Nefes ve yaşam ilişkisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Ozzy152 tarafından oluşturulan Nefes ve yaşam ilişkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,123 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Nefes ve yaşam ilişkisi
Konbuyu başlatan Ozzy152
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Ozzy152

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba

Aklıma takılan bir soru var. Daha doğrusu uygulamak istediğim.

Konuyu hemen basit bir örnekle işleyişini anlatmak istiyorum.

Arabamızı kullanırken , onu daha az hor kullanmak üzere yaptığımız olumlu davranışları , insan vücudunda da bir benzetme yolu ile uyarlamak istiyorum. Fakat bu nereye kadar mümkün olur ya da olamaz gerçekten bir fikrim yok.

Farz edin bir arabayı sürekli yüksek devirde kullanırsanız hem çok yakar hem de motor ömrü daha da kısalır.

Bizim hayat döngümüzdeki olan en önemli unsurlardan birisi de nefes.
m
Sürekli sakin ve rahat bir nefes alma yoluyla , kısacası nefesimizi kontrol ederek belli bir noktaya kadar hayat doğru ve düzgün bir şekilde geçer mi ? Kısacası sakin ve kontrollü nefes aldığımızda , sizlerin de bildiği gibi vücut görevlerini daha iyi yapmaya başlar.

Bir gün kendimi kasmadan , aklıma geldikçe sadece yaptım ve bunu gün içinde ya psikolojik ya da dolaylı yönden direkt gerçekten faydasını gördüm. Akşam yatağa girdiğimde kendimi o kadar da yorgun hissetmedim.

Bu tür düşüncelere Osho 'nun kitaplarını okuduktan sonra , diğer sonrasında sorgulamalarımdan sonra kısacası böyle bir istek oluştu. Arabaların ömrünü uygun kullanımlarla birim birim uzatabiliyorsak , kendimizi de zorlamadan ve strese sokmadan ömrümüzü uzatabilir miyiz ?

Bu eksene uydurmak ve oturtmak mümkün müdür ?

Evrimin gerçek olduğunu benimsiyorum ve uyum sağlanabilir mi acabaa ?

Bu soru zihnimi çok yordu ve yardım istiyorum .

Bir de bu Osho 'nun öğretilerinde , her nefes aldığınızda yaşarsınız diyor , eğer bir şeyler düşünürseniz o andan koparsınız diyor. Gerçekten yaşamak istiyorsanız nefese odaklanın gibi dolaylı sözlerin yönlendirmesi olarak bu tür mesajlar veriyor.

Nefes üzerine tecrübelerini paylaşabilecek arkadşalar var mı acaba , şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar.

kestanmis

Üye
Yeni Üye
Nefes almanın temel işlevi vücudun gerek duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Nefesin rahat alınıp alınmamasıyla ömür süremiz arasında bir ilişki kuramadım. Öyle bir ilişki olsa bile bunun bir insanın ömrünü büyük oranlarda arttırmayacağını düşünüyorum ve bu nedenle pek önemsenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Kendinizi yorgun hissetmemeniz tahminimce daha çok psikolojinin alanına giriyor. Osho'nun öğretileri de çok farklı alanlarda boy göstermiyor sonuçta :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
derin karın enfesleri ve parabolik tutulumlu evreler-evrenler- ev renkleri düş düş düşyerinde nefes uygulaması ve egzersizi

yapılacak uygulamaların/düşün sınırı yoktur ki-serbest enerji de ve bağımsız gelişimde/devinmede de -düşüncenin de öyle

Nefes üzerine tecrübelerini paylaşabilecek arkadşalar var mı acaba , şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar.

düşük nefesli ve (yeryer nabızlı) biri olarak kaplumbağa nefesi derim ben; şak şaka nerdesiniz siz artık yazıyor musunuz? okuyacak mısınız ki?

nefesleme-hayalleme görselleme-eşleme ve ses egzersizleri iyidir

öyle zor öyle zor öyle zor geliyor ki her yeni gün-her yeni her yeni gün!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç