Onur Yuruyusu Tarihi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Onur Yuruyusu Tarihi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,409 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Onur Yuruyusu Tarihi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Neden Onur Yürüyüşü?

Newyork’ta devlet tarafından ağır baskılar gören eşcinsel ve transların tek sığınağı haline gelen bir mekân olan Stonewall Inn, 28 Haziran 1969’da polis ekipleri tarafından boşaltılmak istendi. Bu süreçte polis ekiplerinin gösterdikleri şiddet, eşcinsel ve trans kalabalığın tepkisini topladı ve günler süren bir ayaklanma başlamış oldu. 28 Haziran 1970 yılında Stonewall Ayaklanması’nın yıldönümü olarak ilk Onur Yürüyüşü gerçekleşmiş oldu.

Yaradılışlarından ötürü ayrımcı hareket ve tepkilere maruz kalan LGBTİ bireyleri, ayrılıkçı kişiler tarafından kendileri tanımlayan kelimelerin hakaret haline getirilmesi ya da hakaret anlamına gelen kelimelerin kendilerini tanımlaması üzerine “onur” kelimesini kullanmaya başladı. Çünkü yapılan dilsel bakının aksine, varoluşlarından gurur duyuyorlardı. Bu isim de ayrılıkçı kişilere güzel bir mesaj vermiş oldu.

Türkiye'deki ilk Onur Yürüyüşü 2003 yılında gerçekleşti. Türkiye'deki ilk Onur Yürüyüşü'ne sadece 30 kişi katıldı. 2015 yılında 8 farklı şehirde Onur Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ne garip bir dünya oldu burası.

Ne onuru yahu?

Neyin onuru???

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ne garip bir dünya oldu burası.

Ne onuru yahu?

Neyin onuru???

Yalan soylemeye yasaminifarkli gostermeye son onuru!

Bu onuru ancak "yalan soylemeye ve yasam ve iliskisini farkli gostermeye son verenler" anlar.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:09 ----------

30 kişiyle başladı

İlk kez 2003 yılında 30 kişiyle başlayan ve Türkiye’deki LGBTİ hareketiyle ve örgütlerin çabaları sayesinde her sene çığ gibi büyüyen yürüyüşe katılım, 2010 yılında 5 bin kişiye ulaştı. 2011 yılında 10 bin, 2012′deyse 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte, Gezi eylemlerinden hemen sonra 50 bin kişinin katılımıyla rekor kırıldı. İstanbul’daki yürüyüşün, Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en kalabalık onur yürüyüşü olduğu belirtiliyor.

Neden ‘Onur’?

Hayatlarının hemen her bölümünde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden dolayı ayrımcılığa ve tacizlere maruz kalan, nefret cinayetlerine kurban giden LGBTİ’ler bu yürüyüşle kendi onurlarına sahip çıkıyor. Varoluşlarından utanmadıklarını haykıran LGBTİ bireyler yürüyüşte politik taleplerini de dile getiriyor.

Nefret cinayetleri unutulmayacak

Bu yürüyüşün sadece bir ‘kutlama‘ gibi görülmesinden de rahatsızlık duyan LGBTİ’ler, nefret cinayetlerine de bir kez daha dikkat çekecek. Nefret suçuna kurban giden LGBTİ bireyler anılacak.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu onur anlayışı tam senlik.

Yapışmış üstüne,çıkmasın sıkı tut..................

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu onur anlayışı tam senlik.

Yapışmış üstüne,çıkmasın sıkı tut..................

Senin insanlik yoksunu oldugun hak ve ozgurluklerden bihaber oldugun, anlasildigi uzere fitratinda var.

Vah vah iste kendini fitratla dogmus sayanlarin hazin sonu.

Dusunce ve davranis olarak insanlasmaktan yoksun kalmak ve omur boyu insanlasmayi tadamamak.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye

SAVUNDUĞUN PAYLAŞTIĞIN BU MU EVRENSEL?

BU NE REZALETTİR YAHU???

---------- Mesajlar Birleştirildi at 03:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 03:18 ----------

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aşkı da onuru da yerin dibine soktular, kavramların içinin boşaltılması böyle birşey işte...İnsanın artık onurluyum demeye dili varmaz...

X

FAdmin
Onursal Üye
Bunlarin varligini kabullenmek demek bu igrenclige pislige tahammul gostermekmidir? Ne gerek vardi boyle seylere, mubarek ramazan ayinda bu nedir? Erkek erkege zivaf yapmaniza riza gostermemizi saygi duyulmayi bekliyorsunuz madem. Milyonlarca turkiye vatandasinin kutsal saydigi bu ayda yaptiginiz bu yuruyusteki kepazeligi once onur yuruyusunu yapanlar, tertip edebler kinamali. Bu goruntuleri kinayabileceklerini hic sanmiyorum. Boyle hak aranmaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bunlarin varligini kabullenmek demek bu igrenclige pislige tahammul gostermekmidir? Ne gerek vardi boyle seylere, mubarek ramazan ayinda bu nedir? Erkek erkege zivaf yapmaniza riza gostermemizi saygi duyulmayi bekliyorsunuz madem. Milyonlarca turkiye vatandasinin kutsal saydigi bu ayda yaptiginiz bu yuruyusteki kepazeligi once onur yuruyusunu yapanlar, tertip edebler kinamali. Bu goruntuleri kinayabileceklerini hic sanmiyorum. Boyle hak aranmaz.

Anladigim kadari ile bu konuda sabit fikirlisin?

Burada "tahammul gostermek" ten kastin nedir?

Burada kimse konuyu ramazan olarak almiyor. Bu yuruyus her sene haziran ayinin 28'inde kutlanir. Ramazan'in buna tesadufu de, 33 senede 10'ar gunden 3 kez olmaktadir.

Ayrica gecen sene de ramazandi ve bu yuruyus yine yapildi. Ne polis saldirdi ne de bir oilay oldu.

Bu senenin gecen seneden farki nedir?

Bir insanoglunun yetiskin olarak cinsel iliski hakkidir. Bunun illa da heteroolmasi da gerekmez.

Hayvanlarda bile homo iliskiler mevcuttur.

Ayrica goruntulerdeki sorun nedir?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:12 ----------

Aşkı da onuru da yerin dibine soktular, kavramların içinin boşaltılması böyle birşey işte...İnsanın artık onurluyum demeye dili varmaz...

Ne yapsinlar, istemedikleri bir cinsel iliskiye mi zorlansinlar, ya da "gizli mi" yapsinlar, peki neden?

Kim onlarin elinden bu hakkini alabilir ve kim neden baskasinin cinsel iliskisine karisabilir/mudahele edebilir?

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ayrica gecen sene de ramazandi ve bu yuruyus yine yapildi. Ne polis saldirdi ne de bir oilay oldu.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:12 ----------

Kim onlarin elinden bu hakkini alabilir ve kim neden baskasinin cinsel iliskisine karisabilir/mudahele edebilir?

Geçen sene polis saldırmamış,olay da olmamış bak aferin sana.

Bu senenin farkını da sen bul,aklın ererse artık.

O görüntülerde sorun yok öyle mi? Eeee maşallah sana diyorum.

Kimse kimsenin evine gidip cinsel ilişkisine müdahele etmiyor. Özel yaşam,mahremiyet...Sokağa mı taşmalı. Rezaletin ta kendisi işte.

Hayvanlardan ne fark kaldı???

Miden alıyor demek ki.

Allah islah etsin ne diyeyim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Geçen sene polis saldırmamış,olay da olmamış bak aferin sana.

Bu senenin farkını da sen bul,aklın ererse artık.

O görüntülerde sorun yok öyle mi? Eeee maşallah sana diyorum.

Kimse kimsenin evine gidip cinsel ilişkisine müdahele etmiyor. Özel yaşam,mahremiyet...Sokağa mı taşmalı. Rezaletin ta kendisi işte.

Hayvanlardan ne fark kaldı???

Miden alıyor demek ki.

Allah islah etsin ne diyeyim.

Seni de insanlik insanoglunun her turlu yasam ve iliskisi islah etsin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ne yapsinlar, istemedikleri bir cinsel iliskiye mi zorlansinlar, ya da "gizli mi" yapsinlar, peki neden?

Bu durum hormonal bir bozukluk mu değil mi henüz tam netleşmedi fakat doğal olmadığı kesin.

Mesele de tam bu söylediğiniz işte; "istemedikleri bir cinsel iliskiye mi zorlansinlar" Olay sadece cinsellik işte, içinde duygu yok tam tersi sapkın bir düşünce doğal gösterilmeye çalışılıyor.

Erkeklerin acayip acayip konuşması-giyinmesi ve kıvırtması bana normal gözümediği gibi kadınların da erkeksi tavırlarını normal karşılayamıyorum. Özgürlük böyle birşey değil...

Kötü örnek diye birşey var, bu insanların yaptığı kötü örnek olmak maalesef. Çocuklara bu durumu açıklamak çok zor hepimiz insanız tabi ki ama bu insanlar durumu abartıp, yanlış gideni doğru gibi kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Dünyada bir denge var, bu tür çarpıklıklar dengeyi bozar sadece...

Tedavi olmaya çalışacaklar, bu durumu normal kabul ettirmeye çalışmayacaklar çünkü normal değiller bu bir gerçek.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu durum hormonal bir bozukluk mu değil mi henüz tam netleşmedi fakat doğal olmadığı kesin.

Neye gore hormonal "bozukluk?" burada konu evrimselolarak cinsi uretimdir.

Cinsi uretim de heterodur.

Bunun disindaki ise cinsel iliskidir. Cinsel hazdir/zevktir.

Ayrica bu kisiler kisir da degildir.

Mesele de tam bu söylediğiniz işte; "istemedikleri bir cinsel iliskiye mi zorlansinlar" Olay sadece cinsellik işte, içinde duygu yok tam tersi sapkın bir düşünce doğal gösterilmeye çalışılıyor.

Olay cinsdellik degil; vucudun cinsel egilimi.

Meselabiseksueller, hem heterodur, hem homeodur. Gayler, hem alici hem verici ya da biri ya da digeridir.

Lezbiyan iliskide, bir taraf erkektir, digeri Kadin.

Erkeklerin acayip acayip konuşması-giyinmesi ve kıvırtması bana normal gözümediği gibi kadınların da erkeksi tavırlarını normal karşılayamıyorum. Özgürlük böyle birşey değil...

Transseksuel, yani birinin digeri gibi giyinmesi de yine egilim uzerinedir.

Mesela biz de "erkek fatma" diye bir deyim vardir. Neden erkek fatma denir, cunku erkek gibi giyinir ve davranir. Digeri de "kiz Ismet" tir. (Buradaki Ismet rasgele ve bir filmdeki bir rolden esinlenilerek ornek secilmis bir isimdir. Ismetleri icermez.)

Kötü örnek diye birşey var, bu insanların yaptığı kötü örnek olmak maalesef. Çocuklara bu durumu açıklamak çok zor hepimiz insanız tabi ki ama bu insanlar durumu abartıp, yanlış gideni doğru gibi kabul ettirmeye çalışıyorlar.

"Kotu ornek" her seyde gecerlidir ve algiya baglidir. Yalniz eger zaten vucudun boyle bir cinsel egilimi yoksa, kimse ozenerek farkli olmaz.

Dünyada bir denge var, bu tür çarpıklıklar dengeyi bozar sadece...

Tedavi olmaya çalışacaklar, bu durumu normal kabul ettirmeye çalışmayacaklar çünkü normal değiller bu bir gerçek.

Bu bir carpiklikta, hastalikta bozuklukta degildir ve genelde dogustan gelir.

Normasllik sadece cinsi uretim icin gecerlidir. Cinsel iliski icin degil.

Her hetero iliski her zaman uretim icin midir?

Cinsiyet, cinsellik cinsi iliski insanoglunun yasam ve iliskisinin bir parcasidir.

Uremek temelli algiikse hayvanidir.

Cunku hayvan, zevk icin cinsel iliskiye girmez.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:59 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:57 ----------

Onca önemli mevzudan sadece benim islahımı düşünmüş onu yazmış,pek de fedakar kıyamam yaa:)))))))))

Algı meselesi cicim :)))

Dedigim gibi sen kendini nasil desifre ediyorsan, ben de ona paralelyaziyorum.

Dikkat et "cicim" I heterolar pek kullanmaz.

X

FAdmin
Onursal Üye
Anladigim kadari ile bu konuda sabit fikirlisin?

Burada "tahammul gostermek" ten kastin nedir?

Burada kimse konuyu ramazan olarak almiyor. Bu yuruyus her sene haziran ayinin 28'inde kutlanir. Ramazan'in buna tesadufu de, 33 senede 10'ar gunden 3 kez olmaktadir.

Bir insanoglunun yetiskin olarak cinsel iliski hakkidir. Bunun illa da heteroolmasi da gerekmez.

Hayvanlarda bile homo iliskiler mevcuttur.

Evrensel meseleye ben tek siz hepiniz modunda bakmaya devam ettigin muddetce burada hickimseyle asgari musterekte bulussmazsin.

Ben kabullenilmesi taraftariyim daha oncede defalarca soyledim. Ama bu toplumun buyuk bir kismi musluman, hassasiyetleri var bunu unutursan yahut yok sayarsan saglikli degerlendirme yapamazsin.

Sana gore inanclari yanlis olabilir bunada birsey demiyorum lakin mesele ortada olan bir gercegi kabul etmek, kabul edeceksinki birlikte yasayalim.

Guzel mesajlar verilebilirdi, ramazani alaya alacak afislere, soyunup vajina yalatmaya, cirilciplak dans etmeye gerek yoktu, bu tip hareketler zarardan baska bir ise yaramaz.

Toplum nezdinde nefret toplar, insanlarin intikam duygularini kabartir zaten bu sekilde davranislarla kendilerini assagilik ve 3. Sinif insan statusune koyuyorlar.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Neye gore hormonal "bozukluk?" burada konu evrimselolarak cinsi uretimdir.

Cinsi uretim de heterodur.

Bunun disindaki ise cinsel iliskidir. Cinsel hazdir/zevktir.

Ayrica bu kisiler kisir da degildir.

Olay cinsdellik degil; vucudun cinsel egilimi.

Meselabiseksueller, hem heterodur, hem homeodur. Gayler, hem alici hem verici ya da biri ya da digeridir.

Lezbiyan iliskide, bir taraf erkektir, digeri Kadin.

Transseksuel, yani birinin digeri gibi giyinmesi de yine egilim uzerinedir.

Mesela biz de "erkek fatma" diye bir deyim vardir. Neden erkek fatma denir, cunku erkek gibi giyinir ve davranir. Digeri de "kiz Ismet" tir. (Buradaki Ismet rasgele ve bir filmdeki bir rolden esinlenilerek ornek secilmis bir isimdir. Ismetleri icermez.)

"Kotu ornek" her seyde gecerlidir ve algiya baglidir. Yalniz eger zaten vucudun boyle bir cinsel egilimi yoksa, kimse ozenerek farkli olmaz.

Bu bir carpiklikta, hastalikta bozuklukta degildir ve genelde dogustan gelir.

Normasllik sadece cinsi uretim icin gecerlidir. Cinsel iliski icin degil.

Her hetero iliski her zaman uretim icin midir?

Cinsiyet, cinsellik cinsi iliski insanoglunun yasam ve iliskisinin bir parcasidir.

Uremek temelli algiikse hayvanidir.

Cunku hayvan, zevk icin cinsel iliskiye girmez.

.

Cevabı diğer başlıkta yazmıştım, buraya tekrar kopyalıyorum. Hastalık olup olmadığından tam emin değildim ama bu konuda araştırmalar olduğunu biliyordum, nitekim hastalık olduğu netleşmiş.

Ayrıca Pedofili vakalarına bile beyindeki bir bölgenin aktif çalışmasının sebep olduğu ya da o bölgedeki bir tümörün çıkartılması sonucu pedofili eğilimin ortadan kalktığı ispatlanmıştır. Eşcinsellik niye tedavi edilemesin ki?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Amerika Psikiyatri Birliği, eşcinselliği hastalık olarak kabul etmiyor gibi bir görüş var. Amerika Psikiyatri Birliği psikiyatrik tanımlama olarak tanımlamanın ismini değiştirdi sadece ve cinsel kimlik bozukluğu olarak adlandırdı. Hastalık olarak kabul ediyor. Kişi, genlerinin ön gördüğü, biyolojik doğası ne ise kadın ya da erkek kişinin bu kimliğinden rahatsız olma, istememe, erkek değil de kız olarak doğsaydım diye düşünmeleri söz konusu olabiliyor.

Genlerdeki bozukluk nedeniyle kişilerde eşcinsel yönelimler olabiliyor. Çünkü hormonlar genlerdeki kodlara göre üretiliyor. Bir hastalık bu. Örneğin büyüme hormonu eğer çocukta yoksa o çocuk büyümez ve cüce kalır. Ancak bu erken dönemlerde teşhis edilir ve gerekli hormonal takviye yapılırsa çocuk normal büyümesini gerçekleştirecektir. Cinsellik de öyle. Erkeklerde testosteron kadınlarda östrojen hormonu vardır. Genetik bozuklukta bu hormonların salınımında bir sorun varsa bu düzeltilebilir ve kişi cinsel kimliğine kavuşabilir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Cevabı diğer başlıkta yazmıştım, buraya tekrar kopyalıyorum. Hastalık olup olmadığından tam emin değildim ama bu konuda araştırmalar olduğunu biliyordum, nitekim hastalık olduğu netleşmiş.

Ayrıca Pedofili vakalarına bile beyindeki bir bölgenin aktif çalışmasının sebep olduğu ya da o bölgedeki bir tümörün çıkartılması sonucu pedofili eğilimin ortadan kalktığı ispatlanmıştır. Eşcinsellik niye tedavi edilemesin ki?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Amerika Psikiyatri Birliği, eşcinselliği hastalık olarak kabul etmiyor gibi bir görüş var. Amerika Psikiyatri Birliği psikiyatrik tanımlama olarak tanımlamanın ismini değiştirdi sadece ve cinsel kimlik bozukluğu olarak adlandırdı. Hastalık olarak kabul ediyor. Kişi, genlerinin ön gördüğü, biyolojik doğası ne ise kadın ya da erkek kişinin bu kimliğinden rahatsız olma, istememe, erkek değil de kız olarak doğsaydım diye düşünmeleri söz konusu olabiliyor.

Genlerdeki bozukluk nedeniyle kişilerde eşcinsel yönelimler olabiliyor. Çünkü hormonlar genlerdeki kodlara göre üretiliyor. Bir hastalık bu. Örneğin büyüme hormonu eğer çocukta yoksa o çocuk büyümez ve cüce kalır. Ancak bu erken dönemlerde teşhis edilir ve gerekli hormonal takviye yapılırsa çocuk normal büyümesini gerçekleştirecektir. Cinsellik de öyle. Erkeklerde testosteron kadınlarda östrojen hormonu vardır. Genetik bozuklukta bu hormonların salınımında bir sorun varsa bu düzeltilebilir ve kişi cinsel kimliğine kavuşabilir.

Ben de sana yaniti oteki baslikta verdim.

Senin doctor biraz hetero sovenist algiladigim kadari ile.

Yani bilime bilimseldegil; kendi dogru degerleri olarak bakmis.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ayrıca "erkek Fatma" deyimini de doğru bulmuyorum. Ne demek erkek Fatma? Hiç oğlunu kız gibisin oğlum, kadın Ahmet diye seven var mıdır?
İşte dilimize yerleşmiş yanlışlardan birisi de bu tip tanımlamalardır. Bazı isimler kız-erkek kullanılabiliyor mesela Derya, Deniz v.s. ama bu kadını erkek, erkeği de kadın yapmaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ayrıca "erkek Fatma" deyimini de doğru bulmuyorum. Ne demek erkek Fatma? Hiç oğlunu kız gibisin oğlum, kadın Ahmet diye seven var mıdır?
İşte dilimize yerleşmiş yanlışlardan birisi de bu tip tanımlamalardır. Bazı isimler kız-erkek kullanılabiliyor mesela Derya, Deniz v.s. ama bu kadını erkek, erkeği de kadın yapmaz.

Burada konu senin dogru bulup bulman degil; reelhayatta olandir. Yani bir kizin erkek gibi giyinip davranmassi. Zaten boyle gozlem verdiginden oyle denir.

Kimse oglunu ve kizini farkli sevmez. Bu ayrimciliktir. Cunku sevgide cinsellik te cinsi ayrim da yoktur.

Kimse kimseyi bir sey yapmaz, herkes ne ise odur onun da adi bellidir.

Burada konu algidir. Genelde sabit fikirli duzeydeki algida, algiya ters gelen bir davranisa onu algilayan kendince bir lakap takar.

Ayrica toplum olarak lakap takmayi da severiz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Burada konu senin dogru bulup bulman degil; reelhayatta olandir. Yani bir kizin erkek gibi giyinip davranmassi. Zaten boyle gozlem verdiginden oyle denir.

Kimse oglunu ve kizini farkli sevmez. Bu ayrimciliktir. Cunku sevgide cinsellik te cinsi ayrim da yoktur.

Kimse kimseyi bir sey yapmaz, herkes ne ise odur onun da adi bellidir.

Burada konu algidir. Genelde sabit fikirli duzeydeki algida, algiya ters gelen bir davranisa onu algilayan kendince bir lakap takar.

Ayrica toplum olarak lakap takmayi da severiz.

Kızın erkek gibi giyinip, davranmasından dolayı demiyorlar onu yani "kızım hiç bir erkeğe bakmaz, namusludur." anlamında kullanıyorlar oysa ne kadar yanlış bir tanımlamadır.
Erkekler eşine ya da sevgilisine güvenini anlatırken "eşimi-sevgilimi ordunun içine bırakırım." gibi abes bir cümle kurarlar işte tüm bunlar dilimize yerleşmiş yanlışlardır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç