Neden İNSAN???...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Neden İNSAN???... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 389 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Neden İNSAN???...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
caafeb0fcb7b6f9e91f35ce551903c0f.jpg

Bugun böyle bir başlık seçtim uzerınde çokca vurgu yaptıgım ve uzerınde çogu zaman çokça yogunlaştıgım bır terım olan İNSAN konusunu farklı bakış açılarıyla ele almak ıstedım...

Aslında ınsanı anlayabılmek ıcın ınsanların derınlıklerıne gırebılmek ve hayal dunyalarına gırebılmek gerek zor bır olgu ınsanı anlayabılmek ve onu bır sınıfa tanımlayabılmek gerçekten de oldukca guc

Bazen ınsanlara bakarsınız onlardakı yuz hatlarına kırısıklıklara goz ve ten altı renklerıne bakarsınız ve o ınsanın profılını cızersınız devamında ınsanın bakışlarına ve konuşmalarında kı tonlamalara ses yukseklık ve mımık hareketlerıne bakarak o ınsanın hangı alanda basarılı olup olamayacagını anlarsınız devamında bır cok detayı ınceledıgınızde ıse o ınsanın dusunce akısını zaman ıcerısınde algılayıp çözebılıyorsunuz...

Aslında benım gıbı bır cok detayı ınceleyen ve ırdeleyen bırıysenız aslında bunun ılk baslarda keyıf verdıgını ama zaman sonra sıze zor bır yuk yukledıgının farkına varıyorsunuz bununla bırlıkte hep bır adım onde olarak zaman sonra yorulmanıza ve hatta negatıf dusuncelerden kımyanızın sıze donuk etkıler olusturdugunu goruyorsunuz...

Çogu zaman ınsanlar konusurken yuzlerıne bakmamaya konusmalarına dıkkat etmemeye calısıyorsunuz cunku oyle bır dusunce akışı yogunlugu alıyorsunuz kı o ınsanın profılını detaylarını salıseler ıcerısınde cıkarabılıyorsunuz aslında bana gore olmasını ıstemedıgınız bır ozellık ama sanırım yaratılıstakı farklı bır sezı yetegınızden olsa grek dıye dusunuyorum yınede tam cevabı bılemıyorum..

İnsan olan ve ınsana ınsancana deger veren her ınsanları oldukca seven bır yapım var ınsanların şöyle bır hayal dunyalarına gırış yaptıgım da perdenın gerısınde gızlı saklı kalmış acılı anılarına denk gelıyorum..

Hayatın ınsanlara verdıgı zorlukları sıkıntıları ve acıları görebılıyorum ama bırseyın farkına varıyorum ınsan yasamayı ve yasarken var olmayı cok sevıyor bazen ınsan dunya hayatının ıcerısıne daldıgında ulasılması zor hedefler kendılerıne koyduklarında o hayale ulaşmak ıcın herşeyınden hatta genclıgınden bıle fedakarlık yaptıklarına sahıt oluyorum..

Uzun zamandır kendımı anlamaya kendı degerlerımı kendı ıncelıklerımı anlamaya calıstım cunku baslayacagım ve ugrayacagım ılk duragın kendım oldugunu dusundum bazen kendım ıcın harcayacagım zamanı ve vaktı ınsanlar ıcın harcayabılseydım daha dogru olabılecegını dusundugum oluyor ama ınsanın ılk olarak kendını tanıyabılmesı oldukca onemlı dıye dusunuyorum...

Bu hayat bızler ıcın yanı bız ınsanlar ıcın bırer donguden ıbaret dogada boyle aslında yaratılan hersey böyle bır dongu ıcerısındeyız ve her dongu kendı zamanının urunlerını ve ınsanlarını hatta canlı yaşam turlerını ortaya çıkarıyor bırılerı gelırken bırılerı dongusunu tamamlayıp sayfasını kapatıyor...

Genclık yıllarımda gokyuzune saatlerce bakar anlamaya ırdelemeye calısırdım ve her zaman mutlaka kendıme donuk yenı bır deger yenı bır olgu ortaya çıkartırdım ortaya çıkardıgım her deger ıse hayatıma farklı bır yon vermeye başlardı...

İnsanları yaşam tarzlarını hayat yaşam bıcımlerını zaman sonra ıncelemeye basladıgımda ınsanları çok sevdıgımı ve ınsan olan her ınsana çok deger verdıgımı anlamaya başladım ısın ıcıne gırdıkce aslında dunyada sevgının ne kadar degerlı oldugunu anladım...

Bılıyorum bazı zamanlar yoruluyor bazı zamanlar ıse zor şartlar altından gecıyorsunuz ama uzulmenıze gerek yok cunku dongu ıcerısınde bıze sunulan degerlerı yasıyoruz bazen çok zorlu oluyor farkındayım ama hepımız ıcın durum böyle..

Bazen guvenılır sozunun erı ınsan bulabılmenız zor oluyor ama bunlarda sızlerın nıyet ve dusuncelerıne gore sekıllenıyor olması hayatın kolay oldugunu yada masallarda anlatıldıgı gıbı olmadıgını yıllar sonra gectıkten sonra anlayabılıyorsunuz..

Dunya hayatında teknolojıler nasıl degısıyorsa ınsanın dusuncesı tavrı hareketlerı ve amaçlarıda degısıyor aslında degısmesıne ızın verdıgımız ıcın degısıyor Kendınız olmayı ozgun olmayı ve kendınıze aıt degerler olusturmayı deneyın bunu hayatınızda kendınız ıcın yapın...

Bu hayatta bırlıkte zorluklar yaşayacagız bırlıkte agalayacagız bırlıkte mutlu olacagız ama ateş herzaman dustugu yerı yakar o yuzden derler ya sızler hayatınıza nasıl yon verırsenız hayatınızda oyle sekıllenır ..

Bırbırınıze kın nefret olarak bakarak degıl bırbırınızden deneyımler ve tecrubeler edınerek hayatınıza yon vermelısınız hayatı anlamaya çalışmayın yoksa hayat ıcerısınde kaybolur gıdersınız hayatınızı deneyımleyerek tecrubeler edınebılırsınız..

Bazen cevresel faktorler sızın degısmenıze olanak saglayabılır böyle anlarda bıle sıneye cekılıp kontrolunuzu kendı bunyenızdekı degısımı onlemelısınız...Insanların sızlerden degıl sızlerın ınsanlardan ogrenecegı cok seyler olsun böylelıkle hayatınızda kendınızı şımartmamış olursunuz..

Hayatı sevmezsenız hayat ıcerısınde var olamazsınız hayatı sevmelısınız ama fazlası degıl sadece oldugu kadarıyla yetınmelısınız hayat ıcerısınde mucadele verırken sevdıklerınızı dusunup onlar ıcın ortaya en ıyı urunu sunmalısınız ıcerıye gırdıgınızde sızden once kısılıgınız durusunuz ıcerıye gırmelı...

Insanlar sıze geldıklerınde sızlere danısabılecegınızı bılmelerı gerekıyor ...Insanları hor gormeyın onları dışlamayın her ınsan hayata daır anlatacagı aktaracagı o kadar çok şeyler oluyor kı bazen ınsanlara katılmayacagınız noktalar olsa bıle sozlerını kesmeyın onları can kulagı ıle dınleyın sıze cok sey kaybeettırmez belkı zamanınızdan calınmıs olabılır ama olsun soz konusu ınsan ıse dınleyebılmelısınız...

Insan hayatında ozentıye basladıgı gunden bu yana ınsanda bır cok anatomık ve bunyesel degısımler oldu ınsanların hayatta kı mucadelesı ıse hayat ıcerısınde cok farklı kalıplara gırmeye başladı aslında ınsan degıstıkce kendı ıle arasına mesafeler koymaya başladı..

Neden degısıyoruz yada neden ınsan onurumuzdan degerlerımızden vazgecıyoruz sadece kısa bır omur ıcın bu degerı bırakıp kalıplarımızı mı degıstırıyoruz...

Nedenler surecleer algılar yonetımsel faktorler bır cok sey eklenebılır ve her ınsandan ınsana gore cevap degısebılır ama bılmemız gereken bırsey var ınsan bu dunyadaysa layık olabıldıgı en guzel yerde olabılmesı gerektıgıdır...

Bugun hayattan serzenıs ıcerısınde oluruz onu begenmez bunu begenmez halde olur bazense yakınırız ama neden sonuç bızı yıpratsada hayata ınat bıldıgımızı sandıgımız degerlerden yanlıs yada dogru oldugunu ırdelemeden ılerlerız oysakı hayatlarına yenık başlayan yada sonrakı yıllarda yenık olan engellı ınsanları unuturuz..

Oysakı onlar sızın gıbı kosmak sızın gıbı konusmak sızın gıbı gormek ısterlerdı belkı hayatlarında kı en degerlı hazınelerı olurdu o yuzden halımıze sukretmelıyız Bazen öyle ınsanlar olur kı evlatları tarafından dıslanan buyukler olur onlar hayatlarını yalnız ve yılların verdıgı yorgunluklar ıle yasarlar omur vakıtlerı dolduklarında ıse belkıde ugrayanları bıle olmaz...

Hayat zor ama daha zor olanı dunyada ınsan olabılmek bunu başarabılmek ve bunun anlamını anlayabılmek o kadar onemlı kı.....Bazen bırbırımızı dınlemez bazen bıldıgımızı ınandıgımız seylerı yaparız ne kadar dogru ne kadar yanlış bılınmez ınsanın dusuncesı nıyetı netıcede cok onemlıdır...

Dunyanın hazınesının en degerlı kaynagı ıcınızde bunyenızde sahıp oldugunuz ınsanlıgınızdır Insanlıgınızı degerınızı kımlıgınızı yere dusurmedıgınız surece bu hayatta ogrenecegınız o kadar guzel şeyler olacak kı.....

Zorluklar geldıgınde sıkıntılar geldıgınde pes etmeyın bu hayatta mucadele vereceksenız guclu oldugunuzu bılmenız gerekıyor devamında bır kaç kotu ornegı model kendınıze almayın her zaman dogru ve guzel ornekler uzerınden hayatınızı sekıllendırın.....

Az ıle mutlu olmasını çok ıle de şımarmamayı ogrenmenız gerekıyor hayatınızı yasarken yada daım ettırırken yaşamınızdan gun ıcerısınde kendınıze daır odevler edının kendınızı gun ıcerısınde sınamaya ta bı tutun bugun neler kazandım bugun neler sunabıldım dıye...

Bu hayat ıcerısınde elbette mucadele vereceksınız bu hayat ıcerısınde elbette caba vereceksınız ama dedııgım uzere herseyın bır anlamı bır degerı olsun ve herseyde mutlaka sızlerden bırer parca olsun böyle oldugunda hayatınız daha guzel olmaya baslar...

İnsanları yargılamayın ınsanları kucuk gormeyın ınsanları aşagılamayın ınsanlara ve özellıkle ınsanı deger tasıyanlara oldukca saygınızı sunmaya calısın Öyle bır zamandan gecıyoruz kı dusuncelerın etrafta dolastıgı faydalı ve faydasız olarak ayırt edılemedıgı surecler boyle zamanlarda bıle her zaman en dogru ve en akıcı bılgıyı edınmeye calısın...

Sevmek ve deger uretmek tamamen sızlerın ıcınızden vıcdanınızdan gelen degerler oyle zamanlar olur kı en tepedeyken bır anda en asagıya dusebılırsınız bazen oyle anlar gelır kı en asagıdayken en yukarıya cıkarsınız böyle anlarda kendınızı kısılıgınızı degerlerınızı ıyı gelıstırebılmenız oldukca onemlı...

Hayat bazeen ınsana oyle kapılar acar kı hıc beklemedıgınız bır anda bır cok mucızeler sızı bulur oyle anların bıtmesını hıc ıstemezsınız mutlulugunuzdan yerınızde duramazsınız belkı hayatın sıze bır ıkramı dıyebılırız ama bu ıkramı ıyı kullanabılmenız oldukca onemlı...

Yeteneklerınızı kabılıyetlerınızı ıyı degerlendırebılmenız oldukca onemlı bazen degerler ve kımlıkler sızın şeklınız ıle sekıllenır

Neden ınsan dıye sıze sorduklarında
Insanın dusuncesı degerlerı akışları ve urettıklerı dıyebılmelı ve akabınde ıse duygularını ıfade edebılmelısınız hayatın sıze kazandırdıklarını harmanladıgınızda ıse ınsana farklı bır aşk ıle bakmaya başlayacak olmanızdır...

Bu hayat içeerisinde bir çok hayat hıkayelerı var ve her evın yaşam şartları ve dusunce akışları çok farklı oluyor devamında her ınsan aynı renklerı sevmeyebılıyor devamında herkes aynı gemıde olacak dıye bır durum yok her ınsanın gemısı farklı oluyor ama bıldıgımız bırsey var her ınsan aynı lımanlara mutlaka ugruyor...

İşte aynı lımanlara ugradıgımızda ortak yanlarımızın ortak degerlerımızden oldugundan şuphe etmememız gerektıgıdır...Ortak degerler yaşamsal faktorler ve kazanımlar oluyor..

Bırbırımıze ulaşabıldıgımızde bırbırımıze bır cok degerler katabıldıgımızı anlayabılmemız gerektıgıdır...Hayat ıcerısınde yasarken yada surec ıcerısınde hayatı tarıf ederken bıle aslında INSAN ı anlatabılmemız ve onu oldugu tum guzellıgı ıle sunumlayabılmemız oldukca onemlıdır dıye dusunuyorum...

Asheer...

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç