OSHO'nun Felsefeyi Aşağılaması

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde berhava tarafından oluşturulan OSHO'nun Felsefeyi Aşağılaması başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 932 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı OSHO'nun Felsefeyi Aşağılaması
Konbuyu başlatan berhava
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

berhava

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba OSHO'yu tanıyan tanır.
Kendisi hintli bir guru olan abimizdir.
Bir çok konuda ilginç tespitleri vardır.
Felsefe konusunda da farklı bir görüşü mevcut.
Değerlendirmesini değerlendirmenizi öneririrm.

Yorumları alayım...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"Hayat çözülmesi gereken bir problem değil, yaşanması gereken bir gizemdir." diyerek aslında doğru noktaya temas etmiş çünkü çoğu insan yaşamı bir zorluk ve yaşamayı da kendi istediği dışında gerçekleşmiş bir çaresizlik olarak algılıyor. Tekamül planı yani dünyanın bir sınav yeri olduğu gerçeği anlaşılmadığı sürece, niçin dünyaya geldiğimiz de asla anlaşılamaz. Gerçi Osho'ya göre önemli olan tek şey kendi gerçekliğini keşfetmekti.

Osho, bazı konularda hak verdiğim bazı konularda ise asla fikirlerine katılmadığım bir filozoftur ancak yine de birçok konuda çok doğru tespitleri var. Her insanı her konuda anlamak mümkün değildir fakat bu durum, o kişiyi ya da fikirlerini tamamen değersiz yapmaz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bir guru, bir din adamı yada bir mistikten ne bekliyorsunuz ki, tabiki aklı,felsefeyi ve bilimi yadsıyacak. çünkü bunlar dükkanın önünü kapıyor, müşterileri kaçırıyor.

bu soytarı ve benzerleri hikayelerine küçükken yaşadığı olağanüstü şeylerle başlar.. sonra hikayesini yazar ve satar..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Felsefe karşıtlığı her alanda var ve bazı ateistler de mesela felsefeyi sevmez hatta felsefeyi gereksiz bulan bilim insanları bile var.
Osho, felsefe eğitimi almış bir insan ve 'her yeni cevap başka soruları doğuruyor' derken aslında var oluşun kolayca açıklanamadığına vurgu yapıyor ayrıca Osho bir yaratıcı gücün varlığını da kabul etmez yani daha üst bir güce tapınmayı gereksiz bulur, insanın kendi içinde var olan gerçekliği-hakikati aramasını önerir.

Dünyadan çok sayıda filozof geçti ve bu insanların her konuda doğru fikirler üretmesini beklemek saçmalık olur çünkü onlar da birer insan ve yaşadıkları döneme göre görüşler ortaya atmaya çalıştılar. Osho mesela çok küçük yaşta bir yakının ölümüne tanık olmuştur ve bu durum onda ister istemez bazı değişimler yaratmıştır.

Filozofların yaşadığı koşullar, çocukluk dönemi ya da yaşam boyu şahit oldukları bazı acı tecrübeler fikirleri üzerinde çok etkili olmuştur. Bu sebeple hiçbir filozof hakkında kötü konuşmayı kendi adıma doğru bulmuyorum. Fikirlerine katılın ya da katılmayın sonuçta o günün şartları içinde insanlığa belli bir katkı sunmaya çalışmışlardır, bizler de hak veririz ya da vermeyiz, bu durum o insanları değersiz yapmaz.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Osho, felsefe eğitimi almış bir insan ve 'her yeni cevap başka soruları doğuruyor' derken aslında var oluşun kolayca açıklanamadığına vurgu yapıyor.

sonrada varoluşu kendi açıklayıp(!) müşterileri dükkana çekiyor.

Oshonun filozof yönüne bir şey demedim. sözde ruhani liderlik yönüne dedim. (felsefeyide kendi argümanları için kullanıyor işte bu ve benzeri soytarılar) sen okumadan yazdın ellam diğer arkadaşlarda okumadan beğendi sanırım.

Bunlar soytarı bunlar şarlatan sokrates muamelesi yapmayın şunlara.. bunlar tacir..

Dünyadaki en karlı ticaret din tüccarlığıdır. Sermayesi yalan müşterisi cahildir! Aziz Nesin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Dinlemedim ama Osho'yu ciddiye alacak değilim...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
"Hayat çözülmesi gereken bir problem değil, yaşanması gereken bir gizemdir." diyerek aslında doğru noktaya temas etmiş çünkü çoğu insan yaşamı bir zorluk ve yaşamayı da kendi istediği dışında gerçekleşmiş bir çaresizlik olarak algılıyor. Tekamül planı yani dünyanın bir sınav yeri olduğu gerçeği anlaşılmadığı sürece, niçin dünyaya geldiğimiz de asla anlaşılamaz. Gerçi Osho'ya göre önemli olan tek şey kendi gerçekliğini keşfetmekti.

Osho, bazı konularda hak verdiğim bazı konularda ise asla fikirlerine katılmadığım bir filozoftur ancak yine de birçok konuda çok doğru tespitleri var. Her insanı her konuda anlamak mümkün değildir fakat bu durum, o kişiyi ya da fikirlerini tamamen değersiz yapmaz.
Aslında, senin baktığın açıdan bakmamış gibi geldi bana. Hayattaki problemleri umursamadan yaşamayı öğütlüyor, soru sormayalım diyor; velhasıl, cevapsız kalacağını düşündüğü için böyle bir yargıya varmıştır; Aslında kendine göre mantıklı, cevap alamayacağını düşündüğü için soru sormuyor... bana kalırsa cevapsız kalıcak olsa bile insan soru sormayı sürdürmeli, zor olur ama meyvesini verir.

Bir guru, bir din adamı yada bir mistikten ne bekliyorsunuz ki, tabiki aklı,felsefeyi ve bilimi yadsıyacak. çünkü bunlar dükkanın önünü kapıyor, müşterileri kaçırıyor.

bu soytarı ve benzerleri hikayelerine küçükken yaşadığı olağanüstü şeylerle başlar.. sonra hikayesini yazar ve satar..
Dediklerin bu adam için geçerli değilmiş gibi geldi bana: adam kendi hayat tarzını öğütlüyor, ki soru sormamak, kabullenmek huzura ulaşmak için iyi bir yol...: tabiiki kendi fikirleriyle çeliştiği için felsefeyi ve bilimi yadsıyanlara lanet olsun: gözlerini kapatmayı hakikate erişmek için bir yol görmüşler, bu gibi insanların gerçek diye bir kavrama ihtiyaçları yok; kimin ağzından çıktığıyla ilgileniyorlar: neyse işte, zaten böyle bir yolun yolcusu lanete kapılmış durumda şuandaki haliyle.

• Beğen
Tepkiler: ls2

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aslında, senin baktığın açıdan bakmamış gibi geldi bana. Hayattaki problemleri umursamadan yaşamayı öğütlüyor, soru sormayalım diyor; velhasıl, cevapsız kalacağını düşündüğü için böyle bir yargıya varmıştır; Aslında kendine göre mantıklı, cevap alamayacağını düşündüğü için soru sormuyor... bana kalırsa cevapsız kalıcak olsa bile insan soru sormayı sürdürmeli, zor olur ama meyvesini verir.

Hoş geldin Nurican!
Osho'nun hayatın anlaşılmaz olduğu yönünde çok sayıda konuşması var ve sonuç olarak gizemli-anlaşılmaz buluyor. Hangi bölüme itiraz ettiğini anlamadım.

"Hayat öylesine bir gizemdir ki onu kimse anlayamaz ve kim onu anladığını iddia ederse o sadece bilgisizdir. O ne dediğini bilmiyordur, o ne saçmaladığını bilmiyordur. Eğer sen bilge isen anlayacağın ilk şey şudur: Hayat anlaşılamaz."

Osho

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
"Hayat çözülmesi gereken bir problem değil, yaşanması gereken bir gizemdir." diyerek aslında doğru noktaya temas etmiş çünkü çoğu insan yaşamı bir zorluk ve yaşamayı da kendi istediği dışında gerçekleşmiş bir çaresizlik olarak algılıyor.

Hoşbulduk. Bir çözüm sunduğunu düşündürmedi. Doğru noktaya temas etmiş dediğin için düşündümde sanki bir çözüm bulmuş; gözlerinizi kapatın demenin bir çözüm olduğunu düşünmüyorum, bence hayat anlaşılırdır ama ya çokzordur yada imkansızdır cevap bulmak. İnsan bir çözüm bulamasa bile kendisine en mantıklı olanı seçebilir. Anlamadığın birşeyi nasıl yaşayabilirsinki. Gelişigüzel yaşamaktansa bence bir problem olarak görmek bile daha iyi hayatı: en azından sahip olduğu şeye karşı bir fikri var:
Birde duygusal açıdan bakalım; oshonun ölürken düşündüğü birşey yoktu; oshoya göre geldi gitti, oysaki hayatın ne olduğu hakkında fikir sahibi olan bir insan öleceği zaman kendi fikrine göre yaşadığını söyler; bir nevi aklın devreye girmesi aslında hayat hakkında fikir sahibi olmak. Oshonun duygularından başka takip edeceği birşeyi yoktu aslında, hayatın anlamı bütün hayatını etkileyebilecek bir soru: çokda tanımıyorum oshoyu ama bu fikir böyle düşündürdü.

ls2

Kahin
Onursal Üye
adam kendi hayat tarzını öğütlüyor, ki soru sormamak, kabullenmek huzura ulaşmak için iyi bir yol..

Hayat hakkında her türlü görüşe,felsefeye ve inanca açığım. ancak alttan alta hakikat mesajı veriliyorsa iş değişir. bu şarlatanda böyle. kierkegaard da varoluş açıklanamaz der. ancak altan altta hakikat benim dinimdir(kendi hristiyanlık anlayışı) mesajı vermez. kendi inancını temellendirir, açıklar ve arz eder. onurlu/namuslu insan davranışı budur. gerek bu şarlatan gerekse mesela tasavvufcu şarlatanlar, mutevazılık,ahlak ve erdem gibi değerlerle süsledikleri felsefelerini kullanıp altan alta hakikati billiyoruz mesajı verirler. tasavvufcular içinde oldukları toplumun dinine de yamarlar felsefelerini , bu oshoda çagdaş ve evrensel değerlere,bilgilere yamar felsefesini. işte bunlar benim nazarımda alçaktır,halk avcısıdır,onursuzdur.

sert cümleler kuruyorum çünkü bu şarlatan asalaklara karşı halkı ancak böyle bir dil belki düşünmeye sevkedebilir (edemiyor gerçi ama nabalım elimizden gelen budur)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hayat hakkında her türlü görüşe,felsefeye ve inanca açığım. ancak alttan alta hakikat mesajı veriliyorsa iş değişir. bu şarlatanda böyle. kierkegaard da varoluş açıklanamaz der. ancak altan altta hakikat benim dinimdir(kendi hristiyanlık anlayışı) mesajı vermez. kendi inancını temellendirir, açıklar ve arz eder. onurlu/namuslu insan davranışı budur. gerek bu şarlatan gerekse mesela tasavvufcu şarlatanlar, mutevazılık,ahlak ve erdem gibi değerlerle süsledikleri felsefelerini kullanıp altan alta hakikati billiyoruz mesajı verirler. tasavvufcular içinde oldukları toplumun dinine de yamarlar felsefelerini , bu oshoda çagdaş ve evrensel değerlere,bilgilere yamar felsefesini. işte bunlar benim nazarımda alçaktır,halk avcısıdır,onursuzdur.

sert cümleler kuruyorum çünkü bu şarlatan asalaklara karşı halkı ancak böyle bir dil belki düşünmeye sevkedebilir (edemiyor gerçi ama nabalım elimizden gelen budur)
İllaki ikiyüzlüler vardır, eğer oshoda senin dediğin gibiyse sert sözleri kullanmak iyi, hakediyorlar. Sert cümleleri böylelerine söylemek lazım, eşeğe eşek dediğim için eşekten özür dilemeyeceğim gibi, böylelerine alçak, hain, bilumum küfürleri etmektende çekinmem.
Adama yalancı diyorsun, hiç banamısın demiyor, hakaret olarak algılamıyor: bence çok büyük bir aşağılamayken...; böylelerini ancak hakaret paklar, ben hakaret etmeyi yanlış görmüyorum.
Yamama işine gelince; insanların bazıları yediremiyorlar toplumdan uzak kalmayı, aynı zamanda işlerinede gelmiyor hali hazırda var olan, sonra ortada bir yol izliyorlar, küçük küçük değiştiriyorlar, bence kutsal kitaplar böyle tahrif olmuştur. Ne toplumdan soyutlanıyım nede işime gelmeyeni yapayım, tam hakaret edilecek tipler...

• Beğen
Tepkiler: ls2
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç