Ortacag Kilisesinin Bilim Adamlarina Tavri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde phi tarafından oluşturulan Ortacag Kilisesinin Bilim Adamlarina Tavri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,162 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ortacag Kilisesinin Bilim Adamlarina Tavri
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Adnn Hocanın Sitelerinden Başlıklarını bile değiştirmeden konu başlıklar taşıdığını, sanırım arama motorlarında görünüş şekli ile konuları farklı başlıklarda yayınladım... İman Eden Bilim adamları ile ilgili konudada ve kendi görüşümüde iman eden insanlar yada inkar edenler benim dine bakışımı samimi inananlarında bakışını değiştirmez diyerek, Adnan Hocacı olarak değil İfadem bunun sitesinden taşınan bu aslı astarı olmayan bilgilerin savunucusu konumuna düştüğünde ona hizmete döndüğünün farkındalığını vurgulama bu...
Ve sorumda bu yönde, Bu adamın fikirlerinin amacının farkındalığı içerisindemi bu yazıları taşıyorsun, yoksa bu tartışılsın diyemi, Dünyanın yine aly konusu olduk diye başlıklarda var bu kişinin gittiği yerlerde... bunlar taşınmıyor, hakkında mankenlerin bizi pazarlıyordu davaları ve bir çok şeyler bunlardan hiç biri samimi inanç içinde olanlara bağlanmıyor.
Ama biri çıkıpta Üzülmezin fikirlerini yada bu tip bir başkasının fikirlerini savundumu ve bunu din adına yaparak mağdurlarını göz ardı ederse, sen olsan biliyorsan uyarmazmısın...bunu neden yapıyorsun diye sormazmısın... uyarmadığında bu mağdurların çoğalmasını kim engelleyecek...
Benim üzerinde durduğum konu bu...
Yoksa seninle ilgili düşüncem iyi niyetli bir şeyler yapmaya çalışan bu konuda çok emek haycayan birisi şeklinde...

M

monaliza

Ziyaretçi
Bence en büyük yanılgı; İslamiyet eleştirilirken kişi yada kişilere indirgenmesi...
Yarışmayı/yarıştırmayı/taraf olmayı/taraf tutmayı pek sevmiyorum aslında.
Ama haksızlığa da dayanamıyorum. Tabii ki olumsuzluklar,kargaşalar,yolsuzluklar
insanın olduğu her yerde var. ABD'de,Türkiye'de,Rusya'da...
Şimdi biri çıkıp da;her şeyi;inancına(materyalizme vs) temel/dayanak Genel Biyoloji,Genel Kimya
kitaplarını gösterirken,biri de çıkıp,sizin inancınıza ters düşen birinin eserlerini kaynakça gösterir
ise;itiraz etme hakkını bulamazsınız...

Ben Adnan Hocacı değilim örneğin,her eserde katıldığım ve katılmadığım hususlar vardır,olabilir,doğaldır.
Benim aklım,muhakeme yeteneğim yok mu?

AKP li değilim;ama gerçekçiyim;yolsuzluklar,köşe dönmeler sadece bu hükümet zamanında mı oldu?
Sadece Müslüman kimlikli insanlar mı yolsuzluk yapıyor?
Materyalist geçinen,dünün Marksist,leninistleri,bugün dayanakları kalmadığı için,
ne yazıkki,bir zamanlar karşı oldukları yüce ATA'nın masum ve temiz idealleri ardına çekilip göz boyamaya
çalışmıyorlar mı? Bir sürü yolsuzluklar yapmadılar mı?yapmıyorlar mı?
AT GÖZLÜĞÜ işte bu dar pencere,kıt bakış açısı anlamına geliyor.Ancak bugünün çocuklarını
kandırabilirsiniz...

Arabistan'dan,Cezayir'den örnekler veriyorsunuz...Suudilerin Yönetimindekilerin Vehhabi olduklarını,
halkın çoğunluğunun müslüman olmasına karşın kral sülalesinin İngiliz güdümlü olduğunu bilmiyor musunuz?
Yıllardır,dünyaya Müslamanların birbirlerini kırdıkları,katlettikleri zalimce lanse edilen Cezyir'in bugünkü
durumunun Fransız sömürgeliğinden kurtuluş dönemi sancılarından kaynaklandığını görmüyor musunuz?

Bukelemun marifetli gözlüklerinizi çıkartıp baksanız dünyaya,biraz tarafsız olsanız eminim uzlaşma sağlanacaktır...

Şunu diyebilirsiniz; "Efendim,dediğiniz yönetimler güdümlü olmasınlar"haklısınız derim...Lakin Ortaçağ kilisesinin bağnazlık
döneminde yapmış olduğu uzun vadeli "dünyayı yutma açlığı" projesinin uzantıları bunlar. Hatta siz bile o uzantının
kör hortum ucunun yutmaya çalıştığı güdümlüğündesiniz. Özünüze sırtınızı dönmüş isyanları oynuyorsunuz.

Oynayın arkadaşım.ÖZGÜRSÜNÜZ...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Iyide abi ben arkadasimin sitesinden aldigimi soyledim ustune ustelik arkadasimin adnan hocaci vs olmadigini da soyledim. Actigim konu basliklarinin o adamlarin sitelerinde var diye benim onlarin dusuncelerine sahip oldugum anlami cikmiyor ki. Yani adamlar dusuncelerde fikirlerde degisiklik yapmak icin gercek olan seyleride sitelerinde yazmislarsa benim sucum ne bunda. Ben iman eden bilim adamlarini gosterdim. Bilim adamlarinin kendi kitaplarindan yada yabanci yazarlarin bilim adamlarinin sozlerini alintiladigi yazilari gosterdim. Bunu alip adnan hocacilarin sitelerinde de var bu sende onlardansin demek bence hos degil. Diger hususlarda aldigim bilgilerde arkadasimin sitesinden. Ayrica neyin astari yok anlamadim ben? Iman eden bilim adamlarinin konusunu dikkatlice okuduysan orada sahsin adi ve ona ait sozu bulunmaktadir. Bir kismininda yok belki onlara suphe ile bakabilirsin. Ama cumleleri gecen bilim adamlari var. Bunlarada astari yok diye kestirip atmak hos degil. Ayrica benim o bilim adamlarini yazip bunlar imanli demem neyi kotuluyor onuda anlamadim? Diyelim sen dini butun ve gercekten iman eden birisin. Bu actigim basliktan neden bu kadar rahatsizlik duyasin ki? Ben olsam bak ne guzel kardesim birseyler gosteriyor bilimin dinle uyum halinde oldugunu her bilimle ugrasanin dinsiz, her dinle ugrasaninda bilime karsi olmadigini gostermeye calisiyor diyedebilirdin degil mi? Ama adnan hocaci oldum ciktim yada ona hizmet eden kole... Yadirgadim acikcasi.

M

monaliza

Ziyaretçi
Ayrıca Bilimi de en fazla kendi menfaatleri için kullanan bağnazlar İslami inancının dışında olan,ancak kuzu postu giymiş kurtlardır. Bunun da bilincinde olmak lazım. Ortaçağdan beri de böyle süregelmiştir. Alet olmamak lazım...

cakmatasi

Yeni üye
Yeni Üye
Nasıl olduğunu anlamıyorum.Bilen biri bana anlatırsa sevinirim.Anlamadığım husus/lar şudur:
1-Konu açılıyor(içeriğinde islamiyet yok)
2-Verilen ilk cevap (Arkadaşım müslümanlığı neden katmıyorsun?) oluyor.
3-Sonra diyorki birbirine benzeyen konular... (e katmasaydın müslümanlığıda benzemeseydi)
4-Konu Allah,hristyanlık,kilise,din,bilim,vs vs ne olursa olsun gelinen nokta su an bulundugunuz nokta.
5-Hem açılan konuya pat ilk cevapta müslümanlıkta bunlar vardı neden pas geçiyorsun korkun ne deniliyor(majör'e)
sonrasında birde kalkıp konu hep müslümanlık hep aynı şeyler diyebilen kuponla hümanistlik dağıtan bir zihniyet
ve konudan uzak uzlaşmayı bekleyen bir ortam.Ki hala majör'ün sorusunun yanıtını bekliyorum .İnanan bir insanmı diyor bunları..yoksa inanmayan birimi?
(herkes kimin ne dediğinin bilincinde olduğundan çoğ-/ul konuşuyorum)
Saygılarla

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Birkaç kez daha okumanı ve forumu takip etmeni öneririm.
Birbirinizin arkasını toplama huyunuzdan da gerçekten sıkılmaya başladım. Olur olmaz yerlere çekiliyorum. Mümkün olduğunca anlaşılır yazıyorum ama taraflı bakmak söz konusu olduğundan özgürce insanları ve fikirlerini kabullenmek/ en azından saygı göstermek hususunda geri kalındığını düşünüyorum.
İnanç konusuna gelince fikirlerimi belirtmiştim. Ben bütüne inanırım. Tatmin oldu mu merak eden arkadaşlar?

cakmatasi

Yeni üye
Yeni Üye
Birkaç kez daha okumanı ve forumu takip etmeni öneririm.
Birbirinizin arkasını toplama huyunuzdan da gerçekten sıkılmaya başladım. Olur olmaz yerlere çekiliyorum. Mümkün olduğunca anlaşılır yazıyorum ama taraflı bakmak söz konusu olduğundan özgürce insanları ve fikirlerini kabullenmek/ en azından saygı göstermek hususunda geri kalındığını düşünüyorum.
İnanç konusuna gelince fikirlerimi belirtmiştim. Ben bütüne inanırım. Tatmin oldu mu merak eden arkadaşlar?

Kimseden önerme beklemiyorum.İş önermeye kalsa bende birşeyler öneririm.Birinin arkasını toplamak ile birinin sorduğu bir sorunun cevabını merak etmek arasındaki farkı anlatmama gerek olmadığını umuyorum.Olur olmaz yer dediğin neresiymiş?Seni nereye çekmişim?Anlaşılır yazdığını sadece söylüyorsun bana göre ise sorulara cevapdan kaçınıyor felsefeden uzak politik bir bakış açısıyla yaklaşıyorsun.fikir pat diye kabul edilmez ortaya yatırılır araştırılır incelenir akla mantığına yattığında kabul edilir.Aklıma mantığıma yatan bir açıklamada bulunmadığından dolayı fikrini kabul etmiyorum.İnanç konusundada fikirlerini belirtmissin (yok öyle birşey ) soru şuydu: İnanıyormusun-İnanmıyormusun?Ve tatmin olmadım cevap diye birşey yok...
Ben diğer soruyuda eklemek istiyorum ..Neden konuya hemen müslümanlığı dahil ettin? İnanan biri olarakmı yapdın inanmayan biri olarakmı? ve neden ekledin ne gereği vardı??
Saygılar....

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sorduğun sorular ve tutumun hala anlayamadığını, cevapları ve soruları farklı yerlere etiketlediğini gösteriyor.
Aklına mantığına yatmadığı için kabullenmediğini söylemişsin. İşte ben de birtakım şeylerde bunu söylüyorum. Ama kimse anlamak istemiyor. Burası felsefe sitesi. Ve felsefe benim tanımıma göre hayatın ta kendisi. Felsefe içinde her şeyi barındıyor. Bunu da siyaset açıklaman için söyledim ve fakat politika yapmıyorum. Politikacı hiç değilim. Demek istediğini anladım fakat tekrarlıyorum, o tavırlara girmeyeceğim.

İnanıp inanmadığımı sormuşsun, bu soru neden sizi bu kadar ilgilendiriyor anlamıyorum. Bişeyleri idrak edemediğinizde karşınızdakine direk din düşmanı yaftasını yapıştırıyorsunuz. Ben sizin yerinizde olsam, dinim hakkında anlatamayacak/çekinecek hiçbir şeyim yoksa farklı bir tavırda olurdum ki insanlar bağnaz olduğunuzu düşünmesin. Ben biliyorum ki burada islamiyeti savunanların çoğu yapılan yanlışlara göz yumarak bana dokunmayan yılan bin yaşasın fikriyle bambaşka hayatlar yaşıyorlar. Bu da demek oluyor ki, din insanların kendi yorumuna göre yaşadığı bir şey. Ben de kendi yorumuma göre yaşıyorum. Bunun sizleri rahatsız etmesi farklı rollere bürünmenizden kaynaklanıyor. Açıklayamamaktan, bazı yanlışları kabullenmekten o kadar korkuyorsunuz ki, bu da sizi bu tavırların içine sürüklüyor.

Tartışma kültürü denen bir şey var. Sevgili Nejdet bu konularda yazardı. Okuyabilirsiniz. Etkili iletişim teknikleri diye internette kaynaklar da mevcut. Bunları da okuyabilirsiniz.

Birinin arkasını toplamaktan anladığın şey beni güldürdü. Bunun için üzgünüm. Eğer her şey ortaya pat diye konsaydı yediğin yemek bile sana tat vermezdi.

Ve son olarak neden konuyu islamiyete getirdiğimi sormuşsun. Bunu cevaplamıştım.
İslamiyet hakkında da yorum yapılmış yazıda. Sadece ortacag tavrı karalanıp İslam dini için bunun yapılamayacağı çünkü Allahın kitabı olan Kurana dayandığı yazılmış. Eleştirilerimi de doğrulttum. Anlaşılmamak yanlış anlaşılmaktan daha iyidir
Forumları takip edebilirsin dememin nedenlerinden biri bu idi.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Inanip inanmamayi insanlarin sormasindaki yegane sebep musluman olup olmadiginizi ogrenme istegidir. En azindan benimkisi oyle.

Musluman ise imani olan'dir. Yani Allah'in birligine, kitaplara, peygamberlere, meleklere, ahiret gunune ve kadere inanan herkese musluman denir. Bu islam dinine has bir ozellikde degildir. Hristiyan dinine mensup olupta bu sayilanlardan hepsine suphesiz inaniyorsa, kisi bilsede bilmesede musluman'dir. Diger dinlerde olanlarda dahil.

Yoksa elbetteki buradaki kimseler ben de dahil; yeri geliyor oruc tutamiyorum, tutmuyorum, hacca gitmedim daha, zekat vermedim hala ogrenim gordugum icin, namaz kilmiyorum ama kilmak icin hazir olmam gerektigine inaniyorum. Ee simdi ben islam dinine mensup olmuyor muyum? Aforoz mu ediyorsunuz beni? Yaptigimiz sey din dusmanligi degil.

Bir insan neden saklar ki inandigi seyleri? Yani Allah'a inanirim demek cok mu zor?

Yazdiklarim dogrultusunda ben muslumanim. Ve acilan her basligada musluman oldugumdan oturu bu sekilde cevaplar verecegim. Tam oturmasada kelime idealistte deniyor bu tur insanlara.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Aforoz etmek? (!)
Cevapların ve soruların burada olduğunu düşünüyorum. Dönüp dolaşıp aynı noktalara takılmayı da anlamsız buluyorum. Körü körüne savunuculuk kıyakçılıktan başka bir şey değildir. Kıyakçılığın sonu da ayakçılıktır diye kabaca bir tabirde bulunayım.

Sevgilerle...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Yazdigi cumlelerinde korluk, koru korunecilik gibi kelimeleri her seferinde kullanan, hakaretler eden, baskasinin yapmasini onaylamadigi seyleri aslinda kendiside yapan, karsi ciktigi seylere tepki alinca humanizm, ben butune inanirim gibi genel kelimeler kullanarak gercek fikrini soyleyemeyen, biyoloji bolumunde genetik muhendislerinin yanlis calismalar sonucu insanlara zarar verdigini gosterdigim yazida susan ama konu bu tur durumlarda iken insanlarin karsisina ara ara cikip laflar soyleyen hatta bu laflarin cogu argoda sokma eylemine varan; insanlar ile yapilan tartisma elbette donup dolasip ayni noktaya gelecektir.

M

monaliza

Ziyaretçi
TELRUNYA;konu başlığı olan Majör yazısı ile hemen ardındaki kendi yorumunuzu okuyunuz lütfen...Bu konunun neden ve nasıl bu noktaya geldiğini anlayabilirsiniz umarım...Aklıselim olmak lazım biraz...Önemli olan laf üretmek değil,biraz da düşünmeye sevk etmek olmalı...Gönderme yapıp durmakla bitmiyor iş. Önce hırsınızdan vazgeçip bir sakinleşin...diyorum...Gerisi daha kolay olur eminim...

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu sizi rahatlatıyorsa buna devam edin major. Zaten alıştık bu sizin genel tavrınız.

Kendinize her türlü hakkı tanımak ve bir laf edildiğinde (ki samimiyetimle söyledim ve saygımı da belirttim)konuyu evirip çevirip ötekileştirmeye getirmekte oldukça başarılı insanlar görüyorum bu forumda. Kişi savaşlarından öte bir katkınız olsun foruma ve kendinize.

Sadece yanlış çalışmalar hakkında konuşabilirim. Haklısınız, bilim de insanlara zarar verebilmiştir. Bahsettiğiniz olaylar esef vericidir, ne yazık ki. Fakat bilim olmadan, körleştiğinde neler olabileceğini ve faydalarını söylememe gerek yok sanıyorum. Ben kendi adıma bilimin insanlara ve doğaya zarar verebildiğini kabul ediyorum. Keşke sizler de bahsettiğim gibi diyebilseydiniz. Körü körüne savunuculuk derken de aslen bunu kastediyordum. Zarar verenin aslen bilim değil, bilimi tekelinde bulunduran bazı kesimler olduğunu söyleyebilirim. Şimdi denecek ki, e din de tekelde bulunduranlar tarafından kullanıldı. Evet bu doğru, devam ediyor her ikisi de. Ama bir fark daha var. O da dinlerin bazı yaptırımları. Baştan beri anlatmaya çalışıyorum. Anlaşılır umarım artık.

Tarafsız insanların gerçekte neler söylediğimi anlayabileceklerini biliyorum. Bu nedenle bütüne inanıyorum ve huzur duyuyorum. Konu hakkında da söyleyebileceklerim, eleştirilerim, sorularım bu kadardır. Kendi adıma yanıtları da verdiğimi düşünüyorum.

Tekrar sevgilerle..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bilim adaminin yazisini paylastigimda bana aptal demenizden ne kadar saygili oldugunuzu gorebiliyorum. Burada hak dagittigimi da dusunmuyorum. Herkes ozgurce yaziyor yazilari. Benim soylediklerim ne kadar dogru ise sizin soylediklerinizde o kadar dogrudur. Kimseyide bu hususta bir baski altina aldigimi dusunmuyorum. Dusuncelerimi yaziyorum. Eger yazdiklarimdan dini bu sekilde yasamazsak yada imanimiz bu sekilde olmazsa musluman olamayiz gibi bir dusunceye kapiliyorsaniz, bu icinizdeki inancta olan eksiklikten kaynaklanir. Benim yazilarimdan degil.

Bilimde olan bu yapilasmanin dinde de oldugunu zaten soyluyorum ve kabulde ediyorum. Yazilarimi dikkatlice okursaniz ve onyargilarinizdan kurtulursaniz ayni seyleri istedigimizi fakat aramizda ki farkin bir noktada varoldugunu goreceksiniz.

Allah diyen herkese karsi olusturmus oldugunuz on yargilardan oturu anlamakta gucluk cektiginiz bir gercek. Keza benim nasil biri oldugumu buradaki herkesden daha iyi bilen biri olmaniza ragmen, actigim konulara bu sekilde yaklasmaniza tek anlam verebilirim oda on yargi.

Savundugunuz seyler dinin bilime celme takmasi idi. Bunu kabul etmemi istediniz. Ertesi gun bu basligi actim. Bu baslikta da goruluyor ki skolastik dusunce ile baslayan ve gunumuze kadar gelen dinin istismari bilime dediginiz olcude celme takmaktadir. Fakat bunun yani sira biliminde dinin yayilmasinda ve dogru anlasilmasinda attigi celmeleride gormenizi isterim. Din adamlari yanlis yapiyor, bilim adamlari daha dogru bir sekilde yaklasma olursa; bilim adamlarinin yanlislarini gosteren basliklar okursunuz. Tipki benim din adamlarinin yaptigi yanlisliklari anlatan basliklari okudugum gibi. Etkiden tepki dogar.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
TELRUNYA;konu başlığı olan Majör yazısı ile hemen ardındaki kendi yorumunuzu okuyunuz lütfen...Bu konunun neden ve nasıl bu noktaya geldiğini anlayabilirsiniz umarım...Aklıselim olmak lazım biraz...Önemli olan laf üretmek değil,biraz da düşünmeye sevk etmek olmalı...Gönderme yapıp durmakla bitmiyor iş. Önce hırsınızdan vazgeçip bir sakinleşin...diyorum...Gerisi daha kolay olur eminim...

Yapmayın arkadaşlar, görmek bu kadar mı zor anlamıyorum. Sakin olduğumu bilmenizi isterim ve aynısnı sizin için de temenni ederim. Bunu neden söyledğimi belirtmeme gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü siz kendi yaptıklarınızı iç sesinizle duymuşsunuzdur zaten.

Defalarca neden yazdığımı söyledim. Neden anlamamakta ısrarcısınız? Yazıda Ortaçağdaki yanlışların İslam dinine mal edilemeyeceği gibi bir söz geçiyor. Yani yazıda zaten İslamdan da bahsediliyor. Yani orda yokken ben durduk yere uydurup saldırdım gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü yazı zaten başka bir konu üzerinde yapılan konuşmadan sonra buraya konu olarak açıldı. Madem öyle sadece ortaçağdan bahsedilseydi. Sadece ortaçağdaki kilise ve İslamiyetten bahsedilmiş. Bense cevaben islamiyette neden bu eleştinin yapılamayacağını sordum. Cevap yazının içerisindeydi, çünkü Allahın kitabı olan Kurana dayandığı yazıldı. Sanıyorum her şey ortada değil mi? Ben eleştirimi tüm dinlere ve birlikte islama yönelltim ve sekteye uğratan konulara göz yumamayacağımı söyledim. Neden bu soruya cevap vermek yerine farklı sözler yazıldı merak ediyorum. Neden cevap verilemedi yahu??

Benim yüreklice bilimin hatalarda bulunduğunu, daha doğrusu tekelinde bulunduranlar tarafndan kötüye kullanıldığını kabullendiğim gibi, sizin de demenizi beklediğim şeyler vardı. Bunu da belirttim. Ama hiçbiriniz bunu yapmadı. Körü körüne savunuculuk derken de kasdettiğim tam buydu. Üstelik islamiyet dışında hiçbir dinin savunuculuğu yapılmadı. Neden yapılan her eleştiriye cevaplar bulmak yerine karşı cephe alarak konuyu çarpıttığınızı anlayamıyorum. Görmek isteyen gözler için her şey apaçık burada. Gerçekten dediğim gibi birbirinizin ardını toplamanızdan sıkıldım. Nasıl insan sevgisi taşıdığınızı anlayamıyorum. Ne başka yere gülücüklerle yazılan din düşmanlığımız kaldı, ne argomuz. Tebessüm ediyorum sizlere. Kendi adıma da açıklığa kavuşturduğumu düşünüyorum.
Bu nedenle de sorularım ve eleştirilerim haricinde yazılan cevaplara cevap vermeyeceğim bundan böyle.

Sevgilerimle...

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sorumluluk taşıyan insan algılar, düşünür, üretir ve paylaşır. Bizim yaptığımızda bu, Majörde farklı bir şey yapmaya çalışmıyor, sadece bizim onunla tartıştığımız konu, ardında duramayacağı insanın savunuculuğu konumuna gelmemesi için bilgi alış verişi idi, Sizin ön yargılarınız, okuyup anlamanızı engellediği için sizle ilgili ne şu an nede daha sonra bir şey söylemem mümkün değil...
Yazınız sadece gülümsetti...
Ben emeğe saygı duyarım ve emek harcayana farklı görüşlerde bile olsak emeğinden dolayı sevgi ile bakarım, şu ana kadar hiç bir yazınızda emek kokan bir bilgiye rasstlamadım...
Özgürlük verilmez hapsedilir...
Oda hapsetmek isteyenin gücü ile ilgilidir...

M

monaliza

Ziyaretçi
Sorumluluk taşımak,algılamak,düşünmek,emek sarf etmek ve üretmek ne yazık ki belli insanların tekelinde kalmış durumda.Nasibini alamayanlardan biriyim.
EEe,ne de olsa ben emekçi değil burjuvayım..Ortaçağdan kalma bir burjuva zihniyetinin milenyuma versiyonlanmış nadir bir türüyüm. Bu nedenle tekelciliğe de
karşı çıkma hakkına sahip olamam.
Emek kokan bilgi değil,yemek kokan mutfakları severim ben:)burjuvanın tarzı budur zira..Araştırmacı abilerimiz var,onların emekli bilgilerinin kokuları ile yetinmek
bile onurdur...
Özgürlük,hapis ve güç...
Ben de gülümsedim,teşekkür ederim...

cakmatasi

Yeni üye
Yeni Üye
Sorduğun sorular ve tutumun hala anlayamadığını, cevapları ve soruları farklı yerlere etiketlediğini gösteriyor.
Aklına mantığına yatmadığı için kabullenmediğini söylemişsin. İşte ben de birtakım şeylerde bunu söylüyorum. Ama kimse anlamak istemiyor. Burası felsefe sitesi. Ve felsefe benim tanımıma göre hayatın ta kendisi. Felsefe içinde her şeyi barındıyor. Bunu da siyaset açıklaman için söyledim ve fakat politika yapmıyorum. Politikacı hiç değilim. Demek istediğini anladım fakat tekrarlıyorum, o tavırlara girmeyeceğim.

İnanıp inanmadığımı sormuşsun, bu soru neden sizi bu kadar ilgilendiriyor anlamıyorum. Bişeyleri idrak edemediğinizde karşınızdakine direk din düşmanı yaftasını yapıştırıyorsunuz. Ben sizin yerinizde olsam, dinim hakkında anlatamayacak/çekinecek hiçbir şeyim yoksa farklı bir tavırda olurdum ki insanlar bağnaz olduğunuzu düşünmesin. Ben biliyorum ki burada islamiyeti savunanların çoğu yapılan yanlışlara göz yumarak bana dokunmayan yılan bin yaşasın fikriyle bambaşka hayatlar yaşıyorlar. Bu da demek oluyor ki, din insanların kendi yorumuna göre yaşadığı bir şey. Ben de kendi yorumuma göre yaşıyorum. Bunun sizleri rahatsız etmesi farklı rollere bürünmenizden kaynaklanıyor. Açıklayamamaktan, bazı yanlışları kabullenmekten o kadar korkuyorsunuz ki, bu da sizi bu tavırların içine sürüklüyor.

Tartışma kültürü denen bir şey var. Sevgili Nejdet bu konularda yazardı. Okuyabilirsiniz. Etkili iletişim teknikleri diye internette kaynaklar da mevcut. Bunları da okuyabilirsiniz.

Birinin arkasını toplamaktan anladığın şey beni güldürdü. Bunun için üzgünüm. Eğer her şey ortaya pat diye konsaydı yediğin yemek bile sana tat vermezdi.

Ve son olarak neden konuyu islamiyete getirdiğimi sormuşsun. Bunu cevaplamıştım.

Forumları takip edebilirsin dememin nedenlerinden biri bu idi.

Açık açık yazıyorum .
Telrunya arkadaş savunduğum şey Din'in Allah'ın söylediği yazdırdığı şeklindeki halidir.İnsan eskiden dört eş alır kendine ve bu hanımlarla olan münasebeti aç/açıkta kalmamaları için kurulan münasebettir.Ve bana göre güzel birşeydir.Savunmadığım ise bunu bahane gösterip koruma amaçlı değil zevk amaçlı dört eş alınmasıdır.Ve bana göre kötü birşeydir.
Şimdi ben kötü insanlar var diye iyi olan dinimi neden suistimal edeyim???????????????????
Anlamadığın kısım burası . Din'in bilimle çelişdiği yok biliminde dine zıt bir yanı yok.Yani sırf virüsler yapılıyor diye bilimede kötü bakmam.
Lütfen anlayın artık İslamiyet ve müslümanlık bizim hazinemiz iken arada bir kaç çıkarcı birşeyler yapdı diyerek bu güzel hazineye gölge düşürmek kime çıkar sağlar??? Misal olsun babanız hakkında kötü bir haber alsanız babanızadamı aynı tür şeyler sölersiniz? yada bu kötü örnek oldu şöyle bir tane ekleyeyim.
Şöförlük meslegine kötü diyebilirmisiniz? Bu bakış açısıyla demeniz lazım halbuki bunu düşündüren size kötü şöförlerin oluşudur.Ben de diyorumki bana önerme gönderme tartışma uslübü gibi laf sokma derken bile laf sokar uslubunuzla anlamadığınız yazılarım hakkında böyle sonuçlar çıkarmayın.Açık açık söyledim Şöför ler iyi kötü olabilir.Gidin kötülere sorun sebebini .Ama şöförlük kötü derseniz ki bunu tekrarlıyorsunuz hep (yok böyle birşey) O zaman felsefe e kötü'dür .Yokmu kötü felsefe yapan birileri?? mutlaka vardır.
İnanıp inanmadığını daha fazla sormayacağım.Cevabını duyar gibiyim .Hayır inanmıyorum.İnancında beni ilgilendirmiyor zaten.İstersen krem peynire tap.Banane.. Asıl hata bende cevap alamıyacağımı bile bile soru soruyorum...

M

monaliza

Ziyaretçi
Şimdi tekrar okurken ilgimi çekti sevgili turko;son yazınızda emek kokan yazıma rastlamadığınızı yazmışsınız,bu sizin fikriniz,, olabilir.Sizin emeğe bakış açınızla ilgilidir.
Ben böyle yorum yerine,son görüşünüze dayanak aldığınız yazımda belirttiğim konulara yanıt ve yorum getirmenizi beklerdim.
Acziyetinizi gördüm,ama pas dedim..Veren el alan elden üstündür:)

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Bakın emperyalist dinci dostlarım. Sözleriniz, davranışlarınız, inanç biçiminiz ve kurallarınız sizi sefil gösteriyor. Ve etrafınızdaki insanları kırıyorsunuz. Cidden inanılmaz dogma görünüyorsunuz. Yaptığınız şey felsefe değil, sanki buraya cemaat toplamaya gelmiş gibi konuşuyorsunuz. Hepiniz aynı şekildesiniz. Bir başkası da dinden çıkartmak için... Ama anlamış değilim ne yapmaya çalışıyorsunuz. Gözlerinizi nefret bulamış gibi davranıyorsunuz. Sizleri anladım. Fakat böyle olabileceğinize inanmak istemiyorum. Bu kadar çok şey bilen insanlar neden bu kadar tutucu ve bu kadar tek el ve tek tipçi diyesim geliyor. Sanırım herkesin böyle davranmaktan bir çıkarı ya da egolarını tatmin etmeye ihtiyaçları var ya da varmış gibi davranıyorsunuz. Sebebini bildiğim halde reddetmek istiyorum. Sizler ne yapmaya çalışıyorsunuz diye sorunca kan dökmek istiyorsunuz. Hiç kimse hiç biri ile anlaşamaz düşüncesi hükmediyor her an beyinlerinize...
Anlayamıyorum bu çaresizliğinizi. Bir an olsun katı kurallardan vazgeçin. İnsan dediğimiz şeyin bu olduğuna inanmak istemiyorum. Bir hayalperestim belki ama öyle kalmasında da ısrar etmek istiyorum.
Bir an olsun aynaya bakın sanki bu karşımdakiler sizler değilsiniz. Birbirinize zarar vermenizi isteyen kurallarınızı bir kenara atın ve bir an olsun şu aciz surat ifadenizi değiştirmenizi öneriyorum. Acizliğinizi yaymaktan da vazgeçin...

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç