Ne Giydiğin Sonucu Etkilemeyecek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Epilogue tarafından oluşturulan Ne Giydiğin Sonucu Etkilemeyecek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,921 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ne Giydiğin Sonucu Etkilemeyecek
Konbuyu başlatan Epilogue
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
felsefenin ne küçümsenmesi, ne de elitist bir yaklaşımla bir tekel-altına alınması doğru değildir; felsefe hayatın kendisidir. O, kendine yönelen ve kim olduğunu sorgulayan bir disiplindir ki, bu tanım hala çözümlenmek istemektedir?! öyle ise, sorunu basite almak yanıltıcı olacaktır. burada söz konusu edilen ise "ne giydiğin" ve "ne ile karşılaşacağın"dır. kisveler arındırıldığında salt insan kalır. o zaman, sorun bir yönü ile "insan nedir" olmalı...ve fakat ne kadar zorlarsanız zorlayın yukarıdaki örnek erk-egemen ve sapkınca duracaktır

K

kuzeys

Ziyaretçi
sayın monaliza size haddim olmayaraktan Samuel Beckett 'in Godot'yu Beklerken adlı eserini okumaktan ziyade izlemenizi tavsiye edeceğim. Ve bu şekilde absürt tiyatro ile tanışacağınızı ve dünyada olaylara ve durumlara daha farklı yaklaşımlar içerisinde farklı bakışlar olabilceğini büyük bir açıklıkla görebilceğinizi düşünüyorum.

diğer yandan sizin olay ve durumlara bakış açınızıdan şöyle bir rivayete değinmek istiyorum..

Cenâb-ı Hak nefse sormuş : sen kimsin ben kimim diye
Nefs, Ene ene, ente ente diyerek cevap vermiş - yani sen sensin ben benim -
Bunun üzerine Cenâb-ı Hak nefsi 1000 sene cehennem ateşine mağruz bırakmış
tekrar sormuş sen kimsin ben kimim diye.
Nefs, yine aynı cevabı vermiş. Ene ene, ente ente
Cenâb-ı Hak nefsi bu sefer cehhenmin soğuk olan buzdan oluşan katmanında 1000 sene bırakmış ve
tekrar sormuş sen kimsin ben kimim diye.
Nefs, yine aynı cevabı vermiş. Ene ene, ente ente

Bunun üzerine Cenâb-ı Hak nefs'i 1000 sene aç bırakır ve tekrar sorar
Nefs bu sefer Ente Rabbiye r-Rahîm, ve ene abdüke l-âciz. Yani, Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim.. der..

Şimdi bu hikayade nefs'e karşı yapılan kuşatmadan ve onun doğasına aykırı baskıdan ziyade küstahlığı dikkate alınıp yaratıcın kibiri farklı bir boyutta ele alınmıştır.

Nefs'in 3000 senelik süreci edinimleri tecürbeleri bir yana varoluşundan kaynaklanan haklı çıkışı özgür iradenin ta kendisiyken sizin dogmacı bakışınız şovenizme bulaşmış bir köktenciliği içerdiği gibi mutlakçı bir anlayışında argümanıdır.

Dediğim dedik çaldığım düdük modunda olmanız ve ithamlar içerisinde insanlara yaklaşıp yakıştırmalar yapmanız olaylara ve doğaya bakış açısınızı zaten fazlasıyla ifade etmektedir. Size kardeşçe inandığınız değerleri içini boşaltrak değil doldurarak savunmanızdır. size hoş gelmeyenlerde bizim gerçeğimiz ve hakikatimizdir. varoluşumuz bunları kestirip atmamamıza değil aksine görüp tamamlamıza hizmet etmelidir.

Bu arada daha fazla tatsızlaşmamız* için bir önceki metinimde bir kaç küçümseyici öfke ve hırs dolu ifade şeklim olmuş bunun sizin kişilik düşünce ve olgunluğunuzla bir alakası olmayıp toplumsal doktorinlere karşı bir şey olduğu belirtip şahsınız adına alındığınız şeyler için özür dilemek istiyorum..

*aynıları aynı ayrıları ayrı yere koymamız gerektiğini düşünüyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
Felsefe yapmayın demekle; felsefe yapacağım diye konuyu absürtleştirmeyin demek çok farklı şeyler.

Anlayana sivrisinek vızıltısı saz, anlamayana davul zurna gümbürtüsü az)))(Değiştirdim)))))))

Sevgili kuzeys; dediğim dedikimdir, bu doğrudur))) lakin itham konusu; gerektiğindedir...Sevgiler.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ne deniyor, belki de tek değişmeyen olgu değişim/dönüşümdür. vurgunun artırımı ile yapılan değişikliği de bu ölçeklerde değiştirme olarak yorumlayabilir miyim? değiştirelim yaklaşımına sayın monaliza'nın katılmasını önemli ve sevinçli buluyorum. evet, gerektiği yerde değiştirelim ki, ne diyor analarımız " akan su kir tutmaz" ...yenilenmek doğa-nın özüdür. saygılarımla

Doutrus

Felsefe.net
Yeni Üye
Gecenin bir yarısı leziz bir münazara okumuş oldum.Puanımı KUZEYs Takımı'ndan yana kullanıyorum.Genel anlamda,basılan damarlardan doğan minik öfke patlamalarına sarmalanan felsefi zeminler,konuyu yetersiz argümanlı tatsız tuzsuz diyalektiğe çevirmiş.Yine de şükür diyorum;susamıştım,bir avuç dolusu suyla kurumuş boğazımı ıslattım.

M

monaliza

Ziyaretçi
Gecenin bir yarısı leziz bir münazara okumuş oldum.Puanımı KUZEYs Takımı'ndan yana kullanıyorum.Genel anlamda,basılan damarlardan doğan minik öfke patlamalarına sarmalanan felsefi zeminler,konuyu yetersiz argümanlı tatsız tuzsuz diyalektiğe çevirmiş.Yine de şükür diyorum;susamıştım,bir avuç dolusu suyla kurumuş boğazımı ıslattım.

Burada takım çalışması yapıldığını bilmiyordum:))))))

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç