Mistisizm/Gizemcilik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Mistisizm\/Gizemcilik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,348 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Mistisizm\/Gizemcilik
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Konu dusmanlik degil; o bir ornekti.

Baska her turlu ornek verilebilir. Mesela milliyetcilik ideoloji izm v.s.

Bir kisinin bir sey olmasi ve onu savunmasi onu sorgulayamamasi demektir.

Teist teizmi sorgulayamaz, sorgulasazaten teist olmaz.

Marxist marxizmi sorgulayamaz.

Milliyetci milliyetciligi sorgulayamaz.

Kisacva bir kisi ne ise oldugu onu sorgulayamaz.

Sorgulamasi icin ondan rahatsizlik duymasi zarar gormesi ya da sorun olmasi gerekir.

Mesela bir kan davalisi kan davasi pesinde kosarken, kan davasini sorgulayamaz.

Sorgulamaya baslamissa da, zaten kan davasini surdurmez.

Bu butun insanogluna doguistan verilen her turlu deger icin gecerlidir.

Yanıldığınız kendimce apaçık ortadadır.

Zira ben bir teist olarak elbette dinimi sorguladım (ki,bu dini bir yasak değildir, öyle ki; önemli olan (sadece ilahi din) şartsız, koşulsuz iman etmektir, ancak bunun anlamı üzerinde düşünmeyin, kafa yormayın demek değildir.

Oysa kanıtlarıyla açıkça görülüyor ki sizin teizmle ilgili sorununuz, " neden"lerin, "niçin"lerin makul açıklamalarına yönelmek değil, yargısız infaz yapmaktır. Ve yaptığınız budur.

Oysa biz daha farklı ve daha geniş açıdan bakarız, "bu neden önerilmiş olabilir" deriz, düşünür, kafa yorarız, ama imanın gerçek anlamını bildiğimiz ve mahiyetini tüm gerçekliği ile görebildiğimiz için "hor görmek" aşağılamak" ve tezlerini çürütmeye kalkmak yerine sağlam tefekkür etmeden anlaşılamayacak hassasiyetlere, samimim inancımız ile varırız.

Farkımız budur. Ama her ne olursa olsun, kul istesin istemesin biz teistler tüm insanlığın selameti için dua ederiz. Yani yaratılanı yaratandan dolayı sevmeyi tercih ederiz.

E, bu durumda da (birazcık insafınız varsa eğer) bizi ötekileştirici, öteleyici olarak görülmeyi değil, bütünleştirici, tümünü kucaklıyıcı, senci, benci, ocu bucu değil biz'ci zihniyetimizin kavranmasını bekleriz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Yanıldığınız kendimce apaçık ortadadır.

Zira ben bir teist olarak elbette dinimi sorguladım (ki,bu dini bir yasak değildir, öyle ki; önemli olan (sadece ilahi din) şartsız, koşulsuz iman etmektir, ancak bunun anlamı üzerinde düşünmeyin, kafa yormayın demek değildir.

Bir dini teist olarak sorgulamak baskadir, felsefi olarak sorgulamak baskadir.

Oysa kanıtlarıyla açıkça görülüyor ki sizin teizmle ilgili sorununuz, " neden"lerin, "niçin"lerin makul açıklamalarına yönelmek değil, yargısız infaz yapmaktır. Ve yaptığınız budur.

Benim teizmle ilgili hic bir sorunum yok. Nasil olsun ki, teizm bir suru teolojik bakis acisindan biri sadece.

Oysa biz daha farklı ve daha geniş açıdan bakarız, "bu neden önerilmiş olabilir" deriz, düşünür, kafa yorarız, ama imanın gerçek anlamını bildiğimiz ve mahiyetini tüm gerçekliği ile görebildiğimiz için "hor görmek" aşağılamak" ve tezlerini çürütmeye kalkmak yerine sağlam tefekkür etmeden anlaşılamayacak hassasiyetlere, samimim inancımız ile varırız.

Farkımız budur. Ama her ne olursa olsun, kul istesin istemesin biz teistler tüm insanlığın selameti için dua ederiz. Yani yaratılanı yaratandan dolayı sevmeyi tercih ederiz.

E, bu durumda da (birazcık insafınız varsa eğer) bizi ötekileştirici, öteleyici olarak görülmeyi değil, bütünleştirici, tümünü kucaklıyıcı, senci, benci, ocu bucu değil biz'ci zihniyetimizin kavranmasını bekleriz.

Farkimiz senin teizme bagli kalarak benim ise teolojik olarak felsefi sorgulamam.

Her teolojik gorus kendi Adina "insanligin selameti" icin kendi bakis acisini savunur.

Ben insanoglundan dolayi insanoglunu severim ve sayarim.

Burada otekilestirici bir durum yoktur.

Otekilestirmek demek, ayrimcilik yapmak demektir.

Ornek vereyim.

"Sen teistsin" ya da "sen teist degilsin" ayrimciliktir.

"Herkes teist" ya da "kimse teist degil" de teizm disindaki digger teolojik bakis acilarinin farkindasizligidir.

Benim yaptigim ise farkindaliktir.

Yani teizmi ya da digger teolojik bakis acilarinin biribirinden farkinin farkina varmak ve herbirinin kendi izmi temelinde algilamaktir.

Bu acidan benim ne teistle ne de digger teolojik bakis acilarinin hic biri ile bir sorunum yoktur.

Ustelik firkin farkinda olarak herbirinin ayri ayri izmini algilarim.

Yani biri bana "ben teistim" dediginde onun teist oldugunu ve digger teolojik bakis acilarindan farkini algilarim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
aklın özgür olduğu bi an bu dünyada olanlara ve olacaklara hiç bi şey tanıklık etmez;

duygu ve düşüncede edilen tanıklıkların öyle olduğunu söylüyorum ki bin evren üstüste patlasın gözümün önünde aynı değerdedir
ve bu yolla göz görgülüyle ki o bile kanıtlamaz ki
ispat ve ikna etmekten yüksektir duyumu ve ben şimdi bir çöp olabilrim ve -hiçtozu- anda
hiç birşey bulmayabilirim ve ölüp gidebilirim ve yokolup hiç anılmayabilirim ve tüm söylemlerimde yanılabilirm
bunlar cabası ama yaşadığımda cabası
ben binevreni üstüste kurmuş ve yıkmış kadar ikna oldum-sa

Ispat ve ikna aklin kendi kendini tatminidir.

Cunku ortada tartismasiz bir gozlem varsa, ne ispata ne de iknaya gerek yoktur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
olmasın olmasın ne güzel ben sizi bugün yazmayınca kaçırdım kırdım üzdüm sandım
felsefeyi bıraktım ben -ara verdim- tövbe- siz devam edin biz okuyalım
ispat kanıt güzeldir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
karışmıyorum ben bu işlere şiir yazıcam mutluluk yazıcam
konu neydi mistisizm-gizemcilik

mistik denen insanlar var ve bi tür hakikat peşindeler çünkü onlara hakikat olduğu söylendi
hakikatın bi yerde olduğu ve hakikatı bilmediklerini düşündüler ve haikat aramaya koyuştular ve hakikat arıyorlar ve bi gün buluyorlar yani bunun gibi bu
isteyen istediğini ve her türlü hakikatı bulabilir ve yiyip kanabilir evet haklısınız

şimdi birilerini bilip birilerini bilmediği ve birilerini sahip olup birilerini olmadığı haikat diye bi şey sunulursa herkes ona sahip olmak ister
çünkü şöyledir bu komşular yeni araba almış bizde neden yok

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
şimdi insanlara gerçek diye hakikat diye bi şey var ve sen bilmiyorsun denir mi? ve onu almak-bulmak için kırküç mertebe ve türlü azap sunulur mu? adam okuyor ; pythagoras 22 gizem okulunda inisiye edilmiş, gurdjieff 40 sene çöl aşmış-mısır suriye haham papaz gezmiş gerçek ve mit araştırmış;
melek kanatları satılıyomuş kitap varmış, ay senin meleğin var mı? melek tozun kanın kitabın-iksirin-miksirin var mı? patronun burnundan kıl aldırma büyüsü tozu iksiri varmış felan bunlar gizemcilik

--
hayır gerçek bir gizem sunayım o zaman
yeni yetişkinler ve ergenler
aman sevdiğim kız/erkek bana dönsün-terketti bana dönsün, ben mahfoldum
ruhuma şeytana demona-yemona-amona satacağım her şeyi yapacağım ben delirdim yeter ki dönsün bi yolu var mı? var var -çok beklersin yolu mesela gibi

a-yı bakışlarımla etkilemek için, tası döndürmek için ne yapmalıyım, istediğimin olması için ne yapmalıyım; gerçeklik bu paradigmaları üretiyor

ben size söyleyebilirim çok satan felsefe kitaplarını melek tüyü satan kadın 100 bin basıyor 100x baskı yapmış , sizin kitaplarınız satıyor mu bu arada

geçenli yıllarda bi 2012 balonu oldu biliyorsunuz hala yeni tarih arıyorlar, gökte olacak olaylar bekliyorlar ve haarp türetiyorlar ve çılgınca düşünceler ve komplolar bu gerçekliğin bir yönü ve gizem

sevgiciler vardır mesela bi de ışık ve sevgiciler

ışık ve sevgili kalın dostlarım ışık ve sevgiyle benler evveet sizler benlersiniz canlarım

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Atatürk'ün-mustafa kemal'in- rahat yaşamanın yollarını aramakla ilgili bi sözü vardır örneğin bilirsiniz, bilir misiniz?

çalışmak, yorulmak ve öğrenmekle hatta düşünmekle ne zorumuz var bizim
bazı şeyler bunlar olmadan yapılmıyor ve ne kadar okunsa da öğretilse de ve aktarılsa da olmuyor değil mi örneğin;
tüm gerçeklik bir paradigma ve birlikte inceleyebiliriz ve insanları gruplayabiliriz

azalan kültürler-çoğalan kültürler, birbirine benzeşme ve farklı diller ve miraslar ve kitaplar dolusu içerikler ve hazır tüketim kültürü ve eğlence kültürü çöküp gidiyor muyuz diye soruyoruz bazen

bazen şöyle düşünüyorum dış dünyadan ya da evrenden gelsem tüm bunlar otantite olurdu

yani örneğin "uzay yolu" ve "yıldız savaşları" gerçek olsa tüm bunları korumaya girişirdik değil mi?

hatta kızılderilleri yeniden yaratmaya girişirdik
şimdi bi zaman makinem olsa gidip bi kızıderili çadırana oturmak ve barış çubuğu tüttürmek isterdim örneğin ve mayalarla peyote yemek-tüttürmek bunun gibi

bunların yaşadığına ve olduğuan hiç pişman olmazdım yani

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
karışmıyorum ben bu işlere şiir yazıcam mutluluk yazıcam
konu neydi mistisizm-gizemcilik

mistik denen insanlar var ve bi tür hakikat peşindeler çünkü onlara hakikat olduğu söylendi
hakikatın bi yerde olduğu ve hakikatı bilmediklerini düşündüler ve haikat aramaya koyuştular ve hakikat arıyorlar ve bi gün buluyorlar yani bunun gibi bu
isteyen istediğini ve her türlü hakikatı bulabilir ve yiyip kanabilir evet haklısınız

şimdi birilerini bilip birilerini bilmediği ve birilerini sahip olup birilerini olmadığı haikat diye bi şey sunulursa herkes ona sahip olmak ister
çünkü şöyledir bu komşular yeni araba almış bizde neden yok

Evet tum insanoglu tarihi boyu insanoglunun iki farkli algisindan biri digerine her bir beyinde farkli olarak ustun gelmistir.

Bu ustunluk ya bir alisilagelmislik otomatiklesmislik ve yerlesmislik olartak kalir, ya da bazilari bu ezberi bozar ve birinden digerine gecer.

Algi iki turludur

Akilsal akilci algilama

Gozlemsel gozlemci algilama.

Iste insanoglunun kendfi ile ve biri biri ile olan tum mucadelesi bu iki algi uzerinedir.

Akilci algi insanoglunun, gozlemci algi ise insanlasanin algisidir.

Akli gozleme tasimak dogrusal kisisel inancsal ideolojik ve degersel temelli toplumsal

Gozlemi akla tasimak ta, olgusal, bilimsel, bilissel, bilgisel sosyal ve bireyseldir.

Sokrates ile baslayan "aklin fendi gozlemi yendi" taa 20. yuzyilin ortalarina kadar surmusture.

Yani gercek nedir varlik nedir dogru nedir v.s.

Sokrates oncesi olan gozlem, 20. yuzyildan sonar tekrar kendini kanitlamis ve bir daha akla gozlemdsiz teslim olmayacak kadar da tecrubelenmistir.

Aslinda akil genelde gelismis toplumlarin silahidir, bizim gibi toplumlarda ise duygu on plandadir.

Oyuzden akilduyguyu her daim kendi cikarina kandirabilir.

Ustelik gelismis akilda vicdan da yoktur, duygunun akla teslim olmasi vicdaninin da ortadan kalkmasi demektir.

Halbuki vicdan aklin ya da duygunun yonlendirdigi degil; insanligin farkindaliginin ve bilincinin yonlendirdigi olmalidir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çok sevdiğim bi anlatı/hikaye var sanırım link belirtip aktaracağım yazara soramaycağım için bilmiyorum ama

tanrının mesaj göndermesine ilişkin farklı bi hikaye ; direk iletim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
oo gizem severim
gizemcilik-sırcılık o halde

bunlar bi insanlık mirasıdır ve deontoloji -deon
bırakalımda düşünsünler ;
gnoxsizm-ve diğer çabalar her şey birlikte incelenmeli

yani der ki tanrıya ulaşmak için ya da bir gerçeğe içselliğe benini bırak terket örneğin
arzulardan arın sıyrıl-arzularını disipline et, kendini disipline et;
gibi
meditasyon yap, araştır düşün gibi
bunları uzatmaya gerek yok
ya da bir kurtuluş arayışı yansısıdır-reha arayışı tüm bunların sonuçlarıdır farketmez

bir gerçeğe ulaşılabildiğini savlıyorlar ve ulaşmışların yolundan gidiyorlar hepsi bu;
bir birlik ya da daha yükske bir kavrayış hali ve görüş savlanıyor ikiliklerin kalmadığı ya da bi an olsun dualitenin ve tekmerkezliliğin ve benmerkezliliğin aşıldığı bir durak-duyuş ya da uyanış -aydınlanma efsaneleri ya da nirvana da olabilir bu
kimin böyle bi deneyime ihtiyacı var neden değil mi?

benim katkım bu olur

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
oo gizem severim
gizemcilik-sırcılık o halde

bunlar bi insanlık mirasıdır ve deontoloji -deon
bırakalımda düşünsünler ;
gnoxsizm-ve diğer çabalar her şey birlikte incelenmeli

yani der ki tanrıya ulaşmak için ya da bir gerçeğe içselliğe benini bırak terket örneğin
arzulardan arın sıyrıl-arzularını disipline et, kendini disipline et;
gibi
meditasyon yap, araştır düşün gibi
bunları uzatmaya gerek yok
ya da bir kurtuluş arayışı yansısıdır-reha arayışı tüm bunların sonuçlarıdır farketmez

bir gerçeğe ulaşılabildiğini savlıyorlar ve ulaşmışların yolundan gidiyorlar hepsi bu;
bir birlik ya da daha yükske bir kavrayış hali ve görüş savlanıyor ikiliklerin kalmadığı ya da bi an olsun dualitenin ve tekmerkezliliğin ve benmerkezliliğin aşıldığı bir durak-duyuş ya da uyanış -aydınlanma efsaneleri ya da nirvana da olabilir bu
kimin böyle bi deneyime ihtiyacı var neden değil mi?

benim katkım bu olur

Mesela bana gizem olan bir sey soyle.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gizem sözcüğünü verelim size

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
benim algımda gizem hiçbi şey ya da her şey bilmiyorum
cevaplayamadığım şey gizemdir-belki bilmiyorum hiç böyle düşünmedim ben ve böyle isimlerim ve karmaşalarım da yok ki

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
benim algımda gizem hiçbi şey ya da her şey bilmiyorum
cevaplayamadığım şey gizemdir-belki bilmiyorum hiç böyle düşünmedim ben ve böyle isimlerim ve karmaşalarım da yok ki

Iste sorun da burda.

Daha cogumuz kullandigimiz kavramlarin anlamini ve de icerigini bile bilmiyoruz.

Cunku ezberciyiz ve kopyaciyiz.

Mesela insanoglu kendi arasinda serefi namusu gururu v.s. degerlendirir ama cogu bunlarin ne anlami geldigini aciklayamaz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben anlamak'tan başka kavram tutmadım bana soruyorsanız ve bilmekli anlamak ya da anlamak anlamak
anlamak hissettim ben
ve gizem aramadım bi sırra kapılmadımm kapalı bi gerçek ya da anlaşılmaz fikrine ve tanrıların bana kitapların bana vereceği bilgiye ya da aşamaya merhaleye yükselmeye alçalmaya varmaya ve olmaya böyle şeylere inanmadım
ve asla böyle fikirlerim olmadı
ben herşeyi akılsal tutarımımdan ve gözlemimden geçirip eledim ve ruhlar -cinler periler böyle algılarım varlıyok ya da bana ne anlatır üzerinden gitti mve karşılığı nedir ama
çözümsüzlük ve çözüm beni mderdim-di
daha çok gerçek nedir? olan nedir? biten ve daha yüksek ve gerçekli nasıl kavranır gibi telaşlarım oldu benim
benim patlladığım anlar oldu
tıkandığım anlal oldu
gerçeksiz hissettiğim ya da varoluşsuz -bilemsiz ya da doğal kendinden bu oldu
ya da gerçeği çarpıttığım
depersonalizsyon'u duydunuz mu ya da gerçeklik yitimi gibi şeyler
benim çabam daha çok rahatsızlığımla ilgili ya da doğal sonuçlar zaten ve direk sonuçtu ben bir gizem peşine telaşıne düşmedim ve rahat ve nicesiz bir yaşamda ben aramzdım ve aranmazdım da itekleyen koşullar güdüler ve sanrılar şeyler olmasa

ben sizin sınıflamanız ve bu başlığı açmanız ve hatta (sildiğinzi keliemlerle bilrlikte posttan) üçüncü şahıslara göndermeniz ve gönderimleriniz üzerine burdayım aatırlarsanız ve kendimi temize çıkarmak -itham altında kalmamak için

ben içinden bi gizemci sayılmam asla
yani gizemci diye bi profil varsa ben ona uymam tam uymam sanırım ama dolaylı ilgim ya da okumam -çekilimim ya da rastgeligleiğim oldu da bu alanla diyelim
paravan yani benimkisi ona o bene
birbirimzi paravana olarak kullanıyoruz biz

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Iste sorun da burda.

Daha cogumuz kullandigimiz kavramlarin anlamini ve de icerigini bile bilmiyoruz.

Cunku ezberciyiz ve kopyaciyiz.

Mesela insanoglu kendi arasinda serefi namusu gururu v.s. degerlendirir ama cogu bunlarin ne anlami geldigini aciklayamaz.

be nerde bu kavamı kullanmışım ya da sığınmışım ve ne demek istiyorsunuz? açıklar mısınız?
ve benim adımaysa ben neyi ezberlemişim her an yeni yanıt türeterek ve gözlem önünde ve üçüncü kişilerin gözlem adabı önünde ben her yeni çırpınmada çırpınıyorum doğaç yazımlar ve yanıtlar türetmeler için dürüstlükle
bu
görmüyor musun

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Mesela bana gizem olan bir sey soyle.

hayır ona bakar sorarsanız benim bütün yaşamım baştan aşağı kabus travma ve acı çocuklukan itibaren anlaşılmaz zorluk ve doğal sonuç tabi ki zorunlu sonuçlar-gerçeksizlik ve anlaşılamama-uyamama zorlu-basnçlı hayat ya da acılı travma gibi ikilemler, uzun süren geçmez ağrılar-buhranlar ve ötesi takip eden gençlik hiipertansiyonlarından bunalıma ne ad veriyor onlar - depresyon ve kronik ağır depresyonlar ve yaşayamama gibi sonuçlarla bilgi edinmek araştırmak, rahatlamak ve düzeylice sizince serbesti üzerine yaşamak üzerine bu kavramlara alanlara bulandım-bulaştım dolaylı ama yöneldim ve rahat edemedim ve her yeri arandım her taşın altına da doğal olarak baktım ve buldum;
varmıyım yokmuyumdayım ben hala, yarıgerçekli hipertansiyonlu ve antigerçekli yarı yaşamda yaşıyorum, olay akışına giremiyorum-çıkamıyorum hala ve çoğu zaman bir ölü sabah kendini tanımaz-akşam ne yazdığını yaptığını bilmez- bunu ben mi yaptım ne yaptım ;
ben araştırmacısı ya da göz görücüsü kısmen ama kısmen küçük çok az olarak dolaylı veri size sunmaya giriştim ya da geldim içindeki içinde değilim ben asla -dolaylı

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
be nerde bu kavamı kullanmışım ya da sığınmışım ve ne demek istiyorsunuz? açıklar mısınız?
ve benim adımaysa ben neyi ezberlemişim her an yeni yanıt türeterek ve gözlem önünde ve üçüncü kişilerin gözlem adabı önünde ben her yeni çırpınmada çırpınıyorum doğaç yazımlar ve yanıtlar türetmeler için dürüstlükle
bu
görmüyor musun

Ben senin Adina yazmadim.

Genel olarak yazdim.

Gecenlerde tv'de "namus nedir?" diye sordu, cogu kisi yanitlayamadi.

Neden genel yazilanlari ustune aliniyorsun?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hayır ona bakar sorarsanız benim bütün yaşamım baştan aşağı kabus travma ve acı çocuklukan itibaren anlaşılmaz zorluk ve doğal sonuç tabi ki zorunlu sonuçlar-gerçeksizlik ve anlaşılamama-uyamama zorlu-basnçlı hayat ya da acılı travma gibi ikilemler, uzun süren geçmez ağrılar-buhranlar ve ötesi takip eden gençlik hiipertansiyonlarından bunalıma ne ad veriyor onlar - depresyon ve kronik ağır depresyonlar ve yaşayamama gibi sonuçlarla bilgi edinmek araştırmak, rahatlamak ve düzeylice sizince serbesti üzerine yaşamak üzerine bu kavramlara alanlara bulandım-bulaştım dolaylı ama yöneldim ve rahat edemedim ve her yeri arandım her taşın altına da doğal olarak baktım ve buldum;
varmıyım yokmuyumdayım ben hala, yarıgerçekli hipertansiyonlu ve antigerçekli yarı yaşamda yaşıyorum, olay akışına giremiyorum-çıkamıyorum hala ve çoğu zaman bir ölü sabah kendini tanımaz-akşam ne yazdığını yaptığını bilmez- bunu ben mi yaptım ne yaptım ;
ben araştırmacısı ya da göz görücüsü kısmen ama kısmen küçük çok az olarak dolaylı veri size sunmaya giriştim ya da geldim içindeki içinde değilim ben asla -dolaylı

Ozel olarak bu bahsettiklerinden seni ilgilendiren bir konu var mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç