Neler yeni

Mitoloji ve din arasındaki fark nedir?

Aydın

Yeni üye
Mitlerin din karşısında efsane olması onlara artık inananların olmamasından mı ileri gelmektedir yoksa birinin diğerinden daha çok gerçeğe uygunluğundan kaynaklanan üstünlüğü mü vardır ?

sakal

Yeni üye
Önce mitlerde ki tanrıların birbirleri ile çatışmaları birbirlerine karşı üstünlük taslamaları vardır..İnsanlar zaten bir savaş çatışma ve kargaşa içinde iken neden kavgacı mitlere inansınlar..Hem şimdi böyle bir inanış olsa her fitnes salonundan bir mit çıkar.İnsanlar barış ve huzur arayışı içindeler kavga değil..Poseidonu tanrısı olarak kabul eden bir mühendisimiz vardı..demek ki hala inanılıyor..

Aydın

Yeni üye
Üstünlük taslamalar semavi dinlerde de vardır.Bakınız:Şeytan ve Allah'ın iddaası.

sakal

Yeni üye
Mitlerin din karşısında efsane olması onlara artık inananların olmamasından mı ileri gelmektedir yoksa birinin diğerinden daha çok gerçeğe uygunluğundan kaynaklanan üstünlüğü mü vardır ?
Bildiğiniz bir şeyler var ki soruyorsunuz..Bildiklerinizi yazın bizde faydalanalım..Ayrıca bu mitolojiye oldukça meraklı olduğumu da belirtmek isterim..

P

Pyramos

Ziyaretçi
İnsan zekidir..şimşeğin nasıl çaktığını,denizin nasıl kabardığını, rüzgarın nasıl estiğini vs anlayınca onların Tanrıları öldü..Şimdilerde evrenin ve insanın oluşturucusu Tanrılar yaşıyabiliyor sadece..diğer tanrılar öldü ve hatta kutsal kitaplara bile girdi..onlar öldü mit oldu..Gerçek bir Tanrı asla ölmeyecek ve mitleşmeyecektir..

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
İnsan zekidir..şimşeğin nasıl çaktığını,denizin nasıl kabardığını, rüzgarın nasıl estiğini vs anlayınca onların Tanrıları öldü..Şimdilerde evrenin ve insanın oluşturucusu Tanrılar yaşıyabiliyor sadece..diğer tanrılar öldü ve hatta kutsal kitaplara bile girdi..onlar öldü mit oldu..Gerçek bir Tanrı asla ölmeyecek ve mitleşmeyecektir..
tanrılarını öldürüp mit yaratamayan,yarattığı mitlerden ders alamayan kendine yeni tanrılar bulmak zorundadır...
ama tanrılarını öldürüp mit yapanların sadece "(1) yaratıcısı var...

tanrıya ve dine inanmadığını söyleyenlerin o kadar çok tanrısı ve kutsal kitabı var ki,farkına varsalar...

sakal

Yeni üye
tanrılarını öldürüp mit yaratamayan,yarattığı mitlerden ders alamayan kendine yeni tanrılar bulmak zorundadır...
ama tanrılarını öldürüp mit yapanların sadece "(1) yaratıcısı var...

tanrıya ve dine inanmadığını söyleyenlerin o kadar çok tanrısı ve kutsal kitabı var ki,farkına varsalar...
Benim korkum adı değişmiş olan bu mitler şimdilerde..''sizin tanrınız benim ayaklarımın altında '' sözündeki tanrılar ve korktuğumu her gün yaşamaktayım..

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Benim korkum adı değişmiş olan bu mitler şimdilerde..''sizin tanrınız benim ayaklarımın altında '' sözündeki tanrılar ve korktuğumu her gün yaşamaktayım..
işte o tanrıları yaratanlar yaratıcının "hüve" ve "ahad" varlığından habersiz olanlar,
korkulacak olan ve benim çok korktuğum ise "dindar" olanların içerisinde bunlardan çokça olması...

sakal

Yeni üye
işte o tanrıları yaratanlar yaratıcının "hüve" ve "ahad" varlığından habersiz olanlar,
korkulacak olan ve benim çok korktuğum ise "dindar" olanların içerisinde bunlardan çokça olması...
Benim demek istediğim de bu idi dindar geçinen dindarlar..size de iyi geceler..

Serdar Gülüm

Yeni üye
Başkasının inancı hakkında nasıl bu kadar kendinize güvenerek söz söylüyorsunuz.
Ben bir tanrıya inananların aslında bir buçuk tanrısı, üç kitabı var diyor muyum?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Başkasının inancı hakkında nasıl bu kadar kendinize güvenerek söz söylüyorsunuz.
Ben bir tanrıya inananların aslında bir buçuk tanrısı, üç kitabı var diyor muyum?
çünkü ben hayata o mahallede onların arasında başladım...
çünkü ben şimdiki durumuma bahsettiğim tanrıları ve kutsal kitapları yakarak geldim...
onun için ben kendime bu kadar güveniyorum...

Serdar Gülüm

Yeni üye
O halde bir kitap bir allaha değil, buçuk tanrıya inanyorsunuz. 3 kitabınız çeyrek peygamberiniz var.
Bende %99unuzu bildiğim için rahat konuşuyorum

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
O halde bir kitap bir allaha değil, buçuk tanrıya inanyorsunuz. 3 kitabınız çeyrek peygamberiniz var.
Bende %99unuzu bildiğim için rahat konuşuyorum

"ADI ZAMAN İÇERİSİNDE ÇEŞİTLİ DİLLERDE ÇEŞİTLİ ŞEKİLDE İFADE EDİLEN,SON DÖNEMDE ADI ALLAH OLAN YARATICIYA VE ONA AİT LEVH-İ MAHFUZUN BURAYA GÖNDERİLENLERİNE İNANIYORUM"

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ ۚ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ ۚ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا ۖ غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ şeklin de inanıyorum...

yani sizin mahallenizde sizin gibi düşünenleri ayağımın altına alarak geldiğim yerde bu var...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Dininizi çok iyi temsil ediyorsunuz.
eğer sen islam dışında başka bir dine ayni şekilde yaklaşıyor olsaydın ben onuda çok iyi temsil ederdim...

benim için dinler çok önemlidir,çünkü ben dinsizlikten geliyorum...

Serdar Gülüm

Yeni üye
eğer sen islam dışında başka bir dine ayni şekilde yaklaşıyor olsaydın ben onuda çok iyi temsil ederdim...

benim için dinler çok önemlidir,çünkü ben dinsizlikten geliyorum...
Benim diğer dinlere nasıl yaklaştığımla ilgili elinizde hiçbir biligi yok. bir yalan.
Diğer dinlere iyi davrandığı iması. Bir iftira.
Bir genelleme, bir ötekileştirme, bir dışlama da görüyorum.
Bir cümlede.

Temsil etme derken son derece ciddiyim. Cümle sayınızın az olmasını tercih ederim :)

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Benim diğer dinlere nasıl yaklaştığımla ilgili elinizde hiçbir biligi yok. bir yalan.
Diğer dinlere iyi davrandığı iması. Bir iftira.
Bir genelleme, bir ötekileştirme, bir dışlama da görüyorum.
Bir cümlede.

Temsil etme derken son derece ciddiyim. Cümle sayınızın az olmasını tercih ederim :)
1-elimde bir bilgi yok ve sana diğer dinlere iyi davranıyorsun demedim,yazdığıma daha dikkatli bak...

2-sayımız gerçekten az ve çoğumuzun sizler ile ilgilenmez...
sizler sakın ola bizi cami-havra-kilise cemaatleri ile karıştırmayın...

3-bizim çoğunluğumuzun işi hep kendisi ile olmuştur...

Aydın

Yeni üye
Konunun içine etmek böyle bir şey olsa herhalde.

Monoteist İnsan

Yeni üye
Tek fark: "Çok tanrıya karşın tek tanrı" anlayışıdır.

Yoksa İslam, bir mitolojinin sahip olduğu her şeye sahiptir. Yaratılış mitosu, karakterler, (Musa, Muhammed, Zekeriya, Ashab-ı Kehf, Dabbe vs. vs.) Objeler (Karataş, Sur, sakal-ı şerifler...), Eskatoloji falan vardır, gayet rahat bulabilirsiniz.

Hatta birçok ateist der ki: "Muhammed, insanları tek olan Allah'a çağırıyordu. Ancak buna alışamayanlar vardı. Buna karşılık Allah'ın doksan dokuz ismi olduğunu öne sürdü. Böylece pagan Arap toplumu, yalnız Allah'a değil, Kahhar'a, Rahman'a, Rahim'e de dua etmeye başladı. Muhammed, her ne kadar onların tek bir Allah'ın farklı isimleri olduğunu söylese de, insanlar bunu bu şekilde algılamaktan hoşlanmıyorlardı"

Her din, mitolojidir. Ama tektanrıcı mitolojilerdir. Algılamanıza bağlıdır. Melekleri tanrı olarak alabilirsiniz hatta, kafayı zorlarsanız. Mikail, doğa olaylarını düzenler; Azrail, can alır; İsrafil, sura üfler; Cebrail, vahyi getirir, götürür... Poseidon, denizleri yönetir; Hades, yeraltını yönetir...

F

Fetâ

Ziyaretçi
Tek fark: "Çok tanrıya karşın tek tanrı" anlayışıdır.

Yoksa İslam, bir mitolojinin sahip olduğu her şeye sahiptir. Yaratılış mitosu, karakterler, (Musa, Muhammed, Zekeriya, Ashab-ı Kehf, Dabbe vs. vs.) Objeler (Karataş, Sur, sakal-ı şerifler...), Eskatoloji falan vardır, gayet rahat bulabilirsiniz.

Hatta birçok ateist der ki: "Muhammed, insanları tek olan Allah'a çağırıyordu. Ancak buna alışamayanlar vardı. Buna karşılık Allah'ın doksan dokuz ismi olduğunu öne sürdü. Böylece pagan Arap toplumu, yalnız Allah'a değil, Kahhar'a, Rahman'a, Rahim'e de dua etmeye başladı. Muhammed, her ne kadar onların tek bir Allah'ın farklı isimleri olduğunu söylese de, insanlar bunu bu şekilde algılamaktan hoşlanmıyorlardı"

Her din, mitolojidir. Ama tektanrıcı mitolojilerdir. Algılamanıza bağlıdır. Melekleri tanrı olarak alabilirsiniz hatta, kafayı zorlarsanız. Mikail, doğa olaylarını düzenler; Azrail, can alır; İsrafil, sura üfler; Cebrail, vahyi getirir, götürür... Poseidon, denizleri yönetir; Hades, yeraltını yönetir...
Fakat bugün tek tanrı anlayışı kalmamıştır hiçbir dinde... İslam'da da kağıt üzerinde kalmıştır. Müslüman kitlenin büyük çoğunluğu, bilinçli veya bilinçsiz, vahdet inancından uzaklaşmıştır.