Net ve nick ilişkisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan Net ve nick ilişkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,841 kez görüntülenmiş, 131 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Net ve nick ilişkisi
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bilgi-sayar ve net ortamı henüz yaygın değilken insanlar nick kullanmıyorlardı. bazı kişileri arkadaş çevresinden lakabı ile tanıyanlar olsa da bu lakabı kişi değil çevresi veriyordu ona...oysa nick öyle değil; kişisel tercihlere dayanmaktadır ve bunun bilgi-sayar üzerinden iletişim ile yakından ve doğrudan bir ilişkisi var. net ortamındaki iletişimin soğukluğu, tek-yönlülüğü ve keyfiliği kişilerin korunma duygularına ve ötesinde tüketme duygularına hitap etmektedir. kişilerin kendi isimleri ile barışık olmamalarının bir nedeni kuşak farkı olabilir, ancak bunun temel belirleyen olmadığı kanısındayım. kendini ifade etmenin bir biçimi olsa gerek. eğer böyle ise, o zaman kişinin gerçek adını da nick olarak kullandığı ad ile değiştirmesi gerekmez miydi? değiştirmiyorsa/değiştirmek istemiyorsa neden net ortamında bu şekilde algılanmak gereksinimi ortaya çıkmaktadır?

çarşı-pazardaki kişi ile net ortamındaki kişi farklı mıdır?

neden?

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Netle ilk tanıştığım günden beri nick vardı ve bence ilk andan beri kişiler isimden ziyade nick kullanmaktaydılar. Şöyle ki 96 yılında IRC Chat çok meşhur iken nick şimdikinden daha yaygın bir kullanıma sahipti. Şimdi sosyal ağlar sayesinde bir çok kişi kendi ismi ile bulunabilmekte.

Kişilerin kullandıkları nicklerden kendilerini ifade etme biçimleri algılanabilir zaman zaman diye düşünmekteyim..

Çarşı pazardaki kişi ile net ortamındaki kişiler zaman zaman farklılaşabiliyor. Fakat Facebook gibi sosyal networklerde isim kullananlar arasında tabi bu oran düşüktür. Bazen nickler olmak istedikleri karaktere bürünebiliyor fakat isimler olabildikleri karakteri sergiliyorlar. Sergilemek zorunda kalıyorlar..

Beril

Üye
Yeni Üye
Slm

neden?[/QUOTE]

Sözünü ettiğiniz durum ;sanal ve reel yaşam karşıtlığı ya da açmazı mıdır hocam ?Yine dehaca sorular keşfetmişsiniz.Tebrikler diyorum.Takınılan tutum ortamdan ortama ister istemez farklılık seyretse de yine bu tutum kişinin temelleriyle alakalı bir durumdur zannımca.Bence sanal yaşam diye bir yaşam yok.Üretmeye çalışılsa da hayat buna engel sanki ne dersiniz :)
İnsanoğlunun ürettiği yine kendi yararına olsa da zararlı sonuç vermesi de mümkün.Tüm zamanını nette geçiren insanlar var .Hem de insanlara zarar vermek adına...Bu sadece bir kişilik sorunu diyorum.Kendisine zarar verme, çevresine zarar verme ,Sanal dünyayısını reelleştirdiğine inanan insan bence; korkunç bir çıkmazdadır ;çünkü sanal yaşam ,sanal kişilik diye bir şey yok.Elbet kişi bir yerde tıkanacak ve patlayış yaşayacaktır;kişinin çok sağlıklı düşünmesini beklemek te abes olacaktır
Tek seçenek var kendini net ortamına hapsetmiş kişilikler için;uzak durup dünyasına dönmek ,kendini bulmak .Başarabilirse kaldığı yerden devam edebilmek.Sizin bir sözünüz vardı umarım hatırlarım!Yanlış bir başlangıçla doğruya varılmaz mıydı yoksa yanlışı yanlışla sürdürerek doğruya varılmaz mıydı?İşte öyle bir şey Sevgili Erol Evgin'in şarkısında olduğu gibi :)
Saygılar Sağlıcakla Kalın

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bilgi-sayar ve net ortamı henüz yaygın değilken insanlar nick kullanmıyorlardı. bazı kişileri arkadaş çevresinden lakabı ile tanıyanlar olsa da bu lakabı kişi değil çevresi veriyordu ona...oysa nick öyle değil; kişisel tercihlere dayanmaktadır ve bunun bilgi-sayar üzerinden iletişim ile yakından ve doğrudan bir ilişkisi var. net ortamındaki iletişimin soğukluğu, tek-yönlülüğü ve keyfiliği kişilerin korunma duygularına ve ötesinde tüketme duygularına hitap etmektedir. kişilerin kendi isimleri ile barışık olmamalarının bir nedeni kuşak farkı olabilir, ancak bunun temel belirleyen olmadığı kanısındayım. kendini ifade etmenin bir biçimi olsa gerek. eğer böyle ise, o zaman kişinin gerçek adını da nick olarak kullandığı ad ile değiştirmesi gerekmez miydi? değiştirmiyorsa/değiştirmek istemiyorsa neden net ortamında bu şekilde algılanmak gereksinimi ortaya çıkmaktadır?

neden?

Bence buradaki ana sorun bir forumda yazarken cesitli nedenlerden o forumda yazamaz hale gelen kisi, genelde lakap degistirmekte, bunu da yazamadigi yerde, yeniden yazabilmek icin kullanmaktadir. Ayrica baska bir forumda da yerine gore ayni lakabi kullanmamakta ve baska lakap kullanmaktadir.

Bence bunun kisi acisindan gecerli bir mantigi yoktur. Cunku birincisi ayni sitede yaziyorsa, yazi dile ve uslubundan ve dile getirdigi dusunceden dolayi, yoneticilerle fark edilebilmesi kacinilmazdir. Ikinci sorun daha once yazismis oldugu ve kend dusuncelerini dile getirdigi yazi ve uslubu ile belirli bir algida tanitmis oldugu kisiler, yeni lakabi algilayamayarak belki de daha once yasadigi cekismeleri tekrar yasiyacaktir.

Bunun yaninda ayni lakabi sanal alemde korumanin ise bir suru avantaji vardir. Yazarin lakabindan tanilinirligi yeni bir sitedeki eski bir yazar acisindan onem kazanacaktir. Oyuzden ben ne lakap degisikligini ne de yazarlara kendi lakaplari ile hitap ederken, yazarin verdigi lakap yerine, yanit yazan yazarin kendince bu lakabi degistirerek hitabini bir turlu algilayamiyorum.

Bu konunun bir yonu. Gelelim diger yonune ve sordugun soruya. Kitle gibi herkese acik bir ortamda kisinin kendi ozel yasam ve iliskilerinden dolayi, kendi gercek adini dile getirmemesi gayet makuldur. Bilhassa dini ve milli temelli etik ve duygusal konulardaki dile gelenler her turlu tepkiyi cekebilmektedir. Ayni sekilde gercek yasamda bir fiziksel iliski soz konusudur. O yuzden sanaldaki lakap ile gercek yasamdaki kisinin adi ayni olursa, bir onceki nedenlerden dolayi kisinin fiziksel yaninin ortaya cikmasi soz konusudur.

Sanal kisilik ile gercek kisilik tabi farklidir.

En azindan gercek yasamda karsinda bir kitleden ziyade yasamin getirdigi iliskiler vardir ve bu iliskilerdeki kisiler de yerine gore senin kitle onunde dile getirdigin konulara ilgi duymayabilir.

Ayrica sanal alem bir yerde kisinin kendi guvencesinde beynindekileri dile getirebildigi bir ortamdir. Kisi gercek yasamda bu ortami bulamaz.

Kisinin sanal alemde bir goruntusu olmadigi icin, her turlu algi yazisindadir, ama; gercek hayatta bu boyle degildir ve kisi fiziksel olarak ortadadir ve sadece dusunceleri degil; davranislari da gozlem verir.

Sanal alem kisiye site kurallaridisinda bir kisitlama getirmez, ama gercek yasam her yonuyle kisinin ortada oldugu ve kendine her konuda ceki duzen vermesi gerektigi bir ortamdir.

Sanal alemde kisi kendi ile ilgili bir konuyu dile getirebilir, gerek ozel olarak gerek genelde; ama gercek yasamda kisinin bu cesareti olmayabilir ve icine atabilir.

Oyuzden kisi site kurallari disinda sanal alemde rahattir, cunku ortada fiziksel bir goruntu yoktur. Gercek yasamda ise bu rahatlik ortada degildir.

Tabi bu kisinin sanal ve gercek bilinc ve farkindaligindadir. Simdiki nesil, cogu konuda gercek yasami sanalda ariyor ve gercek yasamin gerceklerini sanal alem ile karistiriyor ve duygusuzlasiyor. Yani gercek ile sanali fark etmek yerine, gercegi sanalin duyarsizligina ve umursamazligina tasiyor.

Oyuzden kisinin gercek hayattaki fiziksellik goruntu farki, sanala hic bir sekilde yazidan baska bir gozlem ve algi olarak yansimaz.

Ayrica sanal dunyadaki her turlu yazisma, kisinin parmaklari ucundadir ve kendi kararidir. Gercek yasamda isebir iliskiden sadece kendi kararin ile ayrilamazsin, yanit vermemek gibi bir durum bazi sartlarda mumkun olmayabilir ve de o kisi ile sosyal bir iliski kurmus isen, ertesi gun tekrar yuz yuze gelecegini bilirsin.

Sanalda ise istedigine yaniti istedigin zaman verirsin. Yani insiyatif tek tarafli ve yazara aittir. Cunku gercek yasamdaki fiziksel temas iliskisi yoktur, ortada.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
önemli noktalara değinmişsiniz arkadaşlar. teşekkür ediyorum.

/

söz benim değil Adorno'nun sözüdür. der ki; "yanlış hayat doğru yaşanmaz".

/

evrensel-insan yazdıklarınızdan güven duygusundaki noksanlık çağrışımı yaptı bende, yanılıyor muyum?

/

mavi-mor, söylediğin paylaşım siteleri ile alakadar olmadığım için o alanlardaki değişme ve gelişmelerden habersizim. hep de öyle kalmayı düşünüyorum. ancak gerçek kimliğe doğru yönelim başlamış ise bu olumlu bir gelişme sayılmalıdır. ne ki, net ortamının kullanılma biçim, amaç ve sonuçları konusunda hala endişeler/kişilik kaymaları/yabancılaşma/tüketimin bittiğini söylemek çok zor olsa gerek.

/
net ortamının yarattığı yeni kitleler sorumluluktan kaçma eğiliminde olan bir kitleyi oluşturmaktadır. egoya hitap ettiği için al-benisi çok ve göz-kamaştırmaktadır. ancak bu durum onun kendisini algılaması için yeni bir düğüm noktası hazırlamaktadır. çözünürlük zamanla gerçekleşecek bir olgudur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
evrensel-insan yazdıklarınızdan güven duygusundaki noksanlık çağrışımı yaptı bende, yanılıyor muyum?
/
net ortamının yarattığı yeni kitleler sorumluluktan kaçma eğiliminde olan bir kitleyi oluşturmaktadır. egoya hitap ettiği için al-benisi çok ve göz-kamaştırmaktadır. ancak bu durum onun kendisini algılaması için yeni bir düğüm noktası hazırlamaktadır. çözünürlük zamanla gerçekleşecek bir olgudur.

Benim yazimda vermek istedigim her iki ortamda da "oldugun gibi yansimaktir." Ama her iki "oldugun gibi yansimakta" birbirinden farklidir.
Birinde one cikan fiziksellik, digerinde ise dusunselliktir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
salt fiziksel ve düşünsellik olmadığını görüyorum. birinde sorumlu olmak ve kaçamamak varken diğerinde sınırsız bir sorumsuzluk ve keyfilik görmekteyim.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Net ortamını seviyorum.En azından çoğu kez düşünüp sorguladığım konuları yazarak önce kendimle sonra ortam paylaşıcılarıyla diyalog oluşturuyorum.Paylaşımın sağlıklı ve bilgilendirici olduğunu düşündüğüm için de seviyorum.En önemlisi, yalnız olmadığımı algılıyorum.Üstümüze binen gündelik hayat kargaşasında bile kafa yormktan üşenmeyen üstelik bundan haz duyan türdeşlerin olduğunu bilmek rahatlatıcı.Bir de kendimi analiz ederken yararlanıyorum yazdıklarımdan.Aynı/benzer/farklı konulara yazdığım iletileri karşılaştırıp, kişisel /düşünsel bir bütünlük içinde olup olmadıklarına bakıyorum.Değişimlerin altını çizip, nasıl kendimi oraya taşıdığımı irdeliyorum.Özü, aynaya bakmak ama salt kendini görmemek gibi bir şey..

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Net ortamı/ düşünce paylaşım platformlarında,
'kişi' diğerleriyle - herhangi bir konuda- yazışıp görüşünü paylaşırken, kendiyle de tanışıyor diye düşünüyorum

hayatın, dur-durak bilmeyen temposu ile dinamizminin sunduklarına karşın..
yaşamın; geçmişten derleneni 'hazır kalıp' olarak her birimize aşıladığı bir yönü var
ve dünya... hazır kalıp rahatlığı ile rahatsızlığının bunaltısını kusan tutumu ile İnsanlığa baş belası :)

işte.. bu tip platformlar, benim için- halen- soluklanma/durup bir düşünme kendime gelme/tanıma-tanışma yeri oluyor...bazen alıp başımı gittiğim bazen gelip konakladığım

nick ilişkisi/çoğunluk adlara takılmadan ''velâkin -yazılan yazandan olup/yazılanda odur..bir şekilde- diyerek'' okuyorum

P

Pyramos

Ziyaretçi
asıl ''Ben'' nin yanında bide sanal ''ben''ler vardır..mesala benim içimde bir palyaço var:) love man var :) batman var:) anarşist var:) don kişot var:)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

neden?

Farklıdır. Sebebi ise nette insan olmak istedigini olabilme ozgurlugune sahipken gercek hayatinda oldugudur. A kisisi nette kendini cok bilen okumus kulturlu vs sifatlari rahatlikla kullanabilirken ayni kisi ile bir yerde oturdugunuzda karsilikli diyologunuzda bu sifatlarin cogundan yoksun oldugunu gorebilirsiniz.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Farklıdır. Sebebi ise nette insan olmak istedigini olabilme ozgurlugune sahipken gercek hayatinda oldugudur. A kisisi nette kendini cok bilen okumus kulturlu vs sifatlari rahatlikla kullanabilirken ayni kisi ile bir yerde oturdugunuzda karsilikli diyologunuzda bu sifatlarin cogundan yoksun oldugunu gorebilirsiniz.

neden hep aynı zan? türevleri bile hep aynı yönde ? insanı sanalda paranoyak yapabilecek bir zan..ve artık herkesce biliniyor..bu numara değişmiş olamaz mı ? artık bu ne kadar gerçek? artı insanın sanaldada olsa (karşısındaki ahmak değilse) kendini ele vermeme şansı yok bence..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
neden hep aynı zan? türevleri bile hep aynı yönde ? insanı sanalda paranoyak yapabilecek bir zan..ve artık herkesce biliniyor..bu numara değişmiş olamaz mı ? artık bu ne kadar gerçek? artı insanın sanaldada olsa (karşısındaki ahmak değilse) kendini ele vermeme şansı yok bence..

Sorun insanin bu hususta kendini ele verip vermemesi degil. Asil sorun gercek hayatta olmadigi karakteri net ortaminda rahatca yansitabilmesi yada tam tersi olmak istedigi karakteri gercek hayata yansitamamasi. Ben internet ortaminda insanlarin birbirine gercek hayattan daha cok yalan soyledigi kanisindayim yada kandirdigi diyeyim.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Sorun insanin bu hususta kendini ele verip vermemesi degil. Asil sorun gercek hayatta olmadigi karakteri net ortaminda rahatca yansitabilmesi yada tam tersi olmak istedigi karakteri gercek hayata yansitamamasi. Ben internet ortaminda insanlarin birbirine gercek hayattan daha cok yalan soyledigi kanisindayim yada kandirdigi diyeyim.
evet bu yönüyle bende aynı kanıdayım..ama paranoyak olmakta istemiyorum:) kuruların yanında yaşların hakkını yemek istemiyorum temelde yani:) teşekkürler

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
nick kullanımı ve kişisel bilgilerin saklı kalmasını istemenin -ki tüm kişisel bilgiler elbette paylaşılamaz- bir nedeni olmalı!? Özgürlük tanımı bireyselleştirilerek çarpıtılırsa buna özgürlük demek için oldukça zorlanılacaktır. sosyal dokudan kopuk birey özgür değildir, sorumsuz ve sorumlu da değildir; nedir o?! gerçek kişi net ortamında özgürlüğünü kazandığını düşünüyor ve buna göre davranıyorsa gerçekte ciddi bir sorun olduğu rahatlıkla söylenebilir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
nick kullanımı ve kişisel bilgilerin saklı kalmasını istemenin -ki tüm kişisel bilgiler elbette paylaşılamaz- bir nedeni olmalı!? Özgürlük tanımı bireyselleştirilerek çarpıtılırsa buna özgürlük demek için oldukça zorlanılacaktır. sosyal dokudan kopuk birey özgür değildir, sorumsuz ve sorumlu da değildir; nedir o?! gerçek kişi net ortamında özgürlüğünü kazandığını düşünüyor ve buna göre davranıyorsa gerçekte ciddi bir sorun olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Nedeni cok aciktir. Etik degerler icin canini verenler ve can alanlarin oldugu bir toplumda, bir kisi bu degerleri elestirirken bunu fiziksel yapabilir mi?, boyle bir dusunce kahramanlik degil, enayiliktir.

Guzel bir soz vardir "100 fasistin arasinda bir kisinin ben komunistim diye bagirmasi, kahramanlik degil, intihardir" umarim ne dedigim algilanmistir. En azindan ortak bir konu ve kavramda nette birlesenler, orada dusuncelerini paylasirlar. Bugun ulke toplumumuzun etik olarak dini, toresel degerleri cok gucludur ve bunlari fiziksel goruntunun oldugu bir ortamda dile getirmek, mumkun degildir, ama net bu olanagi saglar. Iste bu nedenden de kimse nette gercek adini kullanmaz.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

Buna çok şaşırdım..Olduğundan farklı karakterlere bürünmek/yaşamak için facebookta binlerce abuksabuk site var..Felsefe nette kim/niçin/hangi beklentiyle rol keser kavrayamadım ...?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç