Öyle bir hastalığı var ki! Görenler 12 yaşında sanıyor ama...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde Aze tarafından oluşturulan Öyle bir hastalığı var ki! Görenler 12 yaşında sanıyor ama... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 860 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Öyle bir hastalığı var ki! Görenler 12 yaşında sanıyor ama...
Konbuyu başlatan Aze
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Aze

Üye
Yeni Üye
5b72b24d0f25441c0474cc47.jpg

Polonya'da yaşayan 25 yaşındaki Tomasz Nadolski, dünyada çok nadir görülen bir hastalığa sahip.

5b72b27b0f25441c0474cc6e.png

Tomasz'ın yetişkin yaşına rağmen küçük bir çocuk gibi gözükmesine neden olan tıpta "Fabry" adı verilen genetik bir hastalığı var.

5b72b24e0f25441c0474cc5f.jpg

Hastalığı yüzünden 12 yaşında küçük bir çocuk gibi görünen Tomasz aslında 25 yaşında.

5b72b24e0f25441c0474cc67.jpg

Genç Tomasz "25 yaşındayım ve yaşımdaki bir erkeğe benzemek istiyorum. Her gün aynada gördüğüm çocuktan nefret ediyorum, çünkü ben değilim." diyor.

Nadolski'nin sorunları yedi yaşındayken başladı ve her öğünden sonra kusmaya başladı. Ardından karnında, ellerinde ve ayaklarında ağrılar olmaya başladı.

5b72b24d0f25441c0474cc42.jpg

'Sorunun zihinsel olduğunu sandılar'
Okuldaki arkadaşlarının görünüşü dolayısıyla onunla dalga geçtiğini söyleyen Tomasz, doktorların uzun süre neyin yanlış olduğunu anlayamadıklarını, sorunlarının fiziksel değil de zihinsel olduğunu düşündüklerini anlattı.

5b72b24e0f25441c0474cc61.jpg

Deforme olan ayakları için özel ayakkabılara ihtiyaç duyan Tomasz, durumundan dolayı her gün saatlerce serum almak zorunda.

'Akıl hastası olduğumu düşündüler'
Hastalıktan muzdarip Tomasz "Ailem yıkılmıştı. Farklı bir şeyler olduğunu farkettiler ama sonra doktorlara akıl hastası olduğumu anlatıp, daha fazla yemem gerektiğinine inandırdılar." diye konuştu.

5b72b24d0f25441c0474cc3c.jpg

Ayrıca görünüşü nedeniyle akrabaları tarafından hala bir çocuk gibi muamele edildiğini ve hastalığının insan ilişkilerini etkilediğini söyleyen Tomasz, "Evdeyken, sadece odamda oturuyorum ve zamanımı yalnız geçiriyorum. Kendimi yalnız hissediyorum, ailemin desteğinden yoksunum ve bu uzun yıllardır böyle." diye ekledi.

5b72b24d0f25441c0474cc3a.jpeg

'İnsanlar yaşımı kabul etmiyor'
Hastalığın aile ilişkilerini bozduğunu söyleyen genç, insanların gerçek yaşını kabul etmediklerinden bahsediyor. Genç Tomasz "Sık sık üzücü durumlara katlanıyorum. Ofiste kimlik kartını gösterdiğimde ya da polis beni durdurduğunda, beni sahte belge taşımakla suçluyorlar." diye konuştu.

Vücudun böbrekleri, kalbi ve cilt dahil bir çok parçasını etkileyebilen "Fabry" hastalığı, vücuttaki belirli hücrelerinde "globotriaosylceramide" adı verilen bir tür yağın oluşmasından kaynaklanıyor. Bu bir tür lizozomal depolanma bozukluğu.

Neyse ki hastalığın tedavisinde kullanılan pahalı ilacın üreticisi, ilacı Tomasz'a bedavaya vermeyi kabul etti. İlacın senelik değeri yaklaşık 160,000 Sterlin yani 1.500 milyon TL.

5b72b24d0f25441c0474cc4e.jpg

HÜRRİYET

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bazı insanlar ciddi sağlık problemleri ile uğraşıyor ve yaşamaya çalışıyor, bazıları da olmayan sorunları özellikle yaratıp, yaşamı kendisine zindan ediyor. İlaçları bedava alma şansı olmasa daha da korkunç olacaktı, dilerim bu tip hastalıkların çözümü en kısa sürede bulunur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç