Ortacag Kilisesinin Bilim Adamlarina Tavri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde phi tarafından oluşturulan Ortacag Kilisesinin Bilim Adamlarina Tavri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,153 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ortacag Kilisesinin Bilim Adamlarina Tavri
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Din karşıtı çevrelerce, Ortaçağ Kilisesi'nin hatalı uygulamaları ve tutumu sıkça dine karşı bir silah gibi kullanılır. Kilisenin Avrupa'yı gerilettiği ve sefalet yaşattığı söylenir. Bu çabaların ardında yatan neden ise, Ortaçağ Kilisesi'nin dinle bağdaştırılması ve dolayısıyla insanlara "eğer din gelirse Ortaçağ'ın karanlıklarına gömülürüz" mesajının verilmesidir. Oysa gerçek din, Ortaçağ Kilisesi'nin uygulamaları ve tutumu değildir.

Ortaçağ Kilisesi Hz. İsa'nın bildirdiği vahiyden uzaklaşmış ve din dışı bazı uygulamalar yürütmüştür. Özellikle ruhban sınıfının elinde ve bazı çevrelerin çıkarları doğrultusunda, ilahi kaynaktan tamamen uzaklaşarak idare edilen Kilise'nin uygulamalarından kuşkusuz bilim de zarar görmüştür. Ancak bu tarihsel gerçek, elbette ki İslam dinine mal edilemez. Çünkü İslam, Ortaçağ Kilisesi gibi ruhban sınıfının hurafelerine değil, sadece ve sadece Allah'ın sözü olan Kuran'a dayanır.

Ortaçağ Kilisesi'nin tutuculuğunun dindarlıkla bir ilgisi olmadığının ilginç bir göstergesi ise, bu kilise tarafından baskı altına alınan Galilei gibi bilim adamlarının da gerçekte son derece dindar kimseler oluşudur. Bu örnek de bir kez daha sergilemektedir ki, skolastik düşüncenin bilim üzerinde uyguladığı baskı, dindarlığın değil, dinin çarpıtılmasının bir sonucudur.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ancak bu tarihsel gerçek, elbette ki İslam dinine mal edilemez.

İslam dininin getirilerinden de bahsedecek misiniz major? Prestij kaybından korkulmaması için sanırım saçmalık/hata/yanlış/çelişki barındırmamak gerekir. Kabul etseniz de etmeseniz de dinlerin bilime ve gelişime zarar verdiği ve hala bu potansiyelde olduğu ortada. Bu her ne olursa olsun, sadece din değil, bilimi sekteleyen konulara göz yumamam.

M

monaliza

Ziyaretçi
Doğru yolda ilerlemekte olan ve gerçekleri dile getirenlerin prestij kaygısı içerisinde olacaklarını hiç sanmıyorum.
Ancak maneviyattan uzak kalanların,garip ukalalıklar sergilemekten kaçınmadıkları tarihsel bir gerçektir.
Onca,onca,onca sabıkası olan ortaçağ kilisesinin bilime bakışı ile İslamiyetin bilime bakışının çakıştırılması ise
affedielemez bir gaflettir.

Bilimden bir haberlerin,pervasızca çırpınışlarına göz yumulmasının bilime ve dine verdiği zararların ceremesini
bu günki nesil çekmektedir ne yazık ki...

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Türklerin İslamı Nasıl Kabul Ettikleri ile ilgili konu açmıştım, ordaki vahşet Engizisyondan farklı değil, Kerbela Olayı, Elde Kılıç bir yandan Afrika İçleri Diğer yandan İspanya ve Viyana Kuşatmaları, Babil kütüphanesinin talanı, İbni Sinanın Katli fetfası, Matbanın taşlanması, Hazerfan Çelebi, Piri Reisin Katli Fetvası, Atatürle ilgili Fetvalar, Fettullah Gülen, Adnan hoca, Müslüm Gündüz, Jet Fadıl, Mığırdıç, Mercümek, Deniz Feneri, Sivas, Maraş Çorum Katliamları, İranda Vinçlerle İnsan Sallandırmalar, Talibanlar,..vs.vs.
Anlayamadığım olay neden bu konularda tek yanlı düşünüyorsunuz, Hiritiyanlarda Engizisyon gibi Bizdede Din bezirganları gibi provakatör ve dinden menfaat sağlamaya çalışırken acımasızca, din adına dinde yeri olmaması gereken şeyler yapıldığını biliyoruz, biz bunu dinin dışında din elden gidiyor yaygarası ile çıkar peşinde koşanların yaptığınıda görüyor, konunun bir ezilen ezen meselesi olduğunu söylerken, yol göstericinin bilim olduğunu vurgularken siz illede bunların üzerini örterek bu insanları koruma pozisyonuna geçince zararı samimi inanan insanların çektiğini farketmiyormusunuz, Hİç bir din samimi inananların insiyatifine bırakılmayacak kadar kıymetli bir yapıdır, toplumsal sömürü duygu üzerine kuruludur.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
turko29 benim inancimi sahiplenmem seni neden bu kadar geriyor ve her seferinden adnan hoca, taliban odur budur diyerek sanki benim inandigim seylerin onlarinki gibi oldugunu vurgulayip beni onlarin safina cekiyorsun ki? Ayrica yeniliyorum senin dedigin hersey dogruda bizimki mi yanlis yani? Benim bilime karsi geldigimi soyluyorsun nerden cikartiyorsun ki bunu?

Lafa gelince Turkle musluman edilirken onca kisi katledildi o bu diyorsun. Hirosima'da olenler hayvan miydi? Onca nukleer denemeler yapiyorlar insanlar oluyor. Birde burdan baksana olaylara? Her gun yeni yeni giripler cikiyor tavuk gribidir, yok domuz gribidir. Ilaclari satmak icin hastalik ureten bir bilimlede karsi karsiya degil miyiz sence? Tek tarafli dusunen benmiyim sen misin? Ayrica ilac sektorunde bu yuzden kazanilan paralarida daha konusmuyorum bile. Dinden kazanilan paralarin kat kat fazlasi.

M

monaliza

Ziyaretçi
Araştırmacı yazarların daha objektif ve bölgesel tarihin detayları konusunda daha fazla bilgiye sahip olduklarını düşünürdüm. Böylesi at gözlüklü bakışlardan sonra araştırmalara da güvenim kalmayacağından korkmaya başladım açıkçası...Üzgünüm...Şaşkınım ...İnanamıyorum ve yakıştıramıyorum...

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Doğru yolda ilerlemekte olan ve gerçekleri dile getirenlerin prestij kaygısı içerisinde olacaklarını hiç sanmıyorum.
Eleştirim dinlere idi. Açıklayabilir misiniz bu kaygıyı peki?

Ancak maneviyattan uzak kalanların,garip ukalalıklar sergilemekten kaçınmadıkları tarihsel bir gerçektir.
Onca,onca,onca sabıkası olan ortaçağ kilisesinin bilime bakışı ile İslamiyetin bilime bakışının çakıştırılması ise
affedielemez bir gaflettir.
Nasıl mı çakışır? Din oldukları için olabilir mi? Eleştirim barındırdıkları açısından hem dine hem de dini tekelinde bulunduranlaradır.

Bilimden bir haberlerin,pervasızca çırpınışlarına göz yumulmasının bilime ve dine verdiği zararların ceremesini
bu günki nesil çekmektedir ne yazık ki...
Acıklıymış, ama insanlar alışık ne de olsa değil mi ceremeleri çekmeye?!! Matbaa desem ne demek istediğimi anlarsınız sanırım... Öyle ki ben bu matbaayı Sevgili Pascal'ın sevgili aforizmasına kadar dayatabilirim.. :)
Yapmayın monaliza, gözden kaçmaz inanın.

Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. Fakat bunu yapamayanların veya kasti yapmayanlarınkisi yobazlık mıdır yoksa körlük müdür bilemiyorum. Sanki saldırı yapıyoruz, halbuki böyle bir şey yok. Eleştiriyi kabullenemeyip haklı haksız körü körüne savunmaya geçilmesini anlayamıyorum. Yahu kimse de demiyor ki, "evet haklısınız ne yazık ki dinlerin ve tekelinde bulunduranların şöyle şöyle hataları olmuştur, ben bir inanan veya müslüman veya hrıstiyan olarak bundan esef duyarım."

Zincirleme şekilde konular açılmaya, taraflar birbirini savunmaya devam ediyor. Silkinmek vakti arkadaşlar. Hümanizm diyorum sizlere ve sana sayın monaliza.

M

monaliza

Ziyaretçi
Şu an sadece gülüyorum sevgili telrunya:)Sadece gülüyorum...HÜMANİZM mi?O nedir?İlk defa duydum sanıyorum...:)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Farklı bir şey beklemiyordum zaten. Keşke beni yanıltabilseydiniz veya bir şeyler söyleyebilseydiniz.
İronik-ti :)

M

monaliza

Ziyaretçi
Haklısınız telrunya,başka bir şey beklememekte çok haklısınız...Boşa kürek çekmeyeceğimi,ne söylenirse söylensin,idrak sorunu olan insanlara kar etmiyeceğini anlayacak ve boşa emek harcamayacak kadar akıllı olduğumundan başka yanıt vermeyeceğimi anlamış olmanız sizin açınızdan sevindirici olmalı.Hiç değilse bunu anlamışsınız:)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sözleriniz ve tavrınızdan psikolojiyi sezebiliyorum ve biliyorum. Gören gözler için yazılanlar burada. Üzgünüm , sizin tavrınıza girmeyeceğim. Çünkü akıl yaşta değil baştaymış derler ;)

Üstelik bu kadar aklı olup da sorulan sorulara yapılan eleştirilere cevap vermek yerine çocuk oyunlarına girişerek bir şeyler yarıştırılmasını :) soruların cevapsız bırakılmasını komik buluyorum.

Eğlendiğinizi sanabilirsiniz, benim için hiç önemli değil. Ben bütüne inanırım. Bu nedenle daha fazlasını söylemeye luzum görmüyorum.

K

kuzeys

Ziyaretçi
sevgili telrunya hünamizm sizin için yaşanabilir yada bilimsel olarak varolabilcek bir düşüncemidir inanın çok merak ediyorum ? Bugüne kadar hukuk dışındaki hiç bir pozitif bilim inan düşüncesini ve yaşamını belirleyemediki ki hukuk bence zorbalıktır. Siz hümanizm gibi bir ütopyaya hangi bilimsel düşünce ile ulaşıyorsunuz açıklarsanız sevinirim.

*hukuk bilim derken ; bu göreceli bir konudur; akılcılık ve akıcılık olarak düşünün siz.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sevgili Kuzeys, hümanizm dememin sebebi bir göndermeydi, gerekli yere ulaştığını sanıyorum. Sade ve sadece insanı sevmek, insancılık anlamıyla kullandım. Çünkü hümanistim diyenlerin farklı düşenleri küçümsemelerini, dışlamalarını ve ezmeye çalışmalarını doğru bulmuyorum. Kendi bünyesinde kendi zıtlıklarını barındırıyor bu kişiler. Hoşlanmıyorum. Bu nedenle de biraz sivri yorumlar yapabildim. Anladınız umarım.

M

monaliza

Ziyaretçi
Akıl varsa eğer baştadır,yeri insanın kafasıdır yani.Ya akıl yoksa?Bırakın yaşı,başı taşımanın ne anlamı var?Yoksa elbette akıl yaşta değil,başta...Göndermeleriniz sanırım her fırsatta aşağılamaya çalışarak insanların gözüne sokmaya çabaladığınız islami inanç sahiplerine fatiha okutacak ortaçağ kilisesi mensuplarınaydı,öyle olması gerekiyor zira. Lakin üskünüm,ulaşması olanaksız,zira hepsi mefta olmuş asırlar önce,pek benimsediğiniz hümanist atalarınız...

K

kuzeys

Ziyaretçi
sevgili telrunya, cevabınız için teşekkür ederim bu soruyu ortadaki olayı anlamadığından değil sizin bilime olan düşkünlüğünüz noktasında sordum ki son olarak yorumumu yapmadan önce şunuda sormak istiyorum.

skolastik düşüncenin bilim üzerinde uyguladığı baskı, dindarlığın değil, dinin çarpıtılmasının bir sonucudur.

objektif olarak bu önermeye nasıl bakıyorsunuz?

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yazılarımda belirttim, dinlerin bazı yaptırımları ve kullananlardan rahatsızım. Örneklerimi vermiştim.

K

kuzeys

Ziyaretçi
sevgili telrunya; bilimsel düşüncede anlamlar, ironi, içerik kadar kavramlarda önemlidir. Major arkdaşımız burada sofist bir yaklaşım sergilemeden kabaca teizim'in temel aldığı bir kaç noktaya değinerek bir farkındalığı açıklamış. Ve konu başlığın ve keninde sonunda açıkça ifade ettiği gibi skolastik düşüncenin eylemleleri üzerine görüş bildirmiş. Bunun islamiyet ve diğer dinlerle açıktan veya yakından bir ilgisi yoktur. Çünkü buradaki unsur skolastik düşüncedir. Ve bu düşünce biçimi litarülde sadece kiliseye hitaf edilir. Ki din subjektif bir kavramdır. bütünün kendisi parçaları ifade edebilirken parçanın kendisi bütünü ifade etmez. çünkü parçanın kendisi modus iken bütün ancak töz olabilir.yani biri kendi kendisinin nedeni diğeri ise bir başka şeyin zorunlu yansıması. Dinler tarihine bakacak olursak buradaki tek ortak obje yada fenomen tanrı'dırki teist yaklaşımla tanrı yeryüzüne din göndermiştir. Bu dinin yansıması her toplumda ve kavimde algılma biçimine göre farklı sonuçlar doğrumaktadır. ama bu sonuçlar tanrıdan kaynaklanan şeyler değil tamamen insandan kaynaklanan şeylerdirki, ben hümanizmi bilimsel olarak nasıl savursunuz diye sorduğumda savunamayacağınızı sizinde açıklıkla görmüş olmanız gerekir.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Teşekkür ederim Kuzeys. Konu başlığı altında farklı konulara sapılması olağan. Ben bile buna alıştım diyebilirim artık. Bir konu açılıyor, konuşuluyor. Daha sonra misilleme olarak sandığım farklı konular açılıyor. Yanılıyorsam hata bana ilişkin olsun, hiç sorun değil.

İslamiyet hakkında da yorum yapılmış yazıda. Sadece ortacag tavrı karalanıp İslam dini için bunun yapılamayacağı çünkü Allahın kitabı olan Kurana dayandığı yazılmış. Eleştirilerimi de doğrulttum. Anlaşılmamak yanlış anlaşılmaktan daha iyidir.

Hümanizm konusuna gelince söyleme nedenimi belirttim. Sizin fikirlerinize de saygı duyarım, tartışılabilir tabi ki. Körlükten taraf olmadım hiç.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu konulara fazla girmek istemesemde, sürekli olarak kendimi içinde buluyorum, Özelliklede son dönemlerde Adnan Hocanın sitelerinden bilimsel araştırmalara yönelik saldırılar taşınınca, Bu tepkiler kişilere samimi inancı olan insanlara karşı olmadığını yeterince anlattığımı sanıyorum, ABD nin Dünyada yeni bir din oluşturma çabası içerisinde olduğunu bilmeyenimiz kalmadı sanırım, adıda ılımlı islam, Dinlerin enteğrasyonu, Son bir mehdinin daha geleceğindende bahsederler ve bu mehdilik savaşı ve pazarlığıda sürer şu an buna en yakın görünen kişi CİA nın korunmasında olduğu söylenir...
Doğrudur yanlıştır ayrı bir konu, ama yanlış olan her yönü ile kişiliği ahlak anlayışı ortada olan insanların duygu sömürüsü için ve kullanacakları insan sayısını arttırmak için yaptıkları söyledikleri, saçmalıkları ulaşamadıkları yerlere bilinçli yada bilinçsiz taşınma çalışmasına, her duyarlı insanın tavır alması insan olarak bir zorunluluktur...
Tepkilerim ne Majörün bir türlü çözemediğim inancına ne anlamını çözemediğim Monolizanın ön yargısına...
Gelelim konuya:

1. Majör: “turko29 benim inancimi sahiplenmem seni neden bu kadar geriyor ve her seferinden adnan hoca, taliban odur budur diyerek sanki benim inandigim seylerin onlarinki gibi oldugunu vurgulayip beni onlarin safina cekiyorsun ki? Ayrica yeniliyorum senin dedigin hersey dogruda bizimki mi yanlis yani? Benim bilime karsi geldigimi soyluyorsun nerden cikartiyorsun ki bunu?

Lafa gelince Turkle musluman edilirken onca kisi katledildi o bu diyorsun. Hirosima'da olenler hayvan miydi? Onca nukleer denemeler yapiyorlar insanlar oluyor. Birde burdan baksana olaylara? Her gun yeni yeni giripler cikiyor tavuk gribidir, yok domuz gribidir. Ilaclari satmak icin hastalik ureten bir bilimlede karsi karsiya degil miyiz sence? Tek tarafli dusunen benmiyim sen misin? Ayrica ilac sektorunde bu yuzden kazanilan paralarida daha konusmuyorum bile. Dinden kazanilan paralarin kat kat fazlasi. “​

Bu yanıtınız benim bu sözlerim üzerine verilmiş.

1. Türklerin İslamı Nasıl Kabul Ettikleri ile ilgili konu açmıştım, ordaki vahşet Engizisyondan farklı değil, Kerbela Olayı, Elde Kılıç bir yandan Afrika İçleri Diğer yandan İspanya ve Viyana Kuşatmaları, Babil kütüphanesinin talanı, İbni Sinanın Katli fetfası, Matbanın taşlanması, Hazerfan Çelebi, Piri Reisin Katli Fetvası, Atatürle ilgili Fetvalar, Fettullah Gülen, Adnan hoca, Müslüm Gündüz, Jet Fadıl, Mığırdıç, Mercümek, Deniz Feneri, Sivas, Maraş Çorum Katliamları, İranda Vinçlerle İnsan Sallandırmalar, Talibanlar,..vs.vs.
    Anlayamadığım olay neden bu konularda tek yanlı düşünüyorsunuz, Hiritiyanlarda Engizisyon gibi Bizdede Din bezirganları gibi provakatör ve dinden menfaat sağlamaya çalışırken acımasızca, din adına dinde yeri olmaması gereken şeyler yapıldığını biliyoruz, biz bunu dinin dışında din elden gidiyor yaygarası ile çıkar peşinde koşanların yaptığınıda görüyor, konunun bir ezilen ezen meselesi olduğunu söylerken, yol göstericinin bilim olduğunu vurgularken siz illede bunların üzerini örterek bu insanları koruma pozisyonuna geçince zararı samimi inanan insanların çektiğini farketmiyormusunuz, Hİç bir din samimi inananların insiyatifine bırakılmayacak kadar kıymetli bir yapıdır, toplumsal sömürü duygu üzerine kuruludur.​

Sizin inancınıza taktığımı söylüyorsunuz, oysa sizin inancınızın gerçekten ne olduğunuzu anlayamadığımı söylüyorum, Sürekli olarak İslamın Bilmin karşısında olduğunu Harun Yaya gibi birinden alıntılarla ispatlamaya çalışarak Samimi inanç içerisinde olan insanlara Harun Yahya gözlüğü taktırmaya çalışıyorsunuz. Son zamanlarda açtığınız konuların Harun yahya sayfasından taşındıklarını açık bir biçimde ortaya koyduk. İnançlı Birimisiniz, Adnan Hocacımısınız. Çünkü Samimi Olarak İnanan Görüşmekte Olduğum Din Bilgisi yüksek olan bir çok Cemaatin ileri geleni bu adamı dine zarar veriyor diye dışlıyor, Gülen Cemaati dışında. Hüseyin Üzülmez olayıda ayrı bir vaka...
Türklerin Müslüman oluşu yazısını okumamışsınız çünkü orda benim tek bir satırım yok, Sağlıklı bir çok kaynaktan doğrulandıktan sonra yayınladığım geniş bir araştırma yazısıdır... Bilgili kimsenin itiraz etmediği.
Domuz giribi, Kuş Gribi gibi İlaç, Aşı ve Likit yumurta vurgununu kimler yaptı burda kimler köşe oldu, bunu basından izlemeniz gerekir, bunlar mevcut hükümet nezlinde oldu, katılıyorum dediğinizde vurgundu hemde çok büyük, Dünyanın en zengin 1000 ine 7 türk daha kattık bunun kaçı inanan Ya da inanmayan demiyeceğim, hükümetimiz ve ABD deki hocamız sağolsun...

Şimdi Soru; Adnan Hocacı değilseniz neden onun bilgileri ile bu sayfalarda bunca samimi inananlarıda rahatsız edecek şekilde onun düşüncelerini empoze etmeye çalışıyorsunuz...

Monolisa at gözlüğü taktığımı söylüyor, doğrudur...
Her insan okur, Okuduğunu anlayan insan değerini yükseltir ve sözlerinin hangi anlama geldiğini tartar açıklar, bu insanın değer tartısıdır...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
turko29 bosver sen benim inancimi. Adnan hocaciyim ben. Yazdiklarimdan birsey anlamayan birine ne diyeyim ben.

Ayrica islamin bilime karsi oldugunu soyledigim bir cumlemi suraya getirin koyun. Lekelemek bu kadar kolay olmamali insani, yok adnan hocaci, yok islami bilime karsi gosteriyorsun vs.. Bunlar agir ithamlar. Itham dedigimde de itham degil tespit diyorsun.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar