Mistisizm/Gizemcilik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Mistisizm\/Gizemcilik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,347 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Mistisizm\/Gizemcilik
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çözmeye anlamaya ve yaşamaya girişmişsem zorunlu (ben beklentisizce) araştırmalar yapımışsam ve yaşamıma ve doğal yaşamıma tanıklık etmişsem

hayatın baştan aşağı size ördüğü doğal koşullar içersinde doğal araştırmalar/geliştirmeler ve öğrenmeler ve deneyimler içerisnde

-
aklıma bi kaç şeydi mesela; teslannın şimşekleri vikipedi

katarsis'i geldi akılma aristonun sonra dönüşüm'ü kafkanın

yaşam öykümün ve tabi ki kendimi araştırmamın doğal sonucundayım ben bu durumda izlemle gelişen şeyler

yukardan ilgi "deporsonalize olmamış depersonalizasyon" olsun bu konuda ilgiliyim diyelim
bu tanımı seçtim kendime çünkü sanrı ya da zorlu durum içinde de açık bilinç deneyimi ve yetkin farkındalık

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
modern teknolojinin, modern bilimin ve dış dünyanın yoğun beyin yıkama faaliyetine aşırı direnç ve dayanıklılık/duyarlılık ya da hassasiyet olarak kullandım bu kavramları-doğal gelişme-pozitif

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır gerçeküstücü deneyim sunumu vermeyeceğim ancak mesela tesla vikipedi sayfasına bakalım
ya da Jung' bazı şeyleri hiç yaşamaycakları ya da anlamayacakları görülen insanlara ipucu vermeye girşiyorum sözüne

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
modern teknolojinin, modern bilimin ve dış dünyanın yoğun beyin yıkama faaliyetine aşırı direnç ve dayanıklılık/duyarlılık ya da hassasiyet olarak kullandım bu kavramları-doğal gelişme-pozitif

Bence boyle genelortaya bir ornek koymadan yapilan her turlu yorum, "beyin yikama" gibi ayaklari yere basmayan ithamlardan ote gidemez.

Mesela modern bilimin beyin yikamasini orneklerle izah et.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
özellikla yapması gerekmiyor; siz kendinizi ikna edin ve siz kendinize izah edin o halde ve kendinize örnekleyip açıklayıp durun bu olanları

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
özellikla yapması gerekmiyor; siz kendinizi ikna edin ve siz kendinize izah edin o halde ve kendinize örnekleyip açıklayıp durun bu olanları

Tamam da madem boyle bir dusunceniz var, en azindan bir zemine oturtun. Yani bir ornek verin ve deyin ki "iste bilim surada su sekilde beyin yikiyor."

Konu ikna degildir. Konu soylenileni ortaya koyabilmektir.

Yoksa dilin kemigi yok, agzina geleni soyler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır tv ye bakıp çizgi filmlere bakıp akşama kadar akıllı tel'e bakıp gelip burda felsefe yapmayan çocuklar örneğinden
daha doğal ve sade bir yaşamda yaşamış çocuklar farkını ya da düşünce farkını çıkarılım
ve aradaki sonucu yıkama ya da yıkama farkı olarak ele alalım

yıkama şöyledir
a-bulanık suda yıkanır çamaşır kahverengidir
b-duru suda yıkanır çamaşır durudur ya da eski olarak rengi

yağmurda yıkanmış araba tozludur çünkü hava tozludur;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir da vinci belgeseli izlemiştim
parayı almış işi almış yapmıyor adam
yapmıyor çünkü kafası başka yerde başka yere uçmuş
karşısında din varmış otorite varmış çok paralı a varmış-b varmış iş varmış- işi varmış kime ne
adam kafasındaki işi yapıyor sadece

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu siteye tuhaf algıları ve geçmiş deneyimleri ve tuhaflıkları olan bi adam olarak geldiğimde üste birde kasyopya okuyup bir hayli gerçek cereyanında kalmanın etkisiyle, tuhaf, adlandırılmaz, yapılandırılmaz, diğer gerçekçilerle bölüşümü/paylaşımı zor bi çok anı, sanı ve sanrı ve ilginç yaşam deneyimi öyküsüyle birlikte gelmiştim.

Bunları hepsi yaşamımda olmuştu ve algımda gerçekleşmişti
kendimi sunmanın tek yolu olarak görebildiğim eski deneyimleyicileri ve mistikleri (ve ben yada farklı deneyimli başka kişileri de) örnek göstermiştim ve sunmuştum çünkü kendime benzettim onları

Ben onlardan etkilenmiyordum ya da etkilenmemiştim ve
kendimde olanları açıklamak için benzer ne örnek bulsam ya da kimi neyi bulsam benzer örnekliyordum ya da getirip taşıyordum ve araştırıp paylaşıyordum
gerçeğe ihtiyacım vardı
ya da bi ölçüde sandım benzettim felan da olabilir

Burda evrensel-insan arkadaş bir başlı kaçtı ve dedi ki burda bir arkadaş ,mistik deneyimlerden sözeden bir arkadaş var;

ben de dedim ki hayır yaşamımdan sözediyorum, deneyimimden.. bizzat bende olanlardan sözedebilirim ben....adlandırmalarım yanlış olabilir ,öğrenimim de yanlış olabilir ama bende olanı geçiyorum analtıyoruz sana

ya da kendi karmaşamı zaten olanı belirtiyorum ben
ve cevaplar zaten arıyordum ama bulmuştum o dönem yeterince -fazlasıyla
ve buralarda olanları aştığına inanıyorum ben
çünkü kasyopya okudum

ve sufi ya da mistik ilgiyi ,kelimeyi , ben sözü bir yere getirmek taşımak ve kendimi ya da diger yaşam gerçek olgumu açıklamak-açıklayabilmek için daha çok paravan-ize ettim

Oysa yaşamımda olan-gerçekleşen hiç bir deneyim ve olgu durum, sufi,mistik, dini benzeri deneyim görme çekme ya da bunları okuma bekleme üzerine gelişmemiş gerçekleşmemişti...
aksine iki yaşımdan beri yaşamım kabus adlandırılamaz-dışarda gerçekle örtüştürülemez durumda ve bütün yaşamım, araştırma, okuma ,düşünme-keşfetme-kendini parçalama ve cevap bulma anlama yaşama yaşatma ikilemleri ve sorguları ve kendini yapma geliştirme ile geçmiş

mistik ve metafizik felan ben felsefi anlamdan bilmiyorum -iyiniyetliyim kendimce
yaşam kargaşamı açıklamak adlandırmak için bu kavramların (mist ve meta fisik) ucundan tuttum sonra
çünkü o materyalizm denilen arkadaşta böyle şeyler yok-git hastaneye yat var-ilaç iç uyu uyut var sanıyorum-eğer öyleyse

mistik ya da dini bir deneyim olgu sunmamıştım aslında
yani o yoldan girişmiş bi çaba değil benim ki; öğreti değil
sonra örtüştürdüm gerçeğimle onu ve /ama tek örtüştürmem de o değil

----
ama tam aslını sorarsak ben daha elastiki bir gerçeği anlatmak vedaha üst gerçek anlatmak ve vermek ve tümvarlık birlik fikri benzeri deneyim kavra sunum yapmak ve bu yönde temas ve algı sunmak için sufizmi araladım ya da mistisizmi tam olarak paravan yaptım/yapmıştım-deneyimlerim algılarım vardı

((ve evrensel arkadaş iyiniyetli (çok iyinyetli de olabilir ben anlamamışta olabilirim; ve felsefi olarak o alanı gözardı ettiğinin de ( ya da nasıl tuttuğunun da) bir ölçüde farkındayım.. ki bugün kasyopya üzerin sohbette bir açılım yapıldı... ama başka şeyler var..kasyopya yapılanması eksik..
http://www.felsefe.net/146012-post73.html)

arkadaş bilişssellik yapıladığını söylüyor
benim kafamdan akan geçen manzarayı ve bilişi ben nere nasıl dökeyim

ben kontra bilişsellik yapıladım-tedarik ettim
gerçeğimi yapamadım
adam dinleyen yok-sayan yok-seven yok
ne anlattığını bakan yok-.. Onda o var bunda bu var abi. Şuncu var buncu var. Diğerleri hep çöp onlara göre. Bu bana başta tuhaf gelse de sonra sandım ki bi şeyler anlatınca çözülecek geçecek. Hep sardıkça sardı. Bu evrenselle ilgili değil bu bölüm-genel yanlış anlaşılmasın da...
insanı insan sanıyordum keşke o günlere dönsek en azından benim için ben dönsem o halime

çakımlarda günler geçirdim-varoluş üzerimden aktı; böyle anlatabiliyorum
kelimelerin doğal doğuşları; öyle akıl bilişleri yaşadık ki hiçbir doğaüstü an'a değişmez/değişilmez de
olduğun yerden
ben burdan kırk kanat sekiz varlık evren gezsem ona bedel değil-takas değil -an takası-bir anda oldu

(arkadaşım algının bir durumu var ve bu olduğunda/gerçekleştiğinde -diger- felsefe falan iş değil. bu boş...bu bilişselik yapılamak mıdır nedir ben bilmem? anlatılması gereken o;)

(ki bakın ben sadece algımda gerçeğimde kafamda yarattığım-yaşattığım ya da deneyimlediğim ya da çektiğim biliş,oluş gerçek bilmem neyse o o olanlar benzeri durum görülmeli , sezilmeli-anlanmalı, olunmalı ve deneyimlenmeli -diğerleri iş değil-dünya falan iş değil; felsefe kağıtlarının felan işleri değil bunlar-birden oldu; ne resmi var ne ismi -cismi sadece biliş diyorum saf biliş)

(bakın sadece evrenden balkonun önünde durduğum bir anı canlandırıyorum şu an ve normalin kat be katı biliş olarak tarif edebiliyorum o anı-içinde hiç bir kelime yok-ben kelimelerle yapılandırmadım-kasyopya okudum.. çaktı da çaktı onu okumalısınız.burda arkadaşlar felsefe falan yazıyolar-ilginç)
vermek isteyebileceğim tek şey bu olabilirdi bu deneyimden benim;izletmek ve bir çoğu

(arkadaşlar şizofrenik nöbetler atlattım ve geçiliyor ve çok ağırdı ben tutundum -şizofrenik ötesi;)

(arkadaşım yazacağım çünkü yazacağım çünkü oldu; hiç bir biliş uyaranı, hiç bir kimyasal almadan deneyimlediğim algılar ,sesler-ses yapmalar ,ses kurmalar; canlandırmlar-duyulan ses çoğulluğu ve bileşeni-bileşimi canlılığı , müzik eşleştirmeler ,vizyonik türevleme-vizyonik gerçek düşünümü canlılğı ,müzik türetmeler, müzik duymalar siz bunları bahsetmiyorsunuz-bunlar mistik felan değil- yepyeni bir algı var-yepyeni ötesi; dünya felan gerçek değil -sönük ve ruhsuz felsefe yapıyorsunuz tamam algınız var )

hiç bi şey bilmiyorsunuz onu söylim mi? bana inanan bir çoğul verin; inanan bir ekip
gerçeklik hakkındaki tüm algılarınız sınırlı berbat ve yerle yeksan.. tv yi mv yi bırakın olabildiğince canlı akustik sese maruz kalın öncelikle kendi sesiniz çoğaltın ve deneyimleyin oalbildiğine ses doğaçlamsı yapın ve artırın devam edin çoğul yapın

sanırım imkanım olsaydı seçebileceğim tek yaşam biçimi şu anda sürekli çalan bir senfoni orkestrasının içinde taşınmak ve yaşamak olurdu-başka bi şey düşünemiyorum-başka bir varoluş türevi yetmiyor
aynı anda şarkı söyleyen yüzbin kişininin sesine maruz kalmak;birleşik sese maruz kalmak -artmış toplanmış sese maruz kalmak ya da normalin binlerce katı büyüklüğünde ses yığını ve gökyüzü kadar bir sazın çalınışını dinlemeki gibi olgular -düşünüşler bu anlarda doğuyor siz böyle şeyler analtmıyorsunuz

daha çok ses-sadece daha çok ses akan ses çok fazla ses-inananılmaz-

sese maruz kalmak istiyorum sadece olabildiğince yüksek performans
yani kalan yaşamım elimde olsa kendim akıtsam bağırmaya başlar ve susmazdım kimse karışışmasa ya da duymasa ölene kadar uçana kadar söylerdim
daha çok ses istiyorum sadece bunu biliyorum

bende olanları açıkladım
bunu yazsam buraya yazılmıyor-mistik deneyim aktarıyor oluyorum
etkileşimlilik içinden bi şey yaparım dedim
kasyopya üzerinden arkadaşlarla paylaşırız dedik böyle bi şey var görsünler
onlarda olsun

ben gerçekleştikçe ne olduğunu arıyor anlatma çoğaltma ve paylaşma yolu arıyordum
ve onlara sufilere-mufilere benzetiyor yoruyor ya da ordan-oralardan cevap arıyordum aslında
çünkü materyalizm arkadaşta yok-olgu yok -yaşamımı yansıtmıyor ilk çocukluktan itibaren ben doğal fenomen ve yaşamüstü algı deneyim (algı olarak tabi -fiziksel değil) ve yapılandırmasızlık dışarıda anlaşılmama doluyum zaten;

doğu aydınlanmasına gitsem kendimi ne tanıtıcam- sıradan adamım ben
aslında sufiliğe de gitsem kendimi ne tanıtıcam

---
çocuklukta daha ve ilk gençlikte;
zaman hissim yok; uyku uyuyamıyorum-uykularım dalmasız -tam dalmasız tam uyanık rüyalar açık -rüyadan rüyaya geçiyor;
ve farklı şeyler var anlatamıyorum paylaşılmıyor çünkü paylaşan benzeri olgu yok ya da çok az;
doğmuş büyümüş adam normal yaşamış benim gibi değil ki.. öyle hissediyorum yani.. tersiyse bile ben

zaman bana batıyor yaşayamadım ; zamanı anlamadım
yıllarca gördüğüm rüya tabanlarını-durumlarını hatırlayıp duruyorum ..o günün sabahı hatırlanmamış rüyalar an ben an aklıma geliyor;
rüya distopyası hiperansiklopedisi gibiyim;
bi evren taban kadar rüya var,
karmakarışık; gerçek yaşayamıyorum çocukluktan itibaren

normal sayılabilecek bir perspektifte hayat yaşamış arkadaşlar lütfen bize bulaşmasınlar anlamıyorlarsa

bu yönde hayat ilgisi-bilgisi deneyimi olmayan yadsımasın lütfen-biz onları saydık sevdik
anlasınlar;
insanca
aklımı bedenimi; deneyimimi yalan makinalı ya da hipnozlu neyim varsa vereyim çözümle dedim
bilimse bilim istersen sen-bireysel tanığa da açıklık sundum;armağan dedim;
olan-ı anlattım; geçtim;

bilim milim taa ben-neyin bilimi -ben biliyorum-ben bilimim
hepsinden sekizbinkere bilimim ben
ben bilimim-;
bilim falan yok-sahtekar;

--
Sonra evrensel arkadaşın evrensel tanıklığı cevap metodolojisi ve kavramlarını inceledim ve Maharaj'dan Kasyopya ya kadar bunu eşleştirdim ve bir ikili cevap senfonizasyonu yapabileceğimizi hatta ona açıklımalar yapabilceğimi-verebilceğimi-sunabilceğimi ve bu yöndeki boşluklarını doldurup tamamlayabileceğimi felan düşündüm ben.

ama benim evrensel-gerçeğim(adamım) diyordu-ilginç

sonuçta kendi gerçeğimi paydaşamadım hep sürüldük; sallandık

yine buralardayız-bakalım

izm'mim felan yok benim arkadaş-izme tövbe edicem tamam

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:47 ----------

ben anlamak'tan başka kavram tutmadım bana soruyorsanız ve bilmekli anlamak ya da anlamak anlamak
anlamak hissettim ben

ve gizem aramadım; bi sırra kapılmadım... kapalı bi gerçek ya da anlaşılmaz fikrine ve tanrıların bana kitapların bana vereceği bilgiye ya da aşamaya merhaleye yükselmeye alçalmaya varmaya ve olmaya böyle şeylere inanmadım
ve asla böyle fikirlerim olmadı

ben herşeyi akılsal tutarımımdan ve gözlemimden geçirip eledim
ve ruhlar -cinler periler böyle algılarım varlıyok ya da bana ne anlatır üzerinden gittim ve karşılığı nedir a
çözümsüzlük ve çözüm benim derdim-di

daha çok gerçek nedir? olan nedir? biten ve daha yüksek ve gerçekli nasıl kavranır gibi telaşlarım oldu benim

benim patladığım anlar oldu
tıkandığım anlar oldu
gerçeksiz hissettiğim ya da varoluşsuz -hissettiğim

depersonalizsyon'u duydunuz mu ya da gerçeklik yitimi gibi şeyler

benim çabam daha çok rahatsızlığımla ilgili
ya da doğal sonuçlar zaten ve direk sonuçtu

ben bir gizem peşine telaşına düşmedim

ve rahat ve nicesiz bir yaşamda ben aramazdım ve aranmazdım da itekleyen koşullar güdüler ve sanrılar şeyler olmasa

ben sizin sınıflamanız ve bu başlığı açmanız ve hatta (sildiğiniz keliemlerle bilrlikte posttan) üçüncü şahıslara göndermeniz ve gönderimleriniz üzerine burdayım hatırlarsanız ve kendimi temize çıkarmak -itham altında kalmamak için

ben içinden bi gizemci sayılmam asla

yani gizemci diye bi profil varsa ben ona uymam tam uymam sanırım
ama dolaylı ilgim ya da okumam -çekilimim ya da rastgeliliğim oldu da bu alanla diyelim
paravan yani benimkisi ona o bene
birbirimzi paravan olarak kullanıyoruz biz

... demişiz;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:09 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:01 ----------

hayır ona bakar sorarsanız benim bütün yaşamım baştan aşağı kabus travma ve acı

çocukluktan itibaren anlaşılmaz zorluk ve
-gerçeksizlik ve anlaşılamama-uyamama
orlu-basınçlı hayat ya da acılı travma gibi ikilemler,

uzun süren geçmez ağrılar-buhranlar
ve ötesi takip eden gençlik hiipertansiyonlarından bunalıma ne ad veriyor onlar - depresyon ve kronik ağır depresyonlar ve yaşayamama gibi sonuçlarla bilgi edinmek araştırmak, rahatlamak

ve düzeylice sizin serbesti üzerine yaşamak üzerine (eddiğiniz gibi) bu kavramlara alanlara bulandım-bulaştım
dolaylı ama

yöneldim ve rahat edemedim

ve her yeri arandım her taşın altına da doğal olarak baktım ve buldum;

varmıyım yokmuyumdayım ben hala, yarıgerçekli hipertansiyonlu ve antigerçekli yarı yaşamda yaşıyorum, olay akışına giremiyorum-çıkamıyorum hala ve çoğu zaman bir ölü sabah kendini tanımaz-akşam ne yazdığını yaptığını bilmez- bunu ben mi yaptım ne yaptım ;
ben araştırmacısı ya da göz görücüsü kısmen ama kısmen küçük çok az olarak dolaylı veri size sunmaya giriştim
ya da geldim içindeki içinde değilim ben asla -dolaylı

yer zaman örgüsü ya da yaşam örgüsü-öyküsü- bütün /anlamlı -dağılmamış
ve ben kişi bütünlüğü olan arkadaşlar
yarın sabahı takip eden ve kendini takip eden
kendini bir kişi sanan-hala sanabilen şanslı arkadaşlar
yarın işe gitmek gibi düşünceleri olan ve bu onlara işkence gelmeyen
yaşamın içinde güzel katlananlar
ve bütün bir kişi gibi baştan sona yaşayabilenler
benzer olgu yaşamamış çekmemiş ya da duymamış ve adlandırmamış arkadaşlardan ricacıyız
-
bizi soğuk savaşlarına boğmasınlar;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:54 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:09 ----------

"bi gün camilerden çocuk gülüşleri haykırlacağını ve anoslanacağını haydi çocuklar oyunayı ben yazdım

gökyüzünün kendi kendine bize beşinci senfoni dinleteceğni ben yazdım
müzikte ve seste oyun oynamayı ben yazdım
akan gerçek müzikte ben yazdım
ben bu felsefeyi yapmak istiyorum-istiyordum

bunlar mistik mi? metafizik mi?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:55 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:54 ----------

okulları ben kapatıp doğaya ve ormana taşıdım; okulu oyuna ben çevirdim
bunlar mistik mi?

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç