Ölümün bir gizemi daha çözüldü

Neo

Yeni üye


Ölümün gizemlerini hücresel düzeyde çözmeye çalışan bilim adamları, yaşamın bir anda sona ermediğini, sanılanın aksine bir süreç içinde vuku bulduğunu ortaya çıkardı.
Bilim adamları, nefes alıp vermenin ve kalp atışının durması olarak tanımlanan ölümün ardından vücuttaki her bir hücrenin kendi ölüm sürecini başlattığını keşfetti.

Hastaların tekrar hayata döndürülmesi uygulamaları ile ilgili New York Bilimler Akademi’sinde düzenlenen bir konferans, çok sayıda bilim adamını bir araya getirdi.

New York Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Sam Parnia, konferansta yaptığı konuşmada, “Kişi, artık nefes almadığında ve kalbi durduğunda ölü kabul ediliyor. Eskiden bunu değiştirmek için hiçbir şey yapılamayacağı düşünülüyordu. Oysa yeniden canlandırma alanındaki son gelişmeler, kişinin kalbi durduktan saatler sonra bile tekrar yaşama döndürülebileceğini gösterdi” dedi.

Parnia, hücre düzeyindeki ölüm sürecinin saatler sürebildiğini ve geri çevrilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Columbia Üniversitesi Nöroloji Bölümü’nden Dr. Stephan Mayer ise “Eskiden kalbin tüm vücuda kan pompalamayı durdurmasından sonra kişinin oksijen ve gerekli besin maddelerinin eksikliği nedeniyle birkaç dakika içinde kalıcı beyin hasarına uğrayacağına inanılıyordu. Oysa kalp durduğunda, ölüm süreci daha yeni başlamış oluyor. Oksijen ve besin maddeleri yokluğuna bağlı beyin hasarı da çeşitli evrelerde meydana geliyor. Kalbin durmasından sonraki saniyeler içinde beyin aktivitesi etkileniyor ancak besinsiz kalan hücrelerin kendi ölüm sürecini başlatmaları dakikalar alıyor” dedi.

Pennsylvania Üniversitesi’nden Dr. Lance Becker, “Bir kişinin hücrelerine oksijen gitmediğinde hücrelere artık ölme vaktinin geldiği işaretini veren sinyaller gönderiliyor. Bilim, bu sinyalleri ‘bekleyin’ şeklinde değiştirme olanağına sahip” ifadesini kullandı.

Beyni ve kalbi saatlerce sessiz kaldıktan sonra herhangi bir beyin hasarına uğramadan tekrar yaşama dönen insanlar olduğunu hatırlatan Dr. Becker, bu vakalardaki en önemli etkenin vücut ısısının düşmesi olarak tanımlanan hipotermi olduğuna işaret etti.

Hipoterminin beynin oksijen ihtiyacını azaltarak ve hücre düzeyindeki ölüm sürecini durdurarak beyni koruduğuna işaret eden Becker, “Yine de sınırlar var. Beden soğutma teknikleri kalp krizi geçiren bazı hastaların yaşama geri dönmesini sağlarken bazılarında hasar öylesine büyük ki geri dönmek için çok geç oluyor” dedi.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Ölümden geri dönmede, hastanın kalbi tekrar çalıştırıldıktan sonra nasıl tedavi edildiği ve hipoterminin ardından bedenin nasıl ısıtıldığının da büyük önem taşıdığının altını çizen Becker, “Bize hasta oksijensiz kalmışsa oksijen vermemiz ve kan basıncı düşükse yükseltmemiz gerektiği öğretiliyor. Oysa kalbin yeniden çalıştırılmasının ardından verilecek fazla miktarda oksijen, nörolojik hasarı artırıyor. Bu nedenle beyne giden oksijenin miktarını kontrol etmek hastanın tekrar yaşama döndürülmesinde büyük önem taşıyor” dedi.

Parnia ise kalp krizinin ardından hastanın tekrar yaşama döndürülmesi ve tedavi edilmesinde hipoterminin öneminin yıllardır bilinmesine rağmen hastanelerin hipotermiyi standart uygulama olarak kullanmadığına işaret etti.

Parnia, vücut ısısının düşürülmesi ve oksijen miktarının azaltılması ile hastanın herhangi bir beyin hasarına uğramadan yaşama geri dönme şansının artacağını belirtti.

Hayata geri döndürme işlemlerinin etik yanına değinen Mayer, “Beyin hasarı ile ölüm hakkında, yeterli bilgiye sahip değiliz. Hastanın ne kadar nörolojik hasara uğradığını ve bu hasarın geri çevrilip çevrilemeyeceğini de her zaman kesin bir biçimde kestiremiyoruz. Bu nedenle hastayla ilgili alınılacak acil kararlar, aslında devam edebilecek bir hayatın sona ermesine yol açabilir” ifadelerini kullandı.
 

alpi

Yeni üye
Sanki yeni keşfedilmiş gibi konuşmuyorlar mı? İşin içine gizem katacak ya nasıl yapsam derdindeler sanki.
 

Lefty

Aktif üye
İdam mahkumlarının ne kadar acı çektiklerinin de delili aslında, insanın can vermesi o kadar kolay bir şey değil...
 

Lefty

Aktif üye
Ölümden Dönenler Neler Hatırlıyor?

2011’de 57 yaşındaki A isimli bir İngiliz erkek bayılıp hastaneye kaldırılmış. Sağlık görevlileri kasıklarından sonda takarken kalbi durmuş. Beyne giden oksijen kesilmiş. A ölmüş.
Fakat sonra neler olduğunu hatırlıyor. Doktorlar kalbi çalıştırmak için şok uygulamışlar. A bu arada konuşmaları duyuyormuş. Sonra tavanda tuhaf bir kadın görmüş. Bedeninden ayrılıp onun yanına çıkmış. “Sanki beni tanıyordu, sanki ona güvenebilirmişim gibi geldi,” diye hatırlıyor. “Yukarıdan bedenime baktım, hemşire ve kel kafalı bir doktor uğraşıyordu benimle.”
Hastane kayıtları A’nın bilincini yitirmişken gördüğü insanların gerçekten de orada olduklarını ve A’nın anlattığı işlemleri yaptıklarını doğruluyor. Oysa biyolojik kurallara göre, bu üç dakikalık ara aşamada yaşananları A’nın fark etmesi mümkün değil.
A’nın hikayesi ölüme yakın deneyim yaşayanların hissettiklerine dair inançlara ters düşüyor nitelikte. Bugüne kadar, kalbin durduğunda beyne oksijen gitmediği için farkındalık halinin son bulduğuna inanılıyordu. O noktada kişi tıbben ölüdür. Fakat onu geri getirmek hala mümkün olabilir.
Böyle bir deneyim yaşayanlar, yani ölümden dönenler o ana dair hatırladıklarını anlatmıştır. Doktorlar genellikle bu anlatıları halüsinasyon olarak değerlendirip göz ardı etmiş, araştırmacılar ise ölüme yakın deneyimleri bilimsel araştırmaların erişebileceği alan dışında gördükleri için bu konuya fazla el atmamıştı.

Fakat New York’taki bir üniversitede resüsitasyon (canlandırma) bölüm başkanı Sam Parnia ve ekibi dört yıl boyunca 2000 kalp durması vakasında yaşananları inceledi.
Bunların yüzde 16’sı hayata geri döndürülebilmişti. Parnia ve ekibi bunların 101’inin kalp durması sırasında yaşadıkları deneyimleri inceledi. Amaçları, bu insanların zihinsel ve bilişsel olarak etraflarında olup bitenlerin farkında olup olmadıklarını tespit etmekti.

Ölümün yedi tadı

Araştırmaya katılanların yaklaşık yarısı ölüm anına dair bir şeyler hatırlıyordu. Fakat A ve başka bir kadının yaşadığı beden dışına çıkma deneyimi dışında, diğer hastaların anlattıkları o sırada gerçekleşen asıl olaylarla örtüşmüyordu.
Onların anlattıkları rüya benzeri, halüsinasyon içeren senaryolardı. Bunları yedi kategoride toplayan Parnia “Çoğu, ölüme yakın deneyimler olarak bilinen anlatımlarla benzerlik göstermiyordu. Zihinde yaşanan ölüm deneyimi geçmişte farz edilenlerden farklıydı,” diyor.
Bu yedi deneyim şöyle sıralanıyor:
Korku
Hayvan ya da bitki görmek
Parlak ışık
Şiddet ve eziyet
Dejavu
Aileyi görmek
Kalp durması sonrası olanları hatırlamak

Bu deneyimlerin bazısı korkunç, bazısı ise mutluluk verici olarak tanımlanıyor. Bir hasta, “Bir törene katılmıştım… benim yakılmam için yapılan bir törene,” diye hatırlarken bir başkası da “Benimle birlikte dört kişi daha vardı, kim yalan söylüyorsa o ölecekti… Tabut içinde insanların dik bir şekilde gömüldüğünü gördüm,” diye anlatıyordu. Biri “derin bir suyun içinde sürüklendiğini,” bir başkası ise “kendisine öleceğinin ve bunun en çabuk yolunun, hatırladığı en kısa kelimeyi söylemekten geçtiğinin söylendiğini” belirtiyordu.
Bazıları ise tam tersi bir duygu hissettiklerini ifade ediyordu. Araştırılanların yüzde 22’si “huzur ve mutluluk” duygusu hissetmiş, bazıları “çiçeksiz bitkiler” ya da “aslanlar ve kaplanlar”, “parlak bir ışık” veya aileleriyle kavuşma anını gördüklerini söylemişti. Duyumlarda bir artış, zamanın geçişiyle ilgili algıda çarpılma ve bedenden ayrılma hissi de yaygın olarak anlatılanlar arasındaydı.
Parnia, ölümden dönen insanların o anda bir şeyler hissettiklerine dair anlatıların gerçek olduğunu, ancak bireylerin bunları nasıl yorumladıklarının geçmişlerine ve önceki inançlarına bağlı olduğunu belirtiyor.
“Ruh, cennet, cehennem gibi şeyler anlatıldığında ne demek istediklerini anlaması zor. Çünkü doğduğunuz yere ve geçmişinize, kültürünüze bağlı olarak neyi nasıl yorumladığınız da değişecektir. O yüzden bu anlatıları dinsel boyuttan kurtarıp objektif kılmak önemli.”

Objektif yaklaşım

Araştırmacılar kimlerin ölüm anında bazı şeyler hatırlayabileceği konusunda öngörüde bulunmalarını sağlayacak herhangi bir özellik keşfetmiş değil. Ayrıca bazı insanların korkunç şeyler hatırlarken bazılarının neden huzur hissettiği de bilinmiyor.

Parnia, ölüme yakın deneyimleri hissedenlerin sayısının bu araştırmaya yansıyanlardan daha fazla olduğuna inanıyor. Birçok vakada ise kalp durmasının ardından beyinde gerçekleşen şişme nedeniyle ya da verilen yatıştırıcılar yüzünden hafıza silinmiş oluyor.
Fakat insanlar o ana dair herhangi bir şey hatırlamasa da bilinçaltında etkileniyor yine de. Parnia, kalp durması sonrası hastaların yeniden hayata döndürülmesinin ardından tepkilerin büyük farklılık göstermesini buna bağlıyor. Bazıları ölümden korkmayan, fedacı bir yaklaşımı benimserken, bazıları da stres sonrası travma belirtileri gösteriyor.
Parnia ve ekibi bu araştırmanın devamı olarak bu soruları ele alacak çalışmalar planlıyor. Ölüme yakın deneyimlerin dini ya da şüpheci yaklaşımdan arındırılarak objektif ele alınması konusunda da bu çalışmaların katkıda bulunmasını umuyor.

DERGİ - Ölümden dönenler neler hatırlıyor? - BBC Türkçe
 

Lefty

Aktif üye
Prof. Dr. Sam Parnia uzun zamandır ölüm ve sonrasını inceliyor. Habertürk yakın zamanda haber yapmış ancak bu araştırmalar çok uzun zamandır devam ediyordu. Hasta ölü kabul edildikten sonra bilincin açık olması, ruhun varlığının en önemli kanıtlarından birisidir.

Araştırma ortaya koydu: Öldükten sonra bilinç hala açık!

Yeni bir araştırma, öldükten sonra bilincimizin hala açık olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, kalp durduktan sonra dahi bilincin çalışmaya devam ettiğini açıkladı. Bu da klinik olarak ölü kabul edilseniz de bilincin hala açık olduğuna işaret.

Kalp durduğunda beyne giden kan akımı hızla kesilir ve bu an, hastanelerde resmi ölüm zamanı olarak kaydedilir. İngiliz gazete Express.co.uk'de yer alan habere göre; Dr. Sam Parnia, Amerika ve Avrupa'daki kalp durması olarak bilinen kardiyak arrestleri inceledi.

Dr. Parnia, kalbi duran, klinik olarak ölü kabul edilen ancak hayatta kalmayı başaran kişilerin etrafında ne olup bittiğini anladıklarını, hatta kendi ölümünün ilan edilmesini bile duyduğunu gösteren bazı kanıtlar olduğunu söyledi.

Şimdi Dr. Parnia ve ekibi, türünün en büyük çalışmasını yürütüyorlar. Araştırmacılar, beyni ölüm eşiğinin ötesinde gözlemlemek için daha kesin metotlar geliştirmeye odaklandıklarını vurguladılar.

Kaynak: https://www.haberturk.com/arastirma-ortaya-koydu-oldukten-sonra-bilinc-hala-acik-2238334
 

ls2

Aktif üye
Böceklerin ruhunu niye kimse araştırmıyor, bir böcekten farkımız ne? bize bir ruhumuz olduğunu kim söylüyor? hepsi tırt gibi çünkü beynin bir ruha ihtiyacı yok görünüyor..
 

kahin

Yeni üye
teizmdeki insan ruhu kavramı, tanrıyla eşdeger bir soyutluk olarak lanse edilmiş. bakınız bu imkansız!!

insan tanrı olamaz, insan yoktan varolmuşsa, tanrı değildir zaten, bu yüzden ruh mantıgını asla
ciddiye almadım..

ruh sonsuza dek varolmak, tanrı sonsuza dek varolmak, o zaman ruh tanrıdır.

aralarındaki tek fark, biri yaratan biri yaratılan, ama mantık hatasınıda buldum,
yaratan sonsuz ve ebedi olabilr bu mantıklı, ama yaratılan sonsuz ve ebedi(yaratılmamış)
olamaz bu imkansız bunu ispatlamak için tanrı olmaya gerek yok..
 
Son düzenleme:

kahin

Yeni üye
yaratılmış bir canlının, ruhu olması demek, hayvanların bitkilerin, hatta böceklerınde ruhu
olması anlamına gelirki, cennet denilen yerde tıpkı dünya gibi olurdu, eğer orda yaşlanmıyorsak
o zaman cennet tanrının katında olurdu, tanrının katında yaratılmış bir canlı olabilirmi?
mantık dışı olmazmı??????????? işte bu yüzden ruh yok ruh olmaz imkansız mantıksızdır.


tanrının katında yalnızca tanrı veya tanrılar olabilr, örnegin olimpısın tanrıları bu mitolojk tanrılar
en az yehova tanrı ve allah kadar güçlüler neden? olmasın çoklu tanrılar iyi tanrılar
ve kötü tanrılar.. mantıklı geliyor.

sadece 1 tanrı olduğunu kim? ispatlıyabilirki,, tanrıyı geçtim daha niçin? varolduk
önce onu ispatlıyalım, eğer niçin? varoldugumuzu ispatlıyabilrsek( imkansız olasılık)
tanrıyıda bulmuş oluruz.
 
Son düzenleme:

ls2

Aktif üye
teizmdeki insan ruhu kavramı, tanrıyla eşdeger bir soyutluk olarak lanse edilmiş. bakınız bu imkansız!!

insan tanrı olamaz, insan yoktan varolmuşsa, tanrı değildir zaten, bu yüzden ruh mantıgını asla
ciddiye almadım..

ruh sonsuza dek varolmak, tanrı sonsuza dek varolmak, o zaman ruh tanrıdır.

aralarındaki tek fark, biri yaratan biri yaratılan, ama mantık hatasınıda buldum,
yaratan sonsuz ve ebedi olabilr bu mantıklı, ama yaratılan sonsuz ve ebedi(yaratılmamış)
olamaz bu imkansız bunu ispatlamak için tanrı olmaya gerek yok..
başka deyişle; bir tanrının sonsuzluk sözü vermesi paradokstur. sonsuzluğu kavrayamayan ama aynı zamanda yok olmak istemeyen insan bilincinin hayali kurgusudur sonsuz cennet hayali.

Bir Tanrı varsa yaratılanlar tarafından elbet ancak paradoksal olarak tanınabilir.(kierkegaard)

doğru.

peki ama gerçek bir tanrı nasıl ve neden sonsuzluk sözü/vaadi verir?

gerçekten konuşsaydı bu sözü vermek zorunda kalabilir miydi? valla kalırdı sanırım. sizi 100 milyar yıl cennette yaşatırım sonrasına bakacaz dediği anda biz nankör insanlar eminim artık bu tanrıyı fazla takmazdık. (kuran insana çok defa nankör der, sanırım öyleyiz:))
 
Böceklerin ruhunu niye kimse araştırmıyor, bir böcekten farkımız ne? bize bir ruhumuz olduğunu kim söylüyor? hepsi tırt gibi çünkü beynin bir ruha ihtiyacı yok görünüyor..
Katılıyorum. Tanrı bizi şu anki halimizle yoktan var edebilir. Kaybolmayan, bu dünyayı aşan bir parçamızın olmasına gerek yok.
 
Üst