nikotin nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde N Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan nikotin nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,776 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı N Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı nikotin nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

5N1K

Kahin
Yeni Üye
Tütün yapraklarından çıkarılan, renksiz, açıkta bırakılınca havadan oksijen alarak esmerleşen, 247°C de kaynayan ve 1,033 yoğunluğunda çok zehirli bir alkaloit (C10H14N2)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Nikotin hakkında karaproganda/soldurma yapılıyor olabilecği savı ve önyargısı üzerine

paraçalanabilene kadar bu da bir önyargı

Nikotin (C10H14N2), patlıcangiller (Solanaceae) bitki familyasında bulunan güçlü bir uyarıcı ve alkaloid.

Nikotin'in MSS (merkezi sinir sistemi) ve çevresel sinir sisteminde eşit derecede uyarıcı ve depresan etkileri bulunmaktadır. Nikotin alındıktan sonra , öfori, uyanıklık, hafıza ve dikkatin artması ve sıkıntıdan kurtulma gibi etkiler oluşur.
vikipedi

----

Arkadaşlar sigara tartışılıyor ve tartışılabilir - zararlı zararsız
Zararsız olduğu da tartışılabilir çünkü 90 lık kansersizler ve içici mutluları her zaman mevcut. Bilim veridir..

Ama nikotin sigaradan bağımsız tartışılabilir. bunu ayrıca aşağıdaki alıntılarda sunacağız...

parçalı olarak, belirli metinleri/alanları cımbızlayarak ta olsa, niktoin hakkında web alıntıları yaptık-bulduk.

Öyle görünüyor ve anlıyoruz ki, tamam sigara iyi değil olmayabilir ama nikotin iyi bi şey olabilir galiba demeye gelecekler gibi

kahve kafein ,çay tein ,tütün nikotin gibi düşünmek mi lazım
İnsanlığın en eski alışkanlıklarından-ferahlarından (keyiflerinden) biri
Bu kadar karartılmamalı- bu kadar üstüne gidilmemeli ve lanetlenemeli mi?
Hatta zedelenmiş onuru geri mi verilmelidir

Tütün ürünler ive sigara kullanımı hakkında Biz tersini düşünüyoruz artık. Özellikle Kasyopya okuduktan sonra

---
"Sigara ve tütün ürünleri kullanımı konusunda hızlıca karar verilerek zararlı olduğu sayılmasının manipülasyon olabileceğini düşünmemiz hakkında
,
Tütünü rahat bırakın-bizi de
ama buyrun
---
Alıntılar

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda nikotinin merkezi sinir sisteminde doğrudan dopaminerjik iletimi artırdığını, bilişsel performansı güçlendirdiği ve şizofreni hastalarında görülen duyusal perdeleme bozukluklarınıdüzelttiğini göstermektedir.

----

“ Sigaranın yararlı olduğu iki hastalık söyleyebilirim size bir doktor olarak.
1. Ülseratif kolit hastalığı. (genelde bağırsakları tutan bir tür enflamasyon)
2. Parkinson hastalığı. .” Dr.Tayfun Bektaş

--------------

Güney Florida Üniversitesi Tıp Bilimleri Merkezi'nden bir grup araştırmacı, sağlığa zararının günümüzde çok iyi bilinen sigaranın etkin maddesi nikotinin, Alzheimer ve Parkinson hastalığını önlediğine dair bazı ipuçları yakaladı.

---

Nörodejeneratif hastalıklar üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli bir biçimde sigara içen kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma riski 2 kat daha az oluyor. Benzer bir ilişki Parkinsonile kahve arasında da mevcut. Nikotin ve kahve, iki alkaloid kimyasal madde, sempatik sinir sistemini uyaran kimyasallardır. Ne nikotinin ne de kahvenin Parkinson hastalığına karşı korumada nasıl bir moleküler mekanizma izlediği henüz bilinmiyor.

------

Tiryakilere yıllardır sigaranın zararları konusunda uyarılar yapılırken, doktorlar nikotinin Parkinson ve Alzheimer gibi bazı hastalıkları tedavi edici etkisinin olabileceğini ortaya çıkardılar.

--------------

Nikotinin -Bilimsel- Faydaları Üzerine

Paris'teki Pastör Enstitüsü ile Colorado Boulder Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, beynin sağlıklı bilişsel fonksiyonlarla ilgili bölümlerindeki nikotinik reseptörleri etkileyerek, bilişsel bozuklukları tersine çevirdiği gözlemlendi.

Bu araştırmalara ek olarak yapılan birçok çalışmadan alınan sonuçlar da nikotin bağımlılığının bilişsel yeterliliği artırdığı, sinir sisteminde dopamin iletimine pozitif katkı sağladığı da anlaşılmaktadır. Antipsikotik ilaçların yan etkilerinin azaltılmasında da nikotin bağımlılığının olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.

Bu araştırmaya göre, görünen o ki nikotin genetik olarak da var olan bir bozukluğu tamir etmede olumlu etkilere sahip...

Şizofreni hastalarının sigara içerek hem bilişsel anlamda daha yeterli olmak, hem ağır psikotik ilaçların yan etkilerini azaltmak açısından kendilerini bir nevi tedavi etmeye çalışmalarının fizyolojik bir temeli olduğunu gösteriyor.

--------

Nikotin beyindeki haz merkezlerini etkiler. Ancak doğrudan etki etmez, bunun yerine diğer nörotransmiterlerin etkilerini arttırır.

Periferik olarak nikotinin başlıca etkisi, az miktarlarda adrenalin üretimini uyararak böbrek üstü bezlerine etki etmesidir.

----------

Nikotin hakkında bilinen yanlışlardan bir tanesi, sağlığa zararlı olduğu konusudur. Fakat bu bilginin aksine nikotin, vücudumuz için gerekli olan kimyasal bir maddedir aslında. Doğduğumuz andan itibaren vücudumuzdaki hormonlar sayesinde nikotin yeteri kadar her insanda üretilmektedir.

Nikotinin kanser hücreleri üzerinde bir etkisi yoktur. Bu yüzden de kansere neden olmaz.

-internet-

beyinde sinirsel iletimi hizlandirir. ( saka degil bildigim kadariyla sigaranin tıbbi acidan bilinen tak faydasi )

ekşisözlük-
---

sigara içenlerde özellikle de sigara içen kadınlarda alzheimer hastalığı, içmeyenlere oranla daha az görülür. hazmı kolaylaştırır.

ekişisözlük

--

"Neden nikotin ve sigaranın bu kadar üstüne gidiliyor?"

"Neden şartlandırılmış biçimde ve insanlar (koşullandırılmış biçimde) sigaradan nefret edirtiliyor/ettiriliyor ve korkutuluyor"

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ama nikotin sigaradan bağımsız tartışılabilir. bunu ayrıca aşağıdaki alıntılarda sunacağız...

parçalı olarak, belirli metinleri/alanları cımbızlayara

Biz tersini düşünüyoruz artık. Özellikle Kasyopya okuduktan

@sanalmanik Kasyopyalılar sigara mı içiyorlarmış? :) Sigara bir tek nikotinden oluşmaz, dumanındaki katran kansere sebep olmaktadır ayrıca yine sigara dumanı kılcal damar büzülmesi yapmak sureti ile kan dolaşımını azaltır veya durdurur. Zararları saymakla bitmez, Kasyopyalılar bir kutu hap iç birşey olmaz derse ona da inanacak mısın?

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
belirttiğimiz "nikotin" maddesi hakkında bağımsız araştırmalar var

bunu sigaradan önce ve sigara dışında sigaradan bölerekte sorgulayabiliriz.
bağımsız ve hızlı bildirimlerin aceleceğiliği dışında
sigaranın anılan zararlarını ya da öyle anıldığını söylendiğini de kimse bilmiyor değil sanırım .malumun ilanına gerek var mı?
Nikotin (ve tütün ürünleri kullanımının da) varsa yararları da sorgulanabilir bir gerçek duruyor olabilir

nikotinin bağımsız tüketimi tartışılabilir-tütün tüketimi tartışılabilir-örneklenebilir
arka planı tartışılabilir-başka bildiklerimiz bildikleriniz varsa dile getirebiliriz.
gözlem sanırım daha iyi bir yol ve çıkarımsama-
etkinlik
bunun dışında
örneklemeler sunalım-sunabiliriz

nikotinin ürün olarak, maddesel olarak bilişsel yararları/işlevi var mıdır? ya da vücuttaki işlevi nedir
bu sorgulanabilir
asıl sorumuz ya da gündemimiz bu olmalı sanıyorum ben değilim
... aksine benim sorgulamak ya da tartışmak istediğim buydu

sigara tüketimi keyfi-bireysel keyfi bi alan
niktonin nasıl alınabileceği konusunda ya da yarar zarar konusundaki tartışma ayrı bir tartışma olabilir

Eğer tütün alımı ve kullanımı tatışılacaksa ve sigara olarak tüketim yoluyla tüketilmesi tartışılacaksa ki (bireysel bi alan) ayrı tartışılabilir
fabrikasyon sigaralardaki katkı maddeleri ayrı tartışılabilir
nikotin alımı tütün ya da sigara içimi, içmeyimi /konudan bölüşerek-te bağımsız sorgulanabilir
tütünü ya da nikotin almak için tütünü sigara olarak tüketmenin ya da doğal tüketmenin farkları, yarar zarar dengesi varsa yoksa tartışılabilir
nikotin alımı tartışılan kafein alımı gibi düşünülebilir. Bu bir örnek ve yakınlaştırma olurdu.

nikotinin -eğer- faydası varsa ya da yoksa başka türlü işlevsel alım yolları da tartışılabilir
kullananlar ve kullanmayanlar farklarını belirtebilir
kullanıp zarar görenler ya da görmeyenler belirtebilir-gözlem sunabilir

bağımsız ve hızlı bildirimlerin aceleceğiliği ışığı altında bile
eğer bilişsel işlevleri varsa ,eğer sinir sistemi uyaranı ya da aktarım hızlandırıcısı olarak işlevselse örn.
bunlar geliştirilebilir-sorgulanabilir
incelenebilir
saygılar

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsan vücudu zaten belirli miktarda nikotin üretir ve dışardan takviyeye gerek yoktur. Sigara içmek demek vücudun doğal nikotin üretimini durdurup bir de üstüne zararlı başka maddeleri almak demektir ayrıca fazla nikotin almak da zararlıdır. Kısacası insana nikotin takviyesi gerekli değildir. Sigarayı sevimli gösterme çabasıdır bu sadece.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:46 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:21 ----------

Vücudun kendi üretimi dışında yapay yollardan üretilen nikotin ciddi bir zehirdir ve böcek ilacı üretiminde de kullanılır ayrıca bir belgeselde izlemiştim kuşlar yuvalarına sigara izmariti taşımak sureti ile pirelerin yuvalarına gelmesine engel oluyorlardı. Senin ifade ettiğin hastalık (şizofreni, bipolar bozukluk) tedavisinde nikotin kullanımı ise bambaşka bir durum çünkü o vakalarda hasta zaten çok sigara içiyor. Bir de şöyle düşünmek lazım yıllardır akıl hastanelerinde elektro şok tedavisi uygulanıyor, bu durumda "elektro şok faydalıdır biz de yaptıralım" anlamına mı gelir? Konuya çok yanlış yerden yaklaşıyorsun çünkü Kasyopyalılar "sigara zararlı değil" demişler ve sen buna inanmak istiyorsun.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
arkadaşlar bağımsız yorumlarınıza sunulur ve bağımsız araştırmalarınıza ve düşünmelerinize
her şey hakkında her zaman kararlar alırız ya da veririz ve karatmalar ve karalamalar ve diğer kısıtlamalar olur
ve ön düşünmeler-değerlendirmeler olur
diğer düşünmeler olur..
-gelecek için- saygıyla

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
arkadaşlar bağımsız yorumlarınıza sunulur ve bağımsız araştırmalarınıza ve düşünmelerinize
her şey hakkında her zaman kararlar alırız ya da veririz ve karatmalar ve karalamalar ve diğer kısıtlamalar olur
ve ön düşünmeler-değerlendirmeler olur
diğer düşünmeler olur..
-gelecek için- saygıyla

kahve kafein ,çay tein ,tütün nikotin gibi düşünmek mi lazım
İnsanlığın en eski alışkanlıklarından-ferahlarından (keyiflerinden) biri
Bu kadar karartılmamalı- bu kadar üstüne gidilmemeli ve lanetlenemeli mi?
Hatta zedelenmiş onuru geri mi verilmelidir

Tütün ürünler ive sigara kullanımı hakkında Biz tersini düşünüyoruz artık. Özellikle Kasyopya okuduktan sonra

---
"Sigara ve tütün ürünleri kullanımı konusunda hızlıca karar verilerek zararlı olduğu sayılmasının manipülasyon olabileceğini düşünmemiz hakkında
,
Tütünü rahat bırakın-bizi de

Kasyopyalılar günde 20 sigara için dedi diye bu konuyu bağımsız tartışalım diyorsun peki Kasyopyalılar "beynin sol bölgesine çekiç ile vurun zihniniz açılır" derse bu söze de inanıp, tartışmaya açacak mısın? Tekrar söylüyorum insan vücudunun nikotin takviyesine ihtiyacı yoktur.

Çetin Bal / Kasyopya bilgileri ile ilgili forum sayfalarındaki değişik yorumlar:

Benim araştırmalarımda vardığım sonuç şudur: Ramtha ve birçok ruhsal kaynak, insanın realitesini nasıl yarattığını açıklarken bunun duygular ve hissetme yoluyla olduğunu bildirmişti ve biyolojik ve kimyasal olarak bunun nasıl gerçekleştiği Ramtha Beyaz Kitapta muhteşem bir biçimde açıklanıyordu.Sigara gibi uyuşturucular ise beyin hücrelerini öldürerek insanın hissetme yeteneğini bitiriyordu yani yavaş yavaş bedeniniz ve siz ot gibi oluyordunuz.Birçok ruhsal kanal mesajlarında sigara yasaklanmıştır.Sebebi de öncelikli olarak budur.Aksi olsaydı yurdum insanının günde 2-3 paket ortalama ile sigara içen ve kendisiyle beraber etrafındakileri de zehirleyen kişileri sıkı birer medyum veya sprituel ışık olurlardı.Ben hiç öyle birşey göremiyorum, ya siz?

Sigarayla ilgili o celsede ve herhangi başka bir celsede verilen bilgileri mutlak doğru olarak görmemenizi tavsiye ederim. Zaten sonraki celselerde yaptığım tarama sonucu sigara kullanımıyla ilgili sorulan sorulara verilen yanıtlarda sigara tavsiyesinin herkes için geçerli olmadığı söyleniyor.

Örneğin hemen aşağıdaki celse alıntısında, Laura'nın açtığı internet sitesinin takipçilerinden biri sigara tavsiyesini mantıklı bulmadığına dair şeyler söylüyor. Laura da bu itirazı kasyopyalılara iletiyor ve şu cevabı alıyor:

------------------------
C: Sigaranın mutlak bir şekilde tavsiye edilebilir olduğunu söylemedik. O yanıt esas olarak Laura'nın kilo vermede yaşadığı zorlukla ilgili kişisel bir sorusuna verilen yanıttı. Ve bunun kalıcı bir çözüm olduğunu da söylemedik.

S: Ama hastalıklara karşı direnci arttırdığını ve diğer bazı faydaları olduğunu söylemiştiniz.
C: Evet, ama bunu sağlamanın en iyi yolu saf tütün ürünlerini kullanmaktır, piyasada mevcut olan bozulmuş tütün ürünleri değil.

S: Okuyucumuz "Ciğerlerini külle kaplamak bir insan için iyi olamaz, neyin külü olursa olsun." diyor.
C: Bozulmamış tütün ürünleri o kötü etkiyi yapmaz.

S: Ona ayrıca Gainesville'deki hematoloji profesörünün söylediği şeyi aktardım. Yani patolojik bazı süreçler dışında kırmızı kan oranını yani hemoglobini, yani kan ve beyindeki demir miktarını arttırdığını bildikleri tek şeyin tütün kullanımı olduğu bilgisini.
C: Doğru.

S: Bu bilgiden ve "kutsal kaseyi arama" ve diğer eski literatürdeki "kan konusu" ile ilgili araştırmalarımdan ortaya çıkan sonuç şu ki, kırmızı kan hücresi sayısının arttırılması kişinin diğer yoğunluklarla ilgili deneyim kazanma yeteneğini arttırmada son derece arzu edilebilir birşey. Bu doğru bir fikir mi?
C: Evet ve kişiyi mikrobiyal enfeksiyona karşı daha dirençli kılıyor.

S: (A) Bozulmamış türün ürünleri nerede bulunabilir?
C: Tütün dükkanı.

S: Sanırım o zaman kendim sarmak zorunda kalırım.
C: Bunu yapan makine alınabilir.

[bir başka celseden. bu celsede Laura'nın kilo sorunu ile ilgili sorununa dair]

S: Ne?! sigarayı bırakmış olmamdan dolayı mı?
C: Evet.

S: Sigara içmek nasıl oluyor da dengeleyici bir mekanizma oluyor?
C: Metabolizmayı hızlandırıyor ve daha fazla besin alımı ve sindirimine müsaade ediyor.

S: Yaptığım diyette zaten neredeyse hiçbirşey yemiyordum! Anlaşılan yemek yemeyi tamamen bırakmak zorunda kalacağım!
C: Ya da nikotini geri getir.

S: Bu olmayacak! İşe yarayacak başka birşey yok mu?
C: Hayır.

S: Yani aslında nikotinin benim için iyi olduğunu mu söylüyorsunuz?
C: Evet. Nikotin olmadan kilo sorunların devam edecek, çünkü bunu dengeleyecek şekilde besin alımını azaltamayacaksın. Sigaraya neden başladın sanıyorsun?

S: Arkadaşlarımla daha iyi uyuşmak için içtiğimi düşünüyordum.

S: Nikotin başka ne yapıyor?
C: Savunmayı güçlendiriyor.

S: Ne tür?
C: Bağışıklıksal.

S: Başka bir şey?
C: Nörotransmiterleri uyarıyor. Daha az uyku yeterli oluyor.

S: Bu herkes için geçerli mi?

S: (A) Ne kadar nikotin alımı gerekiyor?
C: Günde 100 mg.

S: (A) Hap şeklinde olabilir mi?
C: Sigara, nikotini beyin dokularına en etkili şekilde aktarıyor.

S: Gerçekten çok rahatladım! Şimdi bana bir "sigara cininin" dadanmadığını anlıyorum! Gerçekten endişelenmeye başlamıştım.
C: Bu profile uyanlar, sigara içmeyi tamamen bırakmayı neredeyse imkansız bulurlar.

S: Yani sigara içmekten gerçekten fayda gören insanlar var?
C: Genetik bilimi bunun kanıtlarını sunacaktır.

S: Sigara içmeden önce ve sonra DNA'da görülebilen değişiklikleri mi kastediyorsunuz?
C: Yakın.

S: Bu F___ için de geçerli mi?

S: Neden biz?
C: Sizin "profillerinizin" bir parçası.

S: Son zamanlarda normalden daha fazla mide sorunları yaşamamın nedeni de sigarayı bırakmış olmam mı?

S: Sigaranın midemi rahatlattığını hep fark ediyordum. Bağırsaklarımı da canlandırıyordu... (F) Evet. (A) Burada asıl mesele sayı. Miligram olarak... (L) Bu günde kaç sigaraya tekabül ediyor?
C: 20.

S: Hiç o kadar içmemiştim! Günde 15 tane falan..

S: Kendimi 15 taneyle sınırlamıştım!
C: Ama değildi.

S: Ark'ın sigara içmesi gerekmiyor, değil mi?
C: Hayır. Profiline uymuyor. Onun sigaraya başlamak için "çalışması" gerekti.

S: (L) Öyle mi (A) Evet, muhtemelen öyleydi. (L) Peki neden başladın? (A) Kendine kızgınlık gibi birşeydi. (L) Ark yaptığınız açıklamalardan pek memnun olmadı.
C: Üçüncü yoğunlukta hayat bazen üzücü açıklamalar içerir.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben açık görüşümü belirttim

şöyle ki; nasıl modern buğday hastalığı varsayımı varsa
ve dışarda sebze ve meyve fruktoz propagandası varsa ve varken bunlarla çatışan varsa
ve protein karbonhidrat çatışması varsa ve beyaz ekmeğe zehir diyenler varsa
hatta daha düne kadar tereyağı kullanımı et yiyimi çatışması varsa/vardıysa, ve Uğur Dündar ben 15 yıldır yumurta yemiyordum sağlıklıymış ve yumurta kolesterol yapmıyomuymuş haa diyoduysa
tereyağına ve yumurtaya iade-i itibar yapılıyosa
ya da benzer tıp sektöründe kolesterol ilaçlarının karşı cephesi varsa
kardiyologlar çok kazanıyosa ve sistem bundan külliyen nemalanıyosa
tuz denilen kırılıp öğütülüp bütün minarali eritiliyor ve sodyum klorürü adına tuz deniyorken
ve biz bunları tüketiyorken ki diğer kimyasallarda dahil
gıda ve temizlik ürünlerinde özellikle kişisel hijyen ürünlerindeki kimyasalların zararları ve beslenemeye katışma oranları/zarar tüm bunlarla da kıyaslanabilir-azı zararı
burada çatışanlar varsa ; (özel merak konusu ve bi ilgi olarak)
piyasadan ve buğdaydan çekilen iyotun tıbbi kullanımı sınırlanmış iken ve Hipertriodi hastalarına iyot kullandırmıyorken tersi örneklerin onları iyileştirdiği örneklemesi varsa
modern ülkeler suya ya da gıdaya ve yiyecege artık iyot pompalıyorsa
dünyanın yüzde seksen doksanı iyot açlığı çekiyorsa ve yağ açlığı çekiyorsa
keto ve ketosis sorgulanıyorsa
klor karşıtı kanser savları varsa
ben benzeri bir değinme ve sunum olarak belirttim
bunu sundum ;

bundan rahatsız olacaklar, olanlar var anlıyorum
anlamayı deniyorum-şimdi yeniden

----

-siz şimdilik-
bunu tartışmaya açık ya da değer görmüyor-bulmuyor olabilirsiniz digital anlıyorum. bence sonuçları açık bekleyin/bekleyelim ya da tartışalım
ucu geleceğe açık bir tartışma bu
bunu siz kapatamazsınız

modern külüstirik bazı yaklaşımlar var ve bu da onlardan biri olabilir- gelecekte değerlendirmeyi hakediyor
daha iyi çözümleme istiyoruz ve bilgi istiyoruz
bizde inanın ve
bizim karar ya da kesinlerimiz yok- yaklaşımlarımız yok
incelenmeyi hakediyor
üzerine düşünülmeyi hakediyor-gözden geçirmeyi;

----------

nikotin sistemin alaşağı ettiği (ya da gerçektne sakındırdığı) ürünlerden biri olabilir bunu iyiniyetle söylüyorum .
size bu saçma gelebilir bunu da anlıyorum gerçekten
iyi bi araştırmayı hakediyor;
nereye istiyorsanız oraya varabilirsiniz siz ya da çekebilirsiniz ancak bu konuda ben gerçekten iyiniyetliyim-bu böyle bilinmeli
bu bir provakasyon postu değil
niktonin incelenmesi gerektiğine inanıyorum -öyle anlıyorum ve buna önem
diğerleri kişisel kanı;

-------------

parkinson ve alzheimer hastalığına yakalanma riski yarı yarı diyor
elinizde cetvel var mı? ve vicdanınızda ölçüt ya da

sigara hakkında tartışmaya girmek istemem
elimde ne done var? done ne bilgi kurumumuyum?-kişisel kanılarım var bu yüzden siz dilediğinizce bol bol yargılayabilirsniz, tartışabilirsiniz
beni de -isterseniz tabi- buyrun
internetten yazılar alıntılayıp şöyledir böyledir demedim ben; açık ara sundum
ucu keskin yargılar boyamadım..
alıntıları yargılarımdan- kişisel kanılarımdan ve yargılarımdan- bölerek belki ama yine de
konu kişiselleştiği için ve başka zemine kayganlaştığı için belirtmek isterim

fabrikasyon atıklı ve katıklı sigara ürün tüketimi olgusu ve katıklı sigara süreciyle; doğal tütün ürünleri kullanımı ve tütünün doğal yollarla tüketimi vurgusu farkını vurgulamak isterim.
bu benim kişisel kanaatim
buyrun yargılar sizin-yergiler sizin
olsun....

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç