Narsizm Üzerine

Avdanius

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
23
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
22
Mitolojiye göre Narcissus göletteki yansımasına bakıp kendisine aşık oldu. Kendine o kadar çok aşık oldu ki kendisine daha yakından bakmaya çalışırken gölete düştü ve boğularak öldü. Yunan mitolojisindeki bu Narcissus hikayesi aslında bize çok şey anlatıyor. Narcissus aslında kendisini temsil ediyor çünkü onun için sadece kendisi var. İnsanlığı Narcissus gibi tek bir insanla kişiselleştirebilirsiniz ve hata yapmazsınız. Ama Narcissus'un temsil ettiği ''insanlık'' sadece insanlığı temsil etmiyor. Narcissus aynı zamanda kendi Tanrısı olan kendisini o gölette buluyor. Narcissus'u bu mitolojik hikayeden ayırıp değiştirirsek belkide o kendisine aşık olmadı. Narcissus kadar çok çirkindi ki gözlerine inanamadı ve daha fazla dayanamayarak o gölette intihar etmiş olabilir. Günümüzde narsizm anlamı bu mitolojik karakterin kendisini hatta daha fazlası olan sizi anlatır. Hem mitolojik karakterin hikayesi hem de kendi uyduruğum diğer yönü aslında narsizmdir. İnsanlar düşündükleri için narsistirler. Bu yüzden her insan aslında narsistir. Düşünemeyen canlılar kendilerine baksalar bile ne gördüklerini anlayamazlar dolayısıyla otomattırlar. Düşünmek narsizmle özdeşir.
 

ihaveanidea

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
882
Tepkime puanı
6
Puanları
18
Tashih yapmanı öneriyorum.

Akışa göre:

1)Narcissus,narsistti.

2)Narcissus,artık narsist değil.Düşündü,seçim yaptı ve intihar etti.

3)Düşünmek narsisizmdir.1 ve 3.ncü tahliller kendi içinde totoloji oluştururken 2 bunlardan dışarıda kalıyor.

Narcissus narsist değilse düşünemez ve intihar edemez.
 

Avdanius

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
23
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
22
insanlar düşündükleri için narsistirler çünkü düşünmek narsizmdir. insanlar narsizm içinde düşündükleri için kendi narsistliklerini görmezler. sizin bu yazıya düşünüp cevap vermeniz de narsizmdir. narcissus'un intihar etme eylemi aslında düşündüğü ve bir karara vardığı içindir. aşık olmasıysa narcissus'un intihar etmesini bulmak için bir şifredir. insanlar intihar edebilir çünkü düşünüyordur.
 

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
126
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
mitolojıye göre ele alırsak ve bu konuyu irdelersek. narsist karakterler. bazen. kendi dünyalarını yaratmak zorunda kalırlar. örnegin tanrılarla savaş gibi tanrılarla savaşmak narsistlerin bir ilgi odağı ve yaşam felsefesidir. bunun dışınada nadirende olsa çıkılabilir. tabi narsist karakter özellikle ortaçag filozoflarının bazılarına ilham kaynagı olmuştur. bununla ilgil makaleler yayınlanmıştır. özellıklede yakıncagda matbbanında bulunmasıyla narsist karakterlerın
içindeki tanrı inancı mükemmeldir. narsitler tanrıyla özdeşlerşirler. kendi tanrılarını yaratmışlardır.
mükemmelcidirler hatalı bir tanrıyı bol bol eleştirirler.
narsizm bir düşünce akımı olduğu için hayal kurmak isteyen narsısler içinde mitolojı ve felsefe en ideal yoldu diyebilirim. :)
ben her insanın narsıst olduğunu düşünmüyorum özellikle müslümanlar narsit bir düşünceden çok
şiddet ve tehditkar düşünen bir tanrıya inandıklarını gösterilerirler. bu aslında korkunun cahilce yorumlanan mantığın bittiği son noktadır. :) onlar sadece kitab ne? derde onu baz alırlar onun dışında reelizmden ve gerçegı aramaktan korkarlar. çünkü onlarda gerçegı arıyacak cesaretten çok cennetı kaybetmek korkusu hakimdir. nerde? bir müslüman göresem kokusunu 1000 kmden alırım. :D
bu arada yapılan bir araştırmaya göre hergün tableron yiyen(hergün kuran okuyan) cocukların % 95 inde zeka geriliği saptanmıştır. işte link :D :D beyin uyuşuyor ve yeni nesil zombi dediğimiz müslümcükler hortluyor. :D
https://www.ntv.com.tr/turkiye/cikolata-beyinde-uyusturucu-etkisi-yapiyor,9mujwJvDWk6z1JOy_W8Tyg
 
Son düzenleme:

Slash

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
5,231
Tepkime puanı
304
Puanları
83
Doğal ve samimi insanı yok eden Narsisizm, çok önemli bir kişilik bozukluğudur. Başkalarını kıskanan, kendisini dev aynasında gören, sürekli büyüklenme içinde olan, bencil ve empati kurmaktan yoksun insanlar, günlük hayatta çok sık karşımıza çıkmasa da, ne yazık ki sanal dünyada her yerdeler. Kendilerine kurgu bir dünya kurmuş, kurgu karakterler yaratmış ve asla olmadığı birisi gibi şov yapma peşindeler. İlginç olan bu kişilik bozukluğuna sahip olanların %70'i erkektir. Sanal dünyada kendilerini ulaşılmaz ve özel birisi gibi lanse eder ve beğenilmek için şekilden şekile girerler. Bu insanların Narsisistik kişilik bozukluğuna sahip olduklarını anlamak da çok zordur.

Mitolojik olarak da daha önce şu şekilde açıklanmıştır.
Yunan Mitolojisi'ndeki efsaneye göre Kahin Tiresias, Narsis'in ailesine Narsis'in kendisini görmediği sürece çok uzun süre yaşayacağını söyler. Narsis birgün su birikintisinde kendini görür ve bu görütüden gözlerini alamaz, orada kök salarak nergis çiçeğine dönüşür.
Efsanede anlatılmak istenen ise Narsis'in su birikintisi aracılığı ile gördüğü şeyin kendi görüntüsü değil İlahi benliği olmasıdır ve Narsis bu görüntüye aşık olmuştur. Görmüş olduğu Diyonizos kendi İlahi benliğidir.

Sonuç olarak efsane zamanla gerçek anlamanından uzaklaşmış ve bugün psikolojide bir hastalık adına dönüşmüştür.
 
Son düzenleme:

Çağrı

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Eyl 2013
Mesajlar
52
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Bütün sorun narsizmin doğru şekline ulaşabilmekte, narsizmi olgunlaştırabilmekte.

Olgunluk, sakinlik, özgüven, sağlıklı bir mizah anlayışı...

Bunun için hem kendinize tapmanız gerekir, hem de kendi saltanat dünyanızı olabilecek en acı şekilde yıkmanız gerekir. Bu ikisini aynı anda yapmayı becerebilirseniz narsizmin olgun ve sağlıklı şekline kavuşmaya doğru ilerlersiniz.