Özgür irade zihinsel olarak! ne kadar özgür?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Özgür irade zihinsel olarak! ne kadar özgür? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,623 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Özgür irade zihinsel olarak! ne kadar özgür?
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
ZGÜR İRADE ZİHİNSEL OLARAK! NE KADAR ÖZGÜR?
1:doğmaya biz karar vermiyoruz.
2: ölmeye biz karar vermiyoruz.
3: korkuya bir karar vermiyoruz.
4. genlere biz karar vermiyoruz.
5: bedensel görünüşe biz karar vermiyoruz.
6: anne ve babamizın kim olucağına biz karar vermiyoruz.
7: yaşam alanımızın neresi olucağna biz karar vermiyoruz.
8:varolduğumuzu düşndüğümüz varlığı görüp göremiyeceğimize biz karar vermiyoruz.
9: gülmeye biz karar vermiyoruz.
10: ağlamaya biz karar vermiyoruz.
11: aşık! olucağimiz kişiye biz karar vermiyoruz.
12.zengin yada fakir kaderimize biz karar vermiyoruz.
nedenmi? çünkü yaratıcı bunların olucağını biz varolmadan önce biliyorduda ondan, işte bu yüzden özgür irade gerçekten var, ama kuralları ve kısıtlamalarıyla varolmuş bir özgür irade gerçeği ile aklı başında bir insan asla mutlu olamaz, yaşamda bunu yeterince ispatlıyor!
kurallar insan zihninin iyiliği içinmi var? yoksa kötülüğü içinmi?

bu kurallar ne kadar özgürce kullanılıyor?

özgür iradenin katı kuralları, kime göre? neye göre? belirleniyor?

yoksa özgür irade denilen şey ilizyonmu?

özgür irade,yaşamsa yaşamdaki kuralları neden önceden biz belirlemiyoruz?
özgür irade yaşamdaki kuralları, ihlal edicek biçimde değiştiremiyorsa ,evet cevaplarınız önemli beyler!
evet bu kuralları ihlal! edemiyorsak , bu irademiz kısıtlı olduğu için olabilirmi?

1: uçamıyoruz, kanatlarımız yok.
2: uzayda nefes alamıyoruz. çünkü havasız yaşıyamayız.
3: farklı galaksilere gitmemiz imkansız, çünkü ışık hızında gidemiyoruz, gücümüz yok..
4: yemek yemeden yaşıyamıyoruz.
5: uyumadan yaşıyamıyoruz.
6: bu kuralları özgür irademiz sağlamıyor biz kuklayız!

özgür irademiz hiç bir işe yaramıyor,
yaşam boyunca yaptığımız tüm , zamanlar içindeki herşeyin bir sonu var.
başı ve sonu belli olan, bir yaşamda,
1 :niçin başı var? bilemiyoruz.
2 :niçin sonu var? bilemiyoruz.
halbukı başını ve sonunu bilmemiz gerekirdi, çünkü ruh kavramı bilnçse eğer,
a: bilinç doğmaz
2: b : bilnç ölmez.
c. bilnç yaşlanmaz.
d: bilinç zamansız ve boyutsuzda yaşar, bunun anlamı şu, biz ruh olsaydık, tanrı gibi herşeyi daha önceden görür ve yaşardık.
ama ruh gerçekten yoktur, ruh tanımı teizmin , hayal gücüdür.

Herşey daha önceden bilnçli olarak ayarlanıyorsa, ve bu bilç bize ait değilse, nasıl özgür irade olabilir ki?
özgür irade sadece yaşamsal değerler değildir..yaşamsal değerlerinde üstündedir. , yani tanrı gibi olmaktır.
insanın iradesi özgür değildir, iradesini özgürce kullanan tek varlık yaratıcı özelliğine sahip olmalıdır..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Su esir değil canını istediği yere akıyor, en azından şimdilik benim istediğim yere akmıyor...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kabaca

kuantum kuramı
genel görelilik kuramı
yapılandırılmış parçalılık kuramı
döngüsellik evrimsellik kuramı
iki yönlü çekim hareketi (sonsuz)

gibi bir bileşme üretmeli sentezlemelisiniz.

Yani kuantum kuramıyla madde ve bilincin bir ve aynı olduğu, subjektif gözlemci ve objektif madde ayrımı (genel görelilik gibi subjektif izafi parçalılık) ,bütünün kendini ancak parçalardan deneyimleyebiceği ve tanıyabileceği, enerjinin zorunlu hareketi ve deviminin oluş biçiminin realiteyi zorunlu kıldığı, tüm bunların başlangıçsız olduğu ve tekillikten doğmadığı, sonsuz süreceği, realitenin bir doğası olduğu (çokboyutluluk gibi) temel bir anlayışta birleşmelisiniz. Yoksa işin içinden çıkamaz ve yukarıdaki gibi bocalardınız.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bunları okuyunca felsefenin gözünü seveyim diyorum çünkü sanırım sizi bu hale getiren şey bilim.

Tartışmak ,görüşmek, konuşmak (iletişim) (ve özellikle sorularına yanıt almak çok) sınırlı mümkün olsa da bilim üzerinden dünya hayat bakışını ve kendini tanımlyanlarımız, bir tür kendi için zevk için ,mutluluk için yaşama ve nasıl olsa ölümlü olma gibi bir şey tanımlıyor

Bana göre aidiyet hissetmiyorsunuz yani sahibiyet (sahip olma) kadar tersi aidyet dengede değil. Yani ben kendimin sahibiyim, bedenimin sahibiyim, aklımın sahibiyim diyorsunuz ama bu mülkiyetin temelini sorgulamıyorsunuz.
Evren, varlık, doğa ve tüm bu olanın aidiyetine dair eşit yükte bilişsel denge kurmuyor ve örgütlemiyorsunuz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Bilim/biliminiz sizi o halae getirdi, saf maddesiniz ve bunda ibaretsiniz ve evet kuklasınızve hiçsiniz

Doğup geldiniz ve yitip gideceksiniz. (Canlı cansız ayrımı) Calılığınız bundan ibaret.

Bilinci denkleme koymalısınız, kuantum kuramınızı kullanın ve işletin

Subjektiviteyi özek irade bölümlemleri oalrak ele alın, parçalı varlık, tekil varlık değil.. Hatırlayın varolan her şey diğerleriyle grubuyla/cinsile vetürüyle yani kendi cinsinden olanlarla bütün parçalı valrıklar.

Diğer durumda dinciler tanrının robotu (kul/köle) bilimciler maddenin otomatı ve bir hiç olduğunu söyleyip duracak.

İşin aslı dinciler bir tanrı gerçeklemesine rağmen hala özgür irade savunmaya yelteniyor/çalışıyor.

Varolanın parçalıığı ama bütünleşikliği (kendiliği) üzerinde durmalısınız. Tekil aidiyet dışında bütüne dair üye, parça olma gibi fikirler..

T

TENTEN

Ziyaretçi

Özgür olmak bağımlı olmamaktır.
Hormonlarımızın esiriyiz.

Özgür iradenin olmadığını gösteren bir çalışma.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Adem diyordu ki; özgür olman için her isteğinin anında gerçekleşmesi gerekir.
Demek ki özgür değiliz. Demek ki tanrı var. Tanrıyı ispatladım.
Sizin bu bilim dininizin farkı ne?
Hayatınızda bir kere durup, özgürlük nedir? irade nedir? varoluş nedir nasıldır? burada neler oluyor diye düşündünüz mü?

Yani hormonlar, duygular olmasa özgür olurduk ya da özgür iradenin varlığı tartışmaya açıktı!
Doğru mu anlıyorum..

Bir kere özgür iradeyi tartışıyorsanız suç ve cezayı, yargılamayı bırakın

Öbür başlıkta biri birilerine cahil dedi, o arkadaşı uyarın hormonlaın ve diğer şeylerin esiri koşullu insancıklar için normaldir. Bilgyi de seçemezler...

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

bu forumda bir kaç ayrı forum (ve özgür irade tartışmasında) bunu yani duygu ve hormonları, yapay zeka, robot örneklemesi üzerinden giderek anlatmayı denedim.

Yapay zeka kavramını özgür irade kavrmanı eşleyin..
Robotlar bir gün düşünebilecek mi ? Kendi kendine karar verebilir mi dediğimizde kabaca bir özgür iradeden sözederiz.

Duygular, hormonlar, gelişmiş öğrenme yeteneği ya da evrim göstergesi olurdu ve ilerlemiş bilişsel yetenekleri temsil ederdi ama kabaca bir komut vericiden bir komut alınmıyorsak ve bir programa/yazılıma bağlı otomatlar (robotlar) değilsek özgür iradeyi belirleriz.

Yani o zaman tersinde bizi yöneten ne diye sorulmalı
işte doğanın koşulları madde oluş determinizm kadericilik nedenellik diyeceksiniz
Aynı tuzaktasınız ama iyi bakın

Kendinizi tekil varlık, özerk bireysel mülkiyet alanı olarak tanımlıyorsunuz...
Kendinizi ,bedeninizin, aklınızın, duygularınızın, düşünce ve seçimlerinizin sahibi (hem de tek sahibi) olarak tanımlıyorsunuz.
Bunu yaparken ne yaptığınızı tartışmıyorsunuz...

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Avatar filmini ele alalım. Avatarın bedenine girip onu bir insan kullanıcı kullanıyor.

Kabaca iradeyi dışsalladığımızda bir tanrı bizim üzerimizden hareket etmiyorsa yani dışsal bir kontrolör yoksa o bedendeki irade bağımsızsa bir ölçü de bağımsızdır..

Diğeri evrenin, doğanın koşulları , tüm bunların birlikteliği tekillik çoğunluk sorunu.. Yani bir sürü ve koloniyle yaşıyorsan bir bağın vardır, birlikte hareket edilir. Doğa ile bir bağın vardır. Yani tamamen madde ve evren/oluş seni olmuyorsa, neredeyse tamamen bilinçdışı bir kontrolör/akış yoksa, özerk bir şeyler seçiyorsan yine özgür irade belirleriz..
Ki aslında bilincin/bilişin yapısı ve tüm bunların bağı/bağlantısı nasıl olupta olduğu belki de realitenin doğası tartışılmalıdır.

İnsanın bilim adında üettiği bilgi kuramı emekleyen bebek örneği gibi ve iyi bakılırsa halihazırda din kadar ilkel ve çözmesi gereken çok fazla soru var...

T

TENTEN

Ziyaretçi
Özgür iradenin anlamını biliyorlar mı acaba?
Onlar tanımı yazmamışlar.
İletimde özgür iradenin tanımını bağımlı olmamak olarak yazdım.
Detaylı yazarsam geçmiş, şimdi ve gelecekte (madde enerji bilgi tasarım vb) yönünden kendisi dışında bir varlığa bağımlı olmamaktır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Detaylı yazarsam geçmiş, şimdi ve gelecekte (madde enerji bilgi tasarım vb) yönünden kendisi dışında bir varlığa bağımlı olmamaktır.

Bunun Adem'in tanımından farkı ne? Yani tanrı olmaktır. Yani tüm varlıkta tep-tekil bir tanrı değilsen özgür irace yok çünkü seni sınırlayan başka varlıklar ve şeyler hep olacak.

TENTEN kusura bakma ama söylemeyliim. Biliminiz bağnaz bir din...

Özgür irade yok söylemi ve buna bilim süsü verilmesi üzerine

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Sizin özgür irade yok demenizin felsefi açılımını ben size söyleyeyim
Tam meali
Eksiksiz

Tamam tanrı yok (tanrı bizi olmuyor/oldurmuyor) ve tanrınn kulu değiliz ama maddenin, evrenin kuluyuz (madde evren bizi oluyor biz bir şey seçmiyoruz bu tek seçenek ve o bizi bizi miradmeiz dışında oluyor)

İrade özgür değildir
İrade benim değildir, irade tutskatır, iradenin/irademin -benden başka- bir denetlyicisi /kontrolörü vardır
ya da koşullu progrmalı ve neredeyse belirli bir hareket/oluş bizim dışımzıda oluyor demektir.
Kendi irademin sahibi değilim

Bu anlayış sizi neye götürür?
Yokolmaya

Kabaca bizi bir kral yönetmiyorsa her bireyin hakları varsa özgürüz deriz
Kabaca bir kafetse değilse doğada yaşaya nbir hayvana özgür deriz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsanoğlu kendi varlığını duygularını, benliğini sahipleniyor, aşkı sahipleniyor
Bu benim duygularım, benim yaşantım ve benim seçimim diyor
Bilim adında bir gruba aşı karşıtı cahiller derken bunu sanırım kendi özgür iradesine ve kendi varlığına dayanarak söylüyor.
Onlar dedikleriniin özgür özerk bireyler olduğunu ve özgür iradeleri olduğunu/oalcğaını ve yanlış bir yönelimi seçtiğini/benimsediğini varsayıyor

Yani irade benim dışında ve bütünüyle doğanın, tanrının, maddenin oluşun demiyor. Bu benim diyor.

ama bunu/bunları (özgür irade, determinizm, nedenslelik) tartışamaya gelince bilim adında kavrmasla tabanda buna yok yazıyor. Yani yok yazıyor. Sadece bu.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Sizin özgür irade yok demenizin felsefi açılımını ben size söyleyeyim
Tam meali
Eksiksiz

Tamam tanrı yok (tanrı bizi olmuyor/oldurmuyor) ve tanrınn kulu değiliz ama maddenin, evrenin kuluyuz (madde evren bizi oluyor biz bir şey seçmiyoruz bu tek seçenek ve o bizi bizi miradmeiz dışında oluyor)

İrade özgür değildir
İrade benim değildir, irade tutskatır, iradenin/irademin -benden başka- bir denetlyicisi /kontrolörü vardır
ya da koşullu progrmalı ve neredeyse belirli bir hareket/oluş bizim dışımzıda oluyor demektir.
Kendi irademin sahibi değilim

Bu anlayış sizi neye götürür?
Yokolmaya

Kabaca bizi bir kral yönetmiyorsa her bireyin hakları varsa özgürüz deriz
Kabaca bir kafetse değilse doğada yaşaya nbir hayvana özgür deriz.
Ölçme denilen birşey var.
Çevremden bağımsız olarak öğrendim dediğin birşey var mı?
Tanrı madde yok diyelim kendini sen mi tasarladın? :) (bilinçli olması gerekmiyor tasarımın)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ölçme denilen birşey var.
Çevremden bağımsız olarak öğrendim dediğin birşey var mı?
Tanrı madde yok diyelim kendini sen mi tasarladın? :) (bilinçli olması gerekmiyor tasarımın)

O değil de ya susalım ya da biraz daha zorlayın ve alan adını bilim.net + din.net yapın en azından buna maruz kalmayız

T

TENTEN

Ziyaretçi
Adem diyordu ki; özgür olman için her isteğinin anında gerçekleşmesi gerekir.
Demek ki özgür değiliz. Demek ki tanrı var. Tanrıyı ispatladım.
Sizin bu bilim dininizin farkı ne?
Ademin inanç benim ki ölçme.
Doğuştan kör biri renk bilgisine sahip olamaz.
Doğuştan sağır biri ses bilgisine sahip olamaz.
Doğuştan hafızası zekası zayıf biri hafızası zekası kuvvetli birine göre yavaş öğrenir.

Hayatınızda bir kere durup, özgürlük nedir? irade nedir? varoluş nedir nasıldır? burada neler oluyor diye düşündünüz mü?

Yani hormonlar, duygular olmasa özgür olurduk ya da özgür iradenin varlığı tartışmaya açıktı!
Doğru mu anlıyorum..

Bir kere özgür iradeyi tartışıyorsanız suç ve cezayı, yargılamayı bırakın

Öbür başlıkta biri birilerine cahil dedi, o arkadaşı uyarın hormonlaın ve diğer şeylerin esiri koşullu insancıklar için normaldir. Bilgyi de seçemezler...
Özgür irade yok olunca sorumluluk ortadan kalkmıyor.
Örnek katil yapay zekaya sahip bir robot yaptık.
Bu robot programlayan kişiye bağımlıdır özgür değildir.
Bu robot birini öldürdü diyelim.
Programlayıcısını tasarımlayıcısını öldürünce robot öldürmeye devam edeceği için ona engel olmak için cezalandırılıyor özgür olduğu için değil.
Program uzaktan silinirse cezalandırılmaya gerek kalmaz.
İnsana gelince tanrı olsaydı tek sorumlu o olurdu.
Ama madde doğa olunca birden fazla faktör insanın kararlarını etkiler.
Üçden fazla faktör olursa belirsizlik oluyor.Sorumluyu kesin tespit etmek imkansızdır.
Bu yüzden etkilenen insan sorumlu tutulup cezalandırılıyor.
Özgür olduğu için değil programı hala taşıdığı için.

Hem madde insan gibi bilinçli varlık değil uyarıp bir daha yapma diyemezsin. :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar