Muhammed vs. Nişanyan davasında son durum

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
İstanbul, Bursa ve galiba Konya'da üç mahkemede benim meşhur Nefret Suçları yazısına ilişkin dava açmışlar. Bugün Selçuk Sulh Cezada üç dava için talimatla ifademi aldılar. Aşağıdaki ölümsüz mısraları üç defa okuyup copy-paste ettik. Hakim, kâtip ve mübaşir gülmemek için canhıraş çaba gösterdiler.

Sanık ifadesi

Muhammed adlı şahıs, kâinatın...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Maalesef bu kadar karşı tarafın değerlerini hedef alan söylemleri ve aşağlayıcı tavırları doğru bulmuyorum. Nişanyan birilerine haddini bildirmek istercesine söylemlerde bulunuyor fakat bu ifadeler eleştiri değil hakaret bu çok açık ve net bu durumda ceza alması çok da anormal gözükmüyor. Konu Ateist olması değil bu kadar sert yorumlar inançlı...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
evrensele sormak lazım, geçmişte kendide peygamberimiz hakkında söylemlerinden dolayı siteden ihraç edilmişti,şimdi kalkıp kendi düşüncesini açıkça ifade edemediğinden dolayı mı tamda kendi fikirleriyle örtüşen bu aşağılık adamın yazısını buraya almış acaba merak etmekteyim..birde kendilerini haklı çıkarmak için işin içine hukuk filan...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bir kimse herhangi bir yaratıcının varlığına inanmıyorsa, o yaratıcı tarafından görevlendirildiğini söyleyen kimseye de inanmaması doğaldır. Hepimizin hemfikir olacağı gibi inanmak zorunluluğu da yoktur. Bu durumda yüce bir yaratıcı tarafından görevlendirildiğini iddia eden kişi kaçınılmaz olarak ya yalan söylüyor olacaktır yahut da hayal...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
............................?!?

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bir kimse herhangi bir yaratıcının varlığına inanmıyorsa, o yaratıcı tarafından görevlendirildiğini söyleyen kimseye de inanmaması doğaldır. Hepimizin hemfikir olacağı gibi inanmak zorunluluğu da yoktur. Bu durumda yüce bir yaratıcı tarafından görevlendirildiğini iddia eden kişi kaçınılmaz...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
1)toplam en az onbir eş ve iki nikâhsız cariyeye sahip olmuştur. (orjinal)
2)en az yüzlerce genç kızın ırzına geçmiş,her gittiği ilde kendisine bakireler ve cariyeleri olmuştur. (sakal)

Bu yaptığın değişiklik, söz konusu metni "biraz" değil oldukça değiştirir. Zaten orjinal ifadeyi yetersiz görmüş olmalısın ki ırza geçme olarak...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Mesele Ali incindi, Veli incindi değildir, hedef bu değildir, ifade özgürlüğünü el verdiğince genişletme meselesidir. Bu yukarıdaki yazının cezalandırılacak bir tarafı bulunmuyor. Bir kesimin rahatsız olması, hoşuna gitmemesi ölçü değildir, olamaz.Eğer bu ifadeler kabul edilemez ise kimse hiç bir konuda gık diyemez. Nasıl ki herhangibir müzik...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
biraz veya daha fazla değişiklik...ne farkeder.?orjinal metindeki anlatılanlar nasıl bizim canımızı sıkıyor ise benzer bir yazınında aynı şiddette başkalarını rahatsız edeceği aşikardır..mesele yazıların doğruluğu yanlışlığı değil,ilgili şahıslar hakkında kaleme alınan yazıların sendeki algısının,orjinalindeki tutarlılığı ve benzerinin sende...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Benim yukarıdaki yazıyı kabul edilebilir bulmamın sebebi ateistliğim değil, kendime göre okumuşluğumdur. İnsanlar herhangi bir konuyu, kişiyi sert bir şekilde eleştirebilirler. Hatta insanlar, birbirlerine hitaben, birbirlerinin eserlerini diplomatik bir şekilde alaya alarak karşı eserler de yazarlar. Bunlar eleştiri içerisinde var olan...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Belli bir eğitim, idrak ve edep düzeyinin altındaki insanları muhatap almıyorum. Özellikle Atatürkçülere nekrofili diyebilmiş cahil ve edepsizlerle muhatap olmayı bir kayıp olarak görüyorum.

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Dini konularda düşüncenin ve ifadenin özgür olmasını savunanlar konu kendi yandaşı oldukları malum şahıs olunca bir anda düşünce, ifade özgürlüğü gibi kavramları unutuverip kendilerinden geçerek öfkeyle tehditkâr davranabiliyor, anti-demokratik kanunların arkasına sığınabiliyor. Ahhh iki yüzlülük ah!...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
zaman kaybısın...yazdıklarını aynen iade ediyorum...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ferdinand kutsal olanı kelimelerle anlatmak çok zor bunun ne demek olduğunu hissedemediğiniz için doğal olarak bu söylemleri nefret söylemi değil de ifade özgürlüğü olarak kabul ediyorsunuz. Oysa ki bu ifadeler din söz konusu olunca maalesef inançlı kişiler tarafından hafife alınamayacak kadar ağır cümleler ve başka konularla kıyaslamak da...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
dijital
Sonuç olarak birilerini incitmeden yapılan eleştiriler hiç bir ülkede suç kabul edilmiyor fakat aşağılamaya yönelik ya da hakaret içeren ifadeler, nefret söylemi kapsamında o ülkenin kanunları doğrultusunda değerlendiriliyor.
İyi ama zaten esas konu sınırın nerede çekileceği meselesidir. Hakaret olarak...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sakal isimli üyenin yazısını önce forum adminleri görmeli. Bu meseleyle ilgili gerek üyeleri, gerekse adminleri uyardım.Tib vasıtasıyla şikayette de bulundum. Ben bu kişiyi yasakladım çünkü kişinin niteliği bellidir. Atatürkçülere nekrofili (ölülere cinsel açıdan ilgi duyan kimse)diyebilmiş bir insanın bu foruma çabucak ve yeniden kabul...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
şimdi bide kullanmadığım bir kelimeyi kullanmışım gibi iftira mı atıyorsun..?sana da bu yakışırdı zaten...acziyetin tutarsız ve tarafsızlığını yine belli kanunlara sığınarak şikayet etmek yoluyla aşmaya çalışıyorsun..bu ayıpta sana yeter,tabi utanacak yüzün varsa..bence yokta hani bir ümit............

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
dijital

İyi ama zaten esas konu sınırın nerede çekileceği meselesidir. Hakaret olarak kabul edilecek ifadeler nelerdir ve hakaret olma kıstası nedir?Hangi ifadeler kullanılacak ki kimse incinmesin? Burada incinme noktasından bakarak işin içinden çıkamayız. Bu sınırı mümkün olduğunca geniş...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
evrensele sormak, lazım geçmişte kendide peygamberimiz hakkında söylemlerinden dolayı siteden ihraç edilmişti,şimdi kalkıp kendi düşüncesini açıkça ifade edemediğinden dolayı mı tamda kendi fikirleriyle örtüşen bu aşağılık adamın yazısını buraya almış acaba merak etmekteyim..birde kendilerini haklı...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Benim yasamim boyu dusuncelerimi ifade edemedigim hic bir zaman olmadi. Burada olan bir kisinin ifade ozgurlugudur. Dunya sadece dini ve inancli kimselerin her turlu at kosturdugu bir mekan degildir. Dinsizlerde inancsizlarda onlar kadar bu dunyada goruslerini dusuncelerini dile getirmek hak...