Neler yeni

Mitomani Nedir?

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
5,071
Puanları
63
Yaş
41
Halk arasında Mitomani yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Mitomani hastalığına yakalana kişilere ise mitoman adı verilir.

Mitomani hastalığında insanlar genel olarak kendine değerler katmak için yalan söylerler. Daha sonra insanlar bu yalanlara kendisi de inanır.

MİTOMANİ NEDİR?

Mitomani, yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Bu hastalığa yakalanmış kişilere mitoman adı verilir. Yalan söyleme hastalığı, kişinin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği yalanlarla başlar. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirenler bir noktadan sonra kontrolü kaybederler. Öyle ki söyledikleri yalanlara artık kendileri dahi inanırlar.

Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu nedenle tedavi ihtiyacı duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.

KİMLER BU HASTALIĞA YAKALANIR?

Mitomanlar, günlük yaşamlarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.

MİTOMANİYE YOL AÇAN SORUNLAR

– Çocukluk yıllarında istismara uğramak

– Kişilik bozuklukları

– Narsistik, histerik ve asosyal kişilik

https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/mitomani-nedir-kimler-mitomani-hastaligina-yakalanir-2314181/

********

Yakın çevrenizde örneklerini mutlaka görüyorsunuzdur, bazı insanlar kendini olduğu gibi kabul edemediği için ve çevreden de kabul görmeyeceği endişesi ile sürekli yalan söylerler ve bu yalanlara kendilerini inandırdıkları gibi başkalarını da ikna etmeye çalışırlar. Bu tip insanlara zamanla güveniniz azalır ve doğru bile söyleseler şüphe ile yaklaşırsınız.

Yalan söylemeyen insan yoktur, az da olsa herkes ara sıra yalan söylüyordur ama bu durumun alışkanlık haline gelmesi önemli bir hastalık belirtisidir.