Nasıl Beslenmeliyiz?

• Konbuyu başlatan TENTEN
  • Başlangıç tarihi
  • 746

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde TENTEN tarafından oluşturulan Nasıl Beslenmeliyiz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 746 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Nasıl Beslenmeliyiz?
Konbuyu başlatan TENTEN
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TENTEN
T

TENTEN

Ziyaretçi
Forum çok fazla kategoriye ayrılmış.
Nereye konu açacağımı şaşırıyorum.
Felsefe eğitimim yok.
İlla bir etiket yapıştıracaksanız deneycilik felsefesinin türevlerinden(pragmatizm,pozitivizm,duyumculuk vb) birini yapıştırabilirsiniz.
Konu bilim ile alakalı ama bilim adamı olmadığım için buraya açmaya uygun buldum.

Boyumuza göre kilomuzu bulmak için çeşitli formüller var.
Ben daha basit olduğu için askeri imtihanlarda uygulanan förmülü yazacağım.
Boyumuz 180cm ise kilomuz
En düşük (180-100)-15=65kg
En fazla (180-100)+5=85 kg
Aralığında olmalıymış. :)

Alacağımız kaloriyi yaklaşık olarak bulurken kilomuzu 30 ile çarpıp buluyormuşuz.
80 kg olduğumuzu varsayalım.
30*80=2400 kcal

Alacağımız protein miktarı kilogram başına 1 gram.(yeni kaynaklarda 0.8gram yapmışlar)
Vücut geliştirme ile uğraşanlar aşamalı olarak bunu en fazla kilogram başına 2 grama kadar çıkarabiliyorlar.
Biz normal insanız 80gram yapalım.

Alacağımız yağ miktarı kilogram başına 1 gram.80 gram
Alacağımız karbonhidrat miktarı kilogram başına 5 gram. 5x80=400 gr

80 gram protein x 4 kcal/gram =320 kcal
80 gram yağ x 9 kcal/gr = 720 kcal
400 gram karbonhidrat x 4 =1600 kcal
Toplam = 2640 kcal çıktı.

Ampirik formüller yaklaşık değer verirler.İdeal kilo aralığımız zaten esnek.
Diyetlerde genellikle kilo alıyorsak karbonhidrat ile yağı düşürmemiz gerekiyor.
Protein miktarı ile fazla oynama istemiyorlar.

Ben bu şartlara uymuyorum. :)
Uyabilmem imkansız.
Beslediğim hayvanlara kendimden daha iyi bakıyorum.
Evimizde laboratuvar yok sonuçta kılı kılına ayırıp bu oranları yakalayalım.
Çünkü satılan çoğu gıdada karbonhidrat ve yağ miktarları aşırı yüksek.
Yüksek protein içeren gıdalarda pahalı.
Yüksek protein içeren gıdalarda ki proteinler araklanıp yerlerine yağ dolduruluyor.
Çalınan proteinler yüksek fiyata vücut geliştirme yapanlara satılıyor.
Sadece et yiyerek protein oranını tutturmaya çalışsak içeriğindeki yağ oranı fazla gelecek.
Yukarıdaki formüller et için beslediğimiz hayvanlar içinde geçerli.
Benden bu kadar istediğiniz eleştiriyi yapabilirsiniz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Forum çok fazla kategoriye ayrılmış.
Nereye konu açacağımı şaşırıyorum.
Felsefe eğitimim yok.

Eğitim disiplin (biçimlendirme) içeren bir kavramdır -ki bugün eğitim akademiye vurgu yapıyor- ve felsefeye taban tabana zıt. Felsefede akademik öğrenimin de hiç bir anlamı yoktur. Felsefe ile ilgilenen çoğu birey bağımsız ilgi gösterir. Bunun dışında çoğu birey felsefe ile aktif iliglenmeksizin yani felsefe, filozoflar tarihi vb olarak bilineni incelemeksizin ya da kendini aktif felsefe ilgilisi vb olarak tanımlamakszın da filozof ve düşünür diye adlandırılır. Bir romancı bir yazar örneğin. Filozof ünvanı ozan ünvanı gibi .Çalan biri hırsız diye ünvan kazanır. Tıpkı bunun gibi.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Alacağımız kaloriyi yaklaşık olarak bulurken kilomuzu 30 ile çarpıp buluyormuşuz.
80 kg olduğumuzu varsayalım.
30*80=2400 kcal

PKD de ( Paleolitik ketogenic diet) karbonhidratsız beslenirsiniz ve günlük yaklaşık 5000 kalori ve belki biraz üzerinde alırsınız ve buna rağmen fazla kilonuz varsa muhtemelen kilo verirsiniz.

Kalori bilimi eski..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Çünkü satılan çoğu gıdada karbonhidrat ve yağ miktarları aşırı yüksek.
doğru
ve ası önemlisi uygun yağ asitleri değil
Yüksek protein içeren gıdalarda pahalı.

doğru
Yüksek protein içeren gıdalarda ki proteinler araklanıp yerlerine yağ dolduruluyor.
Çalınan proteinler yüksek fiyata vücut geliştirme yapanlara satılıyor.

eğer öyleyse ilginçmiş

hayvanlara kemik tozu yediriyoruz, bu bile insanın yediği bir çok çöp gıdadan iyidir
Sadece et yiyerek protein oranını tutturmaya çalışsak içeriğindeki yağ oranı fazla gelecek.

PKD diyette et/yağ oranı 1 e 3 tür yani bir birim ete 3 birim hayvansal yağ yenir .Bu diyeti 5 binden fazla hasta yaptı ve yıllardır uygulayan yüzlerce hatta binlerce insan var ve yaklaşık günlük 500 gram hayvansal yağ yerler .Tabi ki karbonhidrat tüketmiyorlar.
Yağ etten ucuz değil.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bugün modern beslenme teorisinin gözardı ettiği şey, yağ, yağ asitleri.

Çevrimiçi psikiyatri topluluklarına katıldım ve buralarda ilk 3 tavsiyeden biri balık kaynaklı omega 3 yağ asitleridir. Bir gün bir veganla hayvansal yağın damar tıkayıp tıkmayacağını tartışıyorduk ve ona şunu sordum. Balık bir hayvan mıdır ve omega 3 takviyeleri damarımızı tıkayacak mı? Kuzuya karadaki balık denir ve balıktan sonra en yüksek omega 3 kaynaklarından biridir ama kuzu yağını paketleyip alternatif takviye edici gıda (ilaç) diye satamazsın. Bugün et tüketenler bile artık yağsız alıyor. Et yağsız tüketilmez. Medeniyetin hastalıklarının çoğu uygun yağ asitleri almama kaynaklı. Rafine yağlar, margarinler ve trans yağlar tüketiyorlar yani et alıyorsun ve rafine ayçiçek yağıyla pişirip yiyorsun.
Discovery Chanel'in Alaska belgeselleri vardır ve hep bir ağızdan şunu söylerler: "proteinin zarar vermemesi için yüksek miktarda yağ tüketimi gerekiyor. Bunu bilimden öğrenmediler. Mesela geyik vuran kişi onu taşıyamayacak ve eti ertesi gün alacaksa ne olur ne olmaz ilk kalp vb içorganları ve böbrek çevresi vs iç yağlarını ilk etapta alıyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Et kavramı bugün bir hayvanın kas dokusunu ifade eder. Normalde et demek bir hayvanın yenilebilir herşeyi/tamamı olmalıdır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsanlar tarih boyu bir büyük başın kasları (et) dışında da bir çok hayvanı ve onun her yerini yediler
Bugün genellikle ineklerin kol bacak kaslarına et diyoruz, bunun dışında biraz küçükbaş, stres altında uykusuz ve ilaçla büyütülmüş tavuk ve çok az da balık yiyoruz.
Şu an bu ülke özelinde yaklaşık ve e naz % 80 imiz nitelikli proteine düzenli erişim sağlayamıyor

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Türk toplumu et yemeyi bilmiyor. Uluslararası aşçılıkta et oldukça az ve hızlı ısıl işlemden geçirilerek yeniyor.. Bunu her düşündüğümde bana bir köle/alt uygarlık/halk çağrışımı yapar çünkü bu türden işlenmiş bir ete ancak pahalı restoranlarda erişebilirsiniz.
Karadeniz salyangoz doludur yasaktır
Denizler, kıyılar midye doludur mekruh vs denir
Türkiye kara ve deniz salyangozunu tereyağı ile soslayıp pişirip Fransızlara gönderir ve bununla ekonomik gelir, iş kapısı ve dışsatış diye övünür oysa bir köle sömürge halk refleksidir.
Bu hayvanı yemek yasaksa zaten senin tarafından öldürülmüştür.
Şu an yaban domuzları sürek avlarında vurulup toğrağa gübre oluyor. Domuz avı beyaz adamın bizon avına benziyor..

Kölelere et yemek yasak:..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Diyetlerde genellikle kilo alıyorsak karbonhidrat ile yağı düşürmemiz gerekiyor.
Protein miktarı ile fazla oynama istemiyorlar.

O diyor ki;
Basit bir şekilde her zaman kilo alıyorsam yağı kilo veriyorsam proteini artırır (dengelerim)

Bir keto grubuna gidip şunu sorarsanız

Yağ yakıcı besin söyler misiniz?
Yağ cevabını alırsınız

Nasıl kilo vereceğiniz sorarsanız da
Yağ ye cevabı alırsınız

Yağ ve karbonhidrat miktarının bugünkü kalori mantığı dışında bir şekilde dengelenebileceğini düşünüyorum.
Karbonhidratın enerjisi yağın enerjisiyle metabolizma için aynı değil gibi. Şu an ki bilimde onunla ilgili bir düzeltme gerekiyor.
Biz genelde keto üzerine tavsiye isteyen olursa örneğin ketoyu sürdüremezse proteinin sabit kalması, bir miktar uygun yağı koruyarak yağ karbonhidrat takası öneririz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Veganlar mevcut bilimin en ateşli savunucularıdır, hiç biri bilim düşmanı ya da karşıtı değildir. Yani bilim omnivoreluğu onaylıyor diye bilime düşman/ters değiller. Onlara göre bilim veganlığı ya kabul etmiştir/ispatlamıştır ya da tam etmek üzeredir ya da gelecekte edecektir vs.
Veganlık kavramı dışında bilimle uzlaşma içindedirler.
Et yiyenlere (uygun toplum oluşursa) aşırı sağcı ırkçı vs diyip dışladıklarını biliyoruz. (Yani gelecek için yeni nesil solcu olmak vegan olmayı et yememeyi gerektiriyor postülatı)

Bir vegandan yakın zamana kadar Tip 1 diyabet geliştirsen insülini domuzdan ve D vitamini eksiği için d vitaminin koyun kılından gelecekti , bu mantıklı mı? sorusuna "bilimi artık onları üretiyor -bilimimiz var diye yanıt alabilirsiniz.

Şu an yukarıda sunulan mevcut beslenme bilimi de bükülmek üzere

Bu gezegenin yeni diyetidir

Muhtemelen bu yapı da gelecekteki beslenme politikanız için özgül ağırlığı en yüksek kurumlardan biri

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Benim mesela beslenmeyle ilgili merak ettiğim şu

İnsan atası/ataları bağımsız koşullarda kent devletleri ve yerleşik toplum öncesi hangi tarihlerde hangi coğrafyalarda ne yedi ve nasıl beslendi?
Atıyorum 50-100 bin yıl önce ya da daha da önce
Bu koşullarda insan ataları herhangi gıdaya sonsuz erişim imkanı varken (örneğin et meyve ve kökler hepsine her mevsim sınırsız erişim varken) hangi türü/türleri önce seçti ve hangisini ne kadar tüketti?

Nasıl beslenmeliyiz sorusunun cevabının bu olacağı görüşündeyim

Bunun dışında Grönland da kutuplarda yaklaşık %80-90 yağ/et tabanlı beslendiğini biliyoruz ama mesela Ekvator da Afrika da ne yaptı?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Mesela kuş dediğimizde genelleriz ama farklı türleri vardır
Balık dediğimizde genelleriz
Tavşanı genelleriz. Kutup tavşanı farklı olabilir. Farklı iklim ve bölgelerde ayrı kıtalarda türler farklılaşır.
Büyük kedileri genelleriz ama kendi içinde tür ayrımları var
İnsan türünde ya da atasında bu anlamda bir fark/farklar var mı? Bilmiyoruz ya da tam eminim tam çözülmedi.

Bunun haricinde balinalar, genelleriz ama et yiyen balina ve plankton süzen balina var . Doğa da hayvanlar arasında farklı beslenmeler mevcut.

Ben beslenme araştırmalarımda şunu gördüm. Sağlık sorularını çözmek için gıda eliminasyonları ve diyetler deneyen insanlar ki en popüleri 30 gün kadar 40 gün kadar hayvansal (yağ et organ eti) yeme ve sonrasında bir günde tek gıda örneğin patates ekleme ve vücudun verdiği tepkiye bakma. Bu yolla ek gıda seçmiş ya da yiyeceği gıdalara karar vermiş çok fazla insana tanık oldum. Etobur beslendiği halde çocuğu için bu beslenmeyi seçmeyen insanlar var. Atıyorum %70 etobur besliyor ama havuç gibi belirli başks ekler seçiyor ve ekliyor herşeyi de vermiyor. Çok az gıda

Bir de şu yapılabilir. Atıyorum.
30 gün Akdeniz diyeti, 30 gün vegan diyet, 30 gün Standart Amerika ndiyeti, 30 gün low carb/LHCF, 30 gün standart keto, 30 gün etobur. Kişi karar verebilir.

Her beslenme ya da her besin herkese uygun olmayabilir de ya da her fizyoloji farlı ve kendine has tepkileri olabilir ama şu var bugün obez hata, diyabet şu buyuz. Et daha ortak ve önce gözüküyor ve bence de sorun çözüyor. Mesel tek bir hayvan etiyle sağlıklı yaşanabilirken tek patates, tek fındıkla, tek muzla sağlıklı yaşam zor, sebze yerseniz çeşni yapmalısınız. Sebze yeme yöntemleri bugün modern bilimin bilgisiyle örgütlendi yani fasulye ve bezelyede proteinin yüksek olduğunu pirinçte patateste nişasta olduğunu bilir yiyeceğini kontrol edebilirsin, bunların bazılarını doğa da çiğ tüketmezsin. Bunların hep beslenmenin ipuçlarını sağlayacağını düşünüyorum.

Bir de bunları konuşuyoruz ancak bazıları/çoğumuz yemeğe erişemiyor. Abur cubur patates ve makarna neredeyse zorunlu öğünü olan insanlar var. İyi yağ ve protein üçüncü dünyada sadece elitlerin üst sınıfların erişebileceği gıdalar. Ben de şu an yaklaşık olarak umduğunu değil bulduğunu yiyenlerdenim

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Nasıl beslenmeyiz sorusuna hep şu cevabı verdim. Hiç bir sağlık sorunu yakınması yoksa mutluysan besinini seviyorsan ve seçerek tüketiyorsan atalarından ailenden gördüğün gibi ilk çocuklukta seçtiğin gibi beslenmek en ideali olabilir.

Bunun dışında bebeği, çocuğu ya da kedisiyle şu testi yapan gördüm. Çiğ et parçaları, çiğ yağ parçaları (kuyruk yağı gibi), karaciğer ve meyve sebze parçaları ortaya konuyor ve seçmek için çocuk/bebek yalnız bırakılıyor.

Bunun dışında kronik sağlık sorunları varsa standart diyetler kronik sağlık sorunlarını ne yazık ki geriletmiyor. 150 yıl önce diyabet ilacı yoktu ve meyve yersen ölürdün. 150 yıl önce İtalyan bir doktorun yazdığı raporları gördük mesela diyabeti et tabanlı diyetle yönetmiş. Eminim o günün koşullarında yüzlerce insanın hayatını kurtardı ve bunun beslenme bilgisi en basit gösterge olduğunu düşünüyorum. İnsan diyabet oluyor. Tüm bunların bazılarını veganlarla tartışmayı denedik eminim dolu küp daha fazla su alır, veganlık bir akıl tutulması. İnsanı hasta etmediği sürece tüm beslenmelere kısmen sıcak bakıyorum ancak kısmen tam veganlık vejetaryenlik dışında çünkü bu çocuklara dayatılmamalı, yetişkin bir insan çok bilinçli seçmeli. Bugünün tekno koşullarıyla protein ayrıştırıp soya sütü üretip iyi yağa erişip vs yapılabilen bir beslenme ve bir çocuk bu beslenmeyle istismar edildi... Aslında sağlıklı ve ortalama gıda erişimi olan bir insan özel olarak beslenme kavramı üzerinde takılmamalı ve sağlıksızsa da her yolu kendi denemeli ve test etmeli . Tip 1 li demir adam diye bir örnek var mesela

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Alacağımız protein miktarı kilogram başına 1 gram.(yeni kaynaklarda 0.8gram yapmışlar)

10 haftalık randomize kontrollü bir çalışmada, yaşlı erkekler arasında RDA'nın iki katı olan protein alımı, RDA'daki protein alımından daha az kas kaybı ile ilişkilendirilmiştir, bu da RDA'nın kas kütlesinde yaşa bağlı kaybı önlemek için yeterli olmayabileceğini düşündürmektedir. .

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç