Müslümanlar(erkekler) Cennetteki Huriler İçin mi İntihar Eylemlerini Yapıyor?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde seyduna tarafından oluşturulan Müslümanlar(erkekler) Cennetteki Huriler İçin mi İntihar Eylemlerini Yapıyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,709 kez görüntülenmiş, 47 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Müslümanlar(erkekler) Cennetteki Huriler İçin mi İntihar Eylemlerini Yapıyor?
Konbuyu başlatan seyduna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ihaveanidea

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Müslüman ülkelerde kadınların eğitimi hala işe yarayabilecek bir çözüm fakat cihatçıların ve onların " okullarının" amacı "eğitim" değil.Sadece Kuran ve Batı hakkında nefret dolu yayınlar okudukları sürece, okumayı öğrenmek radikalleri ılımlaştırmayacaktır. Bu kadınlara kendi hayatları üzerinde gerçek bir kontrol verin ve o zaman görün "kocalarının " kafirleri" öldürdükten sonra "hurilerine " kavuşmaları konusunda ne kadar istekli olduklarını.
Amy ROSENBERG, ABD

Newsweek, böyle bir alıntı yapmış 24 Ocak tarihli dergisinde. Sizce müslümanlar intihar eylemlerinde neden bulunuyor?Cennetteki huriler için mi yoksa Batı'ya olan nefret mi bunları yaptıran?Müslümanların(Doğu'nun)Batı'ya olan tavrı nasıldı ve neden bu hale geldi?

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Batıya duydurulan nefret desek?Batıya olan kin,dinle bastırılmış cinsel duygular,mantıktan yoksun düşünülmemiş düşünceler ... ve niceleri bulunuyor bu hızlı dönen ama kısır dönen döngüde..Ben iki olasılığında ,i ntiharı(birşeylerden kaçışı) etkileyeceğini düşünüyorum...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Hasan Sabbah'ın Alamut Kalesi'nden günümüze uyarlanmaya çalışılan çarpık bir oryental ile karşılaşmaktayız. Nizamül-mülk kimdir? Ya Melik Şah? ve Ömer Hayyam nerde yar alır?....
....
Hasan Sabbah geçiştirilecek bir filozof değildir? ve bir filozof mudur?

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sevgili Necdet, sorgulamanız ve sorularınız beni Haşhaşili'ğin yöntemlerinin bugün de uygulandığı sonucuna götürüyor.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
konuyu başlatan üyenin amacını sorgulamak gerekir öncelikle. ondan sonra "müslümanlar neden intihar eylemlerinde bulunuyor" sorusu üzerinde konuşulabilir. yani neden böyle bir başlık açılır? başlık daha farklı bir biçimde açılamaz mıydı? burada sorgulanması gereken müslümanlar mı, batı mı...?

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Enkaz;
İnançlarınız konusunda hassas olabilirsiniz.
Ama hassasiyetiniz size kişilere hakaret etme hakkını vermez.
Özür dilemenizi ve yazınızı bu bağlamda düzeltmenizi bekliyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
Doğu -Batı arasında çekişme hep vardı ve var olacaktır da. Bana garip gelen;alınıtı yapılan yazının başlığı. Komik,çok komik..Sadece bilgisizliğin ürünü. 64 dişle sırıtıyor adeta. Dünyayı yutma çabasındaki zavallı Batı'nın zavallı hayal dünyası. Amy önce kendi toplumunu sorgulamalı,ancak böylece empati yapabilir ve doğruyu bulabilir. Güldüm sadece:D

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
enkaz, sana aldığın ban cezası yetmemiş olacak ki "şarlatan" kelimesi ile ayrıca hakaret etme gereği duydun. Oturup burada benden özür dilemen gerekirken yaptığın pişkinlikten de haz aldığın belli.Klavyenle beni ve anneme hakaret ederek sendeki basitliği zaten gördük. Sen de bir anne evladısın!
Buradan yöneticilere sesleniyorum bu enkaz, bana ve aileme küfürü dolayısıyla bir süre banlandı eyvallah da bu bana "şarlatan" demekle hala saygısızlığa devam ediyor.Bu normal bir şeyse ben de hakaret edeyim.Çok bana garezin varsa özel mesaj yoluyla söyle söyleyeceğini. Ulu orta düşeceğin kadar düşmüşsün.
Senin algılama problemin olduğunu görüyoruz. Ben bu düşünceyi savunuyorum dedim mi? Alıntı diye de belirtmeme rağmen sen beni hedef alıyorsun! Ben eleştirilmesini istediğim için aktardım.
Sen olaya sosyolojik,tarihsel,psikolojik olarak yaklaşılması gerekirken benim üzerimden tirübünlere oynamayı tercih etmişsin.Başarısız olduğunu da görmüyor musun!!!Şarkiyatçılık gibi bir kozun varken sen hakaret ederek konuyu ne kadar yoz şekilde almışsın. Eğer sağlam yorumların yoksa susmak gibi bir alternatifin var.
Sen inanış konusunda samimi biri değilsin.Burada kendi inanışına yönelik bakış açısı dile getirilirken hoşuna gitmeyince tepki verip aleviler ile ilgili konuda "ilkelliktir" sözünü benimseyip "herkes böyle söylüyor düşünüyor" deyip İsmet Özel'in yaptığı çarkı(bu çark kelimesi benim düşündüğüm en basit kelimedir normalde bu durumlarda daha ağır şeyler söylenir) yapıyorsun.Senin samimiyetin bu kadar işte!!!

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
mühendis, benim ettiğim hakaretler başlığı atanın ettiği hakaretten daha ağır değiller. bu yüzden özür dileyemem. ya da şöyle söyleyeyim bana tokat atana gül uzatacak kadar geliştiremedim kendimi ve geliştirmeyi de düşünmüyorum.

seyduna, senden özür dilemek mi? neden?
olaya sosyolojik,tarihsel,psikolojik olarak yaklaşılmak için gerekli donanımım yok, eğer bu konuları cevaplamasını istediğin kişiler,, olaylara sosyolojik,tarihsel,psikolojik olarak yaklaşılmasını bilen kişilerse gidip bunları kendi arkadaşlarınla konuş ya da söyleyelim yönetime buraya benim gibi olaylara sosyolojik,tarihsel,psikolojik olarak yaklaşılmasını bilmeyenleri almasınlar ya da bir test yapsınlar forum kayıdından önce...
kim bilir sözlü mülakat bile gerekebilir.

korkaklar ne zaman ki kapalı odalarından çıkmak için böyle bir yol buldular(sanal alemde kimliksiz konuşma işi) işte o zaman ortalık pis kokmaya başladı.

seyduna, akılsız başımla dediklerinizden anladıklarıma tek cevap hakaret olabilir. annenize bir şey dediğim yok bunu not kısmında belirtmiştim. sorunum sizinle. eğer size özelden bir şey yazarsam gene ağır konuşurum ve bu yüzden bunu tercih etmiyorum.

sorunuzu bir daha inceleyin ve o soruya verilecek her olumlu ya da normal bir cevabın müslümanlara hakaret niteliği taşıdığının farkına varın. ben kimsenin avukatı değilim burada müslümanları savunacak da değilim, sinirimi bozan bu ağır hakaretlere milletin bu denli alıştırılması,,,

ismet özel ile ilgili yorumlarımı okursanız ne düşündüğümü iyi anlarsınız.

Doğu -Batı arasında çekişme hep vardı ve var olacaktır da. Bana garip gelen;alınıtı yapılan yazının başlığı. Komik,çok komik..Sadece bilgisizliğin ürünü. 64 dişle sırıtıyor adeta. Dünyayı yutma çabasındaki zavallı Batı'nın zavallı hayal dünyası. Amy önce kendi toplumunu sorgulamalı,ancak böylece empati yapabilir ve doğruyu bulabilir. Güldüm sadece
monaliza anlamııyorum işte, neden bu tip bir yorumu sadece siz yapıyorsunuz koca forumda,,,

ve neden farklı bir görüş yok ismet özel konusunda,

aklım almıyor burada herkes mi aynı düşünüyor...

ya hu!
bu konunun başlığını ve soru kısmını dert eden tek kişi ben miyim? tabi bir de monaliza,,,

alıntıyı tartışabiliriz benim bu konuda herhangi bir sorunum yok ancak konu başlığı ve ardından sorulan soru beni kızdırıyor...

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Enkaz, sen at gözlüğüyle mi bakıyorsun olaylara? Monaliza bana değil yazar Amy Rosenberg'e olan düşüncesini dile getirmiş. Verdiğin alıntıyı bile anlamıyorsun!İyi bak AMY eleştirilmiş.Burada çoğu kişi okuma yazma biliyorlarsa olaylara tarihsel,sosyolojik,psikolojik yorum getirebilir!
Özür dilemeni bekliyorum çünkü sen bana küfür ettin bu konu içinde ve haksız/suçlu bulunduğun için ban cezası aldın! Senin dışında herkes seni suçlu görüyorsa şapkanı koy da önüne düşün!Ve ben özür bekliyorum çünkü bende bir anne evladıyım.Annemi içine attığın bir küfürde sonra onu kenara atıp annen hariç sen böylesin diyemezsin!!!
İçinde az biraz felsefi değerler varsa yaptığının yanlış olduğunu anlar özür dilersin!!!(Felsefi değerler konuyu senle kişiselleştirirsek islamı/müslümanlığı savunuyorsan yani "islam felsefesi"ni hazmetmişsen zaten yaptığının yanlış olduğunu anlarsın)
Başlıktada konu da da bir şey yok! Bu senin kuruntun.Konu yoruma ve eleştireye açıktır ki bende bu doğrultuda sorular yöneltmişim.Edward Said'in şarkiyatçılık kitabı var bundan da mı bi habersin? Böyle bir kaynağı tartışmaya açacağına yorumlar getireceğine sen saygısızlığını devam ediyorsun!!! Bilmiyorsan da öneririm!!!
Konu dışı bana yönelik absürt yorumlarını bırak istersen.Konuya yönelik söyleyecek bir şeylerin yoksa da bırak da düşüncelerini belirtmek isteyenler yazsın.

usenenadam

Yeni üye
Yeni Üye
Tikitaka

I - Giriş:
Tik.. Tak..Saat Sahra.. Mızrak gibi dalıp cehennemi havaya, güneşin ateşten oklarıyla delik deşik, dudaklarım şahrem şahrem, Tikitaka çölünü yarım matara suyla geçmişim.
Tik.. Tak.. Saat Menzil.. Atım Şarap köpükler içinde, erişmişim vahaya.. Şükür. Vahada Amy
Alamut.. Kılıçlar.. Fena..

II - Gelişme:
Tik. Tak.. Saat Mehtap.. Vahanın gölgeleri salkım salkım akşamın koynuna girerken, üzüm, erik, nar, şeftalii....
on iki renge boyanmış Amy.. Ve taze sıkılmış, tarçın katılmış, kavun suyundan buzlu şurup.. Şükür.
Alamut kalesi.. Kılıç şakırtıları.. Fena fi..

III - Gülüşme:
Tik.. tak.. Saat Amy. Aşk yirmi dört.. İşaret parmağım akrep, yüzük parmağım yelkovan..
Bir, iki, üç.. Saati öyle bir evirmişim ki, dördüncü dönüşte aşkı şaşkına çevirmişim.. Başı dönüyor aşkın.. bir bakıyorum yirmi dört,, bir bakıyorum kırk iki.. Dönüyor.. Bir içindeyim.. bir dışındayım çadırın..
Dökül saat döküll!.. Ali Baba Kırk Harami'lerin hazinesine dalıyormuşcasına, dalıyorum.. Yağmalıyorum.. dört.. beş.. Çıldırın.
Tik.. tak.. Fırfırfırr.. yedi.. sekiz.. bumerang gibiyim.. Tikitaka aşkına, Amy'den şap.. şuruptan şurp.. Yudum yudum, kana kana, hortum gibi yapışıp, inliyorum, emiyorum, içiyorum kepçe kaşık.. Şap.. şup.. şapırt.. şurulup.. Sarılıp sarılıp.....
Alamut kalesi sabaha karşı.. Kılıç şakırtıları hala.. Fena fillah..
Tik.. tak.. Dokuzunu geçtim.. Akrep on ikiye bindi.. Şimdi yetişirim şimdi.. On.. on bir.. bumerang gibiyim.. fır fır fır.. Hadi Amy!.. Hadi Amy!.. Haa?.. Ho ho hoo.. hurmaların dökülsün emi!.. Ulan esprinin zamanı mıydı şimdi?.......

IV - Soruş:
Tik.. Tak.. İşaret parmağım akrep.. yüzük parmağım yelkovan.
Alamut kalesi sabbaha karşı düştü.. Kılıç şakırtıları hala kulağımda..Fena fillah harmanım..
Tik.. Tak..... Pencere açık.. savruluyor perde.. Yorganım yerde.. Hala gülüyorum ve ter içindeyim..
Ayrıntılar aklımda ama.. espriyi hatırlamıyorum.. Ezan okunuyor.. apdest almalıyım.. tövbe est...
Tik.. Tak........................................
Saahii!.. altı nerde?

MÜHİM NOT: Yazım zaten vardı. Sadece isim değişti (Amy) Yazı yalnızca; tatsızlaşan kalp kıran bir tartışma ortamı görmemiz üzerine, havayı dağıtsın deyu konulmuştur. Yine yazı, kiimsecikklere bir şey demek istemez. Bütün yorumlarım da öyledir. ""bana bakan var ise pencereden.. çörekler sunarım tencereden"" felsefeciği ile, konuya ilişkin diyeceğimiz varsa deriz, yoksa okur bilgilenir geçeriz.. Anlayacağınıız.. Godo'yu bekleriz işte...

sahipsizgolge

Felsefe.net
Yeni Üye
tartışmaları tek taraflı algılayıp bir yol cizmeyin sebep sonuc ilişkisine bakarak degerlendiriseniz iki taraf içinde.. en iyisini yapmış olursunuz.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bu başlığı görüp de kimsenin sinirleri bozulmaz mı,,,, anlamıyorum?

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sinirlenmenize hiç gerek yok.
Değmez de zaten.
Soruya,soruyla cevap verirsek;
Müslüman kadınlar intihar eylemlerini neden yapıyor?
Onlara cennette nuri de vermiyorlar!

İntihar eylemlerinin nedeni/amacı/etkisi nedir bunu tartışmak daha doğru olur derim.

K

kuzeys

Ziyaretçi
başlıkla ilgili olarak sol jargonda sevdiğim sınıf savaşımını ve sınıf mücadelesini anlatan iki tane slogan vadır;

Varılacak Yere Kan Ter İçerisinde Varılcaktır ! Ve Zafer Hiç Bir Şeyi Af Etmeyecek Kadar Kan ve Ter İçerisinde Tırnakla Sökülüp Kazanılacaktır. Lenin

Zafer Militanca Mücadele Eden İşçi Sınıfının Kendi Eseri Olacaktır ! komünist işçiler

Oysa mücadele ve savaşım ile ilgili bir konuda Hitler kavgam kitabında ; öğrencilik yıllarında çalıştığı bir tersanede sendikacılarla tanıştığı zaman sosyalistlerin ve demokratların üst düzey kitaplarında toplumsal refah ve mutluluk gibi şeylerden söz edip geniş kitle çalışması için kullanılan yayın organlarında nefretten,kinden, öfkeden sıklıkla dem vurduklarını söylüyor ve ileride kuracağı faşist diktatörlüğün propaganda ve örgütlenme biçimini belkide ilk burada zihninde oturtuyordu.

Amy ROSENBERG'ın kavga ve mücadele kültüründen uzak olan yorumunu onun düzeyinde anlayıp yorumlayabilmemiz sofistike yada bilimsel düşünen insanlar için biraz zorlayıcı bir şey olabilir. Çünkü burada düşüncenin değil savaş psikolojisin çıplaklığı var. Savaş alanında dökülen her damla kan en vicdansız, düşüncesiz,uımarsız ve zalim insanda ister istemez bir sorgulmayı getirmektedir ki amerikalar bu konuda çok daha düz ve yüzeysel insanlar. Onları bu konuda hayıflamak ve kınamak yersiz bir düşünce olacağı gibi şunuda belirtmek istiyorum. Bu bilinç, toplumsal ve tinsel duyarlılık kadar kültür çatışmasıdır aynı zamnda . Olayı türk zihniyetinde düşünmek ve değerlendirmek yanlış bir yöntem olacaktır. Örnek vermek gerekirse biraz uzak olacak ama ben askerlik görevimi 26 ulusun arasında yaptım ve Amerika'lılarla iç içe bulundum. Herkese açık bir dolaptan su, yada kola alırken biz ailemizden aldığımız görgü gereği odadaki insanlar can düşmanlarımız bile olsa göz hakkı diyerekten yahut nezaket icabı bir şey isteyip istemediğini sorarken onlar o dolabın kapağını yalnız kendileri için açarlarki burda kişisel hiç bir şey olmayıp o toplumun örf,adet eğitim yani kültürel yapısı ortaya çıkmaktadır. Yada günlük hayatımızda hesap öderken yapılan klişe geyiğimiz alman hesabı olayını düşünün. Böyle şeyler bizi,arap toplumlarını ve asya ülkelerinin bir kısımını genelde etkiler.Çünkü alışılagelmiş toplum yapımız ve değerlendirmelerimiz farklıdır. Çünkü bu birazda göçebe,barbar yaşam tarıznın etkisidir birazda inanç sistemimizin getirdiği bir etkidir. Aynı şekilde bir hristiyanın müslümanı veya bir müslümanın bir ateisti anlamasını beklemek nasıl bir şey ise bizim engizisyon mahkemelerini ve şovalyelik ruhunu tam olarak anlayıp hak vermemiz pek mümkün olmamaktadır. Roserbeng kendi dünyasının genişliği noktasında bir düşünce ortaya sunmuşki ne müslümanlar onun anlattığı gibi nede mücahitler öyle nede huri ile nuri meselesi böyle. Burada zihnin kendini kandırmasından başka bir realite görmüyorum ben. Hatta ben burada Rosenberg'in radikal kelimesinin etimolojik anlamı olan köktencilik olduğunu bile bildiğinden şüphelenip radikal kelimesini sıradışı, ayrkırı olarak kullanıp sonrasında ılımlaştırma kelimesi eklediğini düşünüyorum. Çünkü kendisininde iyi bileceği gibi bir katolik için vatikan ne ise bir müslüman için kuran odur. Aradaki tek fark vatikan her gün incil üzerinde oynamaya yapabilirken kuran ayetleri diyalektiğe aykırı bir şekilde hiç bir değişim göstermemiştir. Ve değiştimi değimedimi tartışmasından öte en başta dediğim gibi bir savaş psikolojisinden çok ortada bir dava anlayışı vardırki Rosenberg yüzeysel ifadesi ile bıraın kafkanın davasını dostoveyskinin suç ve cezasını dahi okumadığını bize açıklıkla söylemektedir.

Çünkü bu insandan,inançtan ve inancın vermiş olduğu haklılıktan uzak real gerçekliği olmayan bir iddeadır. Zaten onların müslüman ülkeleri haksız ve yersiz gerçeklerle işgal edip onları misyoner çalışmalarla içten ve dıştan yok eden çalışmaları nato ülkeleri dışındaki ülkelerden tepki almakla birlikte bu yüzeysel ve gerçeği yansıtmayan açıklamar onların kravatlarını takıp takım elbiseleri içerisinde insan maskesi ile gezebilmesi için yaptıkları psikolojik harakettan başka bir şey değildir.

Değildir diyorum çünkü ben şuna inanıyorum. Şu yazıyı bir amerikan istihbaratçısı okusa bu çocuk ezilen halklara destek veremkle birlikte içten içe bize bir yargıyla bakıp ileride potansiyel bir karşıtımız olabilir gerekçesi ile ABD'den vize almaya kalksam vermezler. Ama her fırstattan demokrasi ve özgürlükten bahsedip insanla ilgili olan, insanca olan tüm yazışmalardan ve içeriklerden geri kalmazlar.

Müslüman ülkelerde bir gericilik, bir yobazlık vardır bu bir gerçek ama şunuda kabul etmek gerekirki müslümanlık ilericilikten söz etmez. O allah ile kul arasındaki ilişkiyi düzenleyip insana nerelere kadar uzanıp nerelere kadar uzanmaması gerektiğini öğütler. Dış dünyanın ama'ları, fakat'ları, lakin'leri bunlar bana göre kapitalizmin sloganları. Atıyorum biz 100 kişi toplumsal hayattan çekilip yaylanın birinde komün hayatı yaşmaya kalksak ve arkamıza bizden ilham alan binlerce kişi gelse sırf potannsiyel müşterileri bitiyor metaları eriyor diye bu adamlar bir gereçke bulup bize ilk inançlarımız noktasından bir aşağılamayla saldırırlar. Güçlerin yetmediği yerde silahları topları tanklarıyla gelirler..

Şimdi ben soruyorum; denkmidir bizim inancımız diğer inançlara? Kendimize bakıp anlayabilirmiyiz bir başka inancı insanı, onun gayesini. Paraflardan birinde ismet özel'İn adı geçmiş. Kendisini sevmek ve saymakla birlikte onun Türk'lük tanımındaki ince noktaya değilnemek istiyorum kabaca. Türk olmak ırksal,gensel yada etnik bağlarla birleşik olmayıp Türkiye'li olabilmek, türkiye'liler gibi düşünüp, paylaşıp yaşamayı gerektirir diyor bir konuşmasında. Bizi bağlayan şeyler ırksal ve gensel bağlar olmayıp yaşam, yaşama kültürlerimiz ve biçimlerimizdir diyor. Bir Türk damadı ve bir rus gelini arasındaki çatışmaları, değer yargılarını ve farklılarını düşünelim. Bana göre bu konuda böyle bir şey. Kimsenin davası inancı bir başkasının gördüğü gibi basit ve tekdüze değildir. Yalnız ABD burada marjinal bir noktadadır. Onların Amerikan Rüyası, bağımsızlık bilgirgelerinden baz alacak olursak insanlık tarihi açısından fransız ihtilalinin devamı niteliğindedirki içinde pek fazla mutlak taşıyan bağlayıcı kararlar taşımıyor. Obama bunun zayıf bir gösterdesi ki konu sistem çatışmasına gelip kapitalizm ve onun vahşi doğasında sınırlanmaktadır.

Makyavel

Felsefe.net
Yeni Üye
Amaçları cinsel tatmin-zevk olsa bu dünyada istediklerinden fazlasını alabilirler elbet, bunun için ölmeye gerek yok. Bu kadar zavallı ve mantıktan yoksun bir düşünce ciddiye alınmamalı.

efefel

Üye
Yeni Üye
İslamiyet in intihar eylemleri gerektirecek bir din olmadığını dışarıdan bakan bir insan bile anlar.
ama ne yazık ki kendilerine neredeyse apayrı bir din yaratıp islamiyet çatısı altında bu tür insan ayıbı işler yapanlar,olayın tamamen islamiyetin üzerine yüklenmesini de sağlamayı başarıyorlar.
sanki hipnoz olmuşlar,nasıl bir tarikatsa artık gözlerini bağlamış.Peygambere hiçmi bakmazlar,Kur an hiç mi okumazlar.başlarındaki kişiye taparlar adeta.kınıyorum.
EMİN OLUN EĞER KUR AN I ADAMAKILLI OKUSALARDI İNTİHARDAN SONRA CEHENNEME GİDECEKLERİNİDE BİLİRLERDİ.

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
Tek kelime ile "Saçma" birşey yazmaya değmez fakat 40 karakterlik mesaj zorunluluğu:)

Çünkü alışılagelmiş toplum yapımız ve değerlendirmelerimiz farklıdır. Çünkü bu birazda göçebe,barbar yaşam tarıznın etkisidir

kuzeys yorumun harika. Bu cümle dışında .... göçebeydik ama barbarlık? bizim barbar kavimler olan frenk ve cermenlere insanlığı öğrettiğimiz bilinir ki herkesin bildiği hamam ve tuvalet frenklere yeni adıyla fransızlara bizden geçmiştir. Örnekler çok.
Yorumun bu cümle harici gerçekden çok güzel emeğine sağlık .Teşekkürler..

serotonin

Üye
Yeni Üye
Huriler, Nuriler.... pff çoook çalışmamız lazım çoook.!!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç