İrade" en çok bunla bağdaştırılabilir bence.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Özgür irade var mıdır?
Ta bi ki var özgür irade kişilerin seçimleri ve tercihleri üzerine şekillenir
Mesela..sen konuyu açarken ve içeriğinde ki içeriği seçerken bunu özgür iradenle yaptın ve şemalandırarak bir netice temelli oluşturdun bazen bu neticeler sorgu sual üzere olur bazense cevaplar dahilinde olur buna istinaden ise konuyu açtıktan sonra kullanıcıların konuya cevap yazması yada yazmamasıda tamamiyle kullanıcıların özgür irade de ki seçimlerine bağlı bir durumdur.

İnsan özgür irade sahibidir fakat kullandığı tercihlerin bir çoğunda özgür iradesinin dışında olduğunu düşünür fakat durum böyle değildir magazaya giderken elbiseyi begenmek ve istediği şekilde almak aslında insanın özgür iradesi dahilinde olan bir durumdur bir işyerine müracat için bile iş yerini özenle seçmekte özgür iradesinin kullanıdığına dairdir bunun gibi bir çok örnek verilebilinir.

İnsanlar hayatları boyunca bir çok seçim ve tercihler yaparlar okul seçiminden tutunda iş yeri hayatına kadar bir çok tercihleri yaparlar bazen yaptıkları tercihlerden olumsuz dönüş alırlar bazense olumlu dönüş alırlar İnsanları seçimlerinde zorlayan bir süreç yoktur insan ne seçerse kendi tercihinden sorumlu olur..

Döngüsel bir durum olarak düşünmeliyiz sürekli tercihler ve seçim noktaları yer alır bazen bu seçimlerde sezgisel bazensede duyusal hareket etmek gerekiyor...Kendimden örnek vermem gerekirse iş yaşamımımda bir çok duraga ugradım ve her durakta kalıcı olmadığımı biliyordum bir şekilde zamanı gelince ayrılmam gerektiğini biliyordum ve zamanı gelince sezgilerim kuvvetlenince şuanda çalıştığım şirkete geldim belki kaderimin sunduğu yolu takip ettim belkide olması gerektiğinide yaptım ama zamanı gelince ayrılacağım günü yakınen hissedebiliyorum ve her tercihim bir öncekinden daha iyi oldu Şimdi çalıştığım iş yerinde mutluyum ama daha önceleri hissettiğim gibi yeniden farklı duygular almaya başladım belki 1 belki 2 yıl sonra sanırım yine özgür bir irade tercihi yapmak ve ayrılmak zorunda kalabilirim...bilemiyorum tek bildiğim aynı duyguları hissetmiş olmam ne zaman bu duyguları hissetsem yeni bir kapının açıldığını anlıyorum ve hayatım boyunca hep şunu benimsedim yediğim her ekmek için şükretmeyi devamında ise KADERİM NEREDEYSE BEN oradayım demeyi...

Özgür irade seçimlerinde insan tamamından sorumludur çünkü her insanın yaşam çemberi sadece kendisine çizilmiş olan kadardır başkasının yaşam dairesi sizin daireniz değildir ve olamazda her insan hayatına kendi yön ve tercihler verir diyelim..

Özgür iradeyi temellendirebiliriz
1-Olgusal özgür irade
2-Dışssal özgür irade ...

1-Olgusal özgür irade ise
Tamamiyle sizlerin seçimleri ve tercihleri üzerine gelişen bir süreçtir ve burada aldığın her karar ve netice tamamiyle sizin seçimleriniz üzere oluşan bir süreçtir..

2-Dışsal Özgür irade ise
Tam anlamıyla sizin iradenizin dışında kaynaklanan yaşam kültürü diyebiliriz Fabrika kuralları iş yeri kuralları hayat kuralları vss Bununla birlikte de Doğduğunuz anda aldığınız milliyet ve aidiyet degerleri ve bununla birlikte kazandırılan DİNİ degerlerinizdir..

Bunlarıda yaşadığınız an ve süreçte aldığınız algıladığınız ve öğrendikleriniz olan dışşsal ögür iradedir fakat buna uymak yada uymamak ta tamamiyle sizlerin Özgür irade seçimlerinizle alakalıdır uyulmadığında sizler uyumsuz insanlar olarak algılanırsınız....

Böyle.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsanın özgür iradesinin belli bir ölçüye kadar varlığını kabul etsem de koşullardan bağımsız, sınırsız bir özgür iradeye sahip olduğunu düşünmüyorum.

Kendi düşünce yapıma göre açıklamaya çalışacak olursam:

İnsan, dünyaya belli bir tekamül planı ile geliyor ve bu plana uygun olacak seçimlerin dışına çıkamıyor yani plan dahilinde belli seçeneklere sahibiz ve sadece onlar arasından seçim yapma hakkımız var. Yaptığımız her seçim de bir sonraki seçenekleri belirliyor. Bu noktada tam manası ile özgür kararlar alıyoruz deme şansımız yok çünkü planın dışına çıkamıyoruz. Plan ise almamız gereken dersleri içeren tecrübe olanaklarından oluşuyor.

İnsan iyi ya da kötü her davranışından sorumludur ve gerek yaşam içinde gerekse de ölüm sonrası mutlaka bu eylemlerin karşılığını alacaktır.

Ölümden sonra yaşamın varlığını kabul etmediğiniz noktada ise yine koşulların dışına çıkamadığınızı fark edersiniz yani sonuç değişmeyecektir ve o plana uymaya mecbur kalacaksınız. Herhangi bir konuda çaresiz kalındığı zaman, ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilinir.
Bende belli bir ölçüye kadar özgür irademizin olduğunu düşünüyorum, şu cümle çok hoşuma gitti:; Plan ise almamız gereken dersleri içeren tecrübe olanaklarından oluşuyor. Tecrübe edindikçe hayatım değişiyor, çoğu insan için bunun böyle olduğunu düşünüyorum. Belli bir ölçüyü biraz daha açacak olursam, tecrübeler insanları farklı şekillerde değiştiriyor. Birisi iyi olmasını aynı şeye bağlarken diğeri kötü olmasını aynı şeye bağlıyor. Örneğin. Bana böyle yaptılar ben bu yüzden böyleyim diyor diğeri bana böyle yaptılar hiç hoşuma gitmedi o yüzden o yüzden böyle yapmıyorum diyor: bilgisiz insan seçim yapamaz. Yaşayarak öğreniyoruz: tabiiki bu sadece bir kısmı... en geniş açıdan bakacak olursam, bakamam. Ama orada bir yerde bize aid olan birşeylerin var olduğundan eminim. Allah bizi sadece bize aid olandan sorumlu tutacaktır. Zaten imtihanın varlığını kabül eden birisi zorunlu olarak özgür iradeye aid olan birşeylerin varlığını kabul etmek zorundadır.
İnsan özgür irade sahibidir fakat kullandığı tercihlerin bir çoğunda özgür iradesinin dışında olduğunu düşünür fakat durum böyle değildir magazaya giderken elbiseyi begenmek ve istediği şekilde almak aslında insanın özgür iradesi dahilinde olan bir durumdur bir işyerine müracat için bile iş yerini özenle seçmekte özgür iradesinin kullanıdığına dairdir bunun gibi bir çok örnek verilebilinir.
Gerçekten kendisimi seçti. Ya modanın etkisinden dolayı o elbiseyi seçtiyse, işyerinide çevresinin prestije olan inancından dolayı seçtiyse. Kararlarımız bir yere dayanıyor, bu dayanaklarda kişiden kişiye değişiyor, ancak biryerde kendimizin müdahalesi olduğunu düşünüyorum. Hisler diyoruz mesela kadınların bazı günlerde daha agresif olduğunu biliyoruz. Vücudlarındaki hormonlar yüzünden... ama agresif oldukları zaman nasıl davranacakları mesela öfke dışarı vurulmayabilir bir şekilde insanın kendisine bağlı olanlar var. Bazende kendisinden bağımsız olan hisleri okadar yoğun olurki engel olamaz. Ne kadarı bize aid kim bilir?.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bende belli bir ölçüye kadar özgür irademizin olduğunu düşünüyorum, şu cümle çok hoşuma gitti:; Plan ise almamız gereken dersleri içeren tecrübe olanaklarından oluşuyor. Tecrübe edindikçe hayatım değişiyor, çoğu insan için bunun böyle olduğunu düşünüyorum. Belli bir ölçüyü biraz daha açacak olursam, tecrübeler insanları farklı şekillerde değiştiriyor. Birisi iyi olmasını aynı şeye bağlarken diğeri kötü olmasını aynı şeye bağlıyor. Örneğin. Bana böyle yaptılar ben bu yüzden böyleyim diyor diğeri bana böyle yaptılar hiç hoşuma gitmedi o yüzden o yüzden böyle yapmıyorum diyor: bilgisiz insan seçim yapamaz. Yaşayarak öğreniyoruz: tabiiki bu sadece bir kısmı... en geniş açıdan bakacak olursam, bakamam. Ama orada bir yerde bize aid olan birşeylerin var olduğundan eminim. Allah bizi sadece bize aid olandan sorumlu tutacaktır. Zaten imtihanın varlığını kabül eden birisi zorunlu olarak özgür iradeye aid olan birşeylerin varlığını kabul etmek zorundadır.

Gerçekten kendisimi seçti. Ya modanın etkisinden dolayı o elbiseyi seçtiyse, işyerinide çevresinin prestije olan inancından dolayı seçtiyse. Kararlarımız bir yere dayanıyor, bu dayanaklarda kişiden kişiye değişiyor, ancak biryerde kendimizin müdahalesi olduğunu düşünüyorum. Hisler diyoruz mesela kadınların bazı günlerde daha agresif olduğunu biliyoruz. Vücudlarındaki hormonlar yüzünden... ama agresif oldukları zaman nasıl davranacakları mesela öfke dışarı vurulmayabilir bir şekilde insanın kendisine bağlı olanlar var. Bazende kendisinden bağımsız olan hisleri okadar yoğun olurki engel olamaz. Ne kadarı bize aid kim bilir?.
Özgür irade iki şekilde olur
1-Olgusal özgür irade 2-dışşsal özgür irade
açılımlarını bir önceki mesajda yazdım tekrar yazmak istemiyorum...

Özgür irade demek seçmek tercih etmek demektir birer mekanizmanın omurga yolları olarak düşünebiliriz insan dışşsal özgür irade ile belli etkilenme yaşayabilir ve tercihlerini bu yönde yapabilir fakat insan istediğinde Olgusal özgür iradesini kullanıp tamamiyle seçimi kendi belirleyebilir insanın elinde olan bir süreçtir..

Hisler tamamiyle kararkter analizin verdiği duygusal replikler yada tepkimelerdir özgür iradenin seçim tercihi ile ilgili değildir burayı karıştırmamak gerekir...

İnsan ilişkilerinde kurulacak diyalog ve etmenler ise insanların belirlediği süreçlerdir...Bugün unıversitede sunum yapacak bir insan mutlaka ön bir çalışma yapar ve çalışmasına ek olarak farklı kaynaklarıda inceler devamında ortaya bir urun yanı sunum cıkar ve bu sunumu kendi özgür iradesi ile sunar...

Bir insan zorla sunuma çıkıyorsa çıkmak istemiyorsa burada tamamiyle dışssal özgür irade devreye girer kurallar ve etmenlerde olması gerektiği için bir süreç işler...

İnsanların yaşamındaki iş seçimleri ve tercihleri duygusal replikler tepkimeler ve beklentiler ile farkındalık ve farklılıklar gösterebilir fakat nıhayetinde bir tercih belirler aslında belirlerdiği bu tercih kendi hedeflerinde örtüşen değerlerde olduğunda burada şu kanıya varabılırız evet özgür ırade aslında tercıhlerın oluşturduğu degerlerdir fakat hedeflerinde bırleştiği kesiştiği ana durak noktasından sadece bir tanesidir diyebilirim....

Başarılı olmak isteyen bir çok insan var değil mi? kaç insan yada kimler başarısız olmak ister?

Kimse başarısız olmak istemez niye?

ÇÜNKÜ

Her insan önde olmayı gözükmeyi yukarda olabilmeyi arzular aslında buda insanın seçimi olan olgusal özgür iradedir aslında farkında olmadan bilmeden bir çok konuda özgür irademizi kullanıyoruz fakat ne kadar farkına varabiliyoruz değil mi?

Bugun haftasonuydu ve bir çok insan haftasonunu yanı pazar gununu dışarıda gezmek dolaşmak ile geçirdi neden?

Çünkü pazartesi iş başı ve yeni gün yeni stres noktasının başlangıç anı bu an için insan kendini pzoitif yuklemek ve ailesi ile vakıt geçirmek istedi peki dışarıya çıkmayıp evinde vakit geçiren aileler yada bireyler oldu mu ? mutlaka oldu ..

Aslında her bir tercih bizlerin özgür irade seçimleri oluyor sadece farkına varamıyoruz ve bu tercihlerimiz de bizleerin olgusal özgür irade seçimlerimiz oluyor..

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç