Namazın amacı ne olabilir..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Namazın amacı ne olabilir.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,302 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı Namazın amacı ne olabilir..
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mona

bsra

Felsefe.net
Yeni Üye
doğrudan konuşunca anladım teşekkür ederim.)
öncelikle tanrıya egoist gibi bişey söylemedim.. siz anneniz yada eşiniz yahut çocuğunuzu sevindirmek için bişey yapınca onun egosunu mu tatmin ettiğinizi düşünürsünüz.. yada size karşı sevineceğiniz birşey yapıldığında egonuz için mi yapılıyo?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Allah mutekebbirdir.

bsra

Felsefe.net
Yeni Üye
aciz olmamızı neden sevsin..

orda aciz kelimesini kullanmasaydım, teslimiyet ile deseydim sadece takılmıcaktınız buna.)
ona muhtaç olmamız değil midir acizlik.. e ona ihtiyac duymamız ondan sadece yardım almamız neden hoşuna gitmesin ki..

sakal

Kahin
Yeni Üye
öncelikle tanrıya egoist gibi bişey söylemedim.. siz anneniz yada eşiniz yahut çocuğunuzu sevindirmek için bişey yapınca onun egosunu mu tatmin ettiğinizi düşünürsünüz.. yada size karşı sevineceğiniz birşey yapıldığında egonuz için mi yapılıyo?

insanlar övülmeyi severler, gurur duyarlar, güzel sözlerden hoşlanırlar bu insanca bir duygu..güzel bir manzara resmi yapan insan sanatla ilgilenen herkes tarafından takdir edilir,ama yaptığı manzara resmini yaratanı tuvale düşen şeyin gerçeğinin yaratıcısını çoğu zaman kimse düşünmez..halbuki Allah en güzel sanatkar,ressam,müzisyen,mimar,astronom.matematikçidir..v.s...basit bir resmi öve öve yere göğe sığdıramayan biz insanlar buna inananlar da dahil bu kadar övgüyü çoğu zaman Allah'a karşı yapmayız..halbuki övülmeye layık olan Allah'tan başkası değildir..

biz yakınlarımızı,çocuklarımızı sevindiririz bu aslında bir yerde kendimizi de tatmindir..başkalarının sevinmesi bizim de hoşumuza gider..bu sevinme anı saatlerce süren bir şey değil..bunlar insani duygular...dünyada yedi milyar insan var,ve bir çok din ve tanrı inanışı var..bir dine mensup olanlar Allah'a hamd ediyor, şükrediyor,secde ediyor..Allah'a ibadet ve şükür adına türlü türlü eziyetlere katlanıyor vesaire,bunlar bir yana bir de inanmayan ya da inandığı için ve ya başka sebeplerden dolayı her an zulüm gören,işkence gören,öldürülen abartmış olmayım belkide milyonlarca insan var...koskoca bir kul ailesi...Allah sevinsin mi, üzülsün mü,ağlasın mı,isyan mı etsin..ve bir an içinde binlerce insan ölüp binlercesi doğuyor..

uzun lafın kısası bu yaşananların bir hesabı var..ama sevinç,üzüntü,övgü,gurur v.b. insani duygular Allah'ta yoktur diye düşünüyorum..varsa bile bizim anladığımız hissettiğimiz manada değildir..Allah'ın bir olay anında kahkahalarla güldüğünü ya da kulların hep beraber onu övgülerle yücelttiklerinde koltuklarının kabardığını düşünebiliyor musun...ve neden sadece insan olarak bakıyoruz olaya,ya hesabı bilinmeyen milyarlarca nebatat hayvanat..Aslında dünyaya geldikten sonra hiç bir insanın Allah'a ihtiyacı yoktur..Allah ihtiyacımız olan her şeyi zaten yeryüzünde halketmiş..hani derler ya dünya ahiretin tarlası..ekip biçmeye geldik asıl ihtiyacımız olan yer öbür dünya ve orada ihtiyaçları karşılananlar burada öbür dünya için ekip dikenler olacak..

suriye'de ve başka yerde insanlar koyun gibi boğazlanırken Allah nasıl sevinsin..

sakal

Kahin
Yeni Üye
orda aciz kelimesini kullanmasaydım, teslimiyet ile deseydim sadece takılmıcaktınız buna.)
ona muhtaç olmamız değil midir acizlik.. e ona ihtiyac duymamız ondan sadece yardım almamız neden hoşuna gitmesin ki..

şu an islam coğrafyasında milyonlarca müslüman birbirini öldürüyor..din adına Allah adına birbirine savaş açmış durumda..Eller göğe açık Allah'tan yardım talep ediyor..kutsal topraklarda neredeyse bin yıldır kan ve gözyaşı eksik değil..müslümanların en muhtaç olduğu şu anda Allah neden bu savaş ve zulmü bitirmiyor..İhtiyacımız olan birbirimizi anlamamız..sence bu kadar müslüman Allah'a muhtaç bir vaziyette iken Allah neden bu kanı durdurmuyor..hoşuna mı gidiyor..bizim ona muhtaçlığımızdan zevk mi alıyor?

sakal

Kahin
Yeni Üye
Allah mutekebbirdir.

mustafa islamoğlu'nun kendi sitesinde Allah'ın (bilinen) bütün isim ve sıfatlarını anlattığı 100 küsur video var..her video yaklaşık bir saat..Allah mutekebbir deyince bir şey anlaşılmıyor..yaratılmışlar adedince isim ve sıfatı var Allah'ın..vaktiniz olursa bakın derim..link aşağıda..

bsra

Felsefe.net
Yeni Üye
çok uzun yazmıssınız bir cümleyle özetleseniz.)

sakal

Kahin
Yeni Üye
zamanın behrinde kadının biri padişaha sayfalar dolusu bir mesaj göndermiş..kusura bakma padişahım kısa yazacak kadar vaktim yoktu demiş..bir meramı kısa ve öz anlatmak biraz da zeka işi..zekam kısa yazmaya elverişli değil,anlamaya çalışın bence..

bsra

Felsefe.net
Yeni Üye
siz kötülük problemine girip konuyu saptırmışssınız.. burda konu namaz..
her neyse fikrimi az çok beyan etmeye çalıştım.. teşekkür ederim katkılarınızdan ötürü.)

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnsan her an kendini Tanrının karşısında hissetmelidir. ancak dünyasal varoluş /hayat buna izin vermez. ve insan bunu hep unutur. belkide hayat sadece böyle yaşanabilir. düşününsenize; kendimizi her an Tanrının karşısında hissetsek bu dünyaya ne önem/değer verebilirdik?? geçici olduğunu bildiğimiz meşgalerle uğraşabilir miydik? ? günah işleyebilir miydik? dünya hayatının korkunç boşluğu ve anlamsızlığı karşısında burda ayakta kalabilirmiydik ? vb vb. Biz burada Tanrıyı ve ölümü unuturuz. anlarız ama anlamayız. işte buna gaflet der kutsal kitap.namaz günün belirli saatlerinde Tanrı karşısında olduğumuzu unutmamamız içindir belkide..ancak namazda kendimizi kandırmaya dönüşmüş ise namaza rağmen bile unutabiliriz..

Allaha gerçekten inanan ve güvenen birinin başka neye ihtiyacı vardır? geçici ve sonlu şeylerle dolu bu dünyada neye önem verebilir? ya da insanın neyden bir korkusu/kaygısı olabilir? ama bizler korkularla ve kaygılarla doluyuz..kierkegaardın şu lafını çok sevmişimdir; şüphem o ki; şu an bu dünyada gerçekten iman eden tek bir kişi bile yoktur ! :(

ls2

Kahin
Onursal Üye

Allah zaten bizi kendine muhtaç yaratmıştır. ekmek gibi su gibi Allah'a muhtacız. Tanrı kavramından/fikrinden nefret ettiğini söyleyen bir ateist bile yada Tanrıyı hor görmek/hakaret etmek/ yok saymak amacıyla doktrin kurmuş bir filozof bile..bence bunu kabul etmesede, şiddetle inkar etsede bu muhtaçlığı hissetmekten kurtulamaz bana göre..

bsra

Felsefe.net
Yeni Üye
muhtaçlığı her zerremizde hissediyoruz.. kim inkar edebilir ki

sakal

Kahin
Yeni Üye
muhtaçlık mevzusunda işin manevi yönünü atlamışım..Allah şaşırtmasın..

meyelan

Filozof
Yeni Üye
[MENTION=3591]sakal[/MENTION];
namazın bedenle ilgili ritüellerine takıldıysan,cevap değişir.Bedensel hareketler her peygamber devrinde aynı değil.Hz. Muhammed (sav)ile sınırları belirlenmiş hareketler bunlar,mezhepler arasında uygulama farkları var mesela ama bu niyeti bozmuyor yada sonucu.Ağaç dikmek --diğer--denen gurubu ilgilendiriyor namaz bireyi..bedensel kazanımlar deyip harun yahya gözüyle anlatmayayım sen detayı daha iyi bilirsin.Cami,cem,cemaat ruhu,cemiyetin aynı görüşte birleştirilip aynı yöne ,birlik ve dirlik içinde yönlendirilmesi ise camiye giden her adıma 27 sevap verir tabi..Yada hergün 5 vakit Cem için ezan okutturur ..
Bunlardan ve bilmediğim çokk dahasından başka..Elif,Lam,mim hurufu mukatta,müteşabih kelamın yorumlarından biri de insanın namazdaki halleri olduğu söylenir,yada dünyadaki halleri..Eylem ve hareketin kendisi bile açıklanabilirliğin ötesinde olabilir..

mona

Yeni üye
Yeni Üye
namaz ruhun,aklın ve bedenin biraya geldiği birbiriyle uyum içinde olduğu tek yer ...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç