Ölüyorum, yardım edin

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Ölüyorum, yardım edin başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,013 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ölüyorum, yardım edin
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Arkadaşlar yardım edin, bir sorun çıkmazsa yaklaşık 40 yıl içinde yavaş yavaş öleceğim. Düşünmek gibi öyle lanet bir hastalığa yakalandım ki hayatın akışında sörf yapmak yerine sürekli benimle beraber yok olacak her şeyi düşünüyorum. Var mı bildiğiniz beni ve her şeyi yok olmaktan kurtaracak bir şey?

ls2

Kahin
Onursal Üye
abartma dostum hepimiz ölüp yok olacağız tek senin başına gelmeyecek bu!

hem sonsuza kadar varolupta napacaksın?

yok olmak yerine acının ve düşüncenin olmadığı yere gideceğiz diye düşün :)

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Ne yardımsever insanım hemen nasihat vereyim.
Yine sizin 40 yıl hesabınız var,bu işkence gören için uzun ,umut besleyen için iyi bir süre.Biz ne yapalım 10 seneden geri sayıyoruz.Hala çırpınıyorsanız ümit sahibisiniz demektir,ümidi olan çözüm arar,çözüm arayan bir kapıya sarılır..iyi iyi daha teslim olmamışsınız demek ki.
Dert bulun kendinize üstünkişi ,şöyle kallavi olsun,aklınızı başınızdan alsın bişeyiniz kalmaz.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
ırvın yalomun güneşe bakmak ölümle yüzleşmek diye bir kitabı var. adam psikiyatrist. ölümü fazlaca düşünen hastaları ile anıları falan anlatmış iyi gelebilir

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"Ölmeden, ölmek!" böyle bir şey değil fakat yanlış yorumlanıyor galiba. İnsan niye sürekli ölümü düşünür ki?

Hayatı akışında yaşama taraftarıyım ama hiç de o kadar kolay olmuyor. İnsan ister istemez ön yargıları sebebi ile ya da çevresinden etkilenip, akışa müdahale etme ihtiyacı hissediyor.

Düşünmek bir hastalık değildir fakat sürekli aynı şeyleri düşünmek saplantı belirtisidir. Bilinç akışını düzeltmek gerekiyor yani aynı düşünceler akla geldikçe başka işlerle uğraşıp, o düşünceden insanın kendini kurtarması zorunludur.

İnsan öleceğim diye yaşamdan kaçamaz ayrıca bu tür bir karamsarlıkla da bir ömür geçmez. Kim bilir belki de yok olunmuyordur ve yaşamadan bilmek de mümkün değildir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
"Ölmeden, ölmek!" böyle bir şey değil fakat yanlış yorumlanıyor galiba. İnsan niye sürekli ölümü düşünür ki?

Hayatı akışında yaşama taraftarıyım ama hiç de o kadar kolay olmuyor. İnsan ister istemez ön yargıları sebebi ile ya da çevresinden etkilenip, akışa müdahale etme ihtiyacı hissediyor.

Düşünmek bir hastalık değildir fakat sürekli aynı şeyleri düşünmek saplantı belirtisidir. Bilinç akışını düzeltmek gerekiyor yani aynı düşünceler akla geldikçe başka işlerle uğraşıp, o düşünceden insanın kendini kurtarması zorunludur.

İnsan öleceğim diye yaşamdan kaçamaz ayrıca bu tür bir karamsarlıkla da bir ömür geçmez. Kim bilir belki de yok olunmuyordur ve yaşamadan bilmek de mümkün değildir.

Düşüncelerim hayatımın işleyişine müdahele ermiyor ancak bir gün yok olmak beni rahatsız ediyor. Bu düşüncelerin arada sırada gelip bana kalan zamanımı söylemesi rahatsızlık verici.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Düşüncelerim hayatımın işleyişine müdahele ermiyor ancak bir gün yok olmak beni rahatsız ediyor. Bu düşüncelerin arada sırada gelip bana kalan zamanımı söylemesi rahatsızlık verici.

Yok olma düşüncesine sahip olmadığım için tabii ki sizlerin baktığınız açıdan bakamıyorum. Astral Seyahat önerisinde bulunma sebebim de, işte bu düşünce yapısından kurtulmak isteyenler içindi. Başarılı olunduğu takdirde, bilinç düzeyinde bir değişiklik yaşanıyor ve dünyaya daha farklı gözlerle bakmaya başlıyorsunuz. O an yaşanan hislerin ise tarifi olmadığı için izah etmekte zorlanıyorum. Dünya yaşamı ile asla kıyaslanamayacak bir güven, huzur ve mutluluk diye ifade etmeye çalışsam da çok daha fazlası var. O aşamadan sonra ruhun varlığı idrak edildiği için ölümün bir son olmadığı da anlaşılıyor.

Dünya yaşamımızda sınırlı bir zamanımız var ancak mantıklı düşündüğümüzde aslında her şeyin bir sonu var. Eve aldığımız bir hayvan bir gün ölüyor, çiçek soluyor ya da en yakın dostumuz-sevdiğimiz hayatımızdan çıkıp, gidiyor v.s
Kaçınılmaz sona takılmak yerine An'da kalmak ve An'ı yaşamak gerekiyor. İki saat sonra ne olacağımızın garantisi olmayan bir düzenin içinde yaşıyoruz. Her şey değişiyor-dönüşüyor, bu gerçeği kabullenmek ve hiçbir şeye sonsuza dek sahip olamayacağımızı anlamak gerekiyor. Hepimizin bağımlılıkları var ve kaybetme korkusu içinde hayatımızı kendimize zehir ediyoruz. İşte gerçek özgürlük tüm bağımlılıklardan kurtulmakla başlıyor, yaşamın bile bir sonu olduğunu anlamak aslında ertelemeden ve zamanı doğru kullanarak yaşamayı öğretiyor.

Komşularımdan birisi aylar önce annesini ani bir ölümle kaybetti ve çok ağır depresyona girdi. Bu acıya katlanamadığını ve ölmek istediğini sürekli tekrarlıyordu. Eşi ve çocukları bile onun için bir anlam ifade etmemeye başlamıştı. Psikolojik destek alıp, bir süre sonra bu acıyı aşmayı başardı ve hayatı normale döndü fakat şimdi de kanser oldu, tedavi görüyor. Ölmek isteyen bu insan, şu an sadece yaşamak için mücadale veriyor ve kesinlikle ölmeyi istemiyor çünkü o dönem sağlıklı düşünemiyordu, şu an ise ölüm kapısına geldi ve yaşamının değerini anladı.

Zaman hepimiz için daralıyor ve 3 yaşında bir çocuk bile her an ölebilir. Ölüm gerçeği kabullenilmeli ve ona göre de zaman boşa harcanmamalıdır.

Son düzenleme:

Diacos

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle, ölüm gerçeğini kabullenmiş olmanız güzel birşey çünkü çoğu insan ölene kadar ölüm üzerinde düşünmüyor, şuan nasıl bir çıkmazda olduğunuzu da az çok biliyorum ben de yaşadım ve bazen arada sırada yaşamaya da devam ediyorum bu durumu ama benim size tavsiyem ölümün ve yok oluşun aslında yaşamdan daha iyi olduğunu fark etmeniz, Schopenhauer'ın dediği gibi "Hiç var olmamış olmak en iyi seçenek olurdu." dolayısıyla ölüm korkusunu aşın, sonsuz ihtimallerle dolu bu hayatta yaşamak daha korkunç değil mi aslında?
Düşünmek bir lanet gibidir, size katılıyorum ama güzel bir lanettir, farkındalığınızı arttırır ama derinlemesine felsefe yaptıkça mutluluğunuzun azalacağını da bilmenizi isterim. Mutlu olmak istiyorsanız yapmanız gerek şey çok basit, düşünmeyi bırakın ve kalabalığa karışın böylelikle daha mutlu olursunuz.
Her şey yok olacak, siz öldüğünüzde sizin için her şey bitmiş olacak, aslında bu hayat ilizyonu akmaya devam edecek ama siz yok olduktan sonra, bunun sizin için değeri var mı?
Son olarak, hayatı dolduracak bir şeyler bulun, bir kere geldiniz bu hayata, her ne kadar yaptığımız ve yapacağımız hiçbir şeyin yokluk karşısında değeri olmasa da bize serotonin salgılatacak şeyler yapabiliriz ve yokluğa rağmen yaşayabiliriz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yaşamak, tüm olumsuzluklara rağmen çok güzel fakat insan hep kendine problem edecek bir şeyler buluyor. Sorgulamadan yaşamak insanı mutlu edebilir ama tatmin edeceğini hiç sanmıyorum. Araştırmak ve fikir sahibi olmak, bir kayıp değildir. Mutlu gibi görünen o kitle sonuçta derin yaşamayı bilmiyor, yüzeysel işlerle meşguller ve günü kurtarıyorlar. Kendi adıma detaycı bir insanım ve bilginin yük getirdiğini düşünmüyorum fakat nasıl kullandığınıza bağlı olarak bazen bilmemek daha iyi olabiliyor. Endoskopi videosu izleyen bir hastanın, bir daha Endoskopi yaptıramaması gibi, her şeyi bilmek her zaman için iyi olmayabilir.

Olumlu insanlarla zaman geçirmeye çalışmak, korku değil de komedi filmi izlemek ya da spor yapmak, evcil hayvan beslemek, yoga, Reiki, dağcılık v.s gibi aktivitelere zaman ayırmak, insanın sürekli kendini dinlemeye ayıracağı zamanı azalttığı gibi, Diacos'un bahsettiği serotonin seviyesini de arttıracaktır.

Galileo'ya ölmeden önce "Son sözün nedir?" demişler, kendisi de hiç düşünmeden "Her şeye rağmen dünya dönüyor." demiş. Kabul etsek de etmesek de dünya dönmeye devam edecek, bu sebeple kalan ömrümüzü boşa harcamamalıyız.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ömür vardır içerisinde hazineler barındırır ömür vardır ıçerisinde çakıl taşları barındırır....Önemli olan kalıcı olmak degıldır ınsanlıga katkı veren kalıcı eserler bırakabılmektır...

Fanı dünya bır gun mutlak her beden nefsınden vazgececek ve dunya hayatına gozlerını kapayacaktır...Insan en zor anında dahı sadece ALLAH tan ısteyebılmelı ve dıleyebılmelıdır....Insanlarda bırer olumlu ve kuldur...

Bız ınsanların yapabılecegı bır durum ıse ALLAH ın ıznı ıle caresıne bakılabılınır netıceye donusturulebılınır lakın bız ınsanların otesınde bır yardım durumu ıse ALLAH tan ıstenılmelıdır......

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ömür vardır içerisinde hazineler barındırır ömür vardır ıçerisinde çakıl taşları barındırır....Önemli olan kalıcı olmak degıldır ınsanlıga katkı veren kalıcı eserler bırakabılmektır...

Fanı dünya bır gun mutlak her beden nefsınden vazgececek ve dunya hayatına gozlerını kapayacaktır...Insan en zor anında dahı sadece ALLAH tan ısteyebılmelı ve dıleyebılmelıdır....Insanlarda bırer olumlu ve kuldur...

Bız ınsanların yapabılecegı bır durum ıse ALLAH ın ıznı ıle caresıne bakılabılınır netıceye donusturulebılınır lakın bız ınsanların otesınde bır yardım durumu ıse ALLAH tan ıstenılmelıdır......

Sayın elbiss; gerçekten kendi hayat görüşüne göre çom güzel, tam olması gibi özetlemişsin. Ama ben bir agnostik ateistim ve pragmatist felsefeyi benimsedim. Her bilincin (ruh da denilebilir) bir gün yok olacağı noktasında aynı görüşü paylaşıyoruz. Ancak ben varlığına sadece küçük bir ihtimal verdiğim yaratıcının yarattığı ve varlığından emin olmadığım ölümden sonraki hayat için garanti olan şu anki hayatımı boş(herhangi bir hakaret amacım yok, ben öyle düşünüyorum.) hayaller uğruna feda edemem.
İstediğim yardım bu dünya ile sınırlı.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnsanları ,olayları ve dünyayı anlamaya çalışan insanlar felsefe ile haşir neşir olur, felsefe ile haşir neşir olan insanlar nasıl hala bir dine inanabiliyor şaşırıyorum gerçekten. tabiki bende müslümandım , inancın bağları elbet çok güçlü ama 8-10 yıllık bir süreç içinde yaratıcının sözleri diye inandığım şeylerin insan sözü olduğunu anladım.

Gerçeği arayan kişi esasta tanrıyı arar, tanrıyı nerede ararız tabiki önce kutsal metinlerde,sonrada doğada..bulamadık..işte burdayız ve tanrıya sesleniyoruz..Tanrım seni arıyoruz,sana ihtiyacımız var bize yardım et! biz hala yaşarken bize yardım etmeyen tanrı ölünce karşımıza çıkacak ve bizlere inanıp inanmamamıza göre davranacakmış. gerçekten şahane!

hani bir espri var ya; bu din bir harika dostum :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsanları ,olayları ve dünyayı anlamaya çalışan insanlar felsefe ile haşir neşir olur, felsefe ile haşir neşir olan insanlar nasıl hala bir dine inanabiliyor şaşırıyorum gerçekten. tabiki bende müslümandım , inancın bağları elbet çok güçlü ama 8-10 yıllık bir süreç içinde yaratıcının sözleri diye inandığım şeylerin insan sözü olduğunu anladım.

Gerçeği arayan kişi esasta tanrıyı arar, tanrıyı nerede ararız tabiki önce kutsal metinlerde,sonrada doğada..bulamadık..işte burdayız ve tanrıya sesleniyoruz..Tanrım seni arıyoruz,sana ihtiyacımız var bize yardım et! biz hala yaşarken bize yardım etmeyen tanrı ölünce karşımıza çıkacak ve bizlere inanıp inanmamamıza göre davranacakmış. gerçekten şahane!

hani bir espri var ya; bu din bir harika dostum :)

Teizm niye var o zaman ayrıca Nihilizm'in ne işi var asıl Felsefe'nin içinde? Her şey hiçtir diyorlar yani Felsefe'yi de hiç sayıyorlar ama felsefi bir akım olarak varlık gösteriyorlar, tuhaf olan bu bence...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Teizm niye var o zaman ayrıca Nihilizm'in ne işi var asıl Felsefe'nin içinde? Her şey hiçtir diyorlar yani Felsefe'yi de hiç sayıyorlar ama felsefi bir akım olarak varlık gösteriyorlar, tuhaf olan bu bence...

Teizm; vahiy yöntemi ile kendini tanıtan tanrı inancını temsil ediyor. tabiki buna inanalarda felsefe yapıyor (teoloji-hikmet).... hikmet veya teoloji inanç/iman temeli(poslulat) üzerine inşa edilir... felsefe ise hiçbir temel,sınır hatta tanım kabul etmeyen birşey. nihilizmde felsefeye karşı felsefedir diyebiliriz. felsefeyi yok etmek içinde felsefe yapılabilir.

Kastım felsefe ile haşır neşir olan birinin tanrı sözü olamayacak ölçüde tutarsızlıklar içeren dinlere nasıl inandığıydı. çünkü dinler hem çok eskidir hemde statiktir. her ne kadar hikmet ve teoloji ile yeni bilgilere uyum sağlamaya çalışsalarda genede yapıları gereği bu kısıtlı kalmakta.ve kişinin zihni açıksa; bilim destekli felsefenin inancını hırpalaması olağan olandır.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Teizm; vahiy yöntemi ile kendini tanıtan tanrı inancını temsil ediyor. tabiki buna inanalarda felsefe yapıyor (teoloji-hikmet).... hikmet veya teoloji inanç/iman temeli(poslulat) üzerine inşa edilir... felsefe ise hiçbir temel,sınır hatta tanım kabul etmeyen birşey. nihilizmde felsefeye karşı felsefedir diyebiliriz. felsefeyi yok etmek içinde felsefe yapılabilir.

Kastım felsefe ile haşır neşir olan birinin tanrı sözü olamayacak ölçüde tutarsızlıklar içeren dinlere nasıl inandığıydı. çünkü dinler hem çok eskidir hemde statiktir. her ne kadar hikmet ve teoloji ile yeni bilgilere uyum sağlamaya çalışsalarda genede yapıları gereği bu kısıtlı kalmakta.ve kişinin zihni açıksa; bilim destekli felsefenin inancını hırpalaması olağan olandır.

Felsefeye karşı çıkan felsefi bir akım ve kendi kendine savaş açıyor, öyle mi? Felsefeyi yok etmek için felsefe yapmak da ne demek? :) Bağımsız olması gerekiyor savaş açabilmesi için ve felsefenin dışına çıkması gerekiyor ama yapamıyor değil mi? Kısaca nihilizm kendi anlamsızlığını yani gerçekten bir "Hiç" olduğunu kesinleştirmiş oluyor.:)

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Felsefeye karşı çıkan felsefi bir akım ve kendi kendine savaş açıyor, öyle mi? Felsefeyi yok etmek için felsefe yapmak da ne demek? :) Bağımsız olması gerekiyor savaş açabilmesi için ve felsefenin dışına çıkması gerekiyor ama yapamıyor değil mi? Kısaca nihilizm kendi anlamsızlığını yani gerçekten bir "Hiç" olduğunu kesinleştirmiş oluyor.:)

:rolleyes:

öyle. bu da nihilizmin kendi içindeki çelişkisi.

Şahsi düşüncem ; varoluş gizemi karşında bilimsel metotta dahil hiçbir düşünce sistemi çelişkiye düşmekten kurtulamıyor.. bana bir dayanak verin dünyayı yerinden oynatayım demiş adamın biri :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
:rolleyes:

öyle. bu da nihilizmin kendi içindeki çelişkisi.

Şahsi düşüncem ; varoluş gizemi karşında bilimsel metotta dahil hiçbir düşünce sistemi çelişkiye düşmekten kurtulamıyor.. bana bir dayanak verin dünyayı yerinden oynatayım demiş adamın biri :)

Nihilizm hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilim, haksızlık etmek de istemem sadece gördüğüm mantıksızlığı dile getirdim ama senin de ifade ettiğin gibi hepsinde -bu kadar olmasa da- çelişkiler var.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Nihilizm hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilim, haksızlık etmek de istemem sadece gördüğüm mantıksızlığı dile getirdim ama senin de ifade ettiğin gibi hepsinde -bu kadar olmasa da- çelişkiler var.

Felsefe uçsuz bucaksız birşey. ve bende felsefeci değilim. varoluşçuluk haricindeki felsefi akımlardan anladığımıda iddia edemem. ben hayatın anlamını arıyorum sadece. tüm okumaların ve çabalarım bunun üzerinedir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Arkadaşlar yardım edin, bir sorun çıkmazsa yaklaşık 40 yıl içinde yavaş yavaş öleceğim. Düşünmek gibi öyle lanet bir hastalığa yakalandım ki hayatın akışında sörf yapmak yerine sürekli benimle beraber yok olacak her şeyi düşünüyorum. Var mı bildiğiniz beni ve her şeyi yok olmaktan kurtaracak bir şey?

yokolmaktan kurtulman gerektiğini kim söylüyor ?
yani kurtarma ve kurtulma eylemiyle yokolmak arasında nasıl bir paralellik kuruluyor,
yokolmak kurtulunası ve kurtulunması gereken bir durum mu?
belki de varolmak böyledir-varolmaktan kurtulmalıyız
herşeyin -seninle birlikte- yokolacağını kim söylüyor?
ve neden yardıma ihtiyacın var? yokolmamak için mi istiyorsun bu yardımı
varolmak içinde yardım istemiş miydin?

bir çocuk yapabilirsin ve onun seninle birlikte yokolmaycağını düşünebilirsin-genelde insanlar bunu yapıyor
buralara bir şeyler yazabilirsin ve üstün kişi olabililrsin belki onlar -sonra da- varolurlar
bin yılardır varettiklerimiz var. bilim diye üstüen oturduklarımız. felsefe diye...
onların sesleri yokolmamış gibi

yokolmanın ne olacağını araştırın, belki de varolmanın ne olmayacağını

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
yokolmaktan kurtulman gerektiğini kim söylüyor ?
yani kurtarma ve kurtulma eylemiyle yokolmak arasında nasıl bir paralellik kuruluyor,
yokolmak kurtulunası ve kurtulunması gereken bir durum mu?
belki de varolmak böyledir-varolmaktan kurtulmalıyız
herşeyin -seninle birlikte- yokolacağını kim söylüyor?
ve neden yardıma ihtiyacın var? yokolmamak için mi istiyorsun bu yardımı
varolmak içinde yardım istemiş miydin?

bir çocuk yapabilirsin ve onun seninle birlikte yokolmaycağını düşünebilirsin-genelde insanlar bunu yapıyor
buralara bir şeyler yazabilirsin ve üstün kişi olabililrsin belki onlar -sonra da- varolurlar
bin yılardır varettiklerimiz var. bilim diye üstüen oturduklarımız. felsefe diye...
onların sesleri yokolmamış gibi

yokolmanın ne olacağını araştırın, belki de varolmanın ne olmayacağını

Yok olmaktan kurtulmam gerektiğini kendim söylüyorum.

Yok olmaktan kurtulma sözüyle anlatmak istediğim; şu an bu mesajı yazmamı sağlayan düşüncelerimi dolayısıyla bilincimi sonsuz hale getirmek.

Yok olmak benim için kesinlikle kurtulunası bir durum.

Her şeyin ölünce (benim için) bilincimle yok olacağını bilim söylüyor.

Var olmak kendi seçimim değildi ancak yok olmamayı kendim istiyorum.

Çocuk yapmak benim bilincimi sonsuz hale getirmez sadece genlerimi gelecek nesile aktarır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar