Mustafa Erkal

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sosyologlar kategorisinde ersin578 tarafından oluşturulan Mustafa Erkal başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,562 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sosyologlar
Konu Başlığı Mustafa Erkal
Konbuyu başlatan ersin578
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ersin578

ersin578

Yeni üye
Yeni Üye
1944 İstanbul doğumludur. Orta Öğrenimini Maarif Kolejinde, yüksek öğrenimini İktisadî ve İdari Bilimler Yüksek Okulu’nda tamamlamıştır. 1967’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girmiştir. Ord. Prof. Dr. Z. F. Fındıkoğlu’na asistanlık yapmıştır. 1972’de “Bölgelerarası Dengesizlik” teziyle doktor, 1977’de “Orta Teknik Eğitim-Sanayi İlişkileri” teziyle doçent, 1988’de de profesör olmuştur.

1976 Haziranında yurt dışına araştırma ve inceleme için giden Erkal 6 ay Londra ve Oxford’ta inceleme ve araştırmalar yapmış, Doçentlik hazırlıklarını ikmal etmiştir. 1977 yılında hazırladığı “Orta Teknik Eğitim-Sanayi İlişkileri” isimli Eğitim Sosyolojisi ve Eğitim Ekonomisi ağırlıklı tezle Doçent olmuştur.

1988’de Paris’de, 1989’da Yugoslavya Bled’de yapılan milletlerarası UNESCO toplantılarında ülkemizi birer tebliğle temsil etmiştir. 1992 Yılında Hollanda’da yapılan Avrupa Konseyi’nin “Avrupa’da Etnik ve Cemaat İlişkileri” konulu toplantısına tebliğle katılmıştır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi dışında dönem dönem Harp Akademilerinde, Gazi Üniversitesi’nde, Karadeniz Teknik (İktisadi ve İdari Bilimler Yüksek Okulu) ve Marmara Üniversitelerinde de derslere girmiştir ve konferansçı olarak bulunmuştur.

Verdiği bazı dersler arasında İktisat Sosyolojisi, Sosyolojiye Giriş, Sosyoloji, Sosyal Yapı ve Türkiye’nin Sosyal Yapısı, Sosyal Değişme, Etnik Sosyoloji, Sosyolojik Açıdan Spor, Seminer yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü ve İktisat Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı, Metodoloji ve Sosyoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü, İstanbul Üniversitesi Senato Üyesi, Aydınlar Ocağı Genel Başkanı ve İstanbul Türk Ocağı üyesi olan Prof. Dr. Erkal’ın yayımlanmış ve bir çok baskı yapmış 17 kitabı ve 700 civarında makalesi vardır. Halen Yeniçağ Gazetesi’nde Pazar günleri makaleleri yayımlanmaktadır. 22 Ocak 2011 tarihinde emekliye ayrılan Prof. Dr. Erkal evli ve üç çocukludur.

Yayımlanmış Kitapları :

· Sosyoloji (Toplumbilimi) (İlaveli 14. Baskı), Der Yayınevi, İstanbul, 2009
· Orta Teknik Eğitim-Sanayi İlişkileri, İstanbul, 1978
· Bölgelerarası Dengesizlik ve Doğu Kalkınması, (2. Baskı), İstanbul, 1978
· Sosyal Meselelerimiz ve Sosyal Değişme, Ankara, 1984
· Bölge Açısından Az Gelişmişlik, İstanbul, 1990
· Etnik Tuzak, (5. Baskı), Der Yayınevi, İstanbul,1997
· Sosyolojik Açıdan Spor, (3. Baskı), Der Yayınevi, İstanbul, 1998
· İktisadi Kalkınmanın Kültür Temelleri, (5. Baskı), Der Yayınevi, İstanbul, 2000
· Türk Kültüründe Hoşgörü, Aydınlar Ocağı, İstanbul, 2000
· Merkez Binanın Penceresinden, Der Yayınevi, İstanbul, 2003
· Küreselleşme, Etniklik, Çokkültürlülük, Der Yayınevi, İstanbul, 2005
· Türkiye’de Yolsuzluğun Sosyo- Ekonomik Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Önerileri (Ortak Eser), İTO Yayını, İstanbul, 2001
· Ansiklopedik Sosyoloji Sözlüğü (Ortak Eser), Der Yayınevi, İstanbul, 1997
· Economy and Society, An Introduction, Der Yayınevi, İstanbul, 1997
· Yol Ayrımındaki Ülke, Der Yayınevi, İstanbul, 2007
· Yükseköğretim Kurumlarının Bölgelerarası Gelişme Farklılıkları Açısından Önemi ve İşlevleri, İTO, İstanbul, 1998 (Ortak Araştırma)
· Etnik Tuzak Kimlik ve Açılımlar, Der Yayınevi, İstanbul, 2010

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç