Neler yeni

Ölümsüz olmak ister miydiniz?

ls2

Aktif üye
bu soruyu birde tersinden düşünmek gerek; ölümsüz olmak istemiyorum demek ölmek istiyorum demek diğer yönü ile. peki neden ölmek isteriz? bilmediğimiz birşeyi neden isteriz? bu da garipliklerimizden biri bence. Sevgili Mor ve Ötesi, kurtulmak için ölmek isteriz demişti. evet öyle. katılıyorum. ama birde eklemek istediğim birşey var buna; ölümün mutlak olduğunu biliyoruz. ölmek istemek birazda bu kabullenişten ölümle arayı iyi tutma/ölüm korkusunu hafifletme gayreti gibi geliyor bana..yoksa insanın bilmediği birşeyi istemesi açıklanabilir değil..

"ictenlik"

FSEditör
Ölümsüz olmak ister miydiniz?Evetse neden?Hayırsa neden?
Neleri yapardınız? Ertelediklerinizi mi? Neleri ertelediniz?(Evetse)
Neden istemezdiniz? Sizi kıran üzen süreci etkileyen neler?(Hayır)
Ben zaten ölümsüzüm; ölüm bi yanılgı değil mi?
Ama bu hayatta hiç ölmesek ve yeniler de doğmaya devam etse çekilmezdi, Yani bu dünyada aynı bedende aynı koşullarda bitmeyen bi hayatı ben istemezdim; Daha bugün ölmek istedim altı üstü bi grip ya da üsye müsye;

seridea

Yeni üye
ölü olduğumuza göre uyanmak bence ölümsüz bir hareket olur

ElChupakabra

Yeni üye
Madem mümkün olmayanı hayal ediyoruz.. Hem ölümsüz olmak hem de dinozorlar çağına yolculuk edip geçmişi tümden yaşamak ve bugünden geleceğe sonsuza dek yaşamak isterdim.. Bazıları cevap verirken ileride olabilecekleri düşünmüşler ve olumsuz yaklaşımda bulunmuşlar, hollywood da vampir filmlerinde filan çok yapar bu tür yaklaşımları lanetlenmiş bir ölümsüzlük.. İlerisini düşünmem ben şu an benim ve istiyorum aynı nehirde zaten iki kez yıkanamıyorum, kısacık ömrümüzde bile kendimizi, fikirlerimiz ne kadar çok değiştiriyoruz, o halde şu anki ben istiyorum, her şey gelip geçerken kalıcı olmak, pi sabiti gibi durmak istiyorum.. Ve son olarak ölümün gerekliliğine inananlar hadi şu an öldürün kendinizi!!! Olmaz dimi daha gençsiniz veya yaşlısınız ama yapacak bir iki işiniz daha var dimi.. Kabul ediyormusunuz ölümü! Bir gün daha durun isterseniz bir gün daha verin kendinize yarın ölürsünüz, hem belki yarın olduğunda belki bir gün daha erteleyeyim dersiniz........

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Ölümsüzlük olsaydı neler olabileceğini düşündüğüm zaman, içim kararıyor ve niye bu işin peşine düştüklerine anlam veremiyorum.

Ölümsüz olduğumuz takdirde herkesin bildiği gibi Dünya'da yer kalmayacaktı ve bu kez de "İnsanı nasıl öldürebiliriz?" diye onu araştıracaklardı. Bu formülü bulana kadar da yapacaklarını düşünmek bile istemiyorum. Mesela; gezegendeki insan sayısını azaltabilmek için bazı insanları uzaya yollayacaklardı ve ölümsüz olduğunuz için sonsuza kadar boşlukta sallanıp, duracaktınız. Bir uzaylı vicdan yapıp, insanları toplasa ve kendi gezegenine götürse, o zaman da sonsuza kadar üzerinizde deney yapacaklardı ve ölmediğiniz için de asla kurtulamayacaktınız. Yine toprağın altına gömseler, havasızlıktan ölmeyeceğiniz için sonsuza kadar orada, o şekilde kalacaktınız. İnsanı nasıl öldürebiliriz diye deneyler yaptıkları sırada sizi bin parçaya bölecekler ama yaşamaya devam edecektiniz. Kısacası düşünmesi bile korkunç ve ölüm; insanlar için bir kabus değil, tam tersi bazı koşullara teslim olmaması adına bir çeşit zorunluluktur.

Son düzenleme:
Evet. İlk önceliğim insan türünün farklı gezegenlere yayılmasını sağlayıp insanlar arasında çeşitlilik sağlamak olurdu. Ondan sonra bu çeşitlilik sayesinde çok farklı kültürler, çok farklı inanışlar olmasını sağlayıp gezegen gezegen dolaşırdım. Canım sıkılırsa gezegenleri savaştırıp star wars tadında bir şey yapardım.

Ölümsüzlüğümü ölümlülere gösterip hava atarak ego tatmini de yapabilirdim.

Tek başıma uzay gemime atlayıp uzayın keşfedilmemiş köşelerini de araştırabilirim.

Yaşamaktan canım sıkılırsa ölene kadar ölmenin yollarını arardım.

Bol bol üreyip çocuklarımdan ülke kurardım.

Kendi dinimi kurup kendimi tanrı ilan ederdim.

Beni öldürmek için benim aracılığımla kurulmuş bir suikastçi örgütü kurup onlardan kaçardım.

Ölümsüz olursam yapmak istediklerim yukarıdakiler + sonsuz kadar olacaktır.

M3CSL

Üye
Ölümsüz olup napıcam, bir mutlu bir mutsuz, kalıcı mutlu olamadığım, kalbimin bir türlü tatmin olmadığı, sıkıntıları olduğu dünyada.

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Ölümsüzlük bulunacaktır hiç kuşku yok hatta 2029-2045 arası bunun gerçekleşeceğini söyleyen bilim insanları var. Dünya yaşanmaz hale geldikten sonra ölümsüzlüğün ne anlamı var, bilmiyorum. Başka gezegen hayali kurmanın da bir mantığı yok çünkü orada da başka yaşamlar var, insana hayat hakkı tanımazlar.

https://www.youtube.com/watch?v=GhHmE7AzlHU

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Bilim ölümü yenebilecek mi? (Daniel Zajfman)

Dünyanın en eski bilim ve teknoloji şirketlerinden birisi olan Merck, 350’nci yaşını kurulduğu kent olan Darmstadt’ta organize ettiği ‘Curious 2018’ isimli bilimsel merak ve gelecek temalı konferans ile kutladı. 3 gün süren konferansın konuklarından olan dünyanın en iyi araştırma enstitüleri listesinde ABD dışında ilk ona giren Weizmann Institute’ün başındaki isim Profesör Daniel Zajfman NTV.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

1- HAZIR KONUŞMACI OLARAK YER ALDIĞINIZ KONFERANSIN ANA KONULARINDAN BİRİSİ GELECEKKEN İSTERSENİZ BU KONU İLE BAŞLAYALIM? SİZİN ÖNÜMÜZDEKİ ON YILDAN BEKLENTİNİZ NELER? EN İNOVATİF 10 ENSTİTÜDEN BİRİNİN BAŞINDA BULUNAN BİR BİLİM İNSANI OLARAK EN AZINDAN HAYALİNİZ NELER?

Benim ülkemde bir söz vardır: "tahminler aptallar içindir" Tahminde bulunmak hayli güç. Ama işlerin ne kadar hızlı bir şekilde geliştiği hakkında birkaç şey söyleyebilirim. Zira bu gelecekte pek çok şeyin ne kadar hızlı bir şekilde değişeceği konusunda bize bilgi verebilir. Son elli yıla baktığımızda bilimsel ilerlemenin çok hızlandığına şahit olduk ve bu ivmenin azalacağını düşünmüyorum, en azından önümüzdeki on yıl için. Hayatımıza yenilik olarak ne girecek söylemek zor ancak hangi alanda devrimsel yenilikler olacağını söyleyebilirim: Sağlık. Sadece yeni ilaçların veya tedavilerin ortaya çıkmasından dolayı değil. Zira ilerleyen yıllarda hastalıkları iyileştirmekten ziyade (günümüzde yaptığımız tam olarak bu) insanları tedavi etmeye başlayacağız. Bu çok farklı bir konsept ve bu kendimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekliliğini ve başkalarının bizim hakkında daha fazla şey bilmesini beraberinde getirecek. Peki başka birinin bizimle ilgili daha önce görülmemiş şekilde bilgi sahibi olmasına ne kadar hazırız? Tabi bir de biz bu şeyleri öğrenmeye hazır mıyız? Daha anlaşılır olmak adına size bir örnek vereceğim. Farz edelim sizin bir bebeğiniz oldu ve bir bilim insanı olarak size bebeğinizin 85 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledim. Bir baba olarak bu bilgiye sahip olmak ister misiniz? Akıllı telefonların, Facebook’un dünyayı değiştirdiğini düşünüyorsanız bekleyin ve görün onlar asıl değişiklik bu bilgiye sahip olduğumuzda gerçekleşecek ve bu on yıldan da kısa bir sürede gerçekleşebilir. Zaten bilim için on yıl çok kısa bir süre çünkü bu bir nesil demek. iki yüzyıl önce doğduğunuz yerde ölüyordunuz ve yaşadığınız yer hayatınız boyunca pek değişime uğramıyordu. Şimdi ise genellikle doğduğunuz yerden farklı bir ülke veya kentte ölüyorsunuz ve ömrünüz boyunca çevrenizde pek çok değişikliğe şahit oluyorsunuz. Tabi bir de machine learning, yapay zeka ve kuantum bilgisayarları konusu var ki bunlar bize daha sofistike imkanlar ve hız sağlayacak

2- HAZIR KONUSU AÇILMIŞKEN YAPAY ZEKA VE KUANTUM BİLGİSAYARLARININ BİLİM İNSANLARININ ÇALIŞMALARINDA NELERİ DEĞİŞTİRECEĞİNE ÖRNEKLER VEREBİLİR MİSİNİZ?

Size bugünün imkanları ile çözemediğimiz bir sorundan örnek vereyim: Travelling Salesman Problem (Seyyar Tüccar Problemi) ABD’de yaşadığınızı varsayalım ve bir şeyler satıyorsunuz. En az sürede en fazla kenti en ucuz şekilde nasıl ziyaret edebileceğinizi bilmek istiyorsunuz. Eğer seyahat listenizde 15 kent varsa bir bilgisayarın size bu sorunun cevabını vermesi 100 saniye alır. Eğer listenizde 25 kent varsa bilgisayarın ihtiyaç duyacağı süre 10 bin saniyeye çıkar ve kent sayısı arttıkça çözüm için bekleme süresi inanılmaz derecede uzar. Günümüz bilgisayarlarından on kat hızlı bir bilgisayara sahip olmak da bu sorunun çözümü değil. İlaçlar üzerinde çalışırken de benzer sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz çünkü bu süreçte çok fazla kombinasyonu hesaplamamız gerekiyor. Kuantum bilgisayarları bunun çözümü olacak. Sadece daha hızlı oldukları için değil farklı bir mantalite ile çalıştıkları için. Su anda çok uzun sürede çözebildiğimiz bu kompleks sorunları kısa surede çözmeye başladığımızda işler daha mükemmel hale gelecek. Çünkü bilgisayarlar ile ilaç tasarlamak şu an için başlangıç aşamasında zira çok komplike işler yapamıyoruz. Ancak kuantum bilgisayarları ile bu alanın oldukça gelişeceğine şahit olacağız. Örneğin bir deney yapmaktansa ilacın kendisini bu cihazlar ile tasarlayabileceğiz ve bunun araştırmalara çok büyük bir etkisi olacak. Hala gidilecek yolumuz var. Ama bu işte öğrendiğim bir şey varsa o da “Asla bunu yapmak imkansız” cümlesini kurmamaktır.

3- İMKANSIZ DEMİŞKEN SİZCE BİLİM GÜNÜN BİRİNDE ÖLÜMÜ YENMEYİ BAŞARACAK MI? İNSANOĞLU BİR GÜN ÖLÜMSÜZLÜĞE ULAŞACAK MI?

Sanmıyorum. Böyle düşünmemin bir sebebi var. Belki günün birinde insan vücudunda aksayan her şeyin yerini yenileri ile değiştirecek teknolojiye sahip olacağız ama sonra adına evrim dediğimiz bir duvara çarpmamız kaçınılmaz. Evrim için yeni nesillere ihtiyacınız var. Başka bir deyişler bir önceki nesil ölmeli ki sıradakiler evrimin devamını sağlayabilsin. Evrimin devam etmesini istiyorsak ölmek zorundayız. Dediğim gibi “Asla bunun gerçekleşmesi imkansız” dememek lazım ancak evrimin devamı için birilerinin ölerek yerlerini yeni nesillere bırakması lazım.

4- PEKİ ÖLÜMSÜZLÜK EVRİM DUVARINA ÇARPACAK İSE İNSAN HAYATINI EN FAZLA NE KADAR UZATABİLİRİZ. BUNUN SINIRI KAÇ YIL OLABİLİR?

Yahudiliğe göre bu süre 120 yıl (gülüyor) Ancak bilimsel olarak bir sayı vermek şu an için mümkün değil. Bundan yüz yıl önce ortalama insan ömrü 42 yıldı. Ben 60 yaşındayım o zamanlarda yaşıyor olsaydım belki çoktan ölmüş olacaktım. Bugün bu 80 yıl başka bir deyişle yüz yılda insan ömrünü iki katına çıkarmayı başardık ve bu süre artmaya devam edecek ama dediğim gibi evrim yüzünden bir noktadan sonrasına gidemeyeceğiz.

5- HAYATINI BİLİMSEL İLERLEMEYE ADAMIŞ BİR İNSAN OLARAK EN BÜYÜK KORKUNUZ NE?

Daha az insanın bilimden uzak eğitim alması. Aynı zamanda günümüzde daha sıkça karşılaştığımız anti bilim hareketleri. Bu hareketler pek çok ülkede karşımıza çıkıyor bilim ve teknolojinin beşiği diyebileceğimiz ABD’de bile Evrim karşıtı, bilim karşıttı bu hareketleri gözlemlemek mümkün ve bu hareketlerin yavaş yavaş büyüdüğünü görüyorsunuz. Bunun nedenlerinden biri bilimden uzak eğitim. Çünkü bilimden uzak eğitim alan bir kişinin manipüle edilmesi oldukça kolaydır. Örneğin 2011 yılında Japonya’da meydana gelen tsunami felaketi nedeniyle binlerce insan öldü. Ancak basın aylarca Fukuşima Nükleer Santrali’ni manşetlerine taşıdı. Ben fizikçiyim ve nükleer enerji hakkında az çok bir şeyler bilirim. Bu kazadan sonra her yerde nükleer enerjinin tehlikeli olduğu yazılmaya başlandı ancak bu doğru değil. Tsunamiden binlerce kişi öldü ama nükleer santral nedeniyle 4 kişi hayatını kaybetti. Medya korku dolu başlıklar attı çünkü korku satar. Ancak korkunun satmasının yegane sebebi insanların bilimsel eğitime sahip olmamaları. Korku aynı zamanda siyasette önemli adımların atılmasına da neden olur. Örneğin bugün bu konferansın düzenlendiği ülke olan Almanya, Fukuşima’yı örnek göstererek 6 ay sonra ülkedeki tüm nükleer enerji tesislerini kapatma kararı aldı. Aslında Fukuşima’ya baktığınızda karşınıza çıkan tablo oldukça farklı. Bundan 40 yıl önce birilerinin o bölgeye nükleer santral kurması oldukça yanlış bir fikirdi. Doğal afet riskinin bulunduğu o bölgeye asla böyle bir tesis inşa edilmemeliydi. Dediğim gibi bu kazada sadece 4 kişi öldü kömür ve benzeri maddeler ile üretilen enerjinin neden olduğu kirlilik nedeniyle ise her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Medyayı suçlamıyorum onlar işlerini yapıyorlar ancak insanların bu tarz haberlere karşı daha sorgulayıcı olmaları gerekiyor. Bir başka korkum ise bilimin hükümetler veya şirketler tarafından kendi çıkarları yönünde kullanılması. Biz bilim insanları bilimin toplum iyiliği için olduğuna inanırız ancak birileri bunu başka bir amaç için kullanmaya yeltenebilir. Önümüzde nükleer bomba örneği mevcut. Bilim çoğunlukla toplumun yararı için kullanılıyor, tabiki yeni silahlar da geliştiriliyor ancak totale baktığımız zaman bilimin ağırlıkla toplumun faydasına hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bilim çok güçlü bir şey ve bu bazen beni korkutuyor. Tabiri caizse bilim size tanrısal güçler veriyor ancak tanrının bilgeliğine sahip değiliz. Bu bilgeliğe ulaşmak için bilim insanlarının farklı disiplinlerde de eğitim alması gerekiyor. Çünkü sadece bilim alanında iyi olursanız bu yeterli olmaz.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bilim-olumu-yenebilecek-mi-daniel-zajfman-ntv-com-trnin-sorularini-yanitladi,VzvsfikidEKQM5J9bDgelA?_ref=infinite

Şu başlığı her gördüğümde içimden bir ses hemen evet diyor. Galiba içimdeki ses benden bile daha çok ölümsüz olmak istiyor.

kahin

Yeni üye
Ölümsüz olmak ister miydiniz?Evetse neden?Hayırsa neden?
Neleri yapardınız? Ertelediklerinizi mi? Neleri ertelediniz?(Evetse)
Neden istemezdiniz? Sizi kıran üzen süreci etkileyen neler?(Hayır)
ölümsüz olmak istiyorum, çünkü delicesine aşık olduğum kadın bu dünyada bir hata yapmış
ve bedelini ödemiş ,bir başkasıyla evlenmiş ve ayrılmış ve dul yaşıyor bir kadın için tanrının
verebileceği en ağır cezayı almış. işte bu kadınla evlenmek ve sonsuza dek beraber yaşamak için ölümsüz olmak istiyorum her zihnin yaşama karşı bir amacı vardır.
benimde amacım bu gerçek aşkımla sonsuza dek beraber yaşamak.
ölümden sonra yaşam varmı? hiç kimse bilemez ama varsa biz büyük sırprizler bekliyor. olucak. özelliklede benim tanrıya sorucağım milyonlarca soru olucak gerçekten özgür iraedem varsa bu soruları tek tek sorucam. ama bana göre tanrı hariç herşey belirsiz. bir yaşam var yaşamın amacı olsa bile bizler yaşamın amacını tam olarak bilemiyoruz.

ehehhe:)

bu gün ölümsüz olmayı hak edecek ne yaptın:p
Ölümsüzlüğü ararken garanti olduğunu düşündüğüm yaklaşık elli senemi harcamak için hiç bir şey yapmadım. Ölümsüzlüğü başkası bulsun ben de ondan öğreniyim banane ben tembelim.

Phi

Aktif üye
Web sitesi
www.felsefe.net
ölümsüz olmak istiyorum, çünkü delicesine aşık olduğum kadın bu dünyada bir hata yapmış
ve bedelini ödemiş ,bir başkasıyla evlenmiş ve ayrılmış ve dul yaşıyor bir kadın için tanrının
verebileceği en ağır cezayı almış. işte bu kadınla evlenmek ve sonsuza dek beraber yaşamak için ölümsüz olmak istiyorum her zihnin yaşama karşı bir amacı vardır.
benimde amacım bu gerçek aşkımla sonsuza dek beraber yaşamak.
ölümden sonra yaşam varmı? hiç kimse bilemez ama varsa biz büyük sırprizler bekliyor. olucak. özelliklede benim tanrıya sorucağım milyonlarca soru olucak gerçekten özgür iraedem varsa bu soruları tek tek sorucam. ama bana göre tanrı hariç herşey belirsiz. bir yaşam var yaşamın amacı olsa bile bizler yaşamın amacını tam olarak bilemiyoruz.
supermis bu :)

sen kadini seviyorsun diye olumsuz olmak istiyorsun ve evlenip ayrildi diye tanrinin cezasi olarak goruyorsun :)

kadin seni seviyor mu? hic dusundun mu? kendi sevgin ugruna gozunu karartip karsindakini goremeyecek kadar acizlestiren bu hirsin, kadinin duygularini nasil hice sayabilir ki?

bence sen ol, oldukten sonra olacaklari yasamanin zevkini yasa orada zaten olumsuz olacaksin huriler falanda var ohh kebap.

ls2

Aktif üye
Ölümsüzlüğü ararken garanti olduğunu düşündüğüm yaklaşık elli senemi harcamak için hiç bir şey yapmadım. Ölümsüzlüğü başkası bulsun ben de ondan öğreniyim banane ben tembelim.
50.ci yılın şafagında doğuya bak!

lokman hekimin oğlu ls2:cool:

kahin

Yeni üye
supermis bu :)

sen kadini seviyorsun diye olumsuz olmak istiyorsun ve evlenip ayrildi diye tanrinin cezasi olarak goruyorsun :)

kadin seni seviyor mu? hic dusundun mu? kendi sevgin ugruna gozunu karartip karsindakini goremeyecek kadar acizlestiren bu hirsin, kadinin duygularini nasil hice sayabilir ki?

bence sen ol, oldukten sonra olacaklari yasamanin zevkini yasa orada zaten olumsuz olacaksin huriler falanda var ohh kebap.
delicesine aşık olduğum kadın cenette yaşarken kim? takar hurileri benim gözüm sadece
gerçek aşkını görür,bunu sen anlıyamazsın, gerçek aşkın acısı insanın ruhuna işler ,yok eder parçalar, fiizksel acılar tedaviyle er yada geç geçer ama aşk acısı görünmezdir.
ölümsüzdür. ben ölümsüzlüğü aşkın acısından buldum, tanrı her insana farklı acılar vermiştir. benimkı gerçekten çok acı bir durum,tıpkı afrikalı bir cocugun açıktan ölme anı gibi tanrı beni infaz etti tek şansım ölmek ve o kadını bulmak umarım tanrı dışında
cennet ve cehennem vardır.
aşkımın ne kadar? güçlü olduğunu bilmiyorsun, ölümlü insan
gerekirse aşkım için cehennemde sonsuza dek yanmayada razıyım. yeterki o beni sonsuza dek
sevsin yeter bana tanrıdan ne para? ne pul? başka birşey istemem. ben geçici zevkler peşinde değilim. sadece ölümsüzlük ve gerçek aşkımı isterım.
tabi cennet ve cehennem gerçekten varsa umarım vardır.
çünkü adil bir tanrı ve adil bir yer herkesin hayalidir. atheistin deistin agnostigin, hiç bir canlı beni kandıramaz onların için okurum ben, herkesin bir hayali vardır. ve bu adil hayalde
cennet varsa huriler ve gilmanlar yoktur.

bir cennette varsa insanlar sevdikleriyle beraber olmuyorsa cennet cehennemden farksızdır.
eğer kötüler cehennemden cennete geliyorsa cennete cehennemden farksızdır.
böyle bir tanrıda anlamsızdır.
herkes aşık olamaz, tanrı bu insanları bir anlam için seçer! aşık olan insanlar aşırı duygusaldır ama aşkları çok güçlüdür. aşkı için ölümü bile göze alır.
bu yüzden karşılıksız aşk yoktur, sadece dejavü olmuş gerçek kaderler vardır.
o aşk bu dünyaya ait değilse bir başka yere aittir .. er yada geç ruh eşleri birbirini bulur ve
sonsuza dek yaşar.
insan birini görünce aniden aşık olmaz o aşk zaten o insanın hayalindedir. günü gelince
o resmi görür ve aşık olur. işte bu gerçek aşktır. çünkü gerçek aşk hayalındedır. aklındadır.
o resme en çok benzeyen karakterde senin ruh eşin yani gerçek aşkındır.

Son düzenleme:

elbiss

Yeni üye
HAYIR İstemezdim ...Vakti saatim geldiğinde gitmek en güzeli....Sıramı sıradaki kardeşlerime bırakmak en güzeli...

Bu dünyada ebedi kaldıgım sürece Bizi yaratan oluşturan ve şekil veren büyük ve tek olan Yüce ALLAH ı göremiyor olacak olmamdır...

Ona layıkmıyız bilemeyiz ama onu görmek buradaki tüm arzulardan daha önemli benim için...

Vakti saaatim geldiğinde gitmek en güzeli (Onu da ALLAH bilir) benim için olandır diyebilirim..Geride güzel birşeyler bırakabildiysem ne mutlu derim bırakamadıysamda her halıme yinede şukur ederim..

Böyle.

T

Togepi

Ziyaretçi
Kahin bey'in her ''delicesine aşık olduğum kadın'' cümlesini okurken içime oturan öküzü biri kaldırsın.

Ayrıca, ölümsüz falan olamam. Sıkılırım bir kere ben.

kahin

Yeni üye
Bu dünyada ebedi kaldıgım sürece Bizi yaratan oluşturan ve şekil veren büyük ve tek olan Yüce ALLAH ı göremiyor olacak olmamdır...

.eyyyyy elbissss :D

öldükten sonra allahı görüceğinden eminmisin. :D yani allah senin yanına gelicek sende
onunla bir insan gibi muhabbet ediceksın öylemi? seni fena doldurmuşlar.